lesni

Najhujši industrijski požari v zgodovini Slovenije

10. 02. 2025 18.34

Drugi industrijski požar v Mariboru letos. Od zadnje intervencije gasilcev ni minilo še niti 14 dni, ko je več kot 80 gasilcev gasilo požar v Surovini, kjer je nastalo za okoli pol milijona evrov škode. Tudi v preteklih požarih so industrijski objekti utrpeli visoko finančno škodo, najvišjo, dobrih 36 milijonov evrov, pa je kočevskemu Melaminu povzročila eksplozija. A ne le z denarjem, največjo delovno nesrečo so v Kočevju plačali tudi s sedmimi človeškimi življenji.

V lesnih peletih na slovenskem trgu se je letos pojavila plastika

24. 09. 2024 11.38

Zveza potrošnikov Slovenije je na testu preverila kakovost 22 vzorcev lesnih peletov v priročnem 15-kilogramskem pakiranju. Vsi so imeli na embalaži naveden kakovostni razred A1, a je test, na katerem se slovenski proizvajalci niso najbolj izkazali, pokazal nekaj odstopanj, predvsem pa je pri večini vzorcev razkril prisotnost plastičnih delcev, so ugotovili.

'Narava in naša prihodnost se ne rešujeta na sodiščih'

13. 04. 2024 07.00

Svet je zabeležil nov neslavni temperaturni rekord – marec je postal najbolj vroč mesec v zgodovini meritev. Postal je tudi že deseti zaporedni mesec z rekordnimi temperaturami. Alarmantni podatki se nadaljujejo v aprilu – v Sloveniji je tako v nedeljo padel spomladanski temperaturni rekord z izmerjenimi 30 stopinjami Celzija. Posledice pa niso le v naravi – Španija se s sušo bori že od januarja – ampak tudi na zdravju ljudi. Za kar pa bi lahko po precedenčni razsodbi Evropskega sodišča za človekove pravice v prihodnje odgovarjale tudi države, ki ne storijo dovolj v boju proti podnebnim spremembam. V eni od tožb se je že znašla tudi Slovenija.

Slovenija lani dosegla 1,6-odstotno gospodarsko rast

14. 02. 2024 10.53

Slovenija je lani po prvi oceni statistikov dosegla 1,6-odstotno rast BDP. K rasti so pozitivno prispevale bruto investicije v osnovna sredstva in končna potrošnja gospodinjstev, negativno pa zmanjšanje zalog. Izvoz se je zmanjšal za 2,0 odstotka, uvoz pa za 5,1 odstotka. Zunanjetrgovinski presežek je k rasti BDP prispeval 2,8 odstotne točke.

Biomasni center Nazarje: z lesom ogrevajo šolo, zdravstveni dom, občino, naselje

30. 01. 2024 19.56

Prepovedi peči na lesno biomaso v strnjenih naseljih v novem predlogu energetskega zakona ne bo, je po burnem odzivu opozicije in dela javnosti dejal predsednik vlade. Ravno nasprotno: "Naša energetska prihodnost temelji prav na lesni biomasi," je poudaril Golob, vendar mora ta namesto v starih izgorevati v novih kurilnih napravah. Kako bo država spodbujala zamenjavo starih kotlov in kje v Sloveniji se z lesom že ogreva celoten kraj?

Črvi nad Berlusconijeve umetnine, uničenje škodljivcev dražje od vrednosti slik

21. 10. 2023 10.31

Nekdanji italijanski premier Silvio Berlusconi, ki je umrl junija letos, je svojim dedičem zapustil obsežno zbirko umetnin, a večina njih nima nobene vrednosti, saj je slike kupoval kar preko televizijskih dražb. Dediči sedaj ugotavljajo tudi, da je vzdrževanje zbirke težko finančno breme, saj letni stroški stanejo več kot 800.000 evrov, del slik pa so že napadli škodljivci.

Spoznaj podjetje ZA TOPEL DOM d.o.o.

05. 05. 2023 08.41

Za topel dom d.o.o. je podjetje s sedežem v Sloveniji, ki že več kot desetletje zagotavlja vrhunske pelete in drva za ogrevanje. S svojo zavezanostjo k trajnostnim in okolju prijaznim proizvodnim procesom ter predanostjo odlični storitvi za stranke so postali zaupanja vreden dobavitelj ogrevalnih materialov za domove in podjetja po vsej državi.

Ne zamudite! Najnovejši dosežki svetovne industrije na Celjskem sejmu

14. 04. 2023 00.15

Celjski sejem, Mednarodni industrijski sejem in sejem Lestech, 18. – 21. april

DEMM pojejo o naivnih torkovih študentskih nočeh z grenkim priokusom

12. 04. 2023 17.34

Štirje 'dvajset-in-še-malo' mladi možje Jan, Urban, Tilen in Marko predstavljajo svoj prvi band in svoj prvi komad. In spot. Bend je DEMM, komad je 'Za tebe v torek ne obstajam'. Mladi študentje pač žurajo ob torkih.

Spoznajte mini visoke grede – hit letošnjega leta!

07. 03. 2023 10.33

Samooskrba z zelenjavo postaja vedno bolj pomembna in če se spopadate s pomanjkanjem prostora, potem so mini visoke grede idealna rešitev za vas.

Samostoječi kamini, talni kamini in kotni kamini – ogenj brez pepela

02. 03. 2023 09.19

Samostoječi kamini, talni kamini, lahko pa je tudi kotni kamin, vam misli ponesejo v staromodno hišo v starem slogu s kaminom na drva v slabo osvetljenem prostoru, z dvema velikima foteljema, postavljenima tik pred praskajoč ogenj.

Kronologija: največje industrijske nesreče zadnjih 15 let

17. 02. 2023 13.46

Slovenijo je minula leta prizadelo več industrijskih požarov in nesreč, ki so povzročili veliko škode, nekateri pa terjali tudi življenja. Eksplozija na Vrhniki, kjer je še svež spomin na požar v Kemisu, je po katastrofi v kočevskem Melaminu drugi tak dogodek v letu dni.

Premier odgovarjal na poslanska vprašanja: Kdaj boste preboleli 24. april?

24. 01. 2023 10.25

Plačni sistem danes ne deluje zaradi vseh parcialnih dogovorov, ki so jih v preteklosti sprejemale vse dosedanje vlade, je v odgovoru na poslansko vprašanje v DZ dejal predsednik vlade Robert Golob. Napovedal je, da bo napovedana plačna reforma zajemala tudi povišanje plač voljenih funkcionarjev, a šele s prihodnjim mandatom. Mahničeve očitke o korupcijski aferi na Kosovu pa je zavrnil in ocenil, da v največji opozicijski stranki ne morejo preboleti 24. aprila, ko je stranka Gibanje Svoboda slavila na parlamentarnih volitvah.

Topla zima prinesla padec cen lesnih energentov

13. 01. 2023 19.04

Medtem ko se vse draži, pa preobrat pri lesnih energentih. Pri enem večjih trgovcev z lesnimi energenti pri nas so povedali, da so se od lanskega avgusta, torej v približno šestih mesecih, zadnje dni lesni peleti pocenili za 35 odstotkov. In ne le peleti, tudi bukova drva in lesni briketi so zdaj bolj ugodni, kot so bili lani. Blaga v Evropi je dovolj, zaloge so, proizvodne kapacitete so zadovoljive, topla zima pa se zdaj odraža tudi v ceni.

'Lahko govorim o zeleni Sloveniji, ne morem pa govoriti o čisti Sloveniji'

12. 11. 2022 07.00

Anhovo, Ilirska Bistrica, Celje, Mežiška dolina, Ljubljana, Maribor. To so le nekateri okoljsko obremenjeni kraji v Sloveniji. Okoli 300 tisoč prezgodnjih smrti, astme, kardiovaskularne težave, pljučni raki in številne druge bolezni so posledica onesnaženega zraka. Glavni krivec pa: individualna kurišča, promet, industrija in ravnanje z odpadki.

Nas bo pozimi zeblo?

17. 09. 2022 07.00

Čas energetskega udobja in razkošja je minil, v to obdobje se ne bomo nikoli več vrnili, se strinjajo poznavalci. Veleprodajni trg energentov deluje špekulativno in vse pogosteje je slišati tudi očitke o vojnem dobičkarstvu. A kaj to pomeni za gospodinjstva? Vlada je že sprejela vrsto ukrepov – nekateri so še v načrtu – in zagotavlja, da ni razloga za paniko, vsaj za to kurilno sezono. Kaj pa dolgoročno? Ali bi se morali v Sloveniji znova bolj obrniti k lesu kot glavnemu energentu, s katerim se pravzaprav še vedno ogreva največ slovenskih gospodinjstev?

Melamin s četrtino proizvodnje, dela z epiklorhidrinom ne bodo obudili

25. 08. 2022 15.37

Iz podjetja Melamin so sporočili, da so zaključili s sanacijskimi deli in v želji po ohranitvi vseh delovnih mest nadaljujejo z rekonstrukcijo podjetja. Trenutno v podjetju obratuje približno 25 odstotkov proizvodnje ter se izvaja varen in postopen zagon proizvodnih zmogljivosti. Ob tem na trenutni lokaciji zaradi zagotavljanja varnosti ne načrtujejo ponovne vzpostavitve dela proizvodnje, ki za svoje delovanje uporablja epiklorhidrin. Analize pristojnih institucij so pokazale, da dogodek, v katerem je v eksploziji v tovarni umrlo sedem ljudi, ni imel dolgoročnih vplivov na okolje.

Zakaj je toaletni papir vse dražji?

24. 08. 2022 13.02

Začetek epidemije covida je zaznamovalo množično kopičenje toaletnega papirja, trenutna kriza pa bo, kot kaže, minila v znamenju varčevanja s to prepotrebno dobrino, ki postaja vse dražja. Vzroke je treba iskati v vojni v Ukrajini, ki je potisnila cene energentov krepko navzgor, grozijo tudi hude motnje v oskrbi s celulozo, hkrati pa so še Kitajci postali veliko večji porabniki, kot so bili.

Inšpekcija ni ugotovila špekulacij glede peletov in drv

28. 07. 2022 17.31

Tržni inšpektorat je v nadzoru dobavljivosti peletov, drv, kurilnega olja in lesnih sekancev ter peči na trda goriva ugotovil, da nihče od nadziranih subjektov ne zadržuje blaga v skladiščih iz špekulativnih namenov, pomanjkanje pa da je posledica močno povečanega povpraševanja in omejitve izvoza energentov iz nekaterih držav.

Boštjančič: Računi za vse bodo manjši zaradi nižjega DDV

28. 07. 2022 09.18

Vlada je na seji sprejela nove ukrepe za pomoč gospodinjstvom zaradi visokih cen energentov. Kot je pojasnil minister za finance Klemen Boštjančič, bo vlada DDV na energente začasno znižala za vse uporabnike. Od 1. septembra do 31. maja naslednje leto bo DDV na energente tako znašal 9,5 odstotka. Sicer je pred tem že uvedla delno regulacijo cen pogonskih goriv ter omejila najvišje cene elektrike in zemeljskega plina.

Kako bi energetsko draginjo reševali nevladniki?

07. 07. 2022 16.25

Nevladne organizacije so predstavile nabor ukrepov, ki jih predlagajo vladi za reševanje energetske draginje s socialno in podnebno problematiko. Predloge ukrepov, ki so tako kratkoročni kot dolgoročni, so v sredini junija že posredovali na vlado in pristojna ministrstva, a odzivov zaenkrat še niso prejeli.

Spoznajte kandidate Ljubezni na vasi: od uslužbenca FBI do vodovodarja

06. 07. 2022 12.58

Na POP TV prihaja šesta sezona hrvaškega šova Ljubezen na vasi, v katerem bo enajst podeželskih fantov iskalo svojo sorodno dušo pod budnim očesom voditeljice Anite Martinović. Spoznajte kandidate, ki bodo odprli svoja srca in se podali na lov za ljubeznijo svojega življenja.

Večji industrijski požari v Sloveniji

12. 05. 2022 11.01

Slovenijo je v zadnjih letih prizadelo več industrijskih požarov, ki so povzročili veliko škode, večinoma pa so minili brez žrtev. Eksplozija in požar v kočevskem Melaminu pa sta terjala zelo visok davek, saj je bilo po dosedanjih podatkih poškodovanih več kot 20 ljudi. Objavljamo kronologijo večjih industrijskih požarov po letu 1995.

Prebivalcem Ilirske Bistrice prekipelo: vsak dan se soočajo s hrupom in lesenim prahom

26. 04. 2022 20.01

Že leta se na njihovih avtomobilih, vrtovih, mizah, stolih kopičijo debele plasti lesnega prahu iz tovarne Lesonit. Ta pa se, kljub temu, da je skoraj sredi mesta, namerava še širiti. Okoliški prebivalci so se tokrat organizirali v društvo in se uprli.

Po treh letih zahtevnega dela zaigrala umetnina študenta lesarstva

16. 04. 2022 15.50

21-letni študent ljubljanske Biotehniške fakultete Matic Jančar je našel navdih v lesu in se odločil, da mu posveti življenje. Je zgleden primer, kako se lahko talent, strast do dela in znanje povežejo v izjemen rezultat. Te dni je dokončal svoj srednješolski projekt, zaključni izdelek, ki ga je zaradi zahtevnosti dodeloval več kot tri leta. Izdelal je lesene orgle, ki jih je označil za "kraljico inštrumentov" ali "inštrument človekove duše". Z njim smo se pogovarjali o njegovem lesarskem podvigu in priložnostih, ki jih ponuja lesarska branža v Sloveniji.

'Naglušnost je najpogostejša med poklicnimi boleznimi, a teh v Sloveniji ne odkrivamo'

03. 03. 2022 07.00

Naglušnost se ne pojavlja več le pri starejših, temveč vse pogosteje tudi pri mladih. Kar 34 milijonov otrok po svetu ima slušne težave, na razvoj katerih vplivajo tudi slušalke. Naglušnost je sicer najpogostejša poklicna bolezen, ob mednarodnem dnevu skrbi za sluh opozarja Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije. Prizadeva si, da bi Slovenija priznala poklicne bolezni in jih zakonsko uredila, saj bi to delavcem, ki so zboleli zaradi svoje službe, omogočilo uveljavljanje pravic in odškodnino.

Rekord: kupec iz Italije za hlod iz slovenskih gozdov ponudil 47.838 evrov

18. 02. 2022 10.24

Letošnja licitacija vrednejšega lesa na Koroškem je postregla z novimi rekordi. Najvišjo ceno je dosegel hlod gorskega javorja rebraša iz državnih gozdov, za katerega je kupec iz Italije ponudil kar 23.800 evrov po kubičnem metru oz. 47.838 evrov za celotni hlod. Doslej je bila najvišja cena 18.900 evrov za kubični meter, tokrat pa so 20 tisočakov dosegli kar štirje hlodi.

Absurd – hlodovino izvažamo, uvažamo pa izdelke iz slovenskega lesa

15. 02. 2022 06.00

Čeprav lesnopredelovalna industrija v Sloveniji zadnja leta doživlja razcvet, še zdaleč nismo tam, kjer bi želeli biti. S svojo hlodovino še vedno zalagamo države v soseščini, ki imajo predelovalno industrijo boljše razvito, pri nas pa še vedno nimamo npr. proizvodnje ivernih plošč. Podjetja morajo polizdelke popolnoma uvažati iz tujine, ti pa so lahko tudi narejeni iz slovenskega lesa, ki smo ga izvozili. Kako naprej, kakšni so načrti?

Lesna industrija je bila paradni konj na trgu bivše Jugoslavije

11. 02. 2022 06.01

V času Jugoslavije je bil les 'paradni konj', Slovenija pa znana po uspešnih podjetjih na področju predelave lesa. Zaradi izgube trga, slabega prilagajanja spremembam in privatizacije so ta podjetja propadla. Sledilo je več kot desetletno obdobje zatona lesnopredelovalne industrije v Sloveniji. V podjetjih iz tistega časa pravijo, da je država pozabila nanje. Kakšno je stanje danes? Se lesna industrija pobira?

'Sankcije za Moskvo bodo tokrat bistveno vseobsegajoče in težje'

03. 02. 2022 13.41

Slovenija in Latvija podpirata diplomatsko rešitev ukrajinske krize in si želita, da bi bila EU enotna v odzivu na varnostne grožnje, je po srečanju z latvijskim kolegom Edgarsom Rinkevičsem dejal zunanji minister Anže Logar. Ministra sta govorila tudi o krepitvi gospodarskega sodelovanja, k čemur naj bi pripomoglo odprtje veleposlaništva v Rigi.