lokalno pridelana hrana

Sveže in sočno

11. 06. 2024 00.15

Lokalno pridelana hrana ni le trend ali modna muha; je način življenja, ki se vrača k svojim koreninam. V času, ko globalizacija briše meje, lokalni pridelki ponovno pridobivajo na pomenu, saj prinašajo svežino in kakovost v naše kuhinje.

Izberite domače – Najboljše lokalne delikatese na strani Moja Dejavnost

07. 05. 2024 00.15

Ko iščete sveže in kakovostne prehrambne izdelke, nič ne presega lokalno pridelane hrane.

V hribih bi več intime, 50-odstotni popust pa ni več vzdržen

17. 02. 2023 08.46

V zadnjem času so bile (drage) prenove deležne številne planinske koče, prenova pa se je ponekod od skupnih ležišč preusmerila k individualnim sobam, kar postaja vse bolj popularen trend. Obiskovalci gora so si namreč začeli želeti več intimnosti. Tovrstne sobe nudijo precej več udobja, hkrati pa zahtevajo tudi globlje žepe. Na Planinsko zvezo Slovenije je tako priromal predlog, da bi bile te sobe izvzete iz 50-odstotnega popusta, ki je zdaj dogovorjen za vse člane zveze.

Bomo tudi v Sloveniji jedli kobilice, črve in čričke?

01. 10. 2022 11.00

Bomo kmalu jedli žuželke, zmes alg, bakterij in kvasovk, v laboratoriju vzgojeno meso, 'steak', ki to ni, in med brez čebel? Hrana je vse dražja, hkrati pa vse bolj obremenjuje naše okolje – zlasti meso. In čeprav zmerno uživanje mesa ni problematično, ga pojemo preveč. V Sloveniji kar 88 kilogramov na leto na osebo, 18 kilogramov več od povprečja Evropske unije. Medtem pa zagonska podjetja v Sloveniji razvijajo revolucionarne tehnologije, ki bodo tudi največjim ljubiteljem mesa in živalskih izdelkov pomagala zmanjšati to porabo.

Sledljivost, kakovost in podpora lokalni skupnosti

28. 09. 2022 00.15

Najboljša izbira: lokalno pridelana hrana

Na sejem za zdrav življenjski slog! Na 52. sejem NARAVA-ZDRAVJE

05. 09. 2022 00.15

9. – 11. september, Gospodarsko razstavišče

Kandidatka za kmetijsko ministrico uspešno prestala zaslišanje

31. 05. 2022 06.41

Pred pristojnimi odbori DZ se bo predstavilo še zadnjih šest ministrskih kandidatov. Med prvimi se je predstavila kandidatka za ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Irena Šinko, ki jo je odbor tudi potrdil. Da je bila njena predstavitev ustrezna, je glasovalo 10 poslancev, štirje so bili proti. Zaslišanja je sicer uspešno prestalo že 11 ministrskih kandidatov, nova vlada naj bi zaprisegla v sredo.

Ko veš, da ješ okusno, slovensko hrano

27. 04. 2022 00.15

Navade slovenskih potrošnikov se spreminjajo in ti se v zadnjih letih vedno bolj zavedajo kakovosti hrane, pridelane v Sloveniji, in povprašujejo predvsem po domačem.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez

20. 04. 2022 06.09

Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?

22. 11. 2021 06.00

Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

'Usoda naroda je odvisna od njegovega načina prehranjevanja'

17. 10. 2021 07.00

Trditve različnih strok, da je domača hrana boljša, in spodbude, naj raje izberimo pridelke domačih kmetov, so postale stalnica, ko je govor o hrani in kmetijstvu. A kaj stoji za temi besedami? Zakaj je pomembno, da vlagamo v domače kmetijstvo in skrbimo za razvoj trajnostne kmetijske pridelave? Na drugi strani kmetijsko-živilsko panogo pestijo številne težave, ki odvračajo mlade, da bi bodisi začeli kmetovati bodisi ga prevzeli od svojih staršev. Ali v Sloveniji naredimo dovolj za spodbujanje domačega kmetijstva? Kje šepamo, kje nam gre dobro?

Ohranimo domače. Izbirajmo lokalno.

16. 06. 2021 00.15

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano začenja z vsesplošno promocijsko kampanjo z naslovom »Ohranimo domače. Izbirajmo lokalno.« Z njo želimo približati svežo, sezonsko, lokalno pridelano hrano, spodbuditi potrošnike, da posegajo po pridelkih in živilih domačih proizvajalcev ter opozoriti na ohranjanje podeželja.

Tradicionalni slovenski zajtrk: letos pomembnejši kot kadarkoli prej

20. 11. 2020 06.00

Kos kruha, na njem pa maslo in med. Poplaknjeno z mlekom, za zdravo sladkanje pa slovensko jabolko. To so zadnjih deset let na današnji dan v šolah in vrtcih zajtrkovali otroci. Letošnja epidemija je onemogočila tradicionalen slovenski zajtrk v šolah, a ravno v teh časih je še kako pomembno zavedanje, da ima lokalno pridelana hrana močan potencial, da odžene zdravnika stran. Poleg tega pa tako podpremo slovenske pridelovalce, ki jih je epidemija covida-19 dodatno prizadela.

'Visoke stopnje samooskrbe v Sloveniji ni mogoče doseči brez zmanjšanja živinoreje'

16. 10. 2019 06.00

Slovenci kljub podobam zdrave, domače hrane, ki nas vsakodnevno nagovarjajo z oglasnih panojev, lokalno pridelamo manj kot 40 odstotkov sadja in zelenjave. Posebej nizka je samooskrba z ekološko pridelanimi živili. ’'Dokler se bo na najbolj rodovitnih ravnicah pridelovala krma za živino, visoke stopnje samooskrbe v Sloveniji ne bomo dosegli,'' opozarjajo v slovenski fundaciji za trajnostni razvoj Umanotera.

Tradicionalni okusi Osrednje Slovenije

08. 05. 2019 08.48

V enem od preteklih tednov smo omenili, da je Osrednja Slovenija nadvse razgibana, tako glede pokrajine kot glede kulinarike. Podrobneje smo predstavili tipične jedi polovice občin omenjene regije, ostale pa vam predstavljamo danes. Iz Osrednje Slovenije, natančneje iz Vodic, namreč prihajata Zala Jeraj in Ela Bobnar, ki smo ju spoznali v 3. oddaji priljubljenega kuharskega šova Mali šef Slovenije.

Slovenska mesna industrija: domače meso je kakovostno in varno

30. 01. 2019 15.25

Potem ko so v javnost prišle informacije s Poljske, kjer naj bi klali bolne krave, meso pa nato prodajali kot zdravo, so se odzvali tudi v interesnem združenju slovenske mesne industrije. Zagotavljajo, da je slovensko meso varno ter da bodo naredili vse, da se sporno meso ne bo pojavilo tudi v slovenskih trgovinah.

Na vzhodu države se ljudje prehranjujejo bolj nezdravo

16. 10. 2018 06.00

Raziskave so pokazale, da se povečuje delež ljudi, ki vsakodnevno uživajo zelenjavo in redno zajtrkujejo, zmanjšuje pa se delež prebivalcev, ki uživajo sladkane pijače. Več nezdravega prehranjevanja je na vzhodnem delu Slovenije, podobno temu se kažejo tudi velike regijske razlike v deležu čezmerno prehranjenih in debelih.

Razbijanje mitov o zimskem pikniku na Krvavcu z Juretom Koširjem, 6Pack Čukurjem, Alfijem Nipičem in Skupino Orlek

08. 12. 2017 17.46

Ko že v dopoldanskem času zadiši po piščancu po ptujsko, se zagotovo obeta perfekten dan. Prav takšen je na Miklavževo potekal na Krvavcu.

Ste se kdaj vprašali, koliko zdravja je na vašem krožniku?

09. 11. 2017 14.33

Zdravi hrani je treba vrniti mesto, ki ga je nekdaj že imela. Na trgovskih policah je energijsko bogata hrana, a siromašna s hranili. Hrane več ne kuhamo, pač pa jo pogrevamo. Posledice takšnega prehranjevanja pa se poznajo tudi na izdatkih za zdravstvo. Ena od možnosti, da to preprečimo, je pobuda, da bi hrano v javnih ustanovah izvzeli iz sistema javnih naročil.

S povezovanjem kmetov in javnih ustanov na krožnikih vrtcev, šol in bolnišnic slovenska hrana

26. 06. 2017 15.24

Pogosto poslušamo očitke, da je slovenska hrana za uporabo v javnih prehranskih obratih predraga. A kot so na kulinaričnem posvetu 'Hrana - pot do zdrave prihodosti' pojasnili tudi slovenski kuharski mojstri, najnižja cena enostavno ne sme biti edino merilo pri nabavi hrane.

FOTO: Zapuščeno posestvo sta rešila iz trnovega objema in ga razvila v zeleno turistično destinacijo

14. 06. 2017 07.00

Trajnostni turizem ni tek na kratke proge, pravita lastnika Posestva Trnulja, ene izmed zelenih destinacij pri nas. Da bi zagotovila čim manjšo obremenitev za okolje, nobenih malenkosti ne prepustita naključju. Vse sestavine, ki jih uporabijo pri pripravi hrane, so iz ekološke pridelave, ves potrošni material do posestva pripeljejo z električnimi vozili, uporabljajo recikliran pisarniški papir ...

FOTO: Ekošola po duši: 'Učence učimo spoznavanja lokalnega okolja in kako paziti nanj'

30. 05. 2017 07.00

V Sloveniji se z nazivom Ekošola ponaša 700 izobraževalnih ustanov. Osnovno načelo delovanja programa je najmlajše naučiti zdravega odnosa do okolja ter sočloveka. Logaška OŠ 8 talcev je ekošola po duši - hrano naročajo od lokalnih kmetov, ločujejo odpadke, vestno skrbijo za šolski vrtiček, na katerem jim uspeva precej zelenjave in zelišč. Lep primer dobre prakse.

Igralka Maja Blagovič: Všeč mi je vse, kar diši po domačem

03. 04. 2017 06.30

Gledališka igralka Maja Blagovič se je razgovorila o tem, kako pomembno je, da podpiramo lokalno pridelano hrano. Za svojo družino zaradi zapolnjenega urnika zdravo kosilo z bio začimbami, ki jih z ljubeznijo goji na svojem vrtičku, za naslednji dan večkrat kuha celo ob polnoči.

Kaj je smisel kupovanja lokalnega? 'Tu lahko preveriš pridelavo, kmeta, bolj sveže je in še z več hranilnimi snovmi'

21. 03. 2017 06.09

Slovenija je v zadnjih letih dvignila odstotek potrošnikov, ki na policah iščejo lokalne izdelke in pridelke, na skoraj 70 odstotkov. Raste tudi delež tistih, ki pri hrani preverijo poreklo. Mnenja o tem, ali je lokalno pridelana hrana draga ali ne, so različna. A s kupovanjem domačih izdelkov ohranjamo okolje in delovna mesta.

Bodimo del rešitve, ne problema! Kako zmanjšati svoj ogljični odtis?

01. 03. 2017 10.49

Nenehno poslušamo o podnebnih spremembah in učinkih toplogrednih plinov na naš planet - od vremenskih ujm do pomanjkanja hrane in vode. Dejavnikov, ki vplivajo na te spremembe, je veliko in težko si je predstavljati, da človek kot posameznik lahko kaj naredi proti temu. A v slogi je moč. In z nekaj spremembami življenjskega stila lahko naredimo veliko ...

Začnimo leto z našo super hrano

09. 01. 2017 10.24

V novo leto vstopamo polni optimizma, svežih zavez in odločitev. Naj bo med njimi tudi ta, da bomo poslej na domačo mizo postavljali tudi našo super hrano. Razlogov za to je veliko, od uživanja zdravju koristne hrane do skrbi za okolje, v katerem živimo.

Pravijo, da človek je, kar jé. Bomo torej jedli bolj poceni in od daleč ali lokalno in zdravo?

30. 05. 2016 06.00

Ko govorimo o pravični trgovini, običajno pomislimo na izkoriščanja delavcev nekje daleč stran. A temu ni tako, saj se izkoriščanja dogajajo tudi pri nas. Tokrat spodbujamo h kupovanju lokalno, ekološko in pravično pridelane hrane, s čimer podpremo slovenskega kmeta, mu zagotovimo pravično plačilo ter uživamo kakovostnejša živila.

FOTO: 'Pri nas otrok v roke dobi čokolado. Tam dobi mačeto, okusa čokolade pa sploh ne pozna'

09. 05. 2016 06.30

Da mi lahko uživamo v "sladkem grehu" oz. se sladkamo s pravzaprav luksuznimi izdelki, kot je čokolada, na plantažah kakava v Slonokoščeni obali in Gani dela 2,15 milijona otrok. "Pri nas je otrok umazan od čokolade, tam od blata. To ni pošteno. A ker se dogaja tako daleč stran, si pred tem enostavno zatiskamo oči," pravi vodja pravične trgovine v Sloveniji Živa Lopatič.

Označeno bo mleko 'zadovoljnih in čistih krav'

27. 02. 2015 06.30

Predvidoma prihodnje leto bodo poleg mleka s posebnim znakom označeni jogurti, skuta in siri iz izključno slovenskega mleka in predelani v slovenskih mlekarnah. Mleko bo moralo biti "izjemno čisto", krave mlekarice pa bodo lahko krmili samo z naravno krmo.

UVAJANJE SAMOOSKRBE – PRIDELANA HRANA NA ŠOLSKEM CENTRU ŠENTJUR

11. 02. 2015 07.57

Šolski center Šentjur je zavod z več kot stoletno tradicijo pridelave hrane.