lokali v Ljubljani

V Ljubljani odstranili več kot 500 nelegalnih oglasnih objektov

25. 03. 2025 15.20

V Mestni občini Ljubljana so v akciji odstranjevanja nelegalnih oglasnih objektov, ki so jo začeli leta 2023, doslej odstranili 586 takih objektov. Marca letos so se osredotočili na oglasne objekte nad cestišči občinskih cest, med katerimi so nekateri v zelo slabem stanju in predstavljajo nevarnost za pešce, so predstavili na novinarski konferenci.

Pravoslavni verniki bodo opolnoči vstopili v novo leto

13. 01. 2025 06.20

Večji del pravoslavnih vernikov, ki se ravnajo po julijanskem koledarju, bo polnoči vstopil v novo leto. Novoletna praznovanja s posebnimi meniji in ob živi glasbi pripravljajo številni lokali v Srbiji, posebej v Beogradu. Novoletne zabave bodo pripravili tudi nekateri gostinci v Sloveniji.

Kdo si lahko privošči življenje v Ljubljani?

27. 04. 2024 07.25

Postaja Ljubljana res zgolj kulisa za turiste? Njen razvoj v zadnjih desetletjih je nesporen, vendar kakšno ceno plačujejo meščani? Kdo si sploh še lahko privošči življenje v prestolnici? Nepremičnine, najemnine, gostinska ponudba, storitve in dejavnosti postajajo povprečnim prebivalcem vse težje dostopne. Ko mesto postaja vse bolj namenjeno turistom in bogatim, govorimo o procesu gentrifikacije, ki vodi v odmiranje mesta, izgubo identitete mesta, kar lahko ima dolgoročno hude posledice za prebivalce, razvoj, turizem in gospodarstvo. 24UR Inšpektor.

'Glavni učinek Centra Rog ne bo pogon ustvarjalnosti, temveč gentrifikacija'

23. 10. 2023 13.10

Skupnost neuporabnikov Roga je na novinarski konferenci opozorila, da glavni učinek Centra Rog ne bo pogon ustvarjalnosti v Ljubljani, temveč gentrifikacija. Pred četrtkovim odprtjem centra so nanizali nekatere podatke, ki po njihovem mnenju govorijo v prid temu, da so center zgradili stran od obljub po javno dostopnem prostoru. Vodstvo Centra Rog navedbe zavrnilo.

Spoznaj podjetje Munh d.o.o.

22. 05. 2023 11.03

Urejen dom, v katerem nam je dan za dnem zagotovljen kakovosten spanec, zagotovo sodi med ene tistih sanj, katere sanjamo vsi. Počitek namreč v veliki meri vpliva na našo učinkovitost in odnose, medtem ko energija, s katero smo obdani doma, odreja naše splošno počutje. Družinsko podjetje Munh vse to ve, zato svojo pozornost namenja najrazličnejšim dodatkom za dom, s poudarkom na spalnici, ki tvori jedro naših obnovitvenih procesov.

'Če ne bo kadra, se bodo lokali, gostilne, restavracije, pa tudi hoteli zapirali'

25. 01. 2023 06.00

V Sloveniji po nekaterih ocenah primanjkuje skoraj 12 tisoč delavcev v gostinstvu in turizmu, njihova povprečna bruto plača sega le malo nad minimalno. Dve leti epidemije covida-19 in strogih omejevalnih ukrepov, ki so gostincem onemogočili delo in vodili v odpuščanja, sta zahtevali svoj davek, kadrovska stiska pa se je še poglobila. Mlade delo v gostinstvu ne zanima, za tujo delovno silo pa smo večinoma le odskočna deska za delo v drugih državah EU, kjer so plače višje, pogoji dela pa boljši.

Ali v Murski Soboti res 'vlada tuga'?

16. 11. 2022 21.20

Tokrat so se v oddaji 24UR ZVEČER soočili kandidati za župana Murske Sobote. Zakaj v občini vlada 'tuga', kot pravi kandidatka za županski stolček? Kaj vse je v političnem nahrbtniku kandidatov in kako bodo prebivalcem pomagali ob draginji energentov? Svoje poglede na vodenje občine so predstavili Andrej Mešič (SDS), Damjan Anželj (SD), Mitja Horvat (Gibanje Svoboda) in Blanka Denko Čeh.

'Da bi šel Rom ob visokih otroških dodatkih še v službo, se mu ne splača'

15. 11. 2022 06.09

Novo mesto je občina, ki velja za prestolnico Dolenjske, ki je gospodarsko ena najmočnejših v državi in zato tudi v državni proračun prinaša velik delež denarja. Novomeščani imajo v povprečju tretjo najvišjo plačo v državi – 1434 evrov neto. Novo mesto je tudi glede na kriterij razvitosti zelo visoko, zato je upravičeno do 60 odstotkov sofinanciranja naložb iz državnega proračuna. Na lokalnih volitvah sta kandidata dva; zdajšnji župan Gregor Macedoni, ki si s podpisi volivcev in svojo listo želi še tretji mandat, njegov protikandidat pa je iz vrst stranke SD, tj. Srečko Vovko.

Vrnitev turistov v Slovenijo: polni lokali, na ulicah poplava tujih jezikov

02. 08. 2022 19.27

Če se sprehodimo po Bledu, Piranu ali skozi Ljubljano, je jasno, da se turizem tudi v Sloveniji po dvoletnem premoru že dobro postavlja na noge. Polna so parkirišča, mize v lokalih, na ulicah že skoraj stežka slišimo slovenščino. Samo v Ljubljani je namreč po podatkih Statističnega urada v prvih petih mesecih prenočilo kar 587 odstotkov več gostov kot v prvih petih mesecih lanskega leta.

Petkovškovo nabrežje med Resljevo in Rozmanovo ulico v Ljubljani bo obnavljal KPL

06. 06. 2022 15.13

Mestna občina Ljubljana je za izvedbo prenove Petkovškovega nabrežja na odseku med Resljevo in Rozmanovo ulico, torej tudi mimo nastajajočega Centra Rog na območju nekdanje istoimenske tovarne, izbrala KPL, je razvidno s portala javnih naročil. Vrednost izbrane ponudbe je 4,27 milijona evrov brez davka oziroma 5,21 milijona z davkom.

Iskanje plastičnega stranišča in izgubljeno dostojanstvo

16. 03. 2022 06.06

Težko se je odpravil v Ukrajino, na nek način se še s težjim srcem poslovil. Vesel, da je na varnem, a del njega je ostal tam. Prestrašeni otroci, solzne mame, obnemogli starostniki. Slike, ki jih ne bo nikoli pozabil, pravi Marko Gregorc. Po Juretu Tepini se je v Ukrajino odpravil še en naš novinar in tudi on je s seboj domov prinesel spomine na humanitarno katastrofo, ki jo je povzročila vojna vihra na evropskih tleh. Tako celo opravljanje najosnovnejših človeških potreb ni več samoumevno.

Za novo leto le ognjemet, svetovalna skupina za obvezno cepljenje starejših od 50 let

28. 12. 2021 13.55

V Ljubljani tudi letos ne bo silvestrovanj na prostem, bo pa nebo nad prestolnico ob polnoči razsvetlil ekološki ognjemet. Viden bo z vseh koncev mesta, zato ljubljanski župan Zoran Janković ne pričakuje, da bi zaradi tega prišlo do množičnih zbiranj. Vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar je dejala, da je svetovalna skupina sicer odločno nasprotovala načinu silvestrovanj, kakršna bomo imeli. Dodala je, da podpirajo obvezno cepljenje za starejše od 50 let, saj so to skupine, ki največkrat potrebujejo bolnišnično oskrbo.

Silvestrovanja na prostem prepovedana, gostinski lokali odprti tudi po 22. uri

24. 12. 2021 18.15

Ker konca epidemije še ni na vidiku, tudi izbira krajev, kjer bomo pričakali božič, pa preživeli najdaljšo noč v letu, med Slovenci ne preseneča. Tako bo večina božični večer preživela z najbližjimi, vse pa kaže na to, da bo podobno tudi na silvestrovo. Silvestrovanja na prostem so namreč prepovedana, po novem pa lahko vstop v novo leto zakonito pričakamo tudi v gostinskih lokalih, ki bodo čez teden dni lahko odprti tudi po 22. uri.

Praznovanja in sejmi letos okrnjeni, ponekod jih ne bo

11. 12. 2021 07.00

December je čas praznovanja, veselja, druženja in pričakovanja, a tudi letos bo zaradi epidemioloških razmer nekoliko drugačen. Nekatere občine so se odločile, da sejmov in praznovanj letos ne bodo pripravile, ponekod pa bodo ti ob upoštevanju vseh ukrepov organizirani v okrnjeni obliki.

'Stojnice v Ljubljani so v posmeh zdravstvenim delavcem, bolnim in njihovim svojcem'

09. 12. 2021 06.00

V Ljubljani so se lahko kljub snegu in nizkim temperaturam obiskovalci sejma na Pogačarjevem trgu spet pogreli ob čaju, kuhanem vinu in prigrizku. Obiskovalci so bili zadovoljni, gostinci pa tudi z nasmeškom. Vodja svetovalne skupine Mateja Logar medtem opozarja, da so razočarani nad načrtnim iskanjem luknje v odloku, ki zagotovo ni v luči skupnega boja proti epidemiji.

Gostinci ogorčeni nad odločitvijo vlade: 'Kdo nam bo povrnil stroške?'

04. 12. 2021 17.55

"Jezni, ogorčeni in razočarani smo. Šele dobro začeli smo, pa smo že morali pospraviti, je odziv gostincev, ki so ponujali hrano in pijačo na prazničnih stojnicah". Tako je bilo sinoči v Ljubljani, ko so lahko še delali, potem pa je vlada sporočila odločitev o prepovedi. Gostinci se sprašujejo, kdo jim bo po pokril stroške najema stojnic, predvsem pa stroške pijače in hrane, ki jo bodo morali, vsaj pripravljene, zavreči. "Vzeli so nam tisto malo prazničnega veselja," so bili razočarani tudi obiskovalci, ki jih je bilo v petek ogromno.

'Glede na zasedenost postelj nas skrbi, da se bomo morali odločiti za popolno zaprtje države'

30. 10. 2021 07.00

Število aktivnih okužb v Sloveniji še ni bilo tako visoko. Po oceni NIJZ je v državi trenutno 26.656 aktivnih primerov okužb, kar je sploh največ od začetka epidemije. Posledično je stanje v bolnišnicah alarmantno. V mariborskem kliničnem centru opozarjajo, da so na pragu najhujše krize doslej, v ljubljanskem, da drvimo proti katastrofi. Če bodo okužbe še naraščale, bo zmanjkalo kadra za zdravljenje bolnikov, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo. Bomo morali znova zapirati državo? V informativni oddaji 24UR ZVEČER smo se pogovarjali z vodjo svetovalne skupine Matejo Logar.

UKC Ljubljana: poplavilo kritično infrastrukturo, voda po stopnicah tekla kot slap

30. 09. 2021 09.20

Posledice včerajšnjega neurja so vidne tudi danes. Voda je vdrla tudi v osrednjo bolnišnico in poplavila kritično infrastrukturo. Kot pravi v. d. generalnega direktorja Jože Golobič škodo sicer še ocenjujejo, a jo je gotovo za nekaj 100.000 evrov. Med drugim je zalilo tudi državni zbor, urad predsednika republike, Dramo, Slovensko mladinsko gledališče, podhod na glavni železniški postaji in Plavo Laguno, kjer številne prodajalne še vedno ostajajo zaprte.

Epidemija vplivala na trgovanje in še podražila nepremičnine

05. 08. 2021 12.19

Geodetska uprava je na spletnih straneh objavila Poročilo o slovenskem trgu nepremičnin za leto 2020. To razkriva, da je bil obseg trgovanja na slovenskem nepremičninskem trgu manjši kot pred epidemijo, kljub temu pa so cene nepremičnin še naprej rasle. Rast cen stanovanjskih nepremičnin se je nadaljevala tudi v prvem četrtletju letošnjega leta. Poleg omejene ponudbe novih stanovanj pa na rast cen stanovanjskih nepremičnin pri nas vse bolj vpliva tudi občutna rast cen gradbenega materiala.

Terase odprte do 22. ure, gostje se notranjosti lokalov izogibajo

18. 05. 2021 19.35

Dan D za slovensko gostinstvo, ena najbolj očitnih sprostitev in vrnitev v čase, ki smo jih vsi že skoraj pozabili. Kljub podaljšanju delovnega časa pa to ne pomeni, da je konec vseh omejitev. Za eno mizo lahko še vedno sedijo največ štiri osebe, razen če gre za ljudi z istega gospodinjstva in njihove otroke, strežba v notranjosti pa je dovoljena le prebolelim, cepljenim ali testiranim. A kot opažajo gostinci, se gostje notranjosti lokalov še vedno najraje izogibajo.

Nova sproščanja: gostinci že pripravljeni na podaljšan odpiralni čas

16. 05. 2021 19.45

Slovenija s ponedeljkom uradno vstopa v rumeno fazo sproščanja protikoronskih omejitev. Vsi srednješolci in študenti bodo pouk lahko znova poslušali v živo. Sproščajo se tudi vsa športna tekmovanja, gostinski lokali pa bodo lahko obratovali do 22. ure. Daljšega obratovalnega časa se veselijo tudi gostje. Največ zanimanja je za terase in vrtove, kjer je možnost okužbe manjša kot v zaprtih prostorih. Kot pravijo gostinci, v notranjosti lokalov sedijo le redki, ki dosledno spoštujejo pogoj PCT. Natakarji sicer verodostojnosti potrdil ne preverjajo, saj jih večina gostom zaupa.

V središču Ljubljane tokrat kolesarili za vodo

14. 05. 2021 19.22

V središču Ljubljane so se tudi ta petek zbrali protestniki, tokrat s pozivom k zbiranju podpisov pod pobudo za referendum za pitno vodo. Za izvedbo referenduma jih morajo zbrati 40.000, kot pravijo, jih manjka še več tisoč, rok za zbiranje pa se izteče čez teden dni. Današnji protest se je začel na Trgu republike, osrednji del dogajanja pa se je odvijal na Prešernovem trgu.

V soboto potrdili 416 okužb, delež pozitivnih testov 15,5-odstoten

25. 04. 2021 10.17

Pristojni so v soboto opravili 2690 PCR-testov in potrdili 416 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je znašal 15,5 odstotka. Hospitaliziranih je 630 pacientov, umrlo je pet bolnikov s covidom-19.

Prizori po odprtju lokalov: ljudje v vrstah čakajo na proste mize, natakarji pa imajo 'tremo'

24. 04. 2021 15.10

Odslej lahko gostinci po vsej državi znova sprejemajo goste na terasah in vrtovih lokalov, lepo vreme pa je privabilo mnoge goste. Pred terasami se ponekod vijejo vrste ljudi, ki čakajo na prosto mizo. Po šivih poka tudi Obala. V Ljubljani je eden od natakarjev občutke ob sprejemu gostov po šestih mesecih zaprtja opisal kot občutke "pred zmenkom s punco".

Gostinci: 'Za naraščanje okužb ne morejo kriviti nas, večino časa smo zaprti'

10. 04. 2021 19.50

Po skoraj enajstih dneh delnega zaprtja države se razmere pri nas ne izboljšujejo. Število okuženih še raste, prav tako vedno več, tudi mlajših, bolnikov, zaradi covida pristane v bolnišnici. Kljub temu se od ponedeljka odpirajo šole, tudi trgovine in nekatere storitvene dejavnosti. A se ob tem gostinci in turistični delavci, ki so bili še pred letom in pol vodilna dejavnost v Sloveniji, sprašujejo, zakaj so že devet mesecev izvzeti iz sproščanja ukrepov.

Strokovna skupina za covid-19 bo neuradno predlagala popolno zaprtje države

26. 03. 2021 19.55

Zadnje dni se vsi sprašujemo, kako bomo preživeli prihajajoče velikonočne praznike. Se bomo lahko družili z družino in prijatelji ali nas res čaka popoln 'lockdown'? Vladna svetovalna skupina za covid-19 se bo o tem pogovarjala na izrednem sestanku, po neuradnih informacijah bo vladi predlagala od 12- do 14-dnevno zaprtje države. Med predlogi naj bi bila celo omejitev gibanja v okolici doma z določenimi izjemami. Dokončna odločitev naj bi padla v nedeljo, po sestanku pri Pahorju.

Leto dni od prve okužbe: 'Naše knjige so bili naši pacienti'

04. 03. 2021 06.51

Mineva leto dni, odkar so v Sloveniji potrdili prvi primer okužbe z novim koronavirusom. Znanja o novem virusu in bolezni še nismo imeli. "Naše knjige so bili naši pacienti," učili smo se od njih, po letu dni dela s covidnimi bolniki pravi zdravnica Tadeja Kotar. Ob prihodu novih sevov leto dni po izbruhu epidemije pa predstojnica Infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc poudarja, da je pri tem ključno vprašanje, ali ti sevi povzročajo le lažje oblike bolezni ali pa bodo ljudje znova zbolevali za težjimi oblikami.

Strokovni svet NIJZ: Ukrep policijske ure ni sorazmeren

02. 03. 2021 20.09

Že več kot štiri mesece je gibanje med deveto zvečer in šesto uro zjutraj prepovedano. Ukrep pa je v prestolnici dobil prav posebno obeležje. Na Tivolski namreč stoji digitalna ura, ki vsak dan odšteva, koliko ur svobode še imajo državljani. Smo med državami z najdlje trajajočo policijsko uro, nismo pa edini. Od sosednjih držav jo imajo vse, razen Hrvaške. Zelo verjetno pa je to ukrep, ki je naletel na največ kritik, tudi strokovnih.

Gostincem je dovolj zaprtja, želijo se vrniti na delo

09. 02. 2021 15.17

Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije je vlado znova pozval k sproščanju ukrepov, ki jim bo omogočilo vrnitev na delo. Vlado tudi sprašujejo, koliko časa bo še vztrajala, da gostinstvo in turizem predstavljata nevarnost tveganja okužb, medtem ko se državljani lahko drenjajo na tržnicah in v trgovinah, delavci pa delajo v proizvodnji.

Zdravstveni inšpektorat: Ljudje večinoma spoštujejo ukrepe

11. 12. 2020 13.14

Kot je povedala predstavnica zdravstvenega inšpektorata Deana Potza, ljudje večinoma spoštujejo ukrepe, vseeno pa je izpostavila nekaj primerov kršitev. Največ se jih nanaša na neustrezno nošenje zaščitnih mask. Namestnik generalnega direktorja Policije Tomaž Pečjak pa je dejal, da so policisti v zadnjem tednu izdali 543 plačilnih nalogov ter hitrih postopkov.