logopedi

Preverite, kako bogat je vaš besedni zaklad
16. 03. 2025 13.00Kakšen je povprečni besedni zaklad pri Slovencih? To si prizadevajo ugotoviti raziskovalci Inštituta za slovenski jezik s pomočjo besedne igre Besedomat. K igranju spletne igre vabijo čim več ljudi, rezultati raziskave pa bodo uporabni v medicini, denimo pri obravnavi možganskih poškodb ali zgodnjemu prepoznavanju demence.

V ZD Ljubljana odprli nove prostore centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov
08. 10. 2024 16.59V Zdravstvenem domu Ljubljana so odprli nove prostore centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov. Otrokom, mladostnikom in njihovim staršem bodo odslej na enem mestu nudili storitve, ki so jih doslej izvajali v različnih enotah zdravstvenega doma.

'Pomočnice vzgojiteljic so najbolj krivično obravnavan segment zaposlenih v šolstvu'
20. 01. 2023 06.00V vrtcih po celi Sloveniji primanjkuje vzgojiteljev in pomočnikov vzgojiteljev, logopedov, specialno-rehabilitacijskih pedagogov, tudi kuharjev, čistilk, računovodij. Eden vzrokov je ponižujoče nizko plačilo vzgojiteljev in pomočnikov vzgojiteljev, ti so po novem v 26. razredu, torej plača znaša 1.226,82 evrov bruto, skoraj toliko od januarja naprej znaša minimalna plača. Pedagoški zanos in priljubljenost tega poklica upadata. Predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije Silvija Komočar opozarja, da nam ne sme biti vseeno, kakšne generacije bomo vzgojili in izobrazili.

Izdali 'uporniško' knjigo o ovcah in volkovih, zdaj obsojeni na zapor
10. 09. 2022 16.54Potem ko so bili spoznani za krive izdajanja "uporniških" knjig za otroke, so zdaj v Hongkongu pet logopedov obsodili na 19 mesecev zaporne kazni. Oblasti so namreč v knjigah o ovcah, ki skušajo volkove odriniti iz svoje vasi, videle politično vsebino, ki govori o Hongkongu in vladi v Pekingu.

Skoraj 66 tisoč odraslih še vedno obiskuje pediatra
05. 10. 2021 06.00Vse bolj kompleksne obravnave otrok, več duševnih stisk, ozaveščeni starši in posledično večje zahteve, ogromno birokracije, oblegani pediatri v majhnih krajih, ki potrebujejo pomoč kolegov iz večjih mest ... Takšno je stanje v pediatriji danes, čez dobro leto bo še slabše, saj bi se lahko upokojila dobra desetina pediatrov. Pediater Denis Baš stanje ponazori slikovito: ''Predstavljajte si, kako bi bilo zavrniti dojenčka. Naš problem je, da smo v 'sendviču' med vpisovanjem novih in nezmožnostjo 'odpisa' odraslih.''

'Posledice pretirane uporabe zaslonov opažamo že pri dojenčkih in malčkih'
11. 05. 2021 06.00Na Zdravniški zbornici so predstavili smernice za uporabo zaslonov pri otrocih in mladostnikih. Digitalne naprave so koristen pripomoček, vendar so z njimi povezane določene pasti in nevarnosti, zato morajo starši razmisliti, kdaj otroka spoznati s tem svetom, se strinjajo strokovnjaki. Podatki so zaskrbljujoči: pediatri že pri dve- in triletnikih opažajo znake pretirane uporabe zaslonov, znaki zasvojenosti z videoigrami so prisotni pri 10,2 odstotka, znaki problematične uporabe družbenih omrežij pa pri 8,3 odstotka slovenskih mladostnikov.

Brezplačna uporaba aplikacije Kobi TO: učenje z njeno pomočjo je lažje
26. 03. 2021 19.28Šolanje na daljavo je, posebej pri najmlajših učencih, prineslo številne izzive, s katerimi so se srečevali tako učitelji kot starši. Učenje črk, glasov in branja je namreč ena od najpomebnejših osnov za poznejše pridobivanje znanja. Da zaradi pandemije najmlajši ne bi utrpeli škode pri opismenjevanju, so se v podjetju Hopalai odločili, da v brezplačno uporabo dajo svojo aplikacijo Kobi TO! Učenje izgovarjave, vezava dveh glasov in branja je z njeno pomočjo veliko lažje, ugotavljajo pedagogi in logopedi.

'Najšibkejši so najbolj izpostavljeni'
12. 12. 2020 15.33Kako zelo so epidemija in razmere, v katerih smo, prizadele tiste skupine otrok, ki so tudi sicer zelo ranljive? V tem času bi država morala biti še posebej pozorna prav na te skupine otrok – to je eno od pomembnih opozoril. Za rubriko 24UR Inšpektor smo tako preverjali, kakšne so stiske otrok iz revnejših družin. Pa kakšne so stiske otrok, ki živijo v družinah oziroma okolju, kjer so prisotni nasilje, konflikti, alkoholizem ... In kako je s psihičnimi stiskami otrok? Bili smo tudi pri družinah z otroki s posebnimi potrebami. Mnogi med njimi so v zadnjih mesecih izjemno nazadovali.

Kronično pomanjkanje logopedov: čakalne dobe od šest mesecev do dveh let
08. 10. 2018 18.04Že več let imamo v Sloveniji težave s pomanjkanjem logopedov. To so tisti strokovnjaki, ki otrokom pomagajo pri odpravi govornih in komunikacijskih težav. Kljub kroničnemu pomanjkanju logopedov pa Pedagoška fakulteta v Ljubljani kot edina izobraževalna institucija v državi zgolj vsako drugo leto razpiše 20 študijskih mest.

Kriza naredila svoje: čakalne vrste v svetovalnih centrih za otroke vse daljše
19. 05. 2016 11.21Bralec bi moral še pred septembrom sina odpeljati na posvet h kliničnemu psihologu v svetovalni center, a bo zaradi dolgih čakalnih vrst na vrsto prišel šele prihodnje leto. V svetovalnem centru pravijo, da delajo s polno paro, a vedno več ljudi išče pomoč strokovnjakov. S prstom kažejo tudi na šole, ker naj bi zaradi denarja producirale večje število otrok z učnimi težavami.

Z vedrom ledene vode tudi do sredstev za 150 slovenskih bolnikov z ALS: Nekje v tej negibni lupini je moja mama
27. 08. 2014 06.58Spoznanje, da je bolnik zbolel za ALS, tako za bolnika kot svojce pomeni veliko stisko in trpljenje. Diagnoza pa s seboj ne prinese le vprašanje usihajočega zdravja, ampak tudi načina in kvaliteto življenja za bolnika ter svojce v času bolezni in s tem povezana finančna vprašanja.

Po pomoč v svetovalni center
11. 03. 2001 00.00Ljubljanski Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše, ki deluje že 46 let, skrbi za mentalno zdravje otrok in mladostnikov, od predšolskih otrok do študentov pred zaključkom študija. K njim prihajajo otroci in mladostniki, s tem pa tudi njihovi starši in učitelji, ki se med odraščanjem srečujejo z različnimi težavami, ki jim niso kos. Največ jih ima težave s šolo in učenjem, drugi so osamljeni ali so doživeli travmatične dogodke, nekateri pa imajo težave, povezane s psihosocialnim prilagajanjem, kot so razne težave s hrano, zasvojenostjo, razvojnimi ali emocionalnimi motnjami in tudi s preveliko živahnostjo. Malo več kot 60 odstotkov težav, s katerimi v center prihajajo otroci in mladostniki, je povezanih z učenjem, kljub temu pa po besedah direktorice svetovalnega centra Marije Kavkler to niso izolirani problemi, ampak se pogosto dogaja, da so težave prepletene, saj so redki primeri povezani samo s šolskimi težavami.