lng

Kumer: Načrt Bruslja za dostopno energijo korak v pravo smer

17. 03. 2025 10.44

Konec februarja predstavljeni akcijski načrt Evropske komisije za dostopno energijo je korak v pravo smer, je pred zasedanjem ministrov EU za energijo povedal slovenski minister Bojan Kumer. Slovenija si sicer prizadeva za več konkretnih ukrepov na ravni EU, pa tudi za več svobode držav članic, da bi zmanjšale administrativno breme.

'Zakaj ruskega utekočinjenega zemeljskega plina ne bi zamenjali z ameriškim?'

08. 11. 2024 18.42

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je nakazala, da bi lahko EU ruski utekočinjeni zemeljski plin (LNG) zamenjala z ameriškim. V trgovinskih odnosih z ZDA je treba razpravljati o področjih v skupnem interesu, med katerimi pa je tudi LNG, je povedala v luči bojazni pred trgovinsko vojno z ZDA pod Donaldom Trumpom.

Kako lahko Trump izkoristi energetsko odvisnost Evrope od ZDA?

01. 11. 2024 06.00

Medtem ko Trump kriči podporo naftnim lobijem, je kljub svojim zagovarjanjem čiste energije tudi Harrisova napovedala zgodovinsko črpanje domače nafte. Kot ocenjuje Klemen Grošelj, ki se je v Bruslju ukvarjal tudi z energetskim trgom, bo politika ZDA na področju energije ostala bolj ali manj nespremenjena. Cilj ZDA je namreč vedno isti: energetski sistem, ki bo ameriško gospodarstvo oskrboval s potrebnimi količinami energije, po konkurenčnih cenah in zanesljivo - brez motenj in cenovnih šokov. Evropa je odvisnost od ruskega plina zdaj v veliki meri nadomestila z energetsko odvisnostjo od ZDA. In to lahko postane težava, če bi Trump to energetsko odvisnost kot mehanizem pritiska na EU začel izkoriščati v okviru carinskih in trgovinskih vojn, ki jih napoveduje, opozarja.

Vrnitev k jedrski energiji: stranka Merklove bi pognala stare reaktorje, gradila nove

12. 10. 2024 13.38

Nemčija je 15. aprila 2023 zaprla svoj zadnji jedrski reaktor. Takratna kanclerka Angela Merkel je bila ključna zagovornica nemškega postopnega opuščanja jedrske energije, odločitev pa je dobila dodaten zagon po katastrofi v Fukušimi leta 2011. Vztrajala je, da jedrska energija ni trajnostna rešitev za prihodnost. In poudarjala, da se mora Nemčija osredotočiti na razvoj obnovljivih virov energije. Danes je situacija precej drugačna. CDU/CSU, politična sila Merklove, zahteva vrnitev jedrske energije, saj da je v nasprotnem primeru ogroženo nemško gospodarstvo in varnost energetske oskrbe.

Na Krku aretirali 13 okoljskih aktivistov: poskušali so se povzpeti na tanker

23. 08. 2024 16.14

Hrvaška policija je davi aretirala 13 okoljskih aktivistov, ki so se pri terminalu za utekočinjeni zemeljski plin (LNG) na otoku Krk nameravali povzpeti na tanker. Po pisanju hrvaških medijev je protestirala mednarodna skupina okoljskih aktivistov, ki nasprotujejo povečanju zmogljivosti terminala in fosilni industriji.

Po mnenju Madžarske EU z dodelitvijo ruskega premoženja Kijevu prestopa rdečo črto

24. 06. 2024 09.32

Prva sredstva, pridobljena z upravljanjem zamrznjenega ruskega premoženja, bodo kmalu na voljo za vojaško podporo Ukrajini, je ob robu zasedanja zunanjih ministrov EU povedal visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell. Po zasedanju je sporočil, da gre za 1,4 milijarde evrov. Po mnenju Madžarske EU z dodelitvijo več kot milijarde evrov "prestopa rdeče črte". Kot je sporočil tiskovni predstavnik vlade v Budimpešti Zoltan Kovacs, je bila odločitev o tem sprejeta brez soglasja Madžarske.

EU prepoveduje nadaljnji izvoz ruskega LNG v tretje države

24. 06. 2024 11.55

EU bo s 14. svežnjem sankcij prepovedala storitve pretovarjanja oziroma ponovnega natovarjanja ruskega LNG na ozemlju EU za nadaljnji izvoz v tretje države. To vključuje pretovarjanje z ladje na ladjo in z ladje na kopno, pa tudi operacije ponovnega natovarjanja. Pravna podlaga pri tem predvideva devetmesečno prehodno obdobje, so navedli na Evropski komisiji in Svetu EU.

Novi ukrepi proti Rusiji, EU sprejela 14. sveženj sankcij

20. 06. 2024 10.59

Članice EU so se dogovorile o že 14. svežnju sankcij proti Rusiji zaradi njene agresije na Ukrajino. Kot je sporočila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, bo ta sveženj Rusiji dodatno otežil dostop do ključnih tehnologij in omejil ruske prihodke od energentov.

EU naj bi pripravljala ukrepe zoper Voice of Europe in več ruskih medijev

15. 05. 2024 17.51

Evropska unija bo prepovedala delovanje spletnega portala Voice of Europe, ki je bil nedavno razkrit kot del ruske operacije vplivanja, so za francosko tiskovno agencijo AFP potrdili neimenovani diplomatski viri. Prepovedi naj bi uvedli tudi za ruska časnika Izvestija in Ruska Gazeta ter tiskovno agencijo Ria Novosti.

Do prihrankov z alternativnimi energetskimi rešitvami

27. 02. 2024 00.15

V času prehoda na obnovljive in tajnostne rešitve ogrevanja, ohranjajo fosilna goriva vlogo stabilnih partnerjev.

Poraba zemeljskega plina v Evropi lani najmanjša v desetletju

24. 02. 2024 08.16

Evropsko povpraševanje po zemeljskem plinu se je od začetka ruske invazije v februarju 2022 zmanjšalo za 20 odstotkov, pri čemer je bila lani njegova poraba najmanjša v zadnjem desetletju, kaže raziskava inštituta IEEFA. Bo pa povpraševanje po utekočinjenem zemeljskem plinu (LNG) po oceni inštituta doseglo vrhunec prihodnje leto.

Biden zmanjšuje izvoz utekočinjenega zemeljskega plina. Kaj čaka Evropo?

29. 01. 2024 08.24

ZDA začasno zaustavljajo povečanje izvoza utekočinjenega zemeljskega plina (LNG) in odobravanje projektov novih izvoznih terminalov. Kot razlog je administracija predsednika Joeja Bidna navedla potrebo po učinkovitem boju s podnebno krizo in pospešitvi prehoda na obnovljive vire energije. ZDA so največji svetovni izvoznik LNG, bistvene so tudi za oskrbo Evrope s plinom, sploh po invaziji Rusije na Ukrajino. Odločitev je vznemirila ameriško plinsko industrijo, na drugi strani pa prinesla začasno zadovoljstvo podnebnim organizacijam.

Ljubljanska obvoznica bogatejša za najsodobnejši Petrolovi prodajni mesti

23. 01. 2024 00.15

Družba Petrol je na južni ljubljanski obvoznici uradno odprla prodajni mesti Barje – sever in jug.

Brez posluha za ljudi: Nov energetski zakon škodljiv družbi z omejevanjem rabe plina

23. 12. 2023 00.15

"Določila novega energetskega zakona so naklonjena elektrifikaciji in so kot taka brez posluha za potrebe ljudi, ki so končni uporabniki", so v sporočilu za javnost zapisali v Gospodarskem interesnem združenju za UNP.

Golob bo podpisal pismo o plinovodni povezavi med terminalom na Krku in Bavarsko

25. 10. 2023 19.07

Vlada je sprejela informacijo o nameravanem skupnem pismu premierjev Hrvaške, Slovenije in Avstrije ter predsednika vlade nemške zvezne dežele Bavarske predsednici Evropske komisije Ursuli von der Leyen glede nadgradnje terminala LNG na Krku in njegovo navezavo na plinovodno omrežje do Bavarske. Želja je, da bi projekt finančno podprla EU.

Prejmite 1 € ob plačilu položnic brez provizije z aplikacijo Aircash

13. 09. 2023 09.15

V sodobni dobi tehnologija nenehno ponuja inovativne rešitve, ki poenostavljajo naše vsakdanje življenje. V središče te digitalne revolucije se je prebila tudi aplikacija Aircash, ki s svojimi inovacijami popolnoma spreminja način, kako upravljamo z našim denarjem.

Golob: Arbitražo bomo umaknili iz dnevne politike

14. 07. 2023 12.32

"Imamo eno samo temo, ki nas je po nepotrebnem v preteklosti razdvajala, ki ji bomo pustili čas in jo umaknili iz dnevne politike. Verjamem, da bomo potem tudi lažje našli rešitev zanjo," je glede arbitraže napovedal premier Robert Golob, ki se je na prvem uradnem obisku v Zagrebu srečal s hrvaškim kolegom Andrejem Plenkovićem. Ta je dejal, da bi bil dober znak dobre volje prenehanje izdajanja kazni ribičem iz ene in druge države. Golob pa je možnost odprave kaznovanja ribičev zavrnil: "Slovenska vlada je zavezana spoštovati slovenski pravni red, in to velja tudi za Policijo. Trenutni pravni red je glede tega zelo jasen," je dejal.

Fajonova na Reki pozvala k obnovi schengna

25. 04. 2023 14.14

Zunanji ministri Slovenije, Avstrije in Hrvaške so na srečanju na Reki poudarili pomen sodelovanja na področju energetike, pomoči Ukrajini in migracij. Pri slednjih sicer ostaja ovira avstrijski nadzor na meji s Slovenijo, zunanja ministrica Tanja Fajon pa je v tej luči izrazila željo po obnovi schengna in pri tem ponudila slovensko pomoč.

Hrvaška Bruselj prosi za posojilo: gradili bi plinovod do Slovenije

13. 04. 2023 10.27

Hrvaška bo v okviru Načrta za okrevanje in odpornost Evropsko komisijo zaprosila za posojilo v vrednosti 3,6 milijarde evrov. S temi sredstvi bi med drugim širili plinski terminal na Krku in gradili nov plinovod do Slovenije. Zaradi vojne v Ukrajini in posledično iskanja alternativ za zmanjšanje odvisnosti od ruskega plina se za hrvaški plin poleg Slovenije zanimajo tudi Avstrijci, Nemci in Madžari.

Plenković in Golob zadovoljna, govorila o energetiki, migracijah in gospodarstvu

28. 03. 2023 12.00

Na delovni obisk v Slovenijo je prišel hrvaški premier Andrej Plenković, ki ga je na Brdu pri Kranju sprejel predsednik slovenske vlade Robert Golob. Kot sta pojasnila, je bil poudarek predvsem na energetiki, migracijah in gospodarstvu. "Sestanek je bil dokaz prijateljskega in sproščenega vzdušja med obema državama. Prihajajoče srečanje v Zagrebu pa bo to nadgradilo še s konkretnimi koraki," je povedal Golob. Tudi Plenković je dejal, da je s srečanjem zadovoljen in poudaril, da je to plod konstantnega političnega dialoga.

V uporabi mehanizem za omejevanje borznih cen plina

15. 02. 2023 08.24

V EU se začenja uporabljati mehanizem za dinamično omejevanje cen zemeljskega plina pri 180 evrih na megavatno uro, o katerem so članice Unije dogovor po dolgotrajnih usklajevanjih dosegle decembra lani. V zadnjih mesecih so sicer zaradi mile zime in uspešne diverzifikacije oskrbe članic EU cene plina občutno padle.

Cena prehoda: višji davki ali manj denarja za zdravstvo ali infrastrukturo

19. 01. 2023 12.18

Od klimatologov do politikov – že nekaj časa so opozorila o nujnosti hitrega zelenega prehoda del vsakdanjika. Svoje je dodala še vojna v Ukrajini, ki je Zahod potisnila v iskanje dodatnih virov energije. Hitra energetska, tehnološka in gospodarska transformacija je tako tisto, kar je trenutno postavljeno kot cilj. Pa je res realen? Vsekakor ne bo šlo brez žrtev, smo slišali na WEF v Davosu. Projekt potrebuje veliko denarja in pomenil bo ali višje davke ali manj denarja na drugih področjih. Vprašljiv pa je lahko tudi izkupiček. Ali povedano drugače – je mogoče, da le rešujemo eno težavo in ustvarjamo drugo? Nove tehnologije potrebujejo ogromno materialov, ki jih je treba pridobiti, to pa bo znova imelo hude okoljske in družbene posledice.

'Želimo se izogniti temu, da to postane vojna med Rusijo in Natom'

18. 01. 2023 17.12

WEF v Davosu je nagovoril nemški kancler Olaf Scholz. Dotaknil se je vojne v Ukrajini, energetskih izzivov in premika k bolj zelenemu gospodarstvu. Obljubil je, da bo tudi Nemčija Ukrajino podpirala, dokler bo treba, potem ko smo to že slišali od predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, in napovedal nadaljevanje zelene gospodarske transformacije. Prav slednji temi je posvetil večino časa. Kljub dodatnemu vprašanju tako Ukrajina niti tokrat ni dočakala obljube pošiljke tankov leopard.

Nemčija se je izognila najslabšemu možnemu scenariju gospodarskega zloma

05. 01. 2023 17.53

Nemčija se je za zdaj izognila najslabšemu možnemu scenariju gospodarskega zloma po prekinitvi dobav ruskih energentov, je ob obisku na Norveškem povedal nemški gospodarski minister Robert Habeck. Kot je dejal, bodo trenutne zaloge plina zadostovale do prihodnje zime. Nemčija pa medtem v partnerstvu z Norveško snuje nove energetske projekte.

V Slovenijo znova alžirski plin, v veljavi novi ukrepi proti energetski krizi

01. 01. 2023 08.23

Veletrgovec s plinom Geoplin odslej zemeljski plin v Slovenijo dobavlja tudi iz Alžirije. Triletno pogodbo za diverzifikacijo nabavnih virov je po prekinitvi dobav iz Rusije novembra sklenil z alžirsko državno družbo Sonatrach. Z novim letom pa so se začeli uporabljati novi ukrepi, namenjeni pomoči v energetski krizi. Na voljo so med drugim subvencije podjetjem za stroške energentov in gospodinjstvom za lesne pelete za ogrevanje, regulirane so cene elektrike za mikro, mala in srednja podjetja, pa tudi cene elektrike in plina za javne zavode in občine.

V Bruslju dosegli dogovor o omejitvi cen plina: 180 evrov na megavatno uro

19. 12. 2022 06.10

Ministri za energetiko članic EU so na zasedanju v Bruslju dosegli dogovor o mehanizmu za omejevanje cen zemeljskega plina pri 180 evrih na megavatno uro. Slovenija je zadovoljna, saj bo dogovor veljal za vse terminske pogodbe do enega leta in za vse regionalne plinske borze, je ob robu zasedanja povedal slovenski minister za infrastrukturo Bojan Kumer. To sta bili tudi glavni zahtevi Slovenije v pogajanjih.

UNP – vedno zanesljiva izbira

17. 12. 2022 00.15

Negotove razmere v ospredje postavljajo pomen zanesljive oskrbe z energijo. Utekočinjen naftni plin (UNP) ostaja stabilen ter nepogrešljiv vir.

Golob o načrtih za izgradnjo plinovoda do Madžarske

06. 12. 2022 12.36

Slovenski premier Robert Golob po poročanju časnika Financial Times za alžirski plin načrtuje gradnjo plinovoda do Madžarske. S tem naj bi Budimpešti pomagal, da zmanjša odvisnost od ruskega plina. Dodal je, da bo energetsko sodelovanje temeljilo na načelu solidarnosti EU, da je gotovo bolje imeti več različnih virov energije in da so manjše države bolj prilagodljive. Na koncu je dodal še, da bo alžirska pot omogočala tudi transport vodika, kar bi lahko prav prišlo v poznejših fazah zelenega prehoda.

'Predlog mehanizma za omejevanje cen plina bo treba še konkretno popraviti'

24. 11. 2022 06.31

Predlog mehanizma za omejevanje cen zemeljskega plina, ki ga je ta teden predstavila Evropska komisija, bo treba še konkretno popraviti, je po zasedanju ministrov za energetiko povedal slovenski minister za infrastrukturo Bojan Kumer. Za Slovenijo bi bila sprejemljiva dinamična zgornja omejitev cene pri 150 evrih za megavatno uro. Države članice EU so se sicer na predlog mehanizma za preprečevanje izjemno visokih cen plina odzvale različno.

Bruselj v primeru izjemno visokih cen plina predlaga omejitev pri 275 evrih

22. 11. 2022 16.28

Evropska komisija nadaljuje svoj odziv na trenutno energetsko krizo s predlogom mehanizma za korekcijo trga za zaščito podjetij in gospodinjstev v EU. Predlagajo mehanizem, v skladu s katerim bi zgornjo mejo na TTF postavili pri 275 evrih na megavatno uro, če bi cena več kot dva tedna presegala to vrednost, obenem pa to ne bi odražalo razmer na globalnih trgih. Namen novega mehanizma je zmanjšati nestanovitnost na evropskih plinskih trgih, hkrati pa zaščititi zanesljivost oskrbe s plinom.