logika

Trumpov 'zaupni' predlog Ukrajini: ekonomska kolonizacija in nerealne zahteve

18. 02. 2025 08.57

Predlog ameriškega predsednika Trumpa, ki ga je pred dnevi dal na mizo ukrajinskega predsednika Zelenskega, predvideva izjemno visoko odškodnino za vojaško pomoč v vojni proti Rusiji. Ta naj bi znašala kar 500 milijard dolarjev oziroma približno 480 milijard evrov. ZDA od Ukrajine med drugim zahtevajo nadzor nad ključnimi ukrajinskimi naravnimi viri in infrastrukturnimi objekti, kot so pristanišča in energetsko omrežje. Analitiki menijo, da dokument, ki ima oznako "zaupno", postavlja temelje za dolgotrajno ameriško ekonomsko kolonizacijo Ukrajine.

V Premogovniku Velenje opozarjajo na širjenje neresnic o tragičnem dogodku

27. 01. 2025 14.17

V Premogovniku Velenje so opozorili, da se v teh dneh na družbenih omrežjih širijo neresnice o tragičnem dogodku v Jami Preloge. "Za t. i. Analizo materiala in vdora v Rudniku Velenje smo izvedeli preko družbenih omrežij in je nismo pripravljali v Premogovniku Velenje," opozarjajo in dodajajo, da so prepričani, da za njo ne stoji noben strokovnjak z geomehanskega oz. geotehničnega področja, saj vsebuje vrsto strokovnih nepravilnosti in nesmislov. Ovrgli so tudi trditve, da naj bi nekateri rudarji dali odpovedi.

Raperko Doechii čez dva meseca čaka globalna slava

04. 01. 2025 11.00

Kdo sta Audrey Nuna in Camille Yembe?

Kdo bi imel od nepremičninskega davka koristi in koga bi udaril po žepu?

31. 12. 2024 06.00

Nepremičninski davek je na noge dvignil tudi občine, ki so že zarožljale z ustavno presojo. Nasprotujejo namreč, da bi davek na stanovanjske nepremičnine pobirala država in da ta ne bi pripadel občinam. S tem se bo na lokalni ravni naredilo veliko škode, so kritični. To je sicer le eden od pomislekov zloglasnega nepremičninskega davka, ki so se ga lotile, a nikoli zares sprejele številne vlade. Kdo bi imel od nepremičninskega davka, kot ga je začrtala vlada, največ koristi, koga bi po žepu udaril pošteno in koga morda ne, kakšne so alternativne rešitve, pa z nekdanjim direktorjem Fursa Ivanom Simičem.

'Kot naseljenec sem prišel v deželo nekoga drugega, a to zdaj skušam popraviti'

22. 12. 2024 18.59

V Ljubljani se je nedavno mudil Jeff Halper, izraelski aktivist in borec za pravice Palestincev. Prepričan je, da imajo Palestinci podporo svetovne javnosti, a so problem vlade. Opozarja, da Palestincem grozi normalizacija stanja na terenu in da bi morala mednarodna skupnost jasno zavzeti stališče proti režimu apartheida. Sam sicer pravi, da se zaveda lastne moralne dileme, saj je tudi sam naseljenec. Vendar skuša izkoristiti svoje privilegije, ki jih ima kot Jud v Izraelu, in s svojim delovanjem pomagati, da bi v državi bili obe strani nekoč enakopravni in bi sobivali v eni demokratični državi.

Kakšne so prve podrobnosti pokojninske reforme?

19. 12. 2024 20.02

Med štiri in štiri odstotke in pol – tolikšen naj bi bil po novem letu dvig pokojnin, pravi minister za delo Luka Mesec. Na očitke, da letos božičnega dodatka za upokojence ne bo, pa odgovarja, da se socialnega položaja upokojencev s takšnimi ukrepi ne da popraviti, je pa to mogoče s pokojninsko reformo. V opozicijski NSi menijo, da vlada reforme do konca mandata ne zmore izvesti, Mesec pa: "Lahko me držite za besedo." In kakšne so prve podrobnosti pokojninske reforme?

Boj, ki se ne konča: transspolna dvigovalka uteži želi nastopati

04. 12. 2024 14.01

Odvetniki transspolne športnice so pozvali vrhovno sodišče v Minnesoti, naj dovolijo JayCee Cooper tekmovati v ženski konkurenci na tekmovanju v dvigovanju uteži. Navedeno utemeljujejo z dejstvom, da je pred diskriminacijo zaščitena z zakonom te države o človekovih pravicah.

Novinarji pobirajo stave, za koliko ur se bo zavleklo tokrat

23. 11. 2024 07.00

Namesto 1300 milijard bi bogate države državam v razvoju letno namenile le 250 milijard dolarjev za podnebne ukrepe. Okoljevarstvene organizacije so na nogah, to je nezadostno in sramotno. Zakaj dogovora po dveh tednih pogajanj na podnebni konferenci Združenih narodov v Bakuju še ni?

Zgodbe ljudi, ki so desetletja preživeli za zidovi 'norišnice' gradu Cmurek

17. 11. 2024 18.42

Eden bolj zanimivih muzejev v Sloveniji je gotovo Muzej norosti. Sprehod čez grad Cmurek, v katerem je več desetletij deloval Zavod za duševno in živčno bolne Hrastovec – Trate, vas ne bo pustil ravnodušnih. Ustanova je namreč prepletena z neverjetnimi zgodbami tistih, ki jih je usoda spravila za obzidje gradu. O tem, da za marsikaterega človeka sploh niso vedeli, zakaj in kako je pristal na oddelku, o tem, da je prihajalo do hudih zlorab zdravil in o tem, kakšna "sredstva za umirjanje" so uporabljali, so spregovorili nekdanji zaposleni, stanovalci in njihovi svojci.

Vse parlamentarne stranke za preklic referenduma o izvedbi projekta Jek 2

21. 10. 2024 14.37

Po tem, ko so v SDS in SD predlagali preklic posvetovalnega referenduma o izvedbi projekta Jek 2, so pred kamere stopili še v Gibanju Svoboda. Minister za okolje Bojan Kumer je sporočil, da je programski odbor za infrastrukturo sprejel stališče, da stranki predlaga umik referendumske pobude. Vodja poslanske skupine Nataša Avšič Bogovič pa je sporočila, da so stališče odbora sprejeli in tudi sami vložili pobudo za umik referenduma. Po njihovem mnenju je namreč premalo informacij za tako pomembno temo. V Levici so sicer na slednje opozarjali že prej.

Odličen met junaka Robinsona ob zvoku sirene za zmago Cedevite Olimpije

12. 10. 2024 15.12

Košarkarji Cedevite Olimpije so si na obračunu s Splitom v Tivoliju zagotovili drugo zmago v regionalni ABA ligi. Zmagovalca je z metom ob zvoku sirene odločil odlični Devin Robinson, ki je tekmo zaključil z 20 točkami, končni izid pa je bil 76:74 za Cedevito Olimpijo.

Rusi zadeli otroško bolnišnico v Kijevu, Italija: To je vojni zločin

08. 07. 2024 11.09

V novih napadih na ukrajinsko prestolnico, v katerih so ruske sile uporabile hiperzvočne rakete, je umrlo najmanj 20 oseb, še več naj bi bilo ranjenih. Izstrelki so zadeli tudi največjo otroško bolnišnico v državi. "Povsod je bil dim, nisem mogla dihati, s krpo sem poskušala pokriti svojega otroka," je povedala mama dvomesečnega dojenčka. Več oseb naj bi ostalo pod ruševinami, reševalna akcija pa je v teku. Med številnimi voditelji, ki so napad že obsodili, je tudi slovenski premier Robert Golob. Slovenija je tudi med državami, ki so pozvale k sestanku Varnostnega sveta ZN. Italija je medtem Rusijo obtožila vojnih zločinov.

Nenavadna nihanja volivcev: od zelenih do neonacistov

23. 06. 2024 15.31

Te dni znotraj institucij EU že potekajo ostra pogajanja, trgovanja, kupčkanja. Od tega bo kar precej odvisno prihodnjih pet let. Seveda tudi od tega, kdo bo vladal v najpomembnejših članicah, nenazadnje so države članice še vedno tiste, ki na koncu odločajo. Pa vendarle, če bo predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, kako daleč bo pripravljena iti za podporo? Ta hip je še vprašljivo, ali bo imela dovolj glasov za izvolitev že s podporo in povezovanjem z liberalno levo sredino.

Društvo z novo kampanjo za opustitev reje kokoši nesnic in svinj v kletkah

06. 05. 2024 11.54

Društvo AETP je zagnalo novo kampanjo Slovenija proti kletkam, s katero se zavzema za opustitev reje kokoši nesnic in svinj v kletkah. Del kampanje je peticija, ki od vlade zahteva prepoved kletk na zakonodajni ravni. Ankete javnega mnenja po navedbah društva potrjujejo, da je večina Slovencev proti uporabi kletk v živinoreji.

Posvetovalni referendumi z evropskimi volitvami? Svoboda za, SD proti

18. 04. 2024 15.50

V petek bodo matični odbori DZ pripravili odloke o razpisu treh posvetovalnih referendumov, čeprav datum njihove izvedbe v koaliciji še ni usklajen. V Svobodi si želijo, da se referendumi izvedejo na dan evropskih volitev, za Levico to ni nujno, v SD in opoziciji pa temu nasprotujejo.

Umrl Ultravoxov basist Chris Cross

02. 04. 2024 19.05

Umrl je basist Chris Cross iz britanske novovalovske skupine Ultravox, ki je med drugim znana po skladi Vienna. Vzrok smrti ni znan. Po poročanju medijev je 71-letni Cross, čigar pravo ime je bilo Chris Allen, umrl 25. marca. Crossovo smrt so za nemško tiskovno agencijo dpa potrdili v tiskovni službi Ultravoxovega frontmana Midgea Ureja.

Po zaloge vode in baterij, za prvih 36 ur

18. 02. 2024 11.27

"Naj povem jasno in odkrito, na Švedskem lahko pride do vojne," je pred kratkim na konferenci v kraju Sälen dejal švedski minister za civilno obrambo Carl-Oskar Bohlin. Vrhovni poveljnik švedske vojske Micael Bydén in obrambni minister Pål Jonson sta njegovim besedam pritrdila.

Papež pred božičem med večerno mašo pozval k miru

24. 12. 2023 21.06

Papež Frančišek je med večerno mašo pred božičem pozval k miru. "Naša srca so nocoj v Betlehemu," je dejal v baziliki svetega Petra v Vatikanu, medtem ko je praznovanje božiča v Sveti deželi zasenčila vojna med Izraelom in Hamasom.

Prodor v treh smereh: Gaza pred obkolitvijo?

30. 10. 2023 17.51

Izrael se je na napad Hamasa 7. oktobra odzval z največjo mobilizacijo v zgodovini države. Ko so ta konec tedna njegovi tanki in vojaki vstopili v Gazo, pa ni šlo za popolno invazijo, kot so nekateri pričakovali. Analitiki svarijo, da bi kopenska operacija lahko trajala tudi pol leta. Pred izraelsko vojsko je namreč gosto poseljeno in urbanizirano bojišče, 30 tisoč borcev Hamasa in 'Gaza metro' – pajkova mreža podzemnih tunelov. Kako globoko v Gazo se je izraelski vojski uspelo prebiti v štirih dneh?

Še en odstop v podporo Sari Štiglic, na njeni strani tudi Golob

05. 10. 2023 11.09

Predsednica države Nataša Pirc Musar se je po tem, ko je iz Mladinskega posvetovalnega odbora izključila Saro Štiglic, soočila s številnimi kritikami. Odzval se je celo predsednik vlade Robert Golob, ki je zapisal, da je "postaviti se za temeljne svoboščine dejanje poguma in odraz razumevanja demokratičnih vrednot". V bran sta ji stopila še dva člana štiričlanskega odbora in odstopila. Pirc Musarjeva pa medtem meni, da je plaz kritik na njeno odločitev prekomeren. Citirala je angleško pisateljico Evelyn Beatrice Hall: "Ne strinjam se s tem, kar govoriš, ampak bom do smrti branila tvojo pravico, da to poveš."

ZSSS: Trgovci naj ne zvišujejo cen gradbenega materiala in orodja

11. 08. 2023 11.03

V ZSSS odobravajo prve korake države za sanacijo poplav, zajete v novelo zakona o odpravi posledic naravnih nesreč. Posebej jih veseli zvišanje nadomestila za čas čakanja na delo s 50 na 80 odstotkov. Ob tem so trgovce pozvali, naj v času sanacije ne višajo cen blaga, nujno potrebnega za sanacijo bivalnih prostorov po uničujoči ujmi.

Začenja se Evropska poletna šola logike, jezika in računalništva

31. 07. 2023 06.47

Na Fakulteti za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani se bo z uvodno slovesnostjo začela 34. Evropska poletna šola logike, jezika in računalništva – ESSLLI 2023, ki bo potekala vse do 11. avgusta. V dveh tednih se bo v okviru šole zvrstilo 53 seminarjev in delavnic, udeležilo pa se je bo 450 udeležencev z vsega sveta.

John McTiernan: Film je kot kaos in če imaš srečo, lahko jezdiš na tem kaosu

27. 06. 2023 09.08

72-letni hollywoodski režiser John McTiernan, poznan po filmskih uspešnicah, kot so Umri pokončno 1 in 3, Predator, Lov na rdeči oktober, Trinajsti bojevnik, Zadnja velika avantura in Afera Thomasa Crowna, je bil nedavno gost 19. festivala Grossmann v Ljutomeru. V intervjuju nam je zaupal več o svojem delu, zvezdniških sodelavcih, zakaj že 20 let ni posnel filma in kaj bi v življenju še rad postoril.

Prevelik kozolec – črna gradnja?

11. 05. 2023 18.34

Kako zdrava kmečka logika trči ob birokratske nesmisle in prepomembnost tistih, ki sedijo v pisarnah, kaže zgodba 76 kvadratnih metrov velikega kozolca. Kozolca, ki ga lovska družina Braslovče uporablja za svoje dogodke, shranjevanje krme za divje živali, Inšpektorat za okolje in prostor pa trdi, da je črna gradnja, zato od lovcev zahteva, da ga podrejo. Po njihovem bi lahko tam stal kvečjemu kozolec, velik največ devet kvadratnih metrov. Ste že slišali za kozolec, ki je velik toliko kot ena soba? To je samo zadnji v vrsti neverjetnih, a še kako resničnih zapletov.

'Nimam rad primerjave z atomsko bombo'

23. 04. 2023 07.00

Objavljamo nadaljevanje pogovora z enim največjih strokovnjakov za umetno inteligenco pri nas. Marko Robnik Šikonja se na Fakulteti za računalništvo in informatiko že vrsto let ukvarja s strojnim učenjem in obdelavo naravnega jezika. Na strahove, ki prihajajo predvsem iz ZDA, da nas bo umetna inteligenca uničila, gleda zelo preudarno in mirno ter dodaja, da še nismo tako daleč.

'Nikoli še nismo bili v položaju, ko tehnologija ponuja toliko kot zdaj'

16. 04. 2023 16.10

Fakultete in univerze po vsem svetu trenutno razglabljajo o politikah, ki bi jih morale uveljaviti glede uporabe ChatGPT-ja. Porajajo se vprašanja, ali naj se uporabo velikih jezikovnih modelov v celoti prepove, kdaj uporaba orodij umetne inteligence predstavlja plagiatorstvo? Ali bi se morali študentje naučiti odgovorne rabe umetne inteligence in ali je to sploh mogoče? Še večji izziv so značilne netočne informacije, ki jih ustvarja trenutno eno najbolj popularnih digitalnih orodij na svetu. S tem pa se bodo morali kmalu soočiti in to sprejeti vsi učitelji in profesorji.

'Brutalne' najemnine in 'oderuški' krediti: 'Privilegij je, da si suženj banke'

05. 04. 2023 06.00

150 povprečnih plač mora danes odšteti posameznik, da bi si lahko privoščil nakup 50 kvadratov velikega rabljenega stanovanja v Ljubljani. Obrestne mere za stanovanjska posojila so že nad štirimi odstotki, zato je zanimanja za kredite manj. Na najemnem trgu medtem vladata negotovost in nestabilnost, za garsonjero je treba odšteti tudi do 900 evrov mesečno. Prišli smo do točke, ko je obrok kredita pogosto nižji od najemnine, a je danes privilegij že to, da ti banka posojilo odobri, saj se število kreditno sposobnih prebivalcev z leti zmanjšuje. Se torej bolj splača živeti v najemu ali kupiti lastno stanovanje? Vlada napoveduje poostren nadzor nad najemnim trgom, na mizi je tudi predlog regulacije rasti najemnin.

Nov padec podpore Golobovi vladi. 'Tako predstavljena davčna reforma je politična smrt'

27. 03. 2023 18.23

O razlogih in političnih posledicah zadnje javnomnenjske raziskave, ki so jo za našo medijsko hišo izvedli v inštitutu Mediana, smo se v tokratni epizodi Popkasta pogovarjali Igorjem Lukšičem in Primožem Cirmanom. Rezultati kažejo, da ima vlada Roberta Goloba slabih deset mesecev po oblikovanju prvič več nasprotnikov kot podpornikov.

Bodo bolniki po desetih letih obljub dočakali novo infekcijsko kliniko?

09. 03. 2023 06.00

Po desetletju obljub naj bi prihodnje leto začeli graditi novo infekcijsko kliniko. Razmere na ljubljanski infekcijski kliniki so se v zadnjih letih – tudi zaradi covida – kritično poslabšale. Celo tako, da bolniki čakajo v zabojnikih. Stavba, ki je stara skoraj 70 let, ne ustreza več pogojem za sodobno zdravljenje kužnih bolnikov. Sredstva bodo zagotovljena iz paketa denarja, ki ga je država razdelila do leta 2031. Gre za dve milijardi evrov za investicije v zdravstvo. So načrti izvedljivi? Ima minister Danijel Bešič Loredan jasne prioritete, vizijo? Kaj pa dolgoročno strategijo?

Kateri sedeži na letalu so najbolj varni?

09. 02. 2023 21.12

Na kakšen način izbirate sedeže na letalu? Vam je vseeno? Izberete tistega pri oknu, morda tistega ob prehodu? Ali pa kakšnega v prvih vrstah, da se lahko čim prej izkrcate? Večina ljudi sedeže na letalu rezervira zaradi udobja. Pa ste kdaj pomislili, kateri sedeži na letalu so najbolj varni?