letina

Inštitut za oljkarstvo bo v kratkem dobil povsem nove prostore
22. 11. 2024 19.37Oljkarji v slovenski Istri imajo letos dva razloga za dobro voljo. Prvi je dobra letina, drugi pa začetek gradnje novega Centra za oljkarstvo. Ta bo v dveh letih zrasel na Plavjah, v njem pa bo deloval Inštitut za oljkarstvo, ki že leta skrbi za odličnost panoge. Investicija je vredna slabih pet milijonov evrov, center pa bo deloval v okviru Znanstveno raziskovalnega središča Koper.

V najlepšem kozjanskem sadovnjaku leta: Šest ton jabolk brez kemije
20. 10. 2024 09.09Sožitje narave in človeka. Slogan Kozjanskega parka, ki kar zaživi pred očmi obiskovalca, ki se sprehaja med visokodebelnimi travniškimi sadovnjaki. Nekoč nepogrešljivi ob vsaki hiši, danes pa domačini znova odkrivajo prednosti neškropljenega sadja, ki poka od okusa. Zardeli carjevič, krvavo rdeči jonatan, sramežljiv beličnik. Avtohtona goriška sevka in trpežni bobovec. To je le nekaj od 126 tradicionalnih sort jabolk, ki zorijo v zavetju kozjanske narave. In polni zabojčki dišečega sadja, ki ne potrebujejo obdelave s fitofarmacevtskimi sredstvi, dokazujejo, da se še vedno da kaj pridelati tudi brez kemije. Tradicionalne sorte, ki so posejane po slikovitih sadovnjakih, namreč dobro kljubujejo škodljivcem in podnebnim spremembam.

Bo slovensko vino izginilo s polic? 'Letos bo letina grozdja katastrofalna'
23. 09. 2024 09.02Spomladanska pozeba, obilno deževje, toča, suša, za piko na i pa še zlata trsna rumenica. Nad vinogradnike in vinarje se je letos zgrnilo prav vse, izpad pridelka pa bo zato od 30- do 60-odstoten, odvisno od vinorodnega okoliša, opozarja Združenje slovenskih vinarjev. Skrbi jih, da bodo slovenska vina ob slabi letini izgubila mesto na trgovskih policah, od koder bi jih lahko izrinili poceni izdelki iz EU, kjer je vina preveč. Puščice so usmerili tudi v male vinogradnike in vinarje, ki da imajo kljub splošni slabi letini polne kleti.

Na POP TV prihaja 9. sezona Štartaj, Slovenija! na podeželju
19. 09. 2024 13.00V preteklih osmih letih smo s partnerji projekta Štartaj Slovenija SPAR in Skupino Formitas podprli že več kot 60 ekip podjetnikov in pridelovalcev, ki so ustvarili več kot 300 raznovrstnih izdelkov. Podpora slovenskemu podeželju se nadaljuje tudi v 9. sezoni projekta, ki se začne v nedeljo, 6. oktobra, ob 18.45, na POP TV.

Muhasto vreme zdesetkalo vinsko bero
09. 09. 2024 19.59Vinogradniki od Vipavske doline prek Krasa do Goriških brd ocenjujejo, da bo grozdja od 20 do ponekod celo 50 odstotkov manj. Na Krasu predvsem zaradi spomladanske pozebe in poletne suše, suša je osiromašila vinograde tudi v Brdih in na Vipavskem. Bo pa zato kakovost vina, kot napovedujejo, izredna. Kaj pa napovedane nizke temperature, bi lahko dodatno okrnile letino?

Bolezni rastlin, popokani sadeži, skop pridelek ... cene pa zgolj rastejo
13. 08. 2024 11.27Zapuščeni sadovnjaki na Siciliji, močan upad proizvodnje na severu Italije ... Podnebne spremembe in vročina ogrožajo letino sadja in zelenjave pri naših zahodnih sosedih. Slednje že kaže resne posledice za kmetijska podjetja, kmalu pa bi se lahko s podobnimi težavami soočila tudi Avstrija. Polja na njenem jugu namreč rumenijo pod žgočim soncem, cene izdelkov pa posledično rastejo. Medtem so zaradi vročine in suše, dejavnika, ki sta pospešila zorenje grozdja, začeli že konec julija.

Letos se vipavskih in briških češenj ne bomo najedli
29. 05. 2024 19.10Zaradi obilnega deževja bo češenj letos veliko manj kot sicer. Sadjarji na Vipavskem in v Goriških brdih ocenjujejo, da bo izpad od 50 do 70 odstotkov, veliko pa je odvisno od mikro lege in številnih nevšečnosti, ki so sadjarje prizadele že zgodaj spomladi: od pozebe do sodre in močne burje. Zagotovo bo prvega domačega sadja manj od povpraševanja, poudarjajo. Kako pa kaj kaže ostalemu sadju?

Brici in Kraševci združili češnje in šparglje ter podaljšali sezono
26. 04. 2024 19.55Hitri temperaturni preobrati povzročajo kar nekaj skrbi sadjarjem v Goriških brdih. V prihodnjem tednu bi lahko tam že dozorele prve češnje, vendar jih zaradi nizkih temperatur še ne bo, po nižjih legah jih je namreč približno desetino uničila pozeba, kljub temu pa si obetajo dobro letino. Nanjo računajo tudi gostinci in turistični delavci iz Brd in s Krasa, ki bodo češnje letos prvič združili s kraškimi šparglji.

Bo olivno olje še dražje, bo postalo luksuzna dobrina?
15. 12. 2023 06.00Najprej je pridelovalcem zadala udarec narava, zaradi suše je letina slaba, zdaj pa so odlično priložnost za zaslužek zavohali še tatovi. Kraje so vse pogostejše in predrznejše. V Španiji, ki je največja pridelovalka oljčnega olja v Evropi, so v začetku septembra tatovi samo v eni noči ukradli 50 tisoč litrov ekstra deviškega oljčnega olja in s tem zaslužili več kot pol milijona evrov. Zdaj svoja skladišča stražijo še grški pridelovalci na jugozahodu države, saj jim izginja na tone oliv.

Zakonu o zaščiti živali se obeta podpora, kmetje žugajo z ustavno presojo
17. 10. 2023 11.49Poslanci so vnovič soočili mnenja glede novele zakona o zaščiti živali, na katero je državni svet zaradi neupoštevanja stroke in vprašljivosti nekaterih določb z ustavnopravnega vidika izglasoval odložilni veto. Podporo noveli so znova napovedali poslanci koalicije, medtem ko ji v opoziciji še naprej nasprotujejo. Še pred sejo DZ pa so predstavniki kmetijskih organizacij izrazili nasprotovanje predvidenim rešitvam. Če bo vnovič sprejeta, bodo zahtevali ustavno presojo, so napovedali.

Lani pridelali 1750 ton soli, letos le 644 ton
03. 10. 2023 08.50Letošnja solinarska sezona je močno pod dolgoletnim povprečjem. Potem ko so lani v Sečoveljskih solinah pridelali 1750 ton jedilne soli, so je letos le 644 ton. Je pa zato po besedah direktorja Klavdija Godniča zelo kakovostna. Krajinski park, kjer trenutno poteka vzdrževanje kristalizacijskih površin, je sicer letos obiskalo že več kot 35.000 ljudi.

So vinogradniki zadovoljni z letino?
14. 09. 2023 19.10Ta čas v letu je za vinogradnike eden najlepših, pa tudi najbolj napornih, čas trgatve. In kakšna je tokratna letina? Kljub nenavadnim vremenskim pogojem, od vročinskih valov do poletnih neviht z ogromnimi količinami vode, bo nadpovprečna po količini, pri nekaterih sortah pa tudi po kakovosti, ugotavljajo v Istri. In čeprav bo v vinogradih veliko dela vsaj do konca meseca, je v kleteh že moč okusiti prvi mošt.

Bomo prihodnje leto ostali brez slovenske soli?
08. 09. 2023 18.52Letošnja letina, ki je bila zaradi obilice dežja zelo slaba, je prinesla zgolj slabo tretjino tega, kar v Sečoveljskih solinah pridelajo običajno. Sezono so končali predčasno, v skladiščih pa imajo soli le še do prihodnjega poletja. Če bo tudi prihodnja sezona slaba, bi lahko ostali brez vseh zalog, a v solinah že mirijo. Če bomo morali krčiti prodajo, bomo to počeli na tujih trgih.

Kmetje v skrbeh: zaradi ukrajinskega žita domača letina nekonkurenčna
29. 06. 2023 21.00Kot pomoč Ukrajini je Evropska unija pri izvozu kmetijskih proizvodov sprostila kvote, evropski trg pa sta preplavila ukrajinsko žito in perutnina, cene so padle, kmetje na Poljskem, Madžarskem, Slovaškem, v Bolgariji in Romuniji pa so se znašli na robu preživetja. Enake težave imajo tudi naši kmetje. Tona ukrajinske pšenice stane 170 evrov. Lani ob žetvi je bila tona odkupne cene pšenice v Sloveniji povprečno od 330 do 350 evrov. Kmetijski inštitut je izračunal, da so imeli slovenski kmetje letos ob povprečnem pridelku šestih ton na hektar strošek pridelave 285 evrov na tono, zato pozivajo državo in kmetijsko ministrstvo, naj zaščitita slovensko pšenico in slovenskega kmeta.

Slaba letina, prenizke odkupne cene in ukrajinska konkurenca
28. 06. 2023 18.36Letošnja letina pšenice bo slaba, kmete pa ob tem skrbi tudi nizka odkupna cena, ki ne pokrije stroškov pridelave, in konkurenca iz Ukrajine. Tako ukrajinska pšenica kot moka se namreč prodajata po precej nižji ceni od slovenske, kar da "ruši slovenski trg." Opozorili so tudi na ukrajinsko podjetje, ki da slovenskim mlinarjem in morebitnim drugim odkupovalcem ponuja dobavo moke v embalaži s slovensko blagovno znamko.

'Poletje bo takšno, kakršna je bila zima – nikakršno'
09. 06. 2023 09.40Se bo sploh kdaj končalo, se ob nevihtah, ujmah, obilnem deževju, ki so zadnje tedne stalnica, sprašujemo vse pogosteje. Ljubiteljski vremenar Dušan Kaplan pravi, da ne prav kmalu, pratika nam namreč napoveduje še 40 dni dežja. Poletje bo takšno, kakršna je bila zima – nikakršno, napove. Vleklo se bo soparno vreme, izjema bodo le kakšni trije tedni na vrhuncu poletja. Potem pa: "Ob koncu avgusta po sredogorju sneg, nič planinskih poti. Tak obrat se nam obeta," napoveduje.

Vreme prizadelo domače sadjarstvo: bera češenj 25-odstotna
05. 06. 2023 20.01Cene sadja in zelenjave so poletele v nebo, domačega pridelka praktično ni. Po marelice, nektarine in breskve so morali dobavitelji vse do Turčije. Suša v Španiji, poplave v Italiji in zdaj še deževen maj pri nas, vse to katastrofalno vpliva na količino sadja in zelenjave v Evropi in posledično na cene. Pričakuje se, da bodo te tudi do dvakrat višje, kot smo vajeni. In tako bo vsaj še nekaj tednov. Obiralci češenj v Kostanjevici na Krki hitijo z obiranjem, a tudi pri njih letina ne bo dobra, saj je že spomladanska pozeba poskrbela, da bo bera dosegla zgolj od 20 do 25 odstotkov pričakovane.

Ne le vipavskih, tudi briških češenj se letos ne bomo najedli
24. 05. 2023 15.16V Goriških brdih zaradi pozebe in predvsem deževne pomladi pričakujejo skromnejšo letino češenj. Podobno kot v Vipavski dolini je prvih češenj zelo malo, kasnejših sort pa bo za približno polovico manj kot običajno.Vseeno bo češenj dovolj za Festival briške češnje, ki bo 3. in 4. junija potekal na več lokacijah po celotnih Goriških brdih. Cene za kilogram se bodo letos gibale med šestimi in osmimi evri.

Poplave v Italiji terjale 13 smrtnih žrtev. Junaški Srb rešil mamo z otrokom
18. 05. 2023 10.53Posledice poplav v Italiji so katastrofalne. Za zdaj je v poplavah, ki so prizadele italijansko deželo Emilija - Romanja, umrlo 13 oseb, okoli 20.000 ljudi je ostalo brez strehe nad glavo. Bregove je prestopilo 23 rek, sprožilo se je 280 zemeljskih plazov. Ogromno kmetijskih površin je poplavljenih, uničeni so celotni pridelki žit.

Milijoni podhranjenih, slaba letina, denar pa za preizkušanje raket
04. 03. 2023 12.05Izolirani Severni Koreji grozi ena hujših lakot po devetdesetih letih prejšnjega stoletja. Na kritično stanje zalog hrane namigujejo satelitski posnetki ter ocene Združenih narodov in južnokorejskih oblasti. Poznavalci svarijo, da bi bila lakota lahko skoraj tako huda kot v času t. i. "marša trpljenja" med leti 1994 in 1998, ko naj bi po nekaterih podatkih zaradi lakote umrlo do dva milijona prebivalcev.

Še ena slaba letina za kmete na Ljubljanskem polju?
15. 02. 2023 18.29Bodo kmetje na Ljubljanskem polju lahko preživeli še eno slabo letino? Ustavno sodišče jim je namreč že junija lani zaradi pritožbe enega od sosedov, češ da je voda oporečna, začasno prepovedalo uporabljati gnojila in druge pesticide, tudi tiste, ki so dovoljeni za ekološko pridelavo. Do danes so izgubili že ogromno pridelka in s tem seveda tudi ogromno denarja, zime pa bo kmalu konec in kupiti morajo še semena za novo setev. Kako se bodo borili proti škodljivcem, ki uničujejo pridelke, kaj bodo na vodovarstvenih območjih lahko sploh posejali in kaj zahtevajo od pristojnih ministrstev?

Povprečen Slovenec lani porabil 35 litrov vina, vinarje skrbi draginja
12. 11. 2022 09.02Martinovo je za vinarje zaključek leta, čas za obračune o tem, kakšna je bila letina, ter za veselje, da je uspela še ena dobra sezona. A ob tem vinarji poudarjajo, da je prav vsako leto nov izziv, zlasti v času vsesplošne draginje. Letošnji vinski letnik je zahteven in količinsko slabši kot lani. Slovenija sicer proizvede od 63 do 89 milijonov litrov vina, od tega je petina namenjena samooskrbi, ostalo je registrirana pridelava. Naša država je na vinskem področju samooskrbna v kar 95 odstotkih, povprečen Slovenec ga je lani porabil 35 litrov.

Štajerski 'pubeci', ki vam bodo prijetno stekli po grlu
06. 11. 2022 19.42Zagotovo ste že slišali za pubeca, tako Štajerci rečejo fantu, dečku. V tistih koncih imajo še drugačne, še bolj posebne pubece. To ime namreč predstavlja tudi mlado vino štajerskih vinarjev. Gre za projekt, ki je namenjen skupni promociji štajerskih vinarjev in mladega vina, letošnja letina pa je po ocenah strokovnjakov zelo kakovostna, pubeci so ravno prav igrivi in nagajivi.

Kljub močni poletni suši letina oljk v dolgoletnem povprečju
10. 10. 2022 20.04Strah istrskih oljkarjev zaradi dolgotrajne poletne suše je bil očitno odveč. Zdaj, ko so se lotili obiranja pridelka, ugotavljajo, da je letina količinsko v dolgoletnem povprečju. Letina bo tako neprimerljivo obilnejša od lanske, tudi kakovost bo visoka. Se pa zaradi vsesplošnih podražitev energentov in posledično tudi stiskanja olja napovedujejo tudi podražitve olja, za vsaj 30 odstotkov.

KOMENTAR: Preživetje s kuponi
27. 09. 2022 06.00Če si dovolj spreten in imaš čas naštudirati različne pike in akcije in popuste, lahko pri kilogramu kave privarčuješ skoraj 6 evrov. Tudi pri drugih izdelkih. Profesor asistent na Ekonomski fakulteti v Ljubljani nam je pripovedoval, da lahko tako na leto prihrani tudi do 1500 evrov. Je pa res, da je ekonomist in da so mu kupončki in akcije strast in hobi že od otroštva.

Štirje velikani, samo enemu 165 milijard: rekordni dobički trgovcev z žitom
23. 08. 2022 17.28Podjetja v središču svetovne trgovine z žitom se ob skokovitih cenah hrane po vsem svetu veselijo rekordnih dobičkov, kar vzbuja skrb glede dobičkarstva in špekulacij na svetovnih živilskih trgih, saj to pomeni še višje cene hrane in še več ljudi, ki bi jih lahko situacija pahnila v lakoto, celo smrt. Vrstijo se tako pozivi k dodatnim obdavčitvam, a konkretnejših ukrepov odločevalcev še ni.

Slabo vreme pripomoglo k dobri volji solinarjev
02. 08. 2022 19.06Eni redkih, ki se jim ob intenzivni suši in izredno visokih temperaturah smeji, so solinarji. Po nekaj slabih sezonah se jim prav zaradi izrednih razmer letos obeta zares dobra letina. Soli je največ prav ob dolgotrajnem pomanjkanju padavin in visokih temperaturah. Do zdaj so je nabrali že slabih 1500 ton, s čimer so že izenačili lanski izkupiček. Idealni pogoji so po več letih omogočili tudi ponovno pridelavo prav posebne soli.

Sobotno neurje povzročilo precej škode v hmeljiščih
18. 07. 2022 14.00Sobotno večerno neurje s točo je v občini Tabor, delno tudi na Vranskem in Braslovčah, povzročilo precej škode v kmetijstvu, še posebej v hmeljiščih. Neurje z močnim vetrom je podrlo dobrih osem hektarjev veliko žičnico, kjer je bilo posajenih več različnih vrst hmelja, ki so bile na začetku storženja. Ta hmelj je tako za letos izgubljen.

'Ljudje morajo žito pustiti na njivah'
10. 07. 2022 12.45Ocenjuje se, da je v Ukrajini blokiranih 22 milijonov ton žita, tudi za novo žetev, ki se začenja, pa ne kaže dobro. Država običajno 30 odstotkov svojega žita pošlje v Evropo, 30 odstotkov v Severno Afriko in 40 odstotkov v Azijo. Tokrat bo drugače.

Sanirani Vogršček spet prazen, od njega odvisni nasadi propadajo
06. 07. 2022 15.40V Vipavski dolini zaključujejo letošnjo žetev. Če so kmetje zadovoljni s povečanimi količinami požetega ječmena, je s pšenico nekoliko drugače. Zaradi nestimulativnih odkupnih cen so posejali manj ozimne pšenice. Suša medtem na kmetijskih površinah že pušča hude posledice, akumulacija Vogršček pa je prazna in ne omogoča namakanja.