ledena gmota

Posledice neurij bodo zavarovanci čutili pri premijah v naslednjem letu

03. 08. 2023 12.33

Letošnja neurja Sloveniji ne prizanašajo. Pogoste toče povzročajo škodo na avtomobilih, močan veter na hišah, poleg tega pa so neurja prizadela še različne kmetijske poljščine. To dogajanje bo vsekakor imelo negativen vpliv na poslovanje zavarovalnic v letošnjem letu, v Agenciji za zavarovalni nadzor pa ne pričakujejo, da bi se zaradi tega poslabšala njihova kapitalska trdnost. Bodo pa po vsej verjetnosti posledice v obliki višjih premij naslednje leto čutili zavarovanci.

Odmevna raziskava: dobro, da je domačin shranil zrna toče v zamrzovalnik

10. 10. 2022 14.16

Pred dnevi smo poročali, da so slovenski znanstveniki prvi na svetu odkrili mikroplastiko v jedru zrna toče. Tokrat se je vseh deset članov raziskovalnega tima zbralo na novinarski konferenci, kjer so pojasnili, za kako pomembno odkritje gre. Kot navajajo, rezultati raziskave nakazujejo, da mikroplastika v zraku lahko prispeva k tvorbi tako velikih zrn toče. To pa bi ob nadaljevanju onesnaževanja z mikroplastiko že lahko nakazovalo trend vedno večje toče.

Nemočni reševalci na Marmoladi, nestabilna gora jih drži v zraku

05. 07. 2022 10.55

Razmere v italijanskem visokogorju, kjer se je v nedeljo zgodila tragedija, ko je odlomljeni ledenik s sabo odnesel več življenj, so tako nevarne, da se reševalci bojijo, da pogrešanih morda ne bodo nikoli našli. Vodja tamkajšnje reševalne službe je pojasnil, da se je z vrha Marmolade spustila gmota ledenih kosov in kamenja, ki je pokopala vse pod seboj. Obljubljajo sicer, da ne bodo odnehali, vendar nestabilna ledena plošča onemogoča plezanje, zato si pri prečesavanju območja trenutno lahko pomagajo le z brezpilotnimi letalniki in s helikopterjem.

Silovita neurja so posledica močno nestabilnega ozračja in vetrovnega striženja

12. 06. 2019 12.45

K nastanku včerajšnjih neurij sta pripomogla močna nestabilnost ozračja ter veter, ki se je z višino krepil in spreminjal svojo smer z jugovzhodne na jugozahodno. Ravno spreminjajoč veter je povzročil, da se je nad Dolenjsko in Belo krajino celotna oblačna gmota začela vrteti, kar je nevihto naredilo dolgoživo.

Ogromna ledena gmota se je odcepila od Antarktike

01. 10. 2019 09.29

Od Antarktike se je odcepila velika ledena ploskev. Dogodek ni posledica podnebnih sprememb, pravijo znanstveniki, ki bodo ogromno gmoto morali spremljati, saj bi v prihodnosti lahko pomenila grožnjo ladijskemu prometu.

Pod pokrovko so se skuhale močnejše nevihte

11. 06. 2019 17.49

Naše kraje je z vetrovi južnih smeri prvič letos dosegla zelo topla zračna masa z območja južnega Sredozemlja in severne Afrike. Da je v ozračju ogromno energije, sta naznanjala že vlažno in vroče ozračje pred samim dogodkom in bližina vremenske motnje.

Ledena gora, dvakrat večja od New Yorka, kmalu ločena od Antarktike

27. 02. 2019 14.35

Zaradi naglega širjenja razpok na ledeni polici Brunt bi se lahko že v nekaj tednih od Antarktike odcepila masivna ledena gora. Ta je kar dvakrat večja od mesta New York. Nasini znanstveniki so zaskrbljeni, saj ne vedo, kako se bo na to odcepitev odzval preostali del ledene plošče.

Kakšni pogoji morajo biti izpolnjeni za nastanek debele toče?

05. 07. 2018 19.40

Poletje je za mnoge najlepši čas v letu, žal pa je to tudi čas neviht in toče, ki je letos povzročila že veliko škode. Kakšni pogoji morajo biti izpolnjeni za nastanek debele toče?

Od Antarktike se je odlomila in ločila ena izmed največjih ledenih gmot doslej

12. 07. 2017 14.14

Pred kratkim se je od Antarktike odlomila in ločila ena izmed največjih ledenih gora doslej. Velikanska gmota pokriva površino 6000 kvadratnih kilometrov, kar je malo več kot četrtina površine Slovenije. Ledeno goro je prvi opazil ameriški satelit, ki se je znašel nad tamkajšnjo ledeniško polico Larsen C.

Del antarktične ledene gmote se bo kmalu odlomil, rodila se bo nova ledena gora

01. 06. 2017 11.44

Pri širjenju ogromne razpoke v antarktični ledeni polici, imenovani Larsen C, je prišlo do nenadnega preobrata. Razpoka bo kmalu tako dosegla ocean, posledično se bo od police odlomila ledena gora. Okoljevarstveniki ob tem opozarjajo, da do taljenja antarktičnega ledu prihaja precej hitreje kot predvideno.

VIDEO: Sneg zgrmel s strehe na pešce, mimoidoči reševali pokopani ženski

05. 01. 2016 15.10

Iz Turčije prihaja dramatičen posnetek, ki prikazuje, kako nevarna je lahko v zimskem času hoja po mestnih ulicah. Gmota snega je zgrmela na pešce in dve ženski popolnoma prekrila. Mimoidoči so ju mrzlično odkopavali.

Pomembno odkritje: nova planeta ob robu našega sončnega sistema

12. 11. 2015 11.08

Astronomi so prišli do novih spoznanj, ki bi lahko razširila meje našega solarnega sistema. Odkrili so namreč dva nova planeta – enega na robu našega solarnega sistema in drugega tik ob njem. Odkritji so že označili za ena najpomembnejših pri iskanju življenja zunaj našega planeta.

Največja po letu 2001: po morju plava ledena gora, velika kot Singapur

14. 11. 2013 16.22

Ledena gora v velikosti Singapurja, ki se je odlomila od ledenika na Antarktiki, je začela svojo pot po morju. Strokovnjaki nadzorujejo njeno pot, če bi zašla na plovne poti ladij, bi lahko povzročila velike težave.

Bela gmota prinaša črne posledice

26. 02. 2010 16.05

Ob Antarktiki je nastala ledena gora, velika za osmino Slovenije. Zaradi nje bi se lahko spremenili morski tokovi, kar bi nam, na drugi strani sveta, prineslo ostrejše zime. Znanstveniki se bojijo tudi množičnega umiranja morskega življa.

New York bo prvi potonil

17. 03. 2009 11.25

Gladina morja se bo v New Yorku in v večjem delu vzdolž severovzhodne obale ZDA dvignila za več kot dvakrat toliko kot v drugih delih države.

Zemlja brez ledu do leta 2100?

16. 03. 2009 11.10

Arktični ocean bi lahko okoli leta 2100 ostal brez ledu. Ledena gmota se je na Arktiki v zadnjih treh desetletjih zmanjšala za sedem odstotkov.

Pozor, iščejo se račke!

29. 12. 2008 10.28

Novica o tem, da Nasini znanstveniki iščejo gumijaste račke, na prvi pogled res zveni bizarno, vendar pa z njimi prihajajo do pomembnih podatkov.

VIDEO: Nas čakajo še hujša neurja?

15. 07. 2008 11.50

Kdaj lahko pričakujemo nova neurja? Kako nastane toča in kako se pred njo zaščitimo? Bo huda ura res vsako leto hujša in zakaj? Poglejte pogovor z Branetom Gregorčičem.

Nasedla gigantska ledena gora

21. 01. 2005 00.00

3120 kvadratnih kilometrov velika ledena gora je z nasedenjem na Antarktiki spravila v nevarnost raziskovalce in mlade pingvine.

Arktični led se hitro topi

01. 12. 2004 00.00

Podnebne spremembe na Zemlji imajo največje posledice na severnem polu.

Pod plazom še iščejo preživele

22. 09. 2002 00.00

V Severni Osetiji, ruski republiki ob meji z Gruzijo, naj bi v katastrofalnem snežnem plazu umrlo okoli sto ljudi. Doslej so reševalci našli šestindvajset preživelih.

Ledena gora se je odtrgala od Antarktike

03. 04. 2000 07.44

Le en teden po odkritju gromozanske ledene gore, trikrat večje od Mallorce, se je od Antarktike odlomila nova ledena gmota podobne velikosti, dolga 130 kilometrov in široka 20 kilometrov. Ledena gora je za ladje zelo nevarna, zato obstaja možnost, da bo ladijski promet na tem območju popolnoma ohromljen.

Kos ledu padel z neba

25. 01. 2000 08.26

Podobno kot nedavno v Španiji je tudi v Italiji pred kratkim z neba padel pet kilogramov težak kos ledu. Po pisanju italijanskega časnika La Repubblica je ledena gruda padla na neko šolsko dvorišče v bližini severnoitalijanskega mesta Padova. Ranjenih ni bilo. Ledena gmota je bila bele barve in je postala prozorna šele, ko se je začela taliti. Del ledene gmote bodo raziskali strokovnjaki, ki sicer menijo, da naj bi šlo za ''nenavaden meteorološki fenomen''. Nekateri menijo, da naj bi kos ledu padel s krila kakega letala.