lejko zupanc

Razkrili najvišje plače zaposlenih v UKC Ljubljana na vrhuncu epidemije

04. 04. 2024 14.06

Že nekaj časa je znano, da je največji zaslužkar med zdravniki v UKC Ljubljana decembra 2020, ko smo bili na vrhuncu drugega vala epidemije covida-19, prejel več kot 27.400 evrov bruto, zdaj pa so razkrili tudi ime. Po kar treh letih skrivanja so namreč morali v naši največji bolnišnici javnosti posredovati poimenski seznam stotih najbolje plačanih.

Nova infekcijska klinika: bomo ostali brez 70 evropskih milijonov?

12. 02. 2024 19.05

Potem ko smo zaradi zamude pri prenovi glavne stavbe ljubljanskega kliničnega centra izgubili skoraj 50 milijonov evrov evropskega denarja, bi lahko brez evropskih milijonov – in to kar 70 – ostali tudi v primeru gradnje infekcijske klinike. Razlog so zamude pri delih, ki jih je treba izvesti pred začetkom gradnje. UKC zato poziva ministrstvo za zdravje, naj poskrbi za pravočasno izvedbo del, ministrstvo za zdravje pa opozarja, da UKC spreminja odločitve med izvedbo projekta, kar je lahko velika težava pri izpolnjevanju časovnih rokov.

Huda gneča v bolnišnicah, pričakujejo še dodatno večanje bolnikov

04. 01. 2024 18.09

Po tem, ko so na celjski urgenci že novoletni prazniki minili zelo delovno, saj so dosegli od 65 do 80 odstotkov običajnega števila napotitev na internistično nujno pomoč, so sredin prvi delovni dan zabeležili izjemno povečan obisk bolnikov. Zapolnili so vse posteljne zmogljivosti, nekaj pacientov je na sprejem čakalo še danes. Nič bolje ni niti na ljubljanski infekcijski kliniki, ki je trenutno zaradi virusnih okužb dihal, polno zasedena, nekateri bolniki pa morajo ostati na hodniku. O velikem navalu poročajo tudi z infekcijskega oddelka mariborskega kliničnega centra.

Zaradi navala na urgenci daljši čas obravnave

29. 12. 2023 12.01

Od četrtka zvečer v UKC Ljubljana beležijo izjemno veliko število obiskov urgentnih bolnikov, ki potrebujejo prvo pomoč zaradi respiratornih obolenj: gripe, respiratornega sincicijskega virusa, covida-19 in pljučnice. Posledično se je na urgenci infekcijske klinike in na internistični prvi pomoči podaljšal čas zdravstvene obravnave.

Bosta infekcijsko kliniko gradili podjetji Kolektor Koling in CGP?

09. 11. 2023 06.00

Infekcijsko kliniko v Ljubljani bosta za 95,5 milijona evrov gradila idrijski Kolektor Koling in novomeški CGP. Tako je odločil Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu. Njuna ponudba je bila med tremi prispelimi najcenejša in tudi edina dopustna. A odločitev še ni pravnomočna. Se bodo drugi ponudniki na odločitev urada – v osmih delovnih dneh – pritožili? Bodo kliniko, ki se je v dveh letih podražila za skoraj 50 milijonov evrov, začeli graditi, kot je načrtovano, januarja 2024? V Mariboru pa je klinika, ki je nedavno izgubila 40 milijonov evrov evropskega denarja, še v fazi projektiranja. Je proračunski denar zagotovljen?

Ko v Ljubljani naposled iščejo gradbinca za novo infekcijsko kliniko, v Mariboru dobili rdečo luč

17. 07. 2023 06.00

Dve mesti – Ljubljana in Maribor – in dve novi infekcijski kliniki. Ljubljanska ima gradbeno dovoljenje in čaka na izvajalca, ki jo bo gradil. Vlada naj bi za njeno gradnjo črpala 70 milijonov evrov evropskega denarja. Mariborčani pa so ostali brez 40 milijonov evrov evropskih sredstev, ki jih je vlada preusmerila na Medicinsko fakulteto v Ljubljani. Infekcijsko kliniko, ki že čaka na izdajo gradbenega dovoljenja, bomo plačali iz proračuna. So res krive zamude, kot trdi ministrstvo za finance? Zaposleni na mariborski infekcijski kliniki in sodelujoči pri projektu zagotavljajo: "Časovnica se ni spremenila. Obrazložitev ministrstva ni resnična."

Slovensko zdravstvo – beda, blišč in afere

26. 03. 2023 09.00

Dva obraza slovenskega zdravstva beda in blišč ter afere, ki pretresajo slovensko zdravstvo. Že leta veliki apetiti po različnih elitnih lokacijah v Ljubljani, namenjenih zdravstvu. Koga zares skrbi za bolnike, kdo se bori za javno zdravstvo?

Bodo bolniki po desetih letih obljub dočakali novo infekcijsko kliniko?

09. 03. 2023 06.00

Po desetletju obljub naj bi prihodnje leto začeli graditi novo infekcijsko kliniko. Razmere na ljubljanski infekcijski kliniki so se v zadnjih letih – tudi zaradi covida – kritično poslabšale. Celo tako, da bolniki čakajo v zabojnikih. Stavba, ki je stara skoraj 70 let, ne ustreza več pogojem za sodobno zdravljenje kužnih bolnikov. Sredstva bodo zagotovljena iz paketa denarja, ki ga je država razdelila do leta 2031. Gre za dve milijardi evrov za investicije v zdravstvo. So načrti izvedljivi? Ima minister Danijel Bešič Loredan jasne prioritete, vizijo? Kaj pa dolgoročno strategijo?

'Iz epidemije se moramo nekaj naučiti in sistem pripraviti na nadaljnje izzive'

06. 03. 2023 17.49

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je na Brdu pri Kranju pripravil sprejem za nekdanje člane posvetovalne skupine za spremljanje koronavirusa pri NIJZ, ki je februarja prenehala z delom. Zahvalil se jim je za opravljeno delo in poudaril, da se moramo iz epidemije covida-19 nekaj naučiti in sistem pripraviti na nadaljnje izzive.

Posvetovalna skupina za spremljanje koronavirusa zaključila z delom

24. 02. 2023 12.01

Epidemiološka situacija v Sloveniji je stabilna, zato ni več potrebe po delovanju posvetovalne skupine za spremljanje koronavirusa, je sporočil vodja skupine Mario Fafangel. Ob tem se je vsem zahvalil za sodelovanje. So pa odločevalcem poslali nov dokument z usmeritvami za srednje in dolgoročno obvladovanje covida-19.

Ali so cepljeni proti covidu-19 res sodelovali v poskusu?

11. 10. 2022 06.00

Predsedniška kandidatka Sabina Senčar je v intervjuju za našo televizijo poudarila, da se je zdravilo hidroksiklorokin, antimalarik, ki ga je v slavo povzdignil nekdanji ameriški predsednik Donald Trump, izkazal za učinkovitega pri zgodnjem zdravljenju covidnih pacientov, a ga je vlada z odlokom prepovedala. Ali to drži? Po besedah Senčarjeve so vsi, ki so se cepili proti covidu-19, sodelovali v poskusu. Kakšna so dejstva?

Zdravilo Paxlovid učinkovito orodje v boju proti covidu-19

30. 09. 2022 14.18

Prve izkušnje zdravnikov ob predpisovanju Pfizerjevega zdravila Paxlovid, ki je namenjeno zdravljenju covida-19, so dobre, zdravilo je učinkovito in varno, je povedal infektolog Janez Tomažič. Sam je Paxlovid predpisal že desetim bolnikom s covidom-19, nihče od njih kasneje ni potreboval zdravljenja v bolnišnici.

V Slovenijo prispelo zdravilo paxlovid, v lekarnah prihodnji teden

07. 09. 2022 06.50

V UKC Ljubljana so že prejeli 10 škatel zdravila paxlovid, eden od covidnih bolnikov pa je že prejel prvi odmerek, je potrdila predstojnica ljubljanske infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc. NIJZ bo zdravilo bolnišnicam in lekarnam sicer distribuiral prihodnji teden.

V Slovenijo prihaja prvih 1000 enot zdravila proti covidu-19 Paxlovid

01. 09. 2022 14.18

V Slovenijo prihaja predvidoma v petek prvih 1000 enot zdravila proti covidu-19 Paxlovid podjetja Pfizer. Zdravilo, ki je namenjeno preprečevanju bolnišničnega zdravljenja, bo namenjeno predvsem starejšim od 60 let in bolnikom s tveganjem za težji potek covida-19, je pojasnila predstojnica ljubljanske infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc.

ZD Ljubljana glede pritiska na urgenco: Ukinja se dvostopenjska obravnava

01. 09. 2022 09.02

Iz UKC Ljubljana so sporočili, da je s 1. septembrom splošna nujna medicinska pomoč ZD Ljubljana spremenila dosedanji način dela, s čimer naj bi se povečal pritisk na že preobremenjene urgentne ambulante. Vodja internistične prve pomoči Hugon Možina ocenjuje, da bi pri njih lahko dnevno obravnavali 15–20 dodatnih bolnikov, na infekcijski kliniki pa opozarjajo, da se soočajo s hudo prostorsko stisko in da bo ta ukrep še poslabšal stanje. ZD Ljubljana v odzivu navaja, da se za bolnike ne spreminja nič in da so spremembe v njihovo dobro.

V petek 1681 novoodkritih okužb s koronavirusom

20. 08. 2022 10.33

V petek so v Sloveniji ob 651 PCR-testih in 5414 hitrih antigenskih testih potrdili 1681 okužb z novim koronavirusom. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v Sloveniji trenutno 18.794 aktivnih primerov okužbe, kar je 82 več kot dan prej.

NIJZ pripravil smernice za jesen: v šolah brez mask, samotestiranje na domu

18. 08. 2022 17.13

Vodja posvetovalne skupine za spremljanje novega koronavirusa Mario Fafangel, člana skupine Tatjana Lejko Zupanc in Alojz Ihan ter državni sekretar na zdravstvenem ministrstvu Tadej Ostrc so na novinarski konferenci spregovorili o pripravah na omejevanje okužb v jesensko-zimski sezoni. V posvetovalni skupini so v ta namen pripravili strokovna priporočila, ki zajemajo dve fazi. Prehod iz prve v drugo fazo bo odvisen od zasedenosti intenzivnih postelj.

V sredo potrdili 1233 novih okužb s koronavirusom

18. 08. 2022 12.04

Ob 868 PCR-testih in 6021 hitrih antigenskih testih so v sredo potrdili 1233 okužb s koronavirusom. Po podatkih ministrstva za zdravje je bilo v sredo zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 77 bolnikov, na intenzivni negi pa 11. Umrl ni noben bolnik s potrjeno koronavirusno okužbo. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so pripravili priporočila za preprečevanje prenosa in širjenja okužb z novim koronavirusom na prireditvah in dogodkih. V priporočilih, ki so razdeljena na dva scenarija, med drugim svetujejo vzdrževanje medosebne razdalje, razkuževanje ali umivanje rok in nošnjo zaščitnih mask.

Odprave obveznih izolacij ob okužbi s koronavirusom v kratkem ni pričakovati

06. 08. 2022 11.11

Na ZZZS so ob visokih stroških nadomestil za bolniške odsotnosti okuženih s koronavirusom zaprosili za razmislek o utemeljenosti avtomatskih obveznih izolacij za okužene. V delovni skupini za klinično obravnavo in zdravljenje NIJZ njihovi odpravi nasprotujejo, saj zmanjšujejo širjenje covida-19. Nasprotuje ji tudi minister za zdravje Bešič Loredan. Posvetovalna skupina za spremljanje koronavirusa pri NIJZ bi medtem v primeru izrazitega poslabšanja epidemije covida-19 v jeseni v vzgoji in izobraževanju predlaga uvedbo obveznega samotestiranja v domačem okolju. Po predlogu bi bili kompleti za domače samotestiranje s kartico zdravstvenega zavarovanja dostopni v lekarnah ne glede na epidemične razmere.

Posvetovalna skupina bo sklepe sprejemala z večino glasov

09. 07. 2022 10.21

Posvetovalna skupina za covid-19 je na prvem sestanku določila način dela in opredelila področja delovanja. Določili so 10 delovnih skupin, njihove vodje pa so morale do srede posredovati predloge za imenovanje članov skupin, so sporočili na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

V petek potrdili 1134 okužb z novim koronavirusom

02. 07. 2022 10.22

V petek so v Sloveniji ob 654 PCR-testih in 3801 antigenskih testih potrdili 1134 okužb z novim koronavirusom. To je 225 več kot v četrtek. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji trenutno 9863 aktivnih primerov okužbe.

Vlada podala soglasje k menjavam na čelu NIJZ

01. 07. 2022 18.57

Vlada se je na seji seznanila z odstopno izjavo direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milana Kreka in podala soglasje k njegovi razrešitvi. Na tem mestu ga bo kot vršilec dolžnosti v soboto zamenjal Branko Gabrovec. Vlada je podala tudi soglasje k imenovanju članov zdravstvenega sveta.

Nova posvetovalna skupina bo o ukrepih tehtala na podlagi treh scenarijev

28. 06. 2022 11.25

Vodja centra za nalezljive bolezni pri NIJZ in nove posvetovalne skupine za covid-19 Mario Fafangel je na novinarski konferenci predstavil člane posvetovalne skupine za covid-19. O epidemičnih priporočilih in ukrepih bo skupina tehtala na podlagi treh scenarijev razvoja epidemije covida-19, stališča pa javno objavljala na spletni strani NIJZ.

Potrjen drugi primer opičjih koz v Sloveniji

25. 05. 2022 17.16

Nacionalni inštitut za javno zdravje je sporočil, da so pristojni v Sloveniji potrdili drugi primer okužbe z virusom opičjih koz. Tudi v tem primeru gre za osebo, ki je pripotovala iz Španije. V teku je epidemiološka poizvedba.

Fafangel: V Sloveniji prvi primer opičjih koz, moški se je vrnil iz tujine

24. 05. 2022 08.11

V Sloveniji imamo prvi primer opičjih koz, je potrdil predstojnik Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Mario Fafangel. Gre za moškega, ki je prišel s Kanarskih otokov. Simptome je razvil po prihodu v Slovenijo, njegovo zdravstveno stanje pa je stabilno. Raven tveganja za splošno prebivalstvo je ocenjena kot nizka, je poudaril.

Poklukar napovedal konec obvezne nošnje mask

11. 04. 2022 09.57

V nedeljo smo v Sloveniji zabeležili 528 okužb z novim koronavirusom. Kot smo poročali, je svetovalna skupina za covid-19 že predlagala, da bi se ob upadu števila covidnih bolnikov na intenzivnih oddelkih sprostila tudi obveza nošenja mask v zaprtih prostorih. Minister Poklukar je ob strmem padcu okužb napovedal, da se bodo obvezne maske v zaprtih prostorih v kratkem poslovile, kot je namignil, morda še pred veliko nočjo, še vedno pa bodo ostale priporočene za ranljive skupine. O tem se bo že danes pogovorila posvetovalna skupina, ki bo sprejela odločitev, je potrdila Mateja Logar. Tako Logarjeva kot Poklukar sta zatrdila, da odprava ukrepa ni posledica kakršnih koli političnih pritiskov.

785 novih okužb. Maske bodo v zaprtih prostorih obvezne vsaj še do velike noči

10. 04. 2022 10.16

Pristojni so v soboto opravili 485 testov PCR in 3815 hitrih antigenskih testov. Z opravljenimi testi so potrdili 785 dnevnih okužb na novi koronavirus. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v Sloveniji trenutno 30.088 aktivnih primerov okužb. Svetovalna skupina za covid-19 je medtem po besedah Mateje Logar že predlagala, da bi se ob upadu covidnih bolnikov na intenzivnih oddelkih, sprostila tudi obveza nošenja mask v zaprtih prostorih. Ker se je danes število takšnih bolnikov na covidnih oddelkih nekoliko dvignilo in še ni upadlo pod mejnik (35 bolnikov), bodo tako maske v veljavi ostale vsaj še do velike noči.

V četrtek potrdili 16.571 okužb z novim koronavirusom

28. 01. 2022 07.34

V Sloveniji so v četrtek potrdili 16.571 okužb, poroča NIJZ. Opravili so 22.270 PCR-testiranj in 93.007 HAT-testov. V državi je 153.334 aktivnih okužb, sedemdnevno povprečje pa znaša 13.323. Kot smo že poročali, se število hospitaliziranih sicer rahlo zvišuje, a nova različica omikron pri večini okuženih ne povzroči hude oblike bolezni, da bi zato potrebovali bolnišnično pomoč. Delež pozitivnih testov znaša 74.4 odstotka. Po podatkih vlade v bolnišnicah zdravijo 719 covidnih bolnikov, od tega 134 na intenzivni negi. Umrlo je sedem bolnikov s covidom-19.

'Sedmi dan izolacije večina ljudi še vedno pozitivnih na koronavirus'

27. 01. 2022 18.48

Po besedah predstojnice infekcijske klinike Tatjane Lejko Zupanc je večina okuženih s koronavirusom sedmi dan izolacije ob opravljenem hitrem testu še vedno pozitivnih, zato izolacije predčasno ne smejo prekiniti. Po poročanju medijev podobno beležijo tudi na nekaterih testirnih točkah, kjer izvajajo hitro testiranje.

V sredo 14.206 okužb. Zaradi okužb med zaposlenimi bolnišnice krčijo obseg dela

27. 01. 2022 08.34

V sredo je bilo po podatkih NIJZ ob 19.707 opravljenih testih PCR potrjenih 14.206 novih okužb z novim koronavirusom (72,1-odstotni delež pozitivnih testov). V bolnišnicah se zdravi 708 bolnikov s covidom, od tega jih 125 potrebuje intenzivno terapijo. Umrlo je 14 oseb s covidom-19. "Vpliv omikrona v bolnišnicah je drugačen, kot smo ga bili vajeni doslej," je povedal koordinator covidnih bolniških postelj pri MZ Robert Carotta. Čeprav je bolnikov s težjim potekom bolezni manj in pritisk na intenzivne postelje ni tako velik, pa je "cunami okužb" povzročil izpad med zdravstvenimi delavci, v nekaterih bolnišnicah je v bolniškem staležu več kot 20 odstotkov zaposlenih. Bolnišnice zato krčijo določene zdravstvene programe.