letalska industrija

Novi avion: zadnji megalomanski projekt Jugoslavije

12. 01. 2025 07.00

Ob koncu druge svetovne vojne je bila Jugoslavija razrušena agrarna država z majhno industrijo. Sledil je velik skok, zasnovan na nerealističnih apetitih, ki so v spregi z lobiji iz vojaške industrije rodili megalomanske projekte. Eden od teh je bil večnamenski nadzvočni lovec s projektnim imenom Novi avion, s katerim bi Jugoslavija do konca tisočletja dobila napreden večnamenski lovec četrte generacije.

Maša Pavoković: Stvari v glasbi že dolgo niso več zastonj

05. 07. 2024 06.00

Večina ljudi ima rada glasbo, a marsikdo se ne zaveda, da v ozadju deluje kopica tistih, ki poskrbijo za to, da lahko glasbeni izvajalec stopi na oder in izvede svoj nastop pred občinstvom. Med njimi je tudi Maša Pavoković, glasbena menedžerka in predstavnica za odnose z javnostmi, ki je 'zaslužna', da so se na radijske postaje in odre po Sloveniji prebili Koala Voice, med njenimi varovanci pa so tudi Joker Out, freekind. in Magnifico, dela z Gramatikom, Tilnom Artačem in še bi lahko naštevali.

Zeleni teden: kako znani Slovenci skrbijo za naravo?

16. 06. 2024 19.56

Ta teden je pri nas na naši medijski hiši potekal zeleni teden, teden prijazen našemu okolju, zemlji. Tako smo se spodbujali, da na delovno mesto pridemo na primer s kolesom, varčevali z elektriko, med seboj smo izmenjavali sadike in oblačila. Vse to, da smo vsaj malo bolj prijazni do narave, v kateri radi uživamo in z njo sobivamo.

IEA: Ob upočasnitvi rasti povpraševanja po nafti do 2030 veliki presežki

12. 06. 2024 13.38

Rast povpraševanja po nafti se bo zaradi prehoda na čiste vire energije v prihodnjih letih upočasnila, kar bi lahko ob pričakovanem povečanju pridobivanja nafte do konca desetletja vodilo v velike presežke nafte na trgu in znatne posledice za naftni trg, ocenjuje Mednarodna agencija za energijo.

Ko veš, da si priletel domov

22. 04. 2024 06.03

Kadar pogovor nanese na ljubljansko letališče, se tudi tisti, ki mu najprej jezno očitajo (pre)slabo povezljivost s svetom in (pre)drage vozovnice, pogosto omehčajo, ko pomislijo na pristanek tam. Ko te ob izkrcanju z letala pozdravi pogled na mogočne gore, veš, da si se vrnil domov. Zavrteli smo časovni stroj in se z našimi sogovorniki vrnili v čase, ko drug konec sveta še ni bil tako samoumeven in si ljudje niso upali niti sanjati, da nekoč vseh svojih poti z letalom ne bodo več znali niti prešteti.

'Brnik želimo pozicionirati kot letališče prve izbire v regiji'

17. 04. 2024 20.44

Na Letališču Jožeta Pučnika Ljubljana so pripravili slovesnost ob 60-letnici letališča. Ozrli so se na pretekle mejnike in dosežke, na številne izzive ter na stalna vlaganja v razvoj letališke infrastrukture in rast prometa. Nova obsežna vlaganja Fraport Slovenija napoveduje tudi v prihodnjem desetletju, že v kratkem v novo vozno stezo. Pirc Musarjeva je pozdravila prizadevanja Fraporta Slovenija, da bi ljubljansko letališče do leta 2045 postalo brezogljično. Po njenem mnenju bi bilo treba do letališča vzpostaviti tudi hitro železniško povezavo.

'V Evropi blagovne znamke ostajajo zaradi nacionalnega ponosa'

03. 04. 2024 06.00

Skoraj pet let po propadu nacionalnega ponosa Adrie Airways, ki je Slovenijo 58 let povezovala s svetom in je v svoji zgodovini na destinacije prepeljala na milijone potnikov, se je le začela obravnava tožbe proti nekdanjemu vodstvu, ki je ob zaposlitev spravilo skoraj 600 zaposlenih, na bančnih računih pa izkopalo skoraj 90 milijonov evrov globoko luknjo. Nekdanji predsednik uprave Adrie Airways meni, da bi se bridkemu koncu družbe lahko izognili, korporativno upravljanje družbe pa da je odpovedalo, še preden so v posel vstopili Nemci.

'Lahko noč, malezijski tri, sedem, nič': desetletje ugibanj, teorij in žalosti

08. 03. 2024 06.38

"Lahko noč, malezijski tri, sedem, nič," je zadnje zvočno sporočilo MH370, letala družbe Malaysia Airlines, ki je pred natanko desetimi leti iz Kuala Lumpurja poletelo proti kitajski prestolnici Peking. Po 40 minutah poleta je letalo spremenilo pot in kmalu zatem izginilo z radarskih zaslonov. Deset let kasneje vprašanji, zakaj je letalo izginilo in kje je, ostajata neodgovorjeni.

Igra izčrpavanja, druga hladna vojna in Putinovo blefiranje

25. 02. 2024 07.08

Ruska invazija na Ukrajino vstopa v tretje leto, miru pa ni na vidiku. Kremelj je zelo jasno povedal, da je edini cilj, ki ga bo sprejel, predaja Ukrajine, medtem ko so Ukrajinci enako jasno povedali, da se bodo še naprej borili. Kdaj in kako se bo torej ta vojna končala? O tem, kaj lahko pričakujemo, je za Foreign Policy spregovorilo več uglednih strokovnjakov.

Letalo, ki ga poganjajo trajnostna goriva, poletelo čez Atlantik

28. 11. 2023 09.00

Iz Združenega kraljestva je vzletelo prvo čezoceansko letalo, družbe Virgin Atlantic, ki ga poganjajo samo trajnostna goriva (SAF). Z londonskega letališča Heathrow je na newyorško letališče JFK poletelo ob 11.30. Na krovu letala Boeing 787 Dreamliner sta bila tudi ustanovitelj Virgina Richard Branson in britanski minister za promet Mark Harper. Virgin Atlantic je za demonstracijo učinkovitosti Safa od vlade prejel več kot milijon evrov.

Poletni leti na grške otoke tudi do 100 odstotkov dražji

05. 03. 2023 07.10

So vas ob iskanju destinacij za poletne počitnice presenetile visoke cene letalskih vozovnic? Povpraševanje po potovanjih po koncu pandemije covida-19 je še vedno v porastu, posledično pa raste tudi strošek letalskega prevoza. Še toliko bolj izrazite so sezonske podražitve – leti na grške otoke v času prihajajočega poletja so tudi do 100 odstotkov dražji. Kako poiskati ugodne vozovnice? Bodo agencije ob potovanjih s čarterji tudi letos računale dodatek za gorivo?

Letalski prevoznik podaril 100 milijonov za žrtve potresa v Turčiji

03. 03. 2023 11.39

Turški nacionalni prevoznik Turkish Airlines je aktivno sodeloval pri sanaciji posledic nedavnega potresa v Turčiji in doniral 100 milijonov evrov vsem tistim, ki jih je ta naravna nesreča prizadela.

Vsakemu tretjemu potniku v Evropi zamujal let: stavke in premalo osebja

14. 01. 2023 15.01

Letalska industrija si je lansko poletje po dveh covidnih letih le začela postavljati na noge. Sprostile so se omejitve potovanja, povezave med letališči so se obnovile, ta pa znova zaživela. A zdi se, da na porast števila potnikov letališko osebjo ni bilo pripravljeno,situacijo so dodatno poslabšala še odpuščanja in stavke. Ena izmed raziskav kaže, da je vsakemu tretjemu potniku v Evropi zamujal let ali pa je bil ta odpovedan.

Rusija aktivirala najnovejše lovce, a se njihove uporabe boji bolj kot Ukrajina

12. 01. 2023 12.21

Najnaprednejše rusko letalo, večnamenski lovec 5. generacije, Su-57 je doživelo svoj bojni preizkus v Ukrajini, ocenjuje britansko ministrstvo za obrambo. Radarsko slabše vidni lovci naj bi napadali cilje že vsaj od junija, ne da bi vstopili v ukrajinski zračni prostor. Delovanje z varne razdalje jim omogočata napredna tehnologija in oborožitev, vendar bo njihov vpliv na potek vojne v zraku zaradi maloštevilnosti in predvsem nenaklonjenosti tveganju letalskega poveljstva minimalen, napovedujejo analitiki.

Zvezdniki s kratkimi leti sprožajo val ogorčenja: Winfreyjeva v zraku le 14 minut

05. 01. 2023 06.00

Potovanje z zasebnim letalom je simbol razkošja. Toda blišč za posameznika pomeni bedo za okolje. Okolje močno obremenjujejo tudi kratki leti, ki se jih najraje poslužujejo zvezdniki. Zaradi velikega ogljičnega odtisa, ki ga pri tem ustvarjajo, pa se pogosto znajdejo pod valom kritik.

Podnebni aktivisti nad terence: Jezni boste, vendar tega ne jemljite osebno

30. 11. 2022 16.40

Za kar nekaj voznikov v avstrijskem Innsbrucku se je sreda začela slabo. Njihova terenska vozila so bila namreč tarča podnebnih aktivistov, ki so v devetih državah izvedli "podnebno akcijo" tako, da so praznili pnevmatike.

Z ruskimi prevozniki bo letos letelo 19,1 milijona potnikov manj

25. 07. 2022 16.54

Rusko ministrstvo za promet predvideva, da bo zaradi zaprtja 11 letališč na jugu države njihova letalska industrija v tem letu utrpela več kot 19-milijonsko izgubo potnikov. Lete so ukinili zaradi varnostnih razlogov, omejitve pa veljajo že od konca februarja.

Letalska industrija sprva množično odpuščala, zdaj mrzlično išče delavce

09. 06. 2022 06.00

Totalni kaos na številnih evropskih letališčih se poglablja, nejevolja, ogorčenje in jeza tisočih potnikov pa naraščajo. Najhuje je v Veliki Britaniji. Nizkocenovnik EasyJet je v zadnjih treh dneh odpovedal več kot 300 letov, British Airways samo v torek 124. Številni britanski turisti so po nedavnih praznikih obtičali v tujini, posledično pa zamujajo v službe in šole. Glavni krivec za motnje v zračnem prometu je pomanjkanje osebja, saj so letalske družbe in upravljavci letališč med pandemijo odpustili na tisoče ljudi. Zdaj pa imajo težave pri zaposlovanju novega kadra in njihovem varnostnem preverjanju. Nekateri poznavalci opozarjajo, da bi se kaos na letališčih lahko vlekel celo leto in pol.

Kako izogibanje ruskemu zračnemu prostoru veča nevarnost za podnebno krizo?

24. 03. 2022 20.46

Potem ko je Rusija konec februarja za več zahodnih letalskih družb zaprla svoj zračni prostor, so morale slednje svoje lete, ki bi morali sicer leteti nad Rusijo, preusmeriti. Da dosežejo svojo ciljno destinacijo, tako zdaj številna letala opravijo ogromne obvoze mimo Rusije. Nekateri potujejo celo prek Arktike. Daljši leti pa medtem pomenijo tudi več porabljenega goriva in posledično več izpustov emisij, ki segrevajo naš planet.

Rusija namerava tujim lastnikom zaseči na stotine letal

17. 03. 2022 12.25

Rusija bo zasegla na stotine komercialnih letal v lasti ameriških in evropskih lizinških družb, to pa še dodatno kaže, s kakšnimi izzivi se zaradi sankcij po invaziji na Ukrajino sooča letalska industrija v državi. Med sankcijami so tudi take, ki ruskim letalom prepovedujejo letenje v večino drugih držav, zato so rusko letalsko industrijo omejile predvsem na domače lete.

Precepljeni tuji obiskovalci bodo lahko v ZDA potovali od 8. novembra

15. 10. 2021 15.19

Iz Bele hiše so sporočili, da bodo sprostili omejitve za potovanja v ZDA. Od 8. novembra bodo tako lahko tuji obiskovalci, ki so prejeli oba odmerka cepiva, znova potovali v ZDA.

ODDAJE IZ ARHIVA: Kako je najdaljši dan zaznamoval našo medijsko hišo

11. 09. 2021 09.10

11. september je bil dan, ki je spremenil svet in tudi novinarstvo. Tisti dan so nekateri novinarji, uredniki in voditelji, ki smo jih spremljali še dolga leta, v nejeveri, skupaj z vami, spremljali največje teroristične napade v moderni zgodovini. Na spodnjih štirih posnetkih si lahko ogledate oddaje 24UR 11. septembra in še tri naslednje dni ter vtise novinarjev o tem, kako so preživljali tisti dan.

Velika Britanija o ukinitvi obvezne karantene za cepljene potnike iz EU in ZDA

28. 07. 2021 12.07

V Veliki Britaniji naj bi vlada med drugim razpravljala o tem, da bi ukinili obvezno karanteno za cepljene potnike, ki prihajajo iz EU in ZDA. Trenutno ljudem, ki so bili z obema odmerkoma cepljeni v Združenem kraljestvu in potujejo iz ZDA in EU, ni treba v karanteno, saj so ti kraji na oranžnem seznamu (nekatere države EU celo na zelenem). Toda ta izjema, vsaj za zdaj, ne velja za ljudi, ki so bili cepljeni zunaj Združenega kraljestva.

Prekvalifikacija iz človeka

04. 07. 2021 07.16

Francoski Sainte-Marie-aux-Mines in slovenski Tržič. Mesti, ki ju loči več sto kilometrov razdalje, povezuje pa trpljenje taboriščnikov med drugo svetovno vojno. Medtem ko je v Franciji trpelo veliko Slovencev, je bilo v taborišču Ljubelj pri Tržiču veliko Francozov. Mesti Sainte-Marie-aux-Mines in Tržič sta že 55 let pobrateni. To prijateljstvo pa tudi opominja, kako pomembno je ohranjati mir in svobodo. Če namreč kdo misli, da se določeni dogodki ne morejo ponoviti, se globoko moti. So se že. In vsakič v hujši obliki.

Na letalo znotraj EU samo z negativnim testom ali potrdilom o cepljenju?

26. 01. 2021 20.40

Letalska industrija in evropske države pospešeno iščejo rešitev za letalski promet in obstoj turizma v poletnih mesecih. Avstrijski državni sekretar na ministrstvu za okolje je prepričan, da bodo znotraj Evropske unije z letali lahko potovali samo tisti, ki bodo imeli pri sebi potrdilo o cepljenju ali negativen test na novi koronavirus. Obveznega cepljenja v Avstriji ne bo, zagotavlja.

Nemški pilot na 'radarskem platnu' izrisal velikansko brizgalko

27. 12. 2020 17.44

Nemški pilot Samy Kramer je izvedel predbožični polet nad južnim delom Nemčije in na radarskih slikah "izrisal" velikansko brizgalko, s čimer je pospremil začetek cepljenja proti novemu koronavirusu v Evropi. 20-letni pilot je polet opravil z majhnim letalom Diamond DA-20 Katana.

Bomo za vkrcanje na letalo potrebovali potrdilo o cepljenju?

24. 11. 2020 13.26

Kako bodo videti turistična potovanja z letali? Avstralska letalska družba Qantas je že namignila, da bodo za mednarodne lete obvezna potrdila o cepljenju. Trenutno je ključno tudi testiranje potnikov, kitajske oblasti pa predlagajo globalni sistem QR-kod, s katerim bi sledili informacijam o potnikih.

Direktor Qantasa: Cepljenje proti covidu-19 bo pogoj za letenje

23. 11. 2020 19.41

V času, ko je pandemija covida-19 v polnem razmahu, države vse upe polagajo v učinkovito in varno cepivo. O novih strategijah poslovanja zdaj razmišljajo v letalski industriji, ki je ena najbolj prizadetih panog. Potovanje z letalom bo v prihodnosti verjetno precej drugačno, kot smo ga poznali do zdaj, na kar je opozoril tudi direktor avstralskega Qantasa. Vse bolj verjetno je, da bodo letalske družbe in tudi države potovanja v prihodnje pogojevale z obveznim cepljenjem.

Brez emisij: Airbus razkril načrte za letala na vodikov pogon

22. 09. 2020 09.49

Airbus je objavil načrte za prve komercialne modele letal brez emisij na svetu, ki delujejo na vodik in bi lahko poleteli do leta 2035. Evropsko podjetje je razkrilo tri različne koncepte letal, s katerimi bi lahko poiskali najučinkovitejši način potovanja na dolge razdalje, ne da bi povzročali emisije toplogrednih plinov, ki so razlog za globalno segrevanje.

Posodobitve za boeing 747-400 naložijo kar z disketo

12. 08. 2020 08.56

Eno najbolj ikoničnih letal, ki jih je kdaj letelo po svetu, boeing 747, je preletelo že na milijone kilometrov. Najbolj prodajana varianta 747-400 je prvič v zrak poletela 1988, računalniki pa so takrat, in še nekaj let za tem, še vedno delali na diskete.