lokalna pridelava

Izberite domače – Najboljše lokalne delikatese na strani Moja Dejavnost

07. 05. 2024 00.15

Ko iščete sveže in kakovostne prehrambne izdelke, nič ne presega lokalno pridelane hrane.

Ekološka hrana iz lokalnega okolja še pomnoži pozitivne učinke

20. 05. 2023 00.15

Ekološka hrana je temelj tako za zdravje sodobnega posameznika kot tudi za okolje in družbo kot celoto. Kadar ekološka hrana izvira iz lokalnega okolja, pa se njene prednosti z vidika hranilnih vrednosti in trajnostnega vpliva še pomnožijo.

Sladko valentinovo s tortami Karima Merdjadija in Mlinotesta

08. 02. 2023 00.15

Čeprav zunaj kraljuje mrzla zima, nas kmalu čaka najbolj vroč praznik – valentinovo.

Sledljivost, kakovost in podpora lokalni skupnosti

28. 09. 2022 00.15

Najboljša izbira: lokalno pridelana hrana

Je hrana predraga?

20. 11. 2021 07.00

Pridelava hrane je kriva za tretjino vseh izpustov toplogrednih plinov. Posebej problematična je živinoreja, torej naša poraba mesa. Zaradi dviga cen energije, surovin, embalaže in krme se nam zdaj obeta dvig cene hrane nasploh. Tudimesa. Bomo zaradi tega porabili manj mesa? Kako pomembno nam je trajnostno prehranjevanje? Napoved dviga cen hrane razburja, a po drugi straniSlovenci v povprečju zavržemo 68 kg na prebivalca.

'Usoda naroda je odvisna od njegovega načina prehranjevanja'

17. 10. 2021 07.00

Trditve različnih strok, da je domača hrana boljša, in spodbude, naj raje izberimo pridelke domačih kmetov, so postale stalnica, ko je govor o hrani in kmetijstvu. A kaj stoji za temi besedami? Zakaj je pomembno, da vlagamo v domače kmetijstvo in skrbimo za razvoj trajnostne kmetijske pridelave? Na drugi strani kmetijsko-živilsko panogo pestijo številne težave, ki odvračajo mlade, da bi bodisi začeli kmetovati bodisi ga prevzeli od svojih staršev. Ali v Sloveniji naredimo dovolj za spodbujanje domačega kmetijstva? Kje šepamo, kje nam gre dobro?

'Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje'

16. 10. 2021 07.00

Vsakič, ko jemo, se vpnemo v kmetijsko-prehranski sistem. Hrana, ki jo izberemo, način, kako jo pridelamo, pripravimo, skuhamo in shranimo, je sestavni in aktivni del delovanja tega zapletenega kolesja. Trajnostni kmetijsko-živilski sistemi si prizadevajo zagotavljati prehransko varnost in prehrano za vse, ne da bi pri tem ogrozili ekonomsko, socialno in okoljsko podlago za prihodnje generacije. Privedli naj bi do "boljše proizvodnje, boljše prehrane, boljšega okolja in boljšega življenja" za vse, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva hrane. Kako sistem deluje pri nas, v Sloveniji?

Pobuda za pomoč v epidemiji prizadetim kmetom: kupec prihrani, kmet pridobi

23. 01. 2021 18.20

Radič, kis, jabolka, zelje, batata, ržena moka, sok aronije, celo pivo ... Shrambe slovenskih ekoloških kmetov so bogato založene, zaradi koronske krize pa so številni izgubili svoje prodajne kanale. Zaloge kakovostnih živil ostajajo in propadajo. Društvi Ekoci in Sorško polje za ohranitev malih kmetov zato opozarjata, da je čas, da v Sloveniji bolj zaživi lokalna samooskrba z modelom neposredne prodaje skupinsko naročenih kmetijskih pridelkov. Ravno ta trenutek je za to kot naročen: "Čas po koronski krizi je čas nove paradigme, obujanja zaupanja in sodelovanja, ki je pogoj, da se takšen model lahko prime in obdrži na daljši rok."

Anini Michelinovi zvezdici v sodelovanju z lokalnimi kmeti odslej tudi na domačih mizah

18. 11. 2020 20.01

Slovenski gostinci in dobavitelji imajo hude težave, saj nimajo komu prodajati. Tudi restavracije, ki so bile letos prvič nagrajene z Michelinovimi zvezdicami. Ana Roš že desetletja ustvarja svoje krožnike s sestavinami, ki jih dobi pri lokalnih kmetih. Ker ve, kako dragoceni so, se je odločila, da jim poskuša kar najbolj pomagati, tako pa lahko vsak postane vrhunski kuhar oziroma lahko vsaj skuha to, kar bi sicer dobil v nagrajeni restavraciji.

Odpadna hrana: povprečno gospodinjstvo v koš na leto 'odvrže' 336 evrov

29. 09. 2020 06.00

Na globalni ravni zavržemo okoli 1,3 milijarde ton hrane, po drugi strani pa je vsak osmi prebivalec planeta lačen, vsak tretji pa trpi zaradi pomanjkanja hrane. V Sloveniji največ odpadne hrane prispevajo gospodinjstva, vsak Slovenec je leta 2018 namreč v povprečju zavrgel kar 24 kilogramov še užitne hrane. Več hrane pomeni tudi več toplogrednih plinov in s tem veliko obremenitev okolja. Kaj lahko ukrenemo sami? Zbrali smo nekaj nasvetov. Na mednarodni dan ozaveščanja o izgubah hrane, ki ga obeležujemo prvič, imate tako edinstveno priložnost, da spremenite svoje navade in prispevate k bolj trajnostni družbi.

Poleg jajčkomata tudi samopostrežna stojnica, ki temelji na zaupanju

20. 09. 2020 15.09

Vsi se zavedamo, da je sezonska lokalna hrana najbolj zdrava, a kljub vsemu pogosto še vedno preveč gledamo le na ceno. A s kupovanjem lokalnih pridelkov ne pomagamo le slovenskemu kmetu, ampak tudi okolju, saj dolge transportne poti nanj negativno vplivajo. Lokalna pridelava je sicer v času koronakrize dobila nov zagon, kupce pa na različne načine privabljajo tudi kmetje sami.

Nakupovalne navade se spreminjajo, mnogi se odločajo za lastno pridelavo

02. 04. 2020 19.37

Sproščeno nakupovanje v trgovinah, kot smo ga bili vajeni, in dostop do praktično vseh dobrin je zdaj postal precejšen zalogaj - tako logistični kot varnostni. Zato se mnogi odločajo za lastni pridelavo. Vrtičkarji bodo letos vrtove zasadili še bolj premišljeno. A tudi na skupinskih vrtovih pristojni opozarjajo, da se ne zadržujte po opravljenem delu, začasno odsvetujejo tudi uporabo skupnega orodja.

Inšpektorji našli tudi 15 ton mesa iz sporne poljske klavnice iz septembra

01. 02. 2019 14.27

Sporno meso iz Poljske, kjer so bolno govedo najprej mučili, potem zaklali, meso pa prodajali kot zdravo, so po podatkih Uprave za varno hrano našli le v enem skladišču v Sloveniji. Kot so še sporočili, bo meso šlo v uničenje, ni pa še znano, koliko ga je in ali je bil morda že distribuiran naprej. NSi zahteva nujno sejo na temo spornega govejega mesa.

'Hrana naj bo vaše zdravilo in vaše zdravilo naj bo hrana'

15. 06. 2018 17.41

Tako je razmišljal antični zdravnik Hipokrat. S hrano pa je povezana še ena modrost: najboljše stvari so domače. Pridelava in predelava hrane v Sloveniji zaposluje 90.700 ljudi. Ta številka bi se lahko znatno povečala, če bi lokalni pridelavi hrane vrnili mesto, ki ga je nekoč imela v družbi. Sistem javnih naročil temu še vedno postavlja ovire. V domu starejših občanov Šiška v Ljubljani dajejo prednost lokalnemu.

Vrhunski kuharji prisegajo na meso izbrane kakovosti

15. 12. 2017 12.50

V Hotelu Lev je v okviru kampanje »Naša super hrana« potekala kulinarična predstavitev sheme »Izbrana kakovost«, na kateri sta dva vrhunska kuharja predstavila svoje priljubljene mesne jedi in povedala, zakaj prisegajo na lokalno pridelano in predelano meso. Ivo Tomšič in Jorg Zupan sta pred očmi gostov, v živo, pripravila kreativne jedi, ki so temeljile na mesnih izdelkih, označenih z zaščitnim znakom »izbrana kakovost – Slovenija«.

Pristni okusi avtohtonih sort zelenjave na vašem krožniku

05. 06. 2017 07.48

Spar Slovenija nam je letos spomladi predstavil novo linijo izdelkov SPAR Kot nekoč. Toda v resnici gre za veliko več kot le za še eno trgovsko blagovno znamko. Povezal je izbrane slovenske pridelovalce, da so posejali avtohtone sorte zelenjave.

Ohranimo slovenske avtohtone sorte vrtnin

03. 03. 2017 07.31

Lokalna hrana danes zavzema pomembno mesto v našem vsakdanu. Njena pridelava se vedno začne s skrbno izbranim semenom. Naše mame in babice vedo, da je za zdrav in okusen pridelek, treba izbrati seme solate, ki so ga vzgojile na svojem vrtu. Najpogosteje so to avtohtone slovenske sorte.

VIDEO: Maja živi brez odpadkov. No, skoraj. 'Takšni pujsi smo. To je ena sama grda lenoba'

25. 11. 2016 11.40

Maja Nagode je navdušena "zerowasterka". Za razliko od večine kljub vsem družinskim obveznostim in službi najde voljo in čas za skrb za okolje. V enem letu so v njeni družini zmanjšali količino odpadkov za 80 odstotkov. "Jemo in živimo bolje za manj denarja." Pokukali smo v njen vsakdan.

Socialno podjetništvo: z ekološkim vrtom v Beltincih do novih zaposlitev

12. 10. 2016 12.15

Na letošnjih dnevih socialne ekonomije sta v središču etika v socialnem podjetništvu in zaposlovanje ranljivih skupin. Primer dobre prakse je tudi ekološki vrt socialnega podjetja iz Beltincev, v okviru katerega je delo v dveh letih dobilo osem ljudi, med njimi tudi težje zaposljivi.

'Naravna bogastva niso naša. Naravna bogastva mi samo upravljamo in smo jih dolžni predati svojim potomcem'

20. 08. 2016 14.38

"Ena vladnih prioritet je zagotovo zelena Slovenija, ne samo pitna voda, za katero si ta hip posebej prizadevam, da jo čim bolj zavarujemo z našo ustavo, ne samo gozdovi, pač pa tudi rodovitna, kakovostna kmetijska zemlja," je ob ob odprtju sejma Agra dejal premier Cerar. Židan je bil kritičen do pozidave kmetijskih zemljišč.

FOTO: Ko študentje poprimejo za lopate ali učna ura o samooskrbi

31. 05. 2016 06.00

V Mariboru so stanovalci študentskih domov postavili dve permakulturni gredici, v kateri so zasadili zelenjavo in začimbe. Z dvema gredicama resda ne bodo uspeli pridelati toliko, da bi postali samooskrbni, so pa s projektom spoznali, kako sploh začeti samooskrbo in narediti nekaj tako zase kot za celotno družbo.

Pravijo, da človek je, kar jé. Bomo torej jedli bolj poceni in od daleč ali lokalno in zdravo?

30. 05. 2016 06.00

Ko govorimo o pravični trgovini, običajno pomislimo na izkoriščanja delavcev nekje daleč stran. A temu ni tako, saj se izkoriščanja dogajajo tudi pri nas. Tokrat spodbujamo h kupovanju lokalno, ekološko in pravično pridelane hrane, s čimer podpremo slovenskega kmeta, mu zagotovimo pravično plačilo ter uživamo kakovostnejša živila.

Inšpekcija nad prodajalce, ki na tržnicah italijanske pridelke prodajajo kot slovenske

27. 05. 2016 07.47

Ker smo prepričani, da je domače boljše, smo za doma pridelano hrano pripravljeni odšteti več. Toda ali so vsi pridelki, ki jih kupujemo na slovenskih tržnicah kot lokalni pridelek, res zrasli na slovenskih tleh? Inšpekcija te dni poostreno nadzora prodajalce, s kamero smo se na tržnico podali tudi mi.

Bohinjci so stopili skupaj za ohranjanje turizma

17. 05. 2015 18.44

Bohinjci so pod okriljem turistične organizacije ustanovili znamko "Bohinjsko" in vanjo združili izdelke in pridelke, ki jih izdelujejo izključno domačini in to - izključno v Bohinju. Da nimajo le podjetne sedanjosti, pač pa tudi pravljično preteklost, pa je prepričana vzgojiteljica, ki je na obrežju Bohinjskega jezera postavila učno pot z bohinjskimi pravljicami.

UVAJANJE SAMOOSKRBE – PRIDELANA HRANA NA ŠOLSKEM CENTRU ŠENTJUR

11. 02. 2015 07.57

Šolski center Šentjur je zavod z več kot stoletno tradicijo pridelave hrane.

Zeleni Slovenije, Liberalno gospodarska stranka, Naprej Slovenija in Piratska stranka

19. 06. 2014 11.52

Za naklonjenost volivcev se bodo 13. julija potegovale tudi stranke Zeleni Slovenije, Liberalno gospodarska stranka, Naprej Slovenija in Piratska stranka.