likovni kritiki

Umetnostni zgodovinar o razstavi ponaredkov: To je kapitalen kiks muzeja

09. 06. 2022 15.32

Umetnostni zgodovinar Brane Kovič je razstavo Popotovanja z deli iz zbirke družine Boljkovac v Narodnem muzeju Slovenije, katere odprtje je bilo v sredo tik pred zdajci odpovedano, označil kot kapitalen kiks muzeja. "Če se potrdi, da dela niso avtentična, potem je to stvar pravosodnih organov," pa je dejal v oddaji 24UR ZVEČER. Da gre za v nebo vpijoče ponaredke, so bili pred odprtjem razstave do napovedanih razstavljenih del kritični številni likovni kritiki, ki so zaradi škandala zahtevali odstop direktorja muzeja Pavla Cara. Čeprav je slednji zatrdil, da je videl certifikate in da verjame v avtentičnost del, je dan kasneje tudi zares odstopil.

Pavel Car odstopil z mesta direktorja Narodnega muzeja

09. 06. 2022 12.16

Po tem, ko so v javnosti odmevale kritike glede razstave v Narodnem muzeju Slovenije Metelkova, češ da so umetnine ponaredki, je Pavel Car odstopil z mesta direktorja ustanove. "Kot direktor muzeja sem objektivno odgovoren za napako, zaradi katere se je zamajal ugled največje muzejske ustanove pri nas, kar iskreno obžalujem," je dejal v izjavi za medije. Sporna umetniška dela je sicer pod drobnogled vzela tudi Policija.

Sporna razstava v Narodnem muzeju: direktor verjame v avtentičnost slik

08. 06. 2022 14.14

V Narodnem muzeju Slovenije Metelkova bi morali v sredo odpreti razstavo 160 umetniških del iz zasebne zbirke družine Boljkovac. Kot so oglaševali, gre za dela priznanih slikarjev 19. in 20. stoletja, med katerimi naj bi bile tudi slike Pabla Picassa, Paula Cezanna, Henrija Matisse, Joana Miroja in drugih. A v resnici naj bi šlo za v nebo vpijoče ponaredke, pravijo likovni kritiki. Narodni muzej je po obtožbah o ponaredkih razstavo odpovedal. Ministrica za kulturo Asta Vrečko je v odzivu pojasnila, da strokovna komisija razstave ni uvrstila v letni načrt muzeja. Bila je predlagana, a so jo zavrnili.

Evropski poslanci sprejeli direktivo o avtorskih pravicah

26. 03. 2019 11.12

Evropski poslanci so na glasovanju na plenarnem zasedanju v Strasbourgu s 348 glasovi za in 274 proti podprli novo direktivo o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu. S tem so razveselili ustvarjalce, najglasnejši nasprotniki direktive pa so današnji dan označili za katastrofo.

Ponarejanje umetniških del je velik biznis, tudi pri nas

26. 11. 2016 07.00

Zakaj v Sloveniji ponarejevalcev umetniških del pogosto ne odkrijejo? Zakaj organi pregona ne pridejo do prve osebe, do ponarejevalca? Tudi za ponarejena Mušičeva dela niso prišli tako daleč ...

Ponarejanje slik je velik posel tudi v Sloveniji

25. 11. 2016 05.55

Zadnje afere s ponaredki umetniških del so sprožile vprašanje, koliko je dejansko ponaredkov na slovenskem trgu. Zato se je teme lotila ekipa 24UR Inšpektor, govorila z galeristi, cenilci, restavratorji, umetniki, likovni kritiki ... In ugotovila: na slovenskem trgu ponaredkov kar mrgoli.

Umrla Roža Piščanec

01. 10. 2006 16.28

Za posledicami raka je umrla slikarka, ki so jo uvrščali med pravljičarke srednje generacije.

Izid nove knjige pri Goriški Mohorjevi družbi

29. 11. 2000 00.00

Pri Goriški Mohorjevi družbi je včeraj izšla knjiga Umetnost 20. stoletja na Goriškem in v Posočju, ki jo Goriška Mohorjeva družba izdaja ob tisočletnici prve dokumentirane omembe mesta Gorice, ki bo prihodnje leto. Knjiga ponuja pregled likovne umetnosti slovenskih ustvarjalcev na Goriškem in v Posočju na obeh straneh meje, izšla pa je tako v slovenskem kot v italijanskem jeziku.

Razstava Musa Ausiliaria v Piranu

04. 10. 2000 00.00

V mestni galeriji v Piranu so sinoči odprli razstavo z naslovom Musa Ausiliaria ali Pomožna muza italijanskega slikarja Maria Schifana. Razstava poleg obsežne serije slikarskih platen, na katerih so reproducirane fotografije s televizijskega ekrana, ki jih je avtor naknadno predelal s posegi lakov in čopiča, predstavlja še približno tisoč ročno dopolnjenih fotografij. Spremlja jo še zajeten barvni katalog, v katerem je spremno besedilo prispeval italijanski kritik Achile Benito Oliva.

Manifesta 3 uradno odprta

24. 06. 2000 16.19

Pred Mednarodnim grafičnim likovnim centrom v parku Tivoli v Ljubljani so opolnoči tudi uradno odprli evropski bienale sodobne umetnosti Manifesta 3. O letošnji največji tovrstni likovni prireditvi v Evropi, na kateri se predstavlja 59 v glavnem še neuveljavljenih umetnikov mlajše generacije z različnih koncev celine, so umetnike, kustose, likovne kritike, novinarje in druge goste nagovorili predsednik nacionalnega odbora Manifeste 3 Jožef Školč, minister za kulturo Rudi Šeligo in predsednik mednarodnega odbora Manifeste 3 Henry Meyric Huges.

Predstavitev ''imaginarne galerije''

19. 04. 2000 13.57

Umetnostna zgodovinarka in profesorica na Akademiji v Urbinu Laura Safred ter Franko Vecchiet, umetnik iz Trsta in trenutno profesor na šoli za grafiko v Benetkah, sta kot avtorja projekta v ljubljanski Moderni galeriji danes predstavila t.i. imaginarno galerijo (galerie imaginaire), ki jo sestavlja majhen in mobilen razstavni prostor. Galerija ponuja izvirna sodobna likovna dela pa tudi razmišljanja o umetnosti. Tako kot v Malrauxjevem imaginarnem muzeju se tudi v imaginarni galeriji prepletajo razne oblike umetnosti in razne kulture. K sodelovanju pri oblikovanju prvega likovnega zvezka je Združenje za likovno umetnost s sedežem v Trstu pritegnilo slikarja Gustava Gnamuša iz Ljubljane, grafika Marjana Kravosa iz Trsta, iz Gorice pa fotografa Sergia Skabarja in kiparja Giorgia Valvassorija.

Likovna delavnica Slovenija, odprta za umetnost

12. 06. 1998 12.01

Od 20. do 29. junija se bodo na Sinjem vrhu nad Ajdovščino na mednarodni likovni delavnici "Slovenija, odprta za umetnost" vnovič zbrali umetniki, tokrat iz 13 držav, in na tem slikovitem koščku Primorske ustvarjali svoje dela v različnih tehnikah.