leonida zalokar

Ko staršem ne gre več zaupati, bi morala otroka prevzgojiti država
02. 04. 2025 06.00"Nimamo nobenih pravnih postopkov za nasilne otroke, mlajše od 14 let. Lahko grozijo, izsiljujejo, pridejo z nožem na šolo, pa se ne bo nič pravnega zgodilo," opozarja pravni strokovnjak Miha Šepec. "Ne zagovarjamo nekih hudih kazensko-represivnih ukrepov, ampak nek prevzgojni postopek s strani države, da tega otroka obravnava, poskuša prevzgojiti, ker njegovim staršem ne moremo več zaupati," je prepričan, da bo treba prej ali slej uvesti tudi postopke za nasilniška ravnanja mlajših otrok. V oddaji 24UR sta na vprašanja odgovarjali tudi pravosodna ministrica in doktorica socialne pedagogike.

'Žrtvam želimo sporočiti, da niso same'
31. 03. 2025 18.02Posnetki medvrstniškega nasilja, tokrat znova na Ptuju, vzbujajo skrbi na medmrežju in v širši javnosti. Kaj lahko naredijo žrtve, katere institucije poleg Policije so jim na voljo in kako se odzvati v primeru, da ste žrtev ali priča nasilju?

Pri obravnavi psihopatov zaostajamo za EU, korak bo lovil nov inštitut
24. 01. 2025 16.11V Sloveniji približno 15.000 ljudi ustreza kliničnim kriterijem psihopatske osebnostne motnje, medtem ko ima vsaj desetkrat toliko posameznikov subklinično psihopatsko strukturo. Ti posamezniki s svojim vedenjem povzročajo znatne družbene in gospodarske posledice. Slovenija pri prepoznavanju in obravnavi teh motenj zaostaja za drugimi državami EU, zato je zdaj zaživel Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije (IPSIH), katerega naloga je ozaveščanje o simptomih in vplivu psihopatije na posameznika in družbo.

Psihopatske poteze od malih nog: mali odstotek otrok, ki je izjemno nevaren
26. 12. 2024 15.25V populaciji jih je od enega do treh odstotkov. Že od malih nog so lahko izjemno kruti, brezčutni, manipulativni, pogosto je eden izmed znakov mučenje živali. Otroci s psihopatskimi lastnostmi so že od nekdaj med nami, tudi če si pred tem zatiskamo oči. V kakšne osebe bodo odrasli, pa je odvisno od tega, ali jih pravočasno prepoznamo in jim pomagamo na prosocialno pot. Takšni otroci niso nepopravljivi, a brez pomoči je lahko ta mali odstotek izredno nevaren za celotno družbo, saj lahko en takšen otrok zruši celoten sistem, opozarja dr. Leonida Zalokar, ena izmed redkih, ki pri nas upa takšnim otrokom in mladostnikom zreti v oči.

Kače v poslovnih oblačilih: trpinčenje sodelavcev in milijarda evrov gospodarske škode
15. 12. 2024 06.00Psihopati na delovnem mestu lahko destabilizirajo celotne organizacije, povzročajo mobing, agresivno vedenje in uničujejo karierne poti sodelavcev. To vodi v absentizem, izgorelost in zmanjšano učinkovitost, kar povzroča visoko gospodarsko škodo, izpostavljata dr. Andreja Pšeničny in dr. Leonida Zalokar. V Sloveniji naj bi psihopati v gospodarstvu in javni upravi povzročili letno milijardo evrov škode, predvsem zaradi korupcije in finančnega kriminala, izpostavlja dr. Pšeničny.

Oče pridrvel v učilnico in učitelju grozil, da ga bo pretepel
14. 12. 2024 06.00Oče učenca je kar med poukom na eni od mariborskih osnovnih šol odprl vrata razreda, pristopil do učitelja in mu grozil, da ga bo pretepel. Razlog ni bila slaba ocena, ampak neprimerno vedenje. Med šolsko uro je namreč učenec jedel mandarino. Učitelj ga je opozoril: prenehaj, a mu dovolil, da jo poje do konca. A učenec se je odločil pojesti še eno mandarino in učitelj mu je dal jasno vedeti, da se želi o neprimernem vedenju pogovoriti s starši. Otrok je starša obvestil o incidentu in že naslednjo uro je oče pridrvel v učilnico. Na učitelja naj bi kričal in ga potisnil ob steno. Šola je o napadu obvestila Policijo, ki je starša kaznovala z denarno kaznijo.

Pri nas okoli 15.000 psihopatov: 'Upremo se jim lahko le po psihopatsko'
11. 12. 2024 06.00V Sloveniji naj bi delovalo 15.000 psihopatov, a psihopatija ostaja tabu. Psihopati lahko povzročijo resno gospodarsko škodo in motnje v delovnih okoljih. Slovenci smo v prazničnem času tako dobili še kakšno koristno božično-novoletno darilo. Pod okriljem dr. Andreje Pšeničny in dr. Leonide Zalokar se je rodil Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije. Ključno je namreč pravočasno prepoznavanje psihopatov in njihova ustavitev, kar pa zahteva pogum in odločnost, ki ju slovenskemu narodu pogosto primanjkuje, poudarja dr. Zalokarjeva.

Nasilje nad vrstniki, učitelji in starši: 'Tak otrok je samo v Sloveniji doma'
15. 06. 2024 07.00Po incidentih v slovenskih šolah, ob novicah o strelskih napadih iz tujine in aprilski grožnji neznanega komentatorja, da se bo zgodilo tudi pri nas, so starši otrok vse bolj zaskrbljeni in od pristojnih pričakujejo jasno ukrepanje in zagotovitev varnega šolskega okolja. A kaj je danes odgovor odločevalcev? Semafor. Kaj o izjavah ministra Felde in ukrepih pristojnih menita ravnateljica strokovnega centra Planina Leonida Zalokar in predsednica združenja ravnateljev Mojca Mihelič?

'Tisti, ki se spravijo na šibkejše, na ta račun krepijo svojo samozavest'
17. 11. 2023 16.25Da velik del krivde za brezobzirna ravnanja otrok nosijo mobilni telefoni, je že opozorila Leonida Zalokar, ki se že desetletja ukvarja s problematičnimi otroki. Kakšne posledice torej mobilne naprave pustijo otrokom? Sociologinja Jasna Podreka pravi: "Tisti, ki se spravijo na šibkejše, na ta račun krepijo svojo samozavest."

'Zlo je treba sankcionirati in omejiti, nasilja se ne sme glorificirati'
16. 11. 2023 19.37Kaj se mora dogajati v glavi človeka, da popolnoma brez razloga pretepe in zbrca ranljivo osebo – brezdomca, starostnika, otroka? Še vedno pretresa posnetek brutalnega pretepa brezdomca v Kopru, ki se je zgodil konec oktobra. Žrtev silovitih udarcev in brc ni pričakoval, saj je spal na klopi ob cesti, pajdaš nasilneža pa je izživljanje nad nemočnim 32-letnikom snemal in nato objavil. Ne le javnost, tudi psihologi se ob vsakem takem dogodku vprašajo, kaj se z mladimi v naši družbi dogaja. Je kriva permisivna vzgoja? Pomanjkanje vrednot? Ali družbena omrežja, kot je TikTok, kjer takšni nasilni mladostniki iščejo pozornost in všečke?

'Družba nasilja': Starši 'grozijo', sistem zaostaja, otroci pa molčijo
22. 05. 2023 19.10Dejstvo je, da je medvrstniškega nasilja vse več. Kljub temu pa mladi ostajajo tiho. Za primer pretepa na strehi celjskega nakupovalnega središča smo izvedeli zaradi družbenih omrežij, obenem pa je ravno ta eden izmed kanalov, kjer se nasilje izvaja. Kakšna je naloga staršev, družine, šole, države in celotne družbe?

'Pogovarjamo se o otrocih, hkrati imamo pri odraslih še hujšo patologijo'
05. 05. 2023 06.00Po strelskem napadu v Srbiji je 13-letni morilec v psihiatrični bolnišnici, preiskava pa je pokazala, da med napadom ni bil pod vplivom nobenih prepovedanih substanc. Najstnik je sicer premlad in po zakonu ne more biti kazensko odgovoren. Po mnenju ravnateljice Strokovnega centra Planina, kjer se že leta ukvarjajo z nasilnimi otroki, mladostniki in njihovimi starši, Leonide Zalokar, ukrep znižanja kazenske odgovornosti na 12 let ne bi bil učinkovit. Poleg tega opozarja tudi na težave šolskega sistema pri nas. "To, da se v šolah ne sme pregledati torb, je eden največjih pedagoških idiotizmov," meni in dodaja, da bi pri iskanju novih rešitev morale sodelovati vse pristojne službe od pravosodja, sociale, zdravstva, šolstva in Policije.

'To, da cele generacije trpijo zaradi dveh posameznikov, je kriminal'
25. 04. 2023 06.00Starši, pustite nam, da sami izvajamo pedagoško delo, in prevzemite odgovornost za svoje otroke, v dopisu sporočajo ravnatelji celjskih osnovnih šol, ki so se po odmevnem pretepu mladoletnikov na strehi nakupovalnega centra v Celju odzvali na očitke, da se v šolah nasilje premalo preprečuje. Svoje zahteve so strnili v tri točke, med drugim tudi, da bi se moteči in nasilni učenci morali odstraniti iz šolskega okolja. Kaj o tem meni Leonida Zalokar, ravnateljica Strokovnega centra Planina, kjer se ukvarjajo z mladostniki s čustvenimi in vedenjskimi motnjami?

Do konca leta naj bi dobili deset urgentnih psihiatričnih služb
25. 10. 2019 12.49Starostna meja otrok s prepoznano duševno motnjo se niža, vse več otrok pa doživlja tudi velike stiske. Čeprav v Sloveniji primanjkuje kliničnih psihologov in pedopsihiatrov, odgovorni obljubljajo, da naj bi že letos začelo delovati deset urgentnih psihiatričnih služb v Zdravstvenih domovih po Sloveniji.

Merc: Umaknili bi lahko tudi žrtvi, a to bi bilo sprevrženo
29. 11. 2018 11.11Nekdanji ravnatelj ljubljanske osnovne šole Dušan Merc, ki je želel zaščititi osnovnošolki, ki sta se izpovedali, da sta ju spolno napadla osnovnošolca, zdaj pa se je znašel na zatožni klopi, pravi, da je absurd že to, da je primer sploh prišel na sodišče. Opozarja, da inšpektorji pogosto ne razumejo pedagoškega dela.

Vsak dan je lahko nova priložnost
29. 08. 2018 11.34V rubriki Nova priložnost smo prikazali zgodbe mladih, ki so se zaradi različnih vzrokov znašli v hudih stiskah. Včasih tako hudih, da so se ti mladi, namesto želje po odkrivanju velikega sveta, ki jih obkroža, zapirali pred svetom in družbo, nekateri so začeli celo razmišljati o tem, da tega življenja ni vredno živeti.

'Ne spomnim se, da bi imela občutek, da sem vredna, da me imajo drugi radi'
26. 08. 2018 07.18Dr. Leonida Zalokar, ravnateljica Vzgojnega zavoda Planina, je znana po svoji odločnosti in tem, da ne "špara" jezika, ko gre za opozarjanje na težave otrok in na "lenobnost" sistema oziroma ljudi, ki so v njem, ko ti otroci potrebujejo pomoč. A tudi njeno odraščanje je bilo težavno. Mislila in čutila je, da so vsi boljši in več vredni od nje. V kakšno globel lahko mladostnika tako razmišljanje posrka?

'Bila sem izredno nezadovoljna, agresivna in jezna mama'
22. 08. 2018 12.02V mladosti si vsi pridelamo določene "travme", ki jih bomo v odrasli dobi doživljali kot vzrok za naše morebitne neuspehe, za to, da nečesa v življenju nismo dosegli, naredili. Radi bomo kazali s prstom za našimi starši oziroma ljudmi, ki so za nas skrbeli, češ če oni ne bi bili takšni, kot so, bi bil jaz danes drugačen.

V Vzgojnem zavodu Planina za celostno pomoč otrokom v stiski: Pomembno je vlaganje v družino
11. 01. 2018 18.13V treh slovenskih vzgojnih zavodih bodo v prihodnjem letu in pol otrokom v stiski skušali pomagati že v njihovi primarni družini. Pomoč bodo prilagodili vsakemu otroku posebej, v Vzgojnem zavodu Planina jim bodo omogočili tudi življenje in delo na kmetiji. Ravnateljica Leonida Zalokar je prepričana, da je potrebno vlagati v družino in usposabljati tudi starše.

Slovenka leta 2017 je Petra Greiner
05. 12. 2017 07.5629. Slovenka leta je postala Petra Greiner, ki je z ustanovitvijo Zavoda 13 spodbudila k ozaveščanju o drugačnosti, sprejemanju otrok s posebnimi potrebami in zagotavljanju potrebne pomoči in podpore tem družinam. Za častni naziv se je potegovalo desetih izjemnih, čudovitih, navdihujočih, srčnih in odločnih žensk, ki so s svojim udejstvovanjem pripomogle, da je bilo leto 2017 zares posebno.

Srčna policistka Mirela Čorić je ženska leta 2017
23. 11. 2017 07.52V ljubljanski SNG Drami so razglasili žensko leta 2017. V akciji, ki vsako leto izpostavlja izjemne ženske, pogosto prezrte, a strokovno odlične in osebnostno navdihujoče, so nagradili pogumno in požrtvovalno policistko Mirelo Ćorič, ki se je že večkrat izkazala s svojo srčnostjo.

Kaj storiti, da v vzgojnih domovih ne bo vladala anarhija, da gojenci ne bodo tarče zlorab?
01. 03. 2017 18.00Dogajanje v mariborskem Mladinskem domu razburja. A zlorabe otrok, nasilje in grožnje, da bi obdržali službe, so se dogajale tudi drugod. Med drugim pred desetimi leti v Vzgojnem zavodu Planina. Zdaj je tam povsem drugače, drugim so za zgled. Kako so se rešili težav?

Skoraj petina otrok ima težave v duševnem zdravju, a pomoči ne dobijo pravočasno
06. 02. 2017 13.02Po ocenah strokovnjakov ima težave v duševnem zdravju med 10 in 20 odstotkov otrok in mladostnikov, a v Sloveniji naj bi imeli dostop do psihiatra le trije ali štirje odstotki. Težava je tudi, da nimamo zaprtega oddelka za otroke in da ne dobijo pravočasno diagnoze in ustrezne oskrbe, zato se težave stopnjujejo.

Otroci z najhujšimi vedenjskimi motnjami ostajajo brez diagnoze
11. 10. 2013 17.44Direktorica Vzgojnega zavoda Planina Leonida Zalokar pravi, da je v Sloveniji otroška psihiatrija daleč od idealne. V zavodu namreč pogosto brez diagnoze pristanejo otroci, ki so nevarni sebi in drugim, nekateri pa so celo na zaprtih oddelkih odrasle psihiatrije.