limfociti t

Zagon celičnega zdravljenja raka v UKC Ljubljana predvidoma jeseni
11. 06. 2024 09.28Začetek celičnega zdravljenja rakavih krvnih bolezni s tremi lastnimi napravami za proizvodnjo celic CAR-T je v UKC Ljubljana predviden jeseni. Trenutno so v fazi pridobivanja dovoljenj, je pojasnil predstojnik kliničnega oddelka za hematologijo Samo Zver. Vlada je sicer pred nekaj dnevi zagotovila sredstva za zdravljenje.

Ihan: Razprave o švedskem modelu v tej fazi pandemije so brez pomena
21. 05. 2022 11.03Razprave o švedskem modelu so brez pomena, saj smo zaradi prekuženosti in precepljenosti v drugačni fazi pandemije, meni imunolog Alojz Ihan. Bolj kot napovedi epidemičnih valov bi se po njegovi oceni morali ukvarjati z dolgotrajnimi posledicami covida-19, katerih resnost v primeru različice omikron še ni povsem jasna.

Kmalu začetek vrednotenja cepiv, prilagojenih na omikron
07. 01. 2022 08.43Vrednotenje cepiv proti covidu-19, ki jih podjetja prilagajajo na različico omikron, bo steklo zelo kmalu, po napovedih Tomaža Bratkoviča s Fakultete za farmacijo verjetno že ta ali prihodnji mesec. Kot pravi, bo vrednotenje osredotočeno zlasti na imunogenost cepiva. Preučevali pa bodo tudi pojav morebitnih novih stranskih učinkov, ki sicer niso verjetni, saj gre pri prilagoditvi cepiva le za spremembe zaporedij v delu mRNK, vse pomožne snovi in način formulacije pa ostajajo enaki.

Ali je prebolevnost res dosmrtna zaščita?
27. 09. 2021 18.53Med državami Evropske unije smo skoraj najslabši, ko govorimo o visokih trendih okužb s koronavirusom. Smo na dnu lestvice, slabša od nas je le še Litva. In če so številne države slabšanje epidemiološke slike ustavile z zadostno precepljenostjo, tudi s tretjim odmerkom, pri nas medtem beležimo 53 odstotkov enkrat cepljenih, veliko pa se še vedno zanašamo na prebolevnost. Pa je protiteles lahko kdaj preveč? Bi si lahko, ko imamo še dovolj visoko zaščito, z dodatnim tretjim odmerkom cepiva bolj škodili kot koristili?

V UKC Ljubljana prevzeli napravo, ki daje upanje pacientom s krvnimi raki
21. 05. 2021 12.57V ljubljanskem kliničnem centru imajo razlog za slavje. V uporabo so namreč prevzeli napravo za celično terapijo CAR-T, s katero bodo, kot napovedujejo, še pred jesenjo začeli zdraviti paciente s krvnimi raki. S terapijo bodo letno pomagali od 10 do 15 bolnikom, pri katerih so druga zdravljenja odpovedala, in jim tako rešili življenje.

Terapija prihodnosti, ki onkološkim bolnikom predstavlja zadnje upanje
16. 02. 2021 14.18Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo vodi kampanjo zbiranja sredstev za nakup naprave, ki bo nekaterim skupinam bolnikov s krvnimi raki omogočila zdravljenje s celično terapijo CAR-T. Po besedah predstojnika kliničnega oddelka za hematologijo Sama Zvera bi tako nekaterim bolnikom ponudili še edino možnost zdravljenja in preživetja.

Cepivo britanskih raziskovalcev v prvi fazi testiranja izzvalo imunski odziv
20. 07. 2020 16.43Znanstveniki z oxfordske univerze so sporočili, da je njihovo cepivo izzvalo dvojni imunski odziv pri več sto ljudeh, ki so dobili odmerek v prvi fazi kliničnega testiranja. V drugem ločenem testiranju na Kitajskem je sodelovalo več kot 500 ljudi, tudi tam pa so pri večini potrdili imunski odgovor s protitelesi. Profesor Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo je povedal, da so nad rezultati prijetno presenečeni in da cepivo lahko najverjetneje pričakujemo že oktobra ali novembra.

Znanstveniki odkrili metodo, ki bi lahko vodila do univerzalnega zdravila za raka
21. 01. 2020 13.34Znanstveniki so odkrili novo metodo, ki bi jo lahko v prihodnosti uporabili za zdravljenje vseh vrst raka. Ta je v zelo zgodnji fazi, zaenkrat je še niso testirali na bolnikih, a predstavlja velik potencial, trdijo.

Kim Kardashian pokazala sledi avtoimunske bolezni
12. 03. 2019 09.45Kim Kardashian West je v svoji Instagram zgodbi delila video, v katerem je razkrila, da ima resne težave s kožo. Resničnostna zvezdnica trpi za luskavico oziroma psoriazo, avtoimunskim kožnim obolenjem.

Znanstveniki na poti do univerzalnega cepiva proti gripi
21. 02. 2019 15.55Avstralski znanstveniki so našli celice imunskega sistema, ki se učinkovito spopadajo z vsemi znanimi virusi gripe. To so označili za 'izjemen preboj', ki bi lahko omogočil razvoj univerzalnega cepiva proti gripi.

Norin dedek: Situacija je zelo nevarna
11. 03. 2013 10.41Stanje petletne Hrvatice Nore, katere pogumen boj za življenje je povezal Hrvate, ki so množično darovali denar za njeno drago zdravljenje v ZDA, se je poslabšalo. "Nora ima zelo nevarno glivično okužbo, za katero umre več kot 90 odstotkov obolelih otrok," sporoča Norina mati.

Oče pisal medijem: V ekipi, ki se bori za Norino življenje, tudi zdravnik iz Slovenije
15. 02. 2013 17.39Stanje petletne Hrvatice Nore, katere pogumen boj za življenje je povezal Hrvate, ki so množično darovali denar za njeno drago zdravljenje v ZDA, je stabilno, njen oče pa je v domovino poslal posebno pismo.

Goba nesmrtnosti odslej tudi v Sloveniji
11. 01. 2010 06.00V raziskavah, izvedenih v zadnjem obdobju, so dokazali, da uživanje pripravkov iz gobe reiši vpliva na zmanjšanje škodljivega holesterola v krvi, zmanjšuje krvni pritisk in ima antitrombozni učinek.

Gen, ki ščiti pred rakom
25. 04. 2007 06.27Kitajski znanstveniki so odkrili gen, ki zmanjšuje možnosti za razvoj precejšnjega števila rakavih obolenj.

Na Floridi začeli testirati cepivo proti virusu HIV
17. 05. 2002 00.00Univerza Južne Floride je v kliničnem centru v Tampi pred kratkim začela preskušati novo cepivo proti virusu HIV.