ličinke

Hrvaški ribič osupnil: kaj se je prilepilo na motor čolna?
05. 04. 2025 11.19Ribič pri Cavtatu se je začudil, ko je ugotovil, kaj je pritrjeno na motor čolna. "Tega še nisem videl," je na družbenih omrežjih delil začudenje nad nenavadnim morskim bitjem. Izkazalo se je, da gre za redko vrsto 'morske kače' oziroma morskega piškurja, ki se je prilepil na motor. Imenujejo ga tudi 'vampirska riba'.

Žužkoreja: Na prvi slovenski farmi mokarjev
13. 02. 2025 07.55Ko vstopimo na farmo mokarjev Mokar, 'črvički' ravnokar počivajo po kosilu. Na meniju so bili hranljivi otrobi. V prostoru je pritemnjena svetloba, saj jim, kot pove njihov vzreditelj Tilen Zajec, ta najbolj ustreza. Mokarjev ne redijo za človeško prehrano, ampak iz njihovih izločkov proizvajajo ekološko gnojilo. Žuželke, razporejene na modrih pladnjih, redno pregleduje in odstranjuje iztrebke. Ti so sicer skorajda povsem sestavljeni iz suhe snovi, zato ne oddajajo neprijetnega vonja. Drobne in pri nas neobičajne rejne živalce zagomazijo šele, ko v njihov dom pade njihov najljubši posladek – na kolutke narezano korenje. Takrat pladenj oživi in zašelesti.

Ob obali Tenerifa prvič posneli grozljivega morskega vraga
09. 02. 2025 10.33Črni morski vrag je globokomorski plenilec, ki običajno živi na morskem dnu. Na hrbtu ima izrastek, poln bioluminiscentnih simbiotskih bakterij, ki k tej grozljivi ribi vabijo plen.

Slovenska najstnica, ki skuša v britanski narodni park vrniti pojoče škržate
23. 11. 2024 16.15Pozornost tujih medijev je ujela slovenska najstnica, ki je priskočila na pomoč britanskim ekologom. Ti so poleti obiskali Slovenijo z željo, da bi ulovili dovolj pojočih škržatov, da bi jih lahko znova naselili v britanskem narodnem parku New Forest. A njihova misija je bila neuspešna, saj je bilo te izmuzljive žuželke izjemno težko uloviti. Hčerka njihovih gostiteljev se je zato odločila, da postavi posebne mreže in na ta način reši britanski projekt. "Te žuželke so del slovenskega poletja. Lepo bi bilo, če bi postale tudi del poletja v Angliji," je dejala najstnica.

V dolini Neretve zgnilo več tisoč ton mandarin
20. 11. 2024 14.26V dolini Neretve je letos zaradi sredozemske sadne mušice zgnilo več tisoč ton mandarin. Samo v Metkoviću ob meji z Bosno in Hercegovino so v kompostarni tamkajšnjega komunalnega podjetja sprejeli več kot 3700 ton tega sadja, poročajo hrvaški mediji.

Nova nadloga v hrvaški Istri, turistom počitnice greni očem nevidna pršica
23. 08. 2024 16.46Tako majhne, a tako nadležne. Pršice namreč. Njihovo moč v zadnjem času močno občutijo številni domačini in tudi turisti, ki dopustujejo v hrvaški Istri. V zadnjih dveh tednih je strmo naraslo število pacientov, ki so zaradi kožnih reakcij poiskali zdravniško pomoč. Najbolj polne so ambulante na jugu Istre med Fažano in Medulinom. Kje pršice prežijo na žrtve in zakaj so se letos tako namnožile?

V Sloveniji potrdili najdbo škodljivega japonskega hrošča
16. 07. 2024 12.56Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je potrdila prvo najdbo japonskega hrošča v Sloveniji. Gre za škodljivca, ki napada več kot 300 vrst gojenih in samoniklih rastlin. Prebivalci naj bodo nanj in na poškodbe na rastlinah pozorni ter naj vsak sum takoj javijo upravi.

Na slovenski obali rjava sluz, na Hrvaškem bela pena
22. 06. 2024 11.09Že več dni lahko obiskovalci slovenskih obmorskih mest na gladini morja opažajo pojav, poznan kot sluzenje. V preteklih dneh je bilo to sprva opaženo v globljih vodnih slojih, zdaj pa so se želatinaste prevleke pojavile tudi na površini morja. Čeprav zdravja kopalcev sluz sicer ne ogroža, se izpostavljanje vseeno odsvetuje. Medtem je veter sluz, ki se je pojavila tudi ob hrvaški obali, že razpihal in obalo prekril z belo peno.

Ameriška družina jedla medvedje meso in se okužila s parazitskimi črvi
27. 05. 2024 08.29Devet članov ameriške razširjene družine se je zbralo na večerji, na kateri so postregli tudi meso črnega medveda. Slab teden dni po večerji z žara pa je več članom družine postalo slabo. Med hospitalizacijo so jim diagnosticirali trihinelozo, parazitsko zoonozo. Ameriški center za preprečevanje bolezni opozarja, da je bilo meso premalo pečeno.

ZDA grozi invazija škržatov: hkrati bi se lahko pojavilo več deset milijard žuželk
27. 04. 2024 11.18ZDA bo v prihodnjih tednih po napovedih preplavilo na milijarde škržatov. Hkrati naj bi se namreč izlegli dve skupini teh žuželk, kar se je nazadnje zgodilo leta 1803, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Za hude migrene kriva slabo pečena slanina
14. 03. 2024 08.1752-letni Američan se je oglasil pri zdravniku, ko so njegove migrene postale pogostejše in močnejše, običajna zdravila pa niso pomagala. Niti predstavljal si ni, da je za to kriva na pol surova slanina, ki jo je užival skoraj vse življenje.

Pripravite svoj imunski sistem na vse
09. 11. 2023 00.15Po poletnem oddihu nam jesen postreže z dolgim seznamom opravkov in obveznosti.

Slovenska raziskovalca našla življenje pod zemeljsko skorjo na dnu oceana
14. 10. 2023 08.21Tisti dan, ko smo prvič odprli pokrov zemeljske skorje, se je iz kontrolne sobe robotskega vozila zaslišalo vpitje. Bilo je res izjemno, še vedno z navdušenjem v glasu pripoveduje dr. Tinkara Tinta. Skupaj s Tihomirjem Makovcem sta prva slovenska raziskovalca, ki sta se odpravila na mednarodno odpravo iskanja življenja v čisto temo, 2500 metrov pod morsko gladino Tihega oceana. Tam so pod zemeljsko skorjo v ekstremnih pogojih s pomočjo robotskega vozila odkrili nov ekosistem, ki kar buhti od življenja. Slovenija je tako prvič sodelovala v družbi najelitnejših raziskovalnih institucij pri odkrivanju skrivnosti globokega morja.

Roji komarjev v hrvaški Baranji, prebivalci obupani: 'Nevzdržno je'
18. 05. 2023 19.23Nadpovprečno deževen maj in posledično visoki vodostaji rek so spodbudili razmnoževanje komarjev, ki v zadnjih tednih povzročajo težave prebivalcem hrvaške Baranje. Kot pravijo, je življenje zaradi nadležnih komarjev popolnoma nevzdržno.

Ali bi se odpravili v Italijo na pico s črički?
25. 04. 2023 19.11Dejstvo je, da je hrane dovolj, če bi jo pametno razporedili. A dejstvo je tudi, da tega ne naredimo in da je proizvodnja hrane eden večjih onesnaževalcev. Ob večanju števila prebivalcev se iščejo alternative temu, kar jemo zdaj. Ena izmed teh so žuželke. Lani so na Češkem pojedli za 2,1 milijona evrov užitnih žuželk, kar kaže, da tudi to postaja posel. Proizvajalci hrane v Evropski uniji lahko od januarja letos uporabljajo štiri vrste žuželk in ličink. Da gre za resno zadevo, dokazujejo Italijani, ki veljajo za ene največjih gurmanov. Pri njih se lahko dobi tudi pica s črički.

Prva farma hobotnic na svetu vznemirja znanstvenike
18. 03. 2023 15.52Španska multinacionalka na Kanarskih otokih načrtuje gradnjo prve farme za gojenje hobotnic na svetu. Načrti podjetja Nueva Pescanova so naleteli na neodobravanje znanstvenikov, ki jih skrbi dobrobit teh inteligentnih bitij. Najbolj sporna in kruta je predlagana metoda zakola hobotnic.

Napad podlubnika v Celju, odstraniti morajo bolne smreke
24. 02. 2023 15.45Inšpekcija za gozdarstvo ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je občini Celje naložila nujen sanitarni posek smrek, ki jih je napadel smrekov podlubnik, so sporočili. Bliža se pomlad in lubadar bo ponovno vse bolj napadal, opozarjajo. Občanke in občane prosijo, naj bodo pozorni, če se na njihovih vrtovih sušijo smreke. Če je povzročitelj lubadar, je takšno drevo nujno takoj posekati in skuriti.

Nov naraščaj prinesel nova odkritja. Bi lahko imeli zmajčka dvojčka?
28. 01. 2023 13.17Spremljanje razvoja človeške ribice v naravnih jamskih laboratorijih Postojnske jame je prineslo številna odkritja. Zadnja naraščaja v letu 2022 sta razkrila, da lahko človeška ribica za nekaj mesecev prekine odlaganje jajčec, prav tako so med odloženimi jajčeci prvič odkrili dvojno jajčece, najdba mikroplastike na jajčnem ovoju pa je še dodatno pokazala, kako ranljiv na onesnaženje je habitat našega endemita.

4000 beaglov, rešenih pred laboratorijskimi poskusi, išče nove domove
10. 08. 2022 11.38V ZDA skoraj 4000 beaglov oz. angleških brakov išče nov dom, potem ko so jih rešili iz vzrejne ustanove v ameriški zvezni državi Virginija, kjer so bivali v nemogočih razmerah, kasneje pa so jih prodajali laboratorijem za poskuse z drogami. Šlo je za domnevno eno največjih reševalnih akcij za pse v ZDA doslej.

Turisti kljub strogi prepovedi 'veselo' plavajo v zaščitenih visokogorskih jezerih
09. 08. 2022 15.11Obiskovalci v visokogorskih jezerih v Triglavskem narodnem parku plavajo kljub strogi prepovedi. Visokogorska jezera so zelo ranljivi ekosistemi, ob kopanju pa se z naših teles v obliki potu sproščajo hranilne snovi, ki so glavni krivec slabšanja stanja jezer. Plavanje je tako z zakonom prepovedano, kršiteljem grozi do 3000 evrov globe. Iz TNP so potrdili, da so o dogodku obveščeni, a da zaradi omejenega števila nadzornikov ne zmorejo optimalno pokriti vseh območij, kjer so kršitve možne.

S čigavim denarjem zakonca Šuštar gradita novo elitno vilo?
28. 07. 2022 06.00Zakonca Šuštar, ki se ju slovenska javnost spomni po hudih obtožbah o suženjskih delovnih in neustreznih higienskih razmerah, kot so jih opisovali nekdanji zaposleni v podjetju Marinblu, gradita elitno vilo na elitni lokaciji. Sume, da sta za gradnjo porabila del evropskih sredstev, ki so bila namenjena izgradnji nove pakirnice, pa je Rosana Šuštar zavrnila.

Fascinantni svet čebel
10. 07. 2022 07.17Izvrstne opraševalke, nabiralke medu, cvetnega prahu, pridelovalke propolisa in matičnega mlečka. Čebele so veliko več kot le to. So primer popolne demokracije in konsenza, kjer so vloge v družini natančno opredeljene. Vse delajo za dobrobit skupnosti, same ne morejo preživeti.

Potep po Triglavskem narodnem parku: Prilagodimo svoje navade naravi
12. 06. 2022 18.14V Triglavskem narodnem parku veljajo posebna naravovarstvena pravila, s katerimi si pristojne institucije prizadevajo zaščititi in ohraniti naravo na tem območju. Če poenostavimo, želijo, da ljudje s svojimi dejanji in drugimi vplivi ne bi pretirano posegli v alpski prostor, ki je še posebej občutljiv. Načini, kako smo ljudje lahko bolj prizanesljivi do narave, so med drugim, da prilagodimo svoje navade in zmanjšamo pritisk prometa v tem območju. Pred začetkom poletne sezone so partnerji projekta VrH Julijcev predstavili napotke za odgovorno obiskovanje narave Triglavskega narodnega parka.

Na Obali napovedali boj proti tigrastim komarjem
17. 04. 2022 08.51V letošnjem letu bodo občine slovenske Istre v sodelovanju s komunalnimi podjetji znova organizirale preventivno akcijo zatiranja ličink tigrastih komarjev. Ukrepi bodo namenjeni predvsem zmanjševanju možnosti za razmnoževanje komarja, trajali pa bodo od aprila do oktobra, so sporočili z Mestne občine Koper.

Kobilice, meduze, črvi: superživila prihodnosti
17. 11. 2021 06.00Evropska komisija je kot novo živilo odobrila kobilice selke. Žuželke, nekoč znane po tem, da so uničile ves pridelek, se zdaj pojavljajo kot alternativen vir beljakovin, ki bi lahko olajšal prehod na bolj trajnosten prehranski sistem. Že lani so med živila uvrstili posušene ličinke velikega mokarja, ki naj bi jih uporabljali kot prigrizek ali sestavino za piškote in testenine. Znanstveniki zdaj menijo, da bi na naše krožnike morale tudi meduze, ki da niso le zdravo živilo z nizko vsebnostjo maščob, ampak tudi trajnostni vir hrane.

Kakšno hrano jemo?
28. 08. 2021 08.48Vsi želimo jesti zdravo, varno hrano. Pa jo? Doma je ne pridelamo dovolj – naša samooskrba s sadjem je zgolj 37-odstotna, z zelenjavo pa 48-odstotna, zato smo ju primorani uvažati. Samo letos so preko Luke Koper uvozili 21 tisoč ton krompirja. In prav zato je nadzor izjemnega pomena. Ga je dovolj, kakšen je, kako poteka? Več tednov smo spremljali inšpektorje za varno hrano in jim sledili na inšpekcijskih pregledih povsod – na njivi, kmetiji, v proizvodnji, trgovini in Luki Koper.

Ne le več miši, letos tudi več komarjev
14. 07. 2021 11.05Če se vam zdi, da vas letos obletava več komarjev, se ne motite. Biologi so to potrdili. Več je predvsem celinskega poplavnega komarja, ki je naša domorodna vrsta. Ugodnejše pogoje za njegovo razmnoževanje je omogočila mokra pomlad. V nasprotju s prepričanjem mnogih letos klopov ni nič več kot običajno.

Komarjev spet ogromno, v Sloveniji brez zatiranja
09. 06. 2021 13.32Komarji niso le nadležni, njihovi ugrizi na koži pustijo tudi rdečino, ki največkrat neznosno srbi. In vsako poletje so tu, enkrat v večjem, drugič v manjšem številu. A že samo en komar nam krajša nočni spanec in zato se številni sprašujejo, zakaj jih v Sloveniji ne uničujemo, kajti v drugih državah jih. Na NIJZ pravijo, da prisotnost in povečano število komarjev ne opravičuje rabe biocidnih sredstev v zunanjem okolju z namenom, da se zmanjša njihovo število.

Za odstranitev tempirane bombe le mesec dni časa, potem je že prepozno
06. 10. 2020 06.00Pogled na gorenjske gozdove, ki jih še vedno ogroža lubadar, je marsikje precej klavrn. Da se bo situacija drastično izboljšala, gorenjski gozdarji ne pričakujejo – vetrolomov, ki močno vplivajo na namnožitev lubadarja, namreč ni manj, ampak več. Veliko odgovornosti zato pade na lastnike, a tukaj se še dodatno zaplete. Odkupna cena, še posebej zaradi podlubnikov prizadetega lesa, je nizka, primanjkuje ekip za sanacijo, k situaciji svoje doda še lastniška struktura – veliko je starejših lastnikov, lastnikov, ki imajo le majhne koščke gozda in niso vajeni gospodarjenja z njim, obstajajo tudi lastniki, ki jim je za situacijo malo mar, posledice pa seveda čutijo vsi okoli njihovega gozda. Pristojni zato izdajajo tudi sklepe o izvršbi.

V vasi blizu Osijeka poročajo o invaziji komarjev: nositi moramo zimske kape
05. 09. 2020 16.03V vasi blizu hrvaškega Osijeka prebivalci živijo v pravi nočni mori. Zaradi invazije komarjev morajo namreč poleti nositi zimske kape, se nenehno mazati z repelenti, na vasi ni več sledu o sosedskem druženju na prostem.