literatura

Vpliv povečanih migracij na družbo – strahovi, miti in resnice

15. 03. 2025 07.00

Je relativno odprta migrantska politika res eden največjih trenutnih in prihodnjih evropskih problemov? Nekateri ljudje med svojimi skrbmi omenjajo domnevni negativni vpliv povečanih migracij na kulturo in institucije liberalnih družb, zaposlenost in dohodke domačega prebivalstva, proračunsko vzdržnost države ter stopnjo kriminala.

Legendarni Tom Waits je dopolnil 75 let

07. 12. 2024 15.29

Ameriški kantavtor in igralec Tom Waits velja za enega zadnjih nadaljevalcev bitniške tradicije, ki je iz književnosti z Jackom Kerouacom, Williamom S. Burroughsom in Allenom Ginsbergom prešla tudi v glasbo. Pod tem vplivom je ustvarjal besedila in glasbo, k njegovi prepoznavnosti pa so pripomogli tudi drugi izvajalci. Danes praznuje 75 let.

40 ur rotila za pomoč, zdravniki citirali zakon: 'Morali bi zagotoviti, da je klinično stabilna'

03. 11. 2024 08.36

Josseli Barnica je ena od najmanj dveh nosečnic iz Teksasa, ki sta umrli, po tem, ko so zdravniki odložili nujno oskrbo. Možu je povedala, da medicinska ekipa ne more ukrepati, dokler se srčni utrip ploda ne ustavi. Kar pa niti v skladu s strogo zakonodajo o splavu v Teksasu – ne drži, opozarjajo kritiki, ki izpostavljajo, da zdravniki slabo poznajo zakonodajo oziroma pretiravajo s poudarjanjem njene strogosti. Pa tudi, da gre v konkretnem primeru, ki je močno razvnel tudi že tako vroče predvolilno politično prizorišče – predvsem za zdravniško napako.

'Duša Francije' za pet evrov? Katoliška cerkev ostro proti

26. 10. 2024 16.57

Katoliška cerkev ostro nasprotuje zamisli o zaračunavanju vstopnine v katedrali Notre-Dame, ki se bo po petih letih ponovno odprla decembra. Ta naj bi znašala pet evrov za ogled gotske mojstrovine iz 12. stoletja, predlagalo pa jo je francosko ministrstvo za kulturo.

Nobelova nagrada za literaturo pisateljici Han Kang

10. 10. 2024 13.27

Južnokorejska pisateljica Han Kang je letošnja dobitnica Nobelove nagrade za literaturo, je danes v Stockholmu sporočila Švedska akademija. Prejela jo je za "intenzivno poetično prozo, ki se sooča z zgodovinskimi travmami in razkriva krhkost človeškega življenja", so zapisali v utemeljitvi. V slovenščino je preveden njen roman Vegetarijanka.

Pričel se je 39. Mednarodni literarni festival Vilenica

04. 09. 2024 18.22

V prestolnici se je pričel 39. Mednarodni literarni festival Vilenica, ki poteka pod geslom Ikar 2.0 in je posvečen umetni inteligenci, eno od osrednjih vprašanj festivala pa je: "Kako človeška je (še) literatura?" Poleg dveh osrednjih avtorjev letošnja Vilenica vabi v goste še druge, generacijsko raznolike in ugledne mednarodne ter domače avtorje.

Kako nam indeks ekonomske svobode pomaga razumeti neoliberalizem

31. 08. 2024 07.00

Indeks ekonomske svobode, ki ga objavlja kanadski inštitut Fraser, je za družbene analitike priročen merski inštrument. Meri pet vidikov: skromnost države, integriteto pravnega sistema in zasebne lastnine, vzdržnost denarne politike, svobodo mednarodne trgovine in skromnost regulacije. Pokriva veliko večino držav, dostopen je tudi za preteklost, vsi njegovi sestavni deli so transparentno prikazani in javno dostopni. Prav tako izhajajo iz priznanih mednarodnih inštitucij, na katere se raziskovalci stalno zanašamo.

Zaradi vročine pogosta poslabšanja kroničnih obolenj

13. 08. 2024 14.09

Na urgenci UKC Maribor se vsako poletje soočajo s povečanim številom obravnav. Pacienti zdravstveno oskrbo običajno iščejo zaradi svojih siceršnjih kroničnih bolezni, ki se ob vročini poslabšajo. Podobno je tudi v UKC Ljubljana, kjer pacienti med vročinskimi valovi pomoč iščejo predvsem zaradi poslabšanja kroničnih pljučnih in srčno-žilnih obolenj.

Avstrijska narodna knjižnica na spletu objavila zapiske Petra Handkeja

28. 07. 2024 09.31

Avstrijska narodna knjižnica je na spletu objavila rokopisne zapiske Nobelovega nagrajenca za literaturo Petra Handkeja. Zbirka obsega 3000 strani zapiskov, ki so shranjeni v 21 zvezkih. Dostopni so v obliki faksimilov, vključno s prepisi in spremljajočimi opombami.

Pharrell Williams si želi na olimpijske igre vrniti ukinjeno disciplino

27. 07. 2024 12.19

Pharrell Williams je v Parizu na dogodku fundacije Louisa Vuittona gostil številne zvezdnike in jih seznanil s svojo željo po spremembah na olimpijskih igrah. Pevec in modni oblikovalec se zavzema za ponovno vključitev umetniških tekmovanj na največji športni oder na svetu. Umetniški natečaji so se namreč prvič začeli izvajati na olimpijskih igrah leta 1912 v Stockholmu, vendar jih je olimpijski komite leta 1948 tudi ukinil.

Kresnik za najboljši roman Anji Mugerli za roman Pričakovanja

23. 06. 2024 19.44

Kresnika za najboljši roman leta je prejela Anja Mugerli za roman Pričakovanja, v katerem tematizira neplodnost in umetno oploditev. Nagrado podeljuje medijska hiša Delo. Kresnika so letos podelili 34. leto zapored.

Kaj pa ste vi nazadnje prebrali, pa da ni bila položnica?

08. 02. 2024 11.33

David Zupančič je zdravnik, je pa tudi avtor dveh izmed najbolje prodajanih knjig lanskega leta. Njega in še nekaj znanih ljudi sem vprašala, katera je bila zadnja knjiga, ki so jo prebrali, in katera je njihova najljubša.

V letu 2023 so povedali ...

27. 12. 2023 06.00

V letu 2023 je za naš portal spregovorilo veliko posameznikov, ki so zaznamovali slovensko ali tujo kulturno in zabavno sceno. Intervjuvali smo glasbenike, igralce, pisatelje, tekmovalce resničnostnih šovov, vplivneže in mnoge druge, med katerimi so se nam številni pridružili v našem POPkast studiu. Preberite si izbor njihovih misli, ki so se nam najbolj vtisnile v spomin.

Kako že 30 let učinkovito lajšamo simptome prehlada in gripe?

07. 12. 2023 00.15

Mineva 30 let, odkar so Krkini strokovnjaki razvili zdravilo, ki ga danes verjetno pozna prav vsak, ki je kadarkoli zbolel za prehladom ali gripo. Daleron C je učinkovita kombinacija paracetamola in vitamina C v obliki zrnc, iz katerih si lahko pripravimo okusen topel napitek proti prehladu in gripi. Se morda spomnite, kako se je imenovala čisto prva različica tega zdravila?

Tekaško koleno – odpravite bolečine v kolenu pri teku!

30. 11. 2023 10.33

Vas je kdaj med tekom mučila bolečina v predelu kolena? Ste se kdaj spraševali, zakaj se pojavlja to nelagodje in kako ga lahko preprečite? Ali pa morda želite izboljšati svojo tekaško izkušnjo in se izogniti pogostim bolečinam v kolenu?

Dobitnik letošnjega bookerja je irski pisatelj Paul Lynch

27. 11. 2023 10.42

Irski pisatelj Paul Lynch je v nedeljo v Londonu prejel nagrado booker za leto 2023 za roman Prophet Song, postavljen v Dublin v čas, ko Irska zapade v tiranijo. Postal je peti irski pisatelj, ki je prejel to ugledno literarno nagrado. Nagrada booker je vredna 50.000 funtov (59.000 evrov).

'Šverckomerc': 60 kilogramov kave za volkswagen golfa

04. 11. 2023 10.46

Ko danes govorimo o tihotapljenju, najprej pomislimo na droge, mamila in ilegalne migrante. Ampak še ne tako dolgo nazaj so ljudje na tihotapljenje gledali precej drugače. "Takrat je bil manjši šverc oz. tihotapljenje za osebne potrebe razumljeno kot nekaj sprejemljivega," se strinja etnolog Rok Bavčar. Vsak je kaj tihotapil, še zlasti, če je živel ob meji, ali pa je vsaj poznal nekoga, ki je kaj tihotapil. Večkrat slišimo tudi, da je bil "šverc" slovenski nacionalni šport.

Kako odpraviti bolečine v rami s fizioterapijo?

27. 10. 2023 09.12

Ste že kdaj doživeli bolečine v rami? Se sprašujete, zakaj se pojavijo in kako jih lahko preprečite? Morda se soočate z dolgotrajnimi bolečinami v ramenskem sklepu?

Aleksander Čeferin: Če bi več brali, bi bili manj depresivni in agresivni

20. 10. 2023 17.16

V Slovenskem paviljonu Frankfurtskega knjižnega sejma (FKS) sta v pogovoru Nogomet in literatura predsednik Evropske nogometne zveze (Uefa) Aleksander Čeferin in direktor FKS Juergen Boos iskala vzporednice med branjem in športom. Čeferin je dejal, da bi bili ljudje manj depresivni in agresivni, če bi več brali. Hkrati bi se tudi bolj poslušali.

Na odprtju frankfurtskega sejma o pomenu branja tudi v času vojne

17. 10. 2023 20.18

V Frankfurtu je potekala otvoritvena slovesnost 75. Frankfurtskega knjižnega sejma (FKS), na katerem je Slovenija častna gostja. Sejem je odprla slovenska predsednica Nataša Pirc Musar, ki je v nagovoru med drugim izpostavila pomen knjige za Slovence in pomembnost branja knjig za razvoj analitičnega in kritičnega mišljenja.

Vnetje mišic – Kako obvladati miozitis s fizioterapijo?

17. 10. 2023 12.17

Ali ste se kdaj vprašali, zakaj pride do bolečin v mišicah ali zakaj mišice izgubijo svojo moč? Vas zanima, kako odpraviti mišične bolečine s sodobno fizioterapijo?

Nobelov nagrajenec za literaturo je norveški pisatelj Jon Fosse

05. 10. 2023 07.13

V tednu razglašanja Nobelovih nagrad je četrtek usmerjen v besedo, saj so podelili Nobelovo nagrado za literaturo. Prejel jo je norveški avtor Jon Fosse. Zanj so se odločili zaradi "svojih inovativnih iger in proze, ki daje glas neizrekljivemu," so utemeljili na akademiji. Izbira tokrat ni preveč presenetila.

Bolečine v stopalu – odpravite jih!

05. 10. 2023 00.15

Se kdaj sprašujete, zakaj vas včasih obiščejo neprijetne bolečine v stopalu, ki močno vplivajo na vašo kakovost življenja in spodobnost gibanja? Ali se morda soočate s to težavo prav zdaj?

Belgijska univerza: učenje angleške literature s Taylor Swift

16. 08. 2023 09.05

Študenti literature na belgijski Univerzi v Gentu bodo lahko v okviru študija preučevali tudi besedila ameriške pevke Taylor Swift. "V prihodnjem semestru ponujamo predmet Literatura (verzija Taylor) za magistrske študente," je nedavno pojasnila neimenovana tiskovna predstavnica univerze.

Zbirka knjig Charlieja Wattsa septembra na dražbi

16. 07. 2023 09.30

Konec septembra bo na dražbi pri Christie's naprodaj zbirka knjig Charlieja Wattsa, ki je bil prepoznaven kot bobnar skupine The Rolling Stones, bil pa je tudi strasten zbiratelj sodobne literature. V njegovi knjižnici so številne prve izdaje, ki so danes redkost, kot je prva izdaja romana Veliki Gatsby ameriškega avtorja F. Scotta Fitzgeralda.

V slovenskih zaporih tretjina tujcev, večina zaradi tihotapljenja ljudi

13. 07. 2023 06.00

Delež tujcev v slovenskih zaporih od leta 2019 skokovito narašča, trenutno jih je že slabih 37 odstotkov. Prihajajo iz 60 različnih držav, večinoma iz držav nekdanje Jugoslavije, kar je tudi razlog za napetosti, konflikte, predvsem verbalne, saj se znotraj ene sobe srečajo različne narodnosti in veroizpovedi. So tujci, večina je priprtih ali obsojenih zaradi tihotapljenja ljudi čez mejo, razlog za hudo prostorsko in kadrovsko stisko v slovenskih zaporih? Zakaj se polnijo s tujci? Jih lažje kaznujemo?

Na poti v deželo čudes: pred vrati je vseslovenski literarni festival

08. 06. 2023 18.43

Med 15. in 18. junijem se bo na vrtu Društva slovenskih pisateljev na Tomšičevi 12 v Ljubljani osrediščil vseslovenski literarni festival 28. Slovenski dnevi knjige. Organizatorji pripravljajo 30 raznolikih literarnih dogodkov, ki jih bo spremljal Sejem na zraku v organizaciji pisarne Ljubljana, Unescovo mesto literature. Otvoritveni dogodek je potekal v dvorani cirkusa Fuskabo, ki deluje v okviru Zavoda Salesianum, OE Skala.

NEnasilje

19. 05. 2023 06.00

"Deklici bo težko. Sistem ne želi drugačnih, zvedavih, nadpovprečnih, šola je narejena za povprečne. Ker je tako lažje, enostavneje." Kako močan je še danes zven besed empatičnega učitelja z dolgoletnimi izkušnjami, ki je že v prvem razredu prepoznal, da nadpovprečno inteligentno deklico velikih zvedavih oči, nagajivega nasmeha, ki jo zanima vse prej kot Tik Tok, čaka spopad z izzivi sovrstnikov in šole.

Škofijska knjigarna - kraj, kjer se srečajo vera, kultura in tradicija

16. 05. 2023 10.54

Knjigarna ni zgolj prostor, kjer lahko najdemo in kupimo različne knjige ter priročnike, pač pa predstavlja tudi pomembno stičišče kulture in ljubiteljev pisane besede. Navkljub digitalizaciji so knjige v fizični obliki še vedno izredno priljubljen domišljijski pobeg, vir sprostitve in novega znanja.

Vedno večja ponudba prehranskih dopolnil, a previdnost je na mestu

04. 04. 2023 13.39

Prodaja prehranskih dopolnil je vse bolj razširjena, a strokovnjaki opozarjajo, da je ta trg nenadzorovan, veliko je zavajajočega oglaševanja in pogosto lahko uživanje teh snovi vodi celo k poslabšanju zdravja. Odločevalce pozivajo k sistemski ureditvi področja, javnost pa k previdnosti pri uporabi teh snovi. Niti športniki jih ne potrebujejo.