libertas

Umrl je Veljko Bulajić, režiser filma Bitka na Neretvi
03. 04. 2024 12.40Umrl je Veljko Bulajić, eden največjih filmskih režiserjev z območja nekdanje Jugoslavije, ki je trajno oblikoval jugoslovansko in hrvaško kinematografijo. Režiser, ki je bil rojen v Črni gori, a je večino življenja preživel na Hrvaškem, je bil najbolj znan po filmu Bitka na Neretvi, za katerega je bil nominiran za tujejezičnega oskarja.

Na sodišču v Podgorici odkrili tunel, domnevno za pobeg
13. 09. 2023 13.48Na višjem sodišču v Podgorici so nedavno odkrili tunel, ki vodi od skladišča sodišča do stanovanja v poslopju nasproti sodišča. Sprva so menili, da so ga nepridipravi izkopali, da bi ukradli v skladišču shranjeno dokazno gradivo ali zaplenjena mamila, a po prvih podatkih niso ukradli ničesar. Domnevajo, da so morda načrtovali pobeg.

Hei'an: Če bomo imeli srečo, se lahko naš komad znajde v Maščevalcih
11. 06. 2023 08.00Hei'an je post-progresivna metal zasedba, ki se je slovenskemu občinstvu predstavila šele pred pol leta, a ima za sabo že velike uspehe. Od igranja na prestižnem metalskem festivalu 70000 Tons of Metal do snemanja v kultnem losangeleškem studiu EastWest, a zdi se, da je prihodnost še svetlejša. Nedavno so namreč podpisali pogodbo z založbo Extreme Music, ki licencira glasbo za uporabo na televiziji, v filmih in oglaševanju, kar pomeni, da jih bomo nekega dne morda slišali v kakšni filmski uspešnici.

Iz Ljubljane do Straduna v dobri uri: V Dubrovnik se vrača življenje
25. 06. 2021 13.47Domačini mu pravijo "mesto in pol", poleg številnih drugih častitljivih imen pa se ponaša tudi s nazivom "Biser Jadrana". Dubrovnik, mesto, katerega obzidano osrčje je pravzaprav živi spomenik, se je v letu 2019 dušil na vrhuncu turističnega buma, samo dve leti za tem pa je najpomembnejša gospodarska panoga v mestu praktično propadla. Mesto se v gospodarskem smislu z izboljšanjem epidemioloških razmer znova postavlja na noge, vendar ni veliko takih, ki si želijo ponovitve predkoronskega turističnega prenasičenja.

KPK uvedla preiskavo zaradi suma nezakonitega vpliva na predlog tobačnega zakona
14. 06. 2019 10.53KPK je prejela informacijo, da je pri pripravi predloga o spremembah zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov, ki so ga v DZ vložili poslanci, prišlo do stikov med predstavniki tobačne industrije ter pripravljavci zakona. Zato je na lastno pobudo uvedla preiskavo glede suma nezakonitega vplivanja na pripravo predloga.

Kot kaže, uvedbe enotnih embalaž tobačnih izdelkov še ne bo, je razlog lobiranje?
12. 06. 2019 16.30Skupina 38 poslancev je v parlamentarni postopek vložila predlog sprememb zakona, s katerim bi poenotenje embalaže tobačnih izdelkov preložili na leto 2023. Dnevnik poroča o lobiranju japonskega podjetja Japan Tobacco International, obstajajo pa nasprotujoča si mnenja o dejanski učinkovitosti poenotenja embalaž tobačnih izdelkov.

'Rešitev je v napornejši, a dolgoročno bolj učinkoviti poti'
27. 05. 2019 18.56"Gre za spopad med željo po tiraniji manjšine, ki jo predstavlja birokratska in politična elita, in odločnostjo državljanov, da se jim ne krati svobodne odločitve in odvzema odgovornosti za odločitve, ki zadevajo izključno njih same," je glede uvedbe enotne embalaže kritična Tanja Porčnik.

Zaradi preveč birokracije umira slovensko gospodarstvo
12. 04. 2019 12.18V Sloveniji imamo ogromno zakonov in predpisov, ki marsikomu grenijo življenje. Številni projekti tako na dokončanje čakajo več let, tudi desetletja, dolgotrajna izvedba projektov pa, zaradi prevelike zbirokratiziranosti, vodi h gospodarski škodi.

'Slabe odločitve nas veliko stanejo'
09. 03. 2019 16.26Zaradi slabih poslovnih odločitev je Slovenija v zadnjih letih, ko so sodišča odločala o nepravilnostih pri razreševanju direktorjev državnih podjetij, morala plačati več milijonov evrov odškodnin. Slabe poslovne odločitve namreč povzročijo veliko škodo. Bo Slovenija z uvedbo enotne embalaže sprejela še eno slabo odločitev?

Ukrepi ne smejo biti sredstvo za samovoljno diskriminacijo
04. 03. 2019 09.50Ko je Slovenija leta 2016 pri Evropski komisiji notificirala protitobačni zakon, je prejela negativna mnenja četrtine vseh držav članic EU. Italijanska vlada je med drugim zapisala, da lahko uvedba enotne embalaže olajša ponarejanje v primerjavi z izdelki, katerih proizvodnja zahteva uporabo ločevalnih značilnosti v smislu barve in vtisnjenih elementov.

Lani vsak državni uradnik napisal vsaj dva zakona
16. 02. 2019 06.00V Sloveniji živi nekaj več kot dva milijona ljudi, ki mora upoštevati pravila igre, zapisana v 30.635 zakonih in podzakonskih aktih. Število zakonov iz leta v leto narašča, ti pa so vse slabše napisani in težko izvedljivi v praksi. Zakoni sivih las tako ne povzročajo le državljanom, ampak tudi stroki, ki se z njimi srečuje vsak dan.

'Odločitve morajo dozoreti v dialogu'
19. 01. 2019 07.00Vsakokratna vlada poudarja, da si želi sodelovanja z gospodarstvom, vendar je realnost drugačna. Na GZS poudarjajo, da je dialoga premalo in si želijo več vključitve. Da je sodelovanja premalo, se strinjajo tudi v zavodu Libertas, kjer poudarjajo, da je praksa velikokrat drugačna od obljub.

Ne enotna embalaža, več v preventivo in izobraževanje
11. 12. 2018 09.26Francoska zdravstvena ministrica je dobro leto po uvedbi enotne embalaže, priznala, da ta ni prinesla pričakovanih rezultatov. Da bo temu tako, je že lani napovedal avstralski profesor, ki pojasnjuje, da se Evropa zgleduje po Avstraliji, ki je prva uvedla enotno embalažo. A tudi tam učinkov ni, čeprav avstralska vlada trdi drugače.

Bomo po čokolado (spet) hodili čez mejo?
01. 12. 2018 13.26Si predstavljate, da bi radi kupili zobno pasto, pa bi vas v trgovini pričakala polna polica enakih tub? Za katero bi se odločili? Kaj pa vaša najljubša čokolada? Bi jo prepoznali med množico enako pakiranih? Slovenija namerava z letom 2020 uvesti enotno embalažo za tobačne izdelke. Pa se bo res ustavila le pri tem? Ali bomo kmalu hodili k sosedom po svoje priljubljene izdelke, ker jih v naših trgovinah ne bomo prepoznali?

Kako daleč bo šla država pri preganjanju blagovnih znamk?
03. 08. 2018 08.59Se bo država po tem, ko bo uvedla enotno embalažo za tobačne izdelke ustavila? Velika večina Slovencev meni, da ne. Si predstavljate, da bi bil ves alkohol in vse sladkarije zavite v enotno embalažo in da bi izginile blagovne znamke? Kot opozarja Inštitut Libertas, bi lahko imelo preganjanje blagovnih znamk v imenu javnega zdravja kontradiktorne posledice.

Država 'varuška': se javni uslužbenci in politiki preveč vtikajo v naša življenja?
02. 08. 2018 14.07"Velikokrat vidimo, da paternalistične politike na enem področju, še posebej, ko so uspešno sprejete, vodijo do državnega paternalizma na drugih področjih," opozarjajo na Inštitutu Libertas. Sporočajo, da državljani ne želijo 'države varuške', kar potrjuje raziskava, ki jo je opravila Mediana. Dodajajo, da smo na vse več področjih podvrženi pretirani regulaciji.

'Pot do pekla je tlakovana z dobrimi nameni' – zakaj pretirana regulacija držav ne dosega 'dobrih' ciljev?
29. 05. 2018 10.08Davki, zdravstvena opozorila, enotne embalaže, omejitve, zapovedi, prepovedi. Države z regulacijami skušajo urejati različna področja, zato da bi vnesle stabilnost in določen red v življenja svojih državljanov. A nemalokrat se je izkazalo, da pretirana skrb, doseže ravno nasprotne učinke. Ali ima država pravico, da se vpleta v naše vsakdanje življenje? Pogovarjali smo se s predstavniki Inštituta za svobodno kritiko Libertas.

Regulacija kriptovalut – dobra ali slaba poteza držav?
12. 05. 2018 13.23Slovenija je ena najbolj razvitih držav na področju kriptovalut oziroma uporabe tehnologije blockchain. Imamo namreč izjemne izkušnje in znanje o tem. Država bi to prednost lahko izkoristila in jo uporabila kot magnet za tuja podjetja, a bi se zato morala bolj odpreti tem tehnologijam. Tukaj se zato postavi vprašanje, kako naj se loti regulacije oziroma ali je v 'kriptosvetu' sploh smiselna?

Sladke in slane razvade – kdo nam lahko govori, ali jih smemo jesti ali ne?
29. 04. 2018 09.39Prigrizki, sladke pijače, alkohol, sladkarije. Živila, ki niso adut zdravega načina življenja in za katere si države prizadevajo, da bi jih izrinile iz našega vsakdanjika. Vse lepo in prav do točke, ko se vprašamo, ali je način, s katerim bi to rade dosegle, pravi? Na izdelke želijo nalepiti zdravstvena opozorila o škodljivosti za zdravje ali za njih uvesti enotne embalaže. Se posameznik res ni sam sposoben odločiti, kaj je zanj dobro in kaj ne?

Ima država pravico, da nam govori, kako bomo živeli?
12. 04. 2018 15.56Pravica do izbire je naša temeljna pravica – imamo pravico do lastnega mnenja in pravico do svobodne odločitve, kakšen bo naš življenjski slog. Vendar tako v Sloveniji kot tudi v tujini doživljamo, da države vedno bolj omejujejo našo prosto izbiro, kaj naj jemo in kaj ne, kaj je za nas zdravo in kaj ne, pa vse do regulacije poklicev. Pa je takšno vmešavanje države upravičeno in učinkovito?

Kdo bo odločal o tem, kaj bomo jedli, pili in kaj počeli?
22. 03. 2018 12.35Ljudje smo se skozi zgodovino morali neprestano boriti za svobodo in zdi se, da ta boj nikoli ne bo končan. Čeprav so naše pravice in svoboščine opredeljene v različnih mednarodnih pravnih dokumentih, ustavah in zakonih, se vedno znova izkaže, da nimamo svobodne izbire oziroma da je ta pogosto omejena. Kako uspešni bomo pri uveljavljanju svoje svobodne odločitve, je v veliki meri odvisno od nas samih, pa tudi od institucij, ki so nam pri tem zlasti z osveščanjem in izobraževanjem lahko v veliko pomoč.

VIDEO: Sladke pijače, prigrizki, alkohol – kako daleč gre lahko država pri omejevanju našega vsakdanjega življenja?
30. 03. 2018 17.58Ali lahko pričakujemo enotno embalažo in zdravstveno vsebino na izdelkih, za katere velja, da škodujejo zdravju? Imajo države pravico, da regulirajo naše odločitve – torej, da jemo sladkarije, slane prigrizke ali pijemo sladke pijače in alkohol?

Bodo po cigaretah v enake embalaže zapakirani še alkohol in prigrizki?
26. 02. 2018 22.29Slovenija je v letu 2017 sprejela Zakon o omejevanju uprorabe tobačnih izdelkov, ki je prinesel tudi enotne embalaže za pakiranja tobaka ne glede na proizvajalca. Toda v enotno embalažo bi bili v prihodnje lahko zapakirani tudi alkohol, sladke pijače, sladkarije in slani prigrizki. Mnogi se ob tem sprašujejo, če se bomo morali povsem odpovedati svobodnemu odločanju o tem, kaj bomo jedli, pili in počeli.

Novi ovadbi za koprskega župana Popoviča
29. 10. 2014 10.48Koprski kriminalisti so vložili novi ovadbi zaradi zlorabe uradnega položaja koprskega župana Borisa Popoviča. Gre za primera prodaje Carpaccio puba in skladišč soli Libertas. Med ovadeni je tudi predstojnica občinskega urada za nepremičnine Maja Cernaz Šviligoj.

Razglašeni Dinamo izpadel iz hrvaškega pokala
30. 10. 2012 18.27Predzadnje moštvo hrvaške nogometne lige Zadar je v pokalnem tekmovanju v Zagrebu premagalo gostitelje Dinamo.

FOTO: Pet ljudi nemočno čakalo na pomoč
19. 09. 2011 12.49V Dubrovniku so reševalci iz razburkanega morja potegnili pet ljudi. Najprej je v vodo padla ženska, ki sta ji želela pomagati njena prijatelja. V morje sta se odpravila tudi dva delavca hotela, ki sta skušala pomagati trojici.

Evropska unija: Obeta se zmaga desnice
07. 06. 2009 20.34V EU so se končale volitve poslancev v Evropski parlament, na katerih je 375 milijonov volivcev v 27 državah od četrtka izbiralo 736 evropskih poslancev. Udeležba je bila rekordno nizka.

'Menimo, da ne gre za Britt'
06. 10. 2008 13.57Ribič je v morju pri Dubrovniku našel truplo. Mediji so poročali, da bi lahko šlo za pogrešano Avstralko. Policija pa glede na zelo razpadajoče truplo dvomi, da bi šlo za Britt Lapthorne.

Woody Allen v Dubrovniku
26. 05. 2004 00.00S projekcijo filma "Anything Else" režiserja Woodyja Allena se v Dubrovniku začenja II. mednarodni filmski festival (DIFF).

Naprodaj delnice 20 hrvaških hotelov
22. 10. 1999 13.07Hrvaška državna agencija za sanacijo bank in zavarovanje hranilnih vlog in hrvaški zavod za pokojninsko zavarovanje sta začela objavljati ponudbe k nakupu delnic, poslovnih deležev in terjatev dvajsetih turističnih družb. Poziv so objavili v hrvaškem časopisju, objavili pa ga bodo tudi v Financial Timesu.