lega

Gradbena inšpekcija znova na delu: začeli so v Novi Gorici

08. 04. 2025 15.03

Gradbena inšpekcija je začela z letošnjimi izvršbami po drugi osebi, torej z izbranim izvajalcem, in sicer z odstranitvijo nevarnega objekta na območju Nove Gorice. Na seznamu za odstranitev objektov za letos je 61 zadev, najprej bodo na vrsti nevarni objekti.

Novogradnje v Ljubljani: kdo investira, kje se gradi in po kakšnih cenah?

28. 03. 2025 07.00

Čeprav se je v Ljubljani lani prodalo za približno 20 odstotkov manj stanovanj kot leto prej, so cene še vedno naraščale. To je predvsem posledica omejene ponudbe, na drugi strani pa tudi še zmeraj velikega povpraševanja s strani premožnejših posameznikov, ki presežke denarja vlagajo v stanovanjske nepremičnine. Ljubljanski župan Zoran Janković napoveduje, da bodo cene padle, ko se bo ponudba povečala, to pa naj bi se po njegovih besedah zgodilo že kmalu, saj bo na ljubljanskem nepremičninskem trgu na voljo 2000 novih tržnih stanovanj. A trenutna realnost je drugačna. Večina novogradenj je že prodanih ali pa so cene povsem nedostopne za Ljubljančane s povprečnimi prihodki.

Američani na Grenlandijo pod vodstvom podpredsednikove žene

24. 03. 2025 09.05

Visoka ameriška delegacija bo obiskala Grenlandijo, saj predsednik Donald Trump še naprej grozi s priključitvijo danskega ozemlja. Vodila jo bo žena ameriškega podpredsednika JD Vancea, Usha Vance, ob njej pa bosta še svetovalec Bele hiše za nacionalno varnost Mike Waltz in minister za energijo Chris Wright.

'Čas iluzij je minil': kako bo Slovenija poskrbela za svojo obrambo?

11. 03. 2025 18.52

Čas iluzij je minil, mir v Evropi ni več samoumeven, je opozorila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in evroposlance pozvala, naj podprejo prizadevanja za ponovno oborožitev Evrope. Evropska komisija je pripravila štiriletni načrt oboroževanja v skupni vrednosti 800 milijard evrov, von der Leynova pa je ob tem poudarila tudi pozitivne učinke za gospodarstvo in konkurenčnost EU. Na ministrstvu za obrambo medtem zaradi zaostrenih varnostnih razmer preverjajo, ali imamo v Sloveniji dovolj kapacitet za ponovno uvedbo obveznega služenja vojaškega roka.

BLOG: Vam primanjkuje vitamina D?

19. 01. 2025 07.00

Pomanjkanje vitamina D je ena najpogostejših prehranskih pomanjkljivosti, ki prizadene ljudi po vsem svetu. Ni presenetljivo, da je ta vitamin eden izmed najbolj priporočenih prehranskih dodatkov za zdravljenje in preprečevanje simptomov pomanjkanja. V tokratnem članku boste izvedeli, zakaj je vitamin D tako pomemben, kdo je najbolj ogrožen in kako lahko zvišate njegove ravni.

V nedeljo spet sneg do nižin: kje bodo po dolgem času imeli bel božič?

21. 12. 2024 08.58

Z zimskim solsticijem se bo danes, točno ob 10.21 po srednjeevropskem času, začela koledarska zima. In tudi vreme je te dni marsikje prav zimsko. Ponekod je snežilo že v petek, po napovedih vremenoslovcev pa se bo tudi v nedeljo in v noči na ponedeljek meja sneženja na Notranjskem in na jugovzhodu države spustila do nižin. Obstaja verjetnost, da bodo ponekod po Sloveniji končno imeli bel božič.

Zgodovinski spomeniki: Poglej v preteklost Biaegostoka

27. 11. 2024 00.15

Biaegostok je mesto, kjer je zgodovina vidna na ulicah in stavbah, spomeniki pa pripovedujejo o njegovem preteklostjo kot kraljevskem mestu. Spoznajmo nekatere izmed njih.

Odkrijte Biaystok: Potovanje skozi kulturo, zgodovino in naravo

23. 11. 2024 00.15

Vabimo vas, da se skupaj podamo na potovanje skozi kulturo, zgodovino in naravo dragulja severovzhodne Poljske – Biaystok. To mesto skriva številne zaklade.

Sprejet zakon o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju

24. 10. 2024 06.36

DZ je s 45 glasovi za in tremi proti sprejel zakon o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju, ki prinaša novo plačno lestvico. Ob tem pa niso sprejeli predlogov dopolnil SDS, med drugim glede plač županov in zaposlenih v lokalni samoupravi ter plač funkcionarjev v državnih organih. Sprejeti predlog zakona po mnenju koalicijskih poslancev izboljšuje sedanji sistem, ki je poln anomalij.

Film Joker: Norost v dvoje z velikimi finančnimi izgubami

16. 10. 2024 06.00

Nadaljevanje filma Joker je bil eden najbolj težko pričakovanih filmov, ki so ga ustvarjalci predstavili v letošnjem letu, morda je prav zato razočaranje, da že doživlja finančni polom, toliko večje. Ob kritikah oboževalcev o tem, da Joker: Norost v dvoje, v katerem sta v glavnih vlogah nastopila Lady Gaga in Joaquin Phoenix, ni dosegel začrtanega cilja, pa priča tudi 30-milijonska izguba.

Umetnost (po)polne skodelice kave: na okus lahko vplivajo že sekunde

05. 10. 2024 15.20

V čem se 'specialty kava' razlikuje od običajne kave? Katere so najpogostejše napake pri pripravi kave, zaradi katerih tudi iz najbolj kakovostnih zrn lahko dobimo neokusen zvarek? O tem in o kulturi pitja kave smo se pogovarjali s predsednikom Združenja Specialty kave Slovenija. Zaupal nam je tudi, koliko skodelic kave mora v povprečju pripraviti barista, da razvije občutek in pravo tehniko.

Padec trdnjave Ugledar: koliko je stala ruska zmaga?

02. 10. 2024 16.24

Bitka za Ugledar je končana. Dve leti in pol so si ruske sile prizadevale osvojiti urbano trdnjavo sredi zahodnodoneške ravnine in pri tem doživele serijo porazov zaradi slabo koordiniranih in trmastih frontalnih napadov ter krčevitega upora ukrajinskih sil pod vodstvom 72. brigade. Naposled pa je bil njen upor zlomljen. Ima simbolična in draga ruska zmaga tudi (večji) strateški pomen?

Ko te do prvega soseda loči 1000 km, življenje lahko reši le letalo

29. 09. 2024 09.36

Čez dejstvo, da je Slovenija tranzitna država, pogosto bentimo, ko se dušimo v kolonah tovornih vozil ali dopustnikov. Toda prav njena lega k nam včasih zanese tudi popotnike, ki potujejo z enega na drug konec sveta in nam vmes ponudijo vpogled v življenje v njihovih domovinah, kjer kakšne stvari potekajo povsem drugače kot na sončni strani Alp. Če se v Sloveniji helikopter v zrak običajno dvigne le v najbolj nujnih primerih, za milijone Avstralcev letala predstavljajo že osnovno zdravstveno oskrbo. V neizprosni divjni pomaga reševati kar 81 letal, ki so skupno že 34-krat odletela do lune in nazaj.

'Vsakdo, ki ga ne skrbi, da ima sovražnik jedrsko orožje, ne razmišlja trezno'

04. 09. 2024 08.56

"Soočamo se z dolgoročno strateško tekmo z Rusijo," pravi pomočnik generalnega sekretarja Nata za obrambno politiko in načrtovanje Angus Lapsley. Zato ni presenetljivo, da zavezništvo trenutno prav Rusiji namenja največ pozornosti, čeprav ne manjka niti drugih izzivov. "Razumeti moramo, da nas Rusija vsakodnevno izziva s hojo po robu vojne in ta pritisk le še narašča. Dezinformacije, sabotaže, usmrtitve, agresivna špijonaža; na to se moramo odzivati. Prav tako jim moramo dati jasno vedeti, da jih bomo ustavili na Natovih mejah, če bi se kdaj odločili, da nas vojaško izzovejo. Jasno pa mora biti tudi, da jo bodo slabo odnesli, če pride do tega."

Nevarnost naraščanja vodotokov in zemeljskih plazov

19. 08. 2024 06.10

Vodnatost rek se povečuje v več delih države, najbolj na jugu. Ob krajevno močnejših nalivih lahko predvsem močneje narastejo manjši hudourniški vodotoki, možno je tudi poplavljanje padavinske vode predvsem na vzhodu države, napovedujejo na Arsu. Predvsem na jugu in vzhodu je večja nevarnost zemeljskih plazov.

Investitor hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja, za legalizacijo morajo stanovalci plačati 40.000 evrov

22. 07. 2024 06.01

Stanovalci s Ceste Cirila Kosmača v Ljubljani so šokirani. Investitor je večstanovanjsko hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja – naredil je šest stanovanj namesto štirih. To ugotavlja ljubljanska upravna enota, ki lastnikom zato ne more izdati uporabnega dovoljenja. Brez tega je hiša na trgu precej manj vredna. Edina možnost je legalizacija – zanjo bi morali tako lastniki stanovanj plačati 40.000 evrov oz. 7.000 evrov na posameznega lastnika. Eden izmed njih – Gregor Gajšek – se sprašuje, zakaj morajo breme nositi prav lastniki stanovanj, ne pa investitor, če je znano, kdo je stavbo zgradil, podjetje, ki jo je zgradilo, pa je še vedno aktivno. Je to pogosta praksa?

Leopold I. prižiga največji poletni hit

30. 06. 2024 11.00

Skada in nato čokolada sta najsrečnejši uživaški par.

Največja Natova baza v Evropi: 3000 hektarjev, bojna letala, 10.000 vojakov

23. 06. 2024 09.32

Letalska baza Mihai Kogalniceanu (MK) ob obali Črnega morja v Romuniji bo postala največje Natovo vojaško oporišče v Evropi, večje od vojaškega oporišča Ramstein v Nemčiji. Trenutno je v bazi slabih 2000 ameriških vojakov, do 2030 pa bi lahko gostila 10.000 vojakov in civilistov.

Gradbena inšpekcija lani porušila le eno črno gradnjo

17. 05. 2024 06.40

Gradbena inšpekcija je od leta 2013 do danes porušila 56 črnih gradenj – v letu 2022 in 2023 šest nevarnih gradenj. Lani je padla samo ena. Zakaj gradbeni inšpektorji ne uspejo porušiti več črnih gradenj? "Ljudje se vedno lahko na odločitev inšpektorja pritožijo," pravi Andreja Troha, direktorica Gradbene in geodetske inšpekcije. Prioriteta so nevarne gradnje. In zakaj še vedno stojijo nelegalne luksuzne vile, ki bodejo v oči že več let? Na seznamu je nekaj manj kot 3000 kršitev, del seznama pa predstavljajo gradnje, ki čakajo na rušitev.

Kličejo za gradnjo na kmetijskem zemljišču

16. 05. 2024 06.00

'Kličejo nas za gradnjo na kmetijskem zemljišču,' pravi arhitekt Janez Gaberščik, ki ponuja tudi legalizacije črnih gradenj. Nezakonitih gradenj naj bi bilo celo 90 odstotkov. V Ljubljani je samo na območju Tomačevega čez 100 črnih gradenj. V Krškem predvsem zidanice spreminjajo v stanovanjske hiše. Več nedovoljenih gradenj pa predstavljajo pomožni objekti ob stanovanjskih hišah in na kmetijah. V izolski občini investitorji legalizirajo v veliki meri stavbe na kmetijskih zemljiščih. Nekaterih stavb pa črnograditelji ne morejo legalizirati. Zakaj?

Sončne elektrarne obvezne na objektih s strehami nad 1000 m2

10. 04. 2024 09.32

Uredba o podrobnejših pravilih urejanja prostora za umeščanje fotonapetostnih naprav in sprejemnikov sončne energije prinaša poenostavitev in pohitritev postopka in omogoča povečanje kapacitet za pridobivanje energije, je na novinarski konferenci povedal minister za naravne vire in prostor Jože Novak. Pojasnil je tudi pravila glede obvezne, mogoče in dopustne postavitve sončnih elektrarn.

A110 R in Jure KošiR. To je radikalna strast!

10. 04. 2024 00.15

A110 R je utelešenje sodobnega francoskega športnega avtomobila.

Vse, kar morate vedeti o solarnih panelih

19. 03. 2024 00.15

Sončna energija postaja ključ do trajnostne in nizkoogljične prihodnosti, naraščujoče cene elektrike pa nas še dodatno spodbujajo, da postanemo samooskrbni. Vse več ljudi zato razmišlja o solarnih panelih – enostavni rešitvi, ki deluje okolju prijazno in pripomore k nižjim položnicam.

Pharrell Williams in Lego ustvarjata film o pevčevem življenju

30. 01. 2024 07.47

Življenje ameriškega glasbenika Pharrella Williamsa bo kot film danskega proizvajalca igrač Lego zaživelo tudi na filmskem platnu. Film sta nedavno napovedala tako podjetje Lego kot 50-letni pop zvezdnik sam. Po načrtih naj bi film z naslovom Piece by Piece v kinematografe v ZDA prišel 11. oktobra.

Japonska sonda na Luni 'oživela' in nadaljuje misijo

29. 01. 2024 16.09

Japonska sonda na Luni je po tednu dni ponovno začela delovati, potem ko so ob njenem pristanku zaznali težave z sončnimi celicami, ki niso proizvajale energije.

Japonska upa, da bodo sončni žarki obudili 'uspavano' vesoljsko plovilo

22. 01. 2024 15.30

Japonska vesoljska agencija Jaxa upa, da bi lahko rešili vesoljsko plovilo Slim, ki so ga le tri ure po pristanku na Luni izklopili, saj plovilo ni bilo zmožno proizvajati električne energije.

Nova soseska v Šiški: za kvadratni meter v povprečju 4400 evrov

18. 01. 2024 14.18

Prvi stanovalci so se že vselili v stanovanja v soseski Kvartet v Šiški, ki jo je zgradil slovaški razvijalec projektov Corwin. Skupno se v štirih stanovanjskih stavbah nahaja 236 stanovanj, od tega jih je prostih še okoli 10. Povprečna cena stanovanja je okoli 4400 evrov na kvadratni meter, so na predstavitvi soseske pojasnili v Corwinu.

Uporaba hidroksiklorokina med pandemijo morda povzročila 17.000 smrti

09. 01. 2024 10.30

Zdravilo hidroksiklorokin, ki se uporablja za zdravljenje malarije, so med pandemijo nekateri priporočali in uporabljali za zdravljenje covida-19. Zdaj pa je nova študija pokazala, da bi lahko uporabi tega zdravila med prvim valom pandemije covida-19 pripisali skoraj 17.000 smrti v šestih državah.

Vrh Mont Blanca v dveh letih za dva metra nižji

05. 10. 2023 15.08

Mont Blanc, najvišji vrh Francije in tudi EU, se je znižal za več kot dva metra, so sporočili francoski geodeti, ki meritve na gori izvajajo na vsaki dve leti. Ugotovili so, da se je vrh gore znižal s 4807,8 na 4805,6 metra, vendar dodajajo, da je njena višina odvisna od količine snega in ledu, ki se nabere na skalnatem vrhu.

Jezero Črnava v Preddvoru praznijo, zadrževanje na bregu je prepovedano

12. 08. 2023 12.09

Izletniki, ki se v teh dneh podajo k preddvorskemu jezeru Črnava, eni priljubljenih gorenjskih izletniških točk, naletijo na žalosten prizor. Nekdanji hotel Bor in grad Hrib že dlje časa propadata, zdaj pa je nedavna ujma uničila tudi jezero, ki je polno naplavin, blata in mulja. Civilna zaščita se je odločila, da ga izprazni, zato je izdala odredbo, ki prepoveduje prehod in zadrževanje na jezu ter na priobalnem pasu.