ležalna

Zvečer bo na nebu med 60 in 90 utrinkov na uro

12. 08. 2023 15.45

Pravijo, da si, če vidimo utrinek, lahko nekaj zaželimo. V noči na nedeljo si bomo glede na napovedi lahko zaželeli kar med 60 in 90 želja na uro. Spektakel na nebu si bomo lahko ogledali med 22.30 in 3.40, nekaj nasvetov glede opazovanja in pojasnila o tem, kaj se bo na nebu sploh dogajalo, pa je podal predsednik Astronomskega društva Orion Igor Žiberna.

Sanjski David z vrtnicami in ples plodnosti na Ptuju

13. 02. 2023 06.00

Ko je stopil v gostilno, so se vse glave obrnile proti njemu. Lepo urejen in visokorasel, v rokah je nosil velikanski šopek rdečih vrtnic. Dekleta so mu skočila v objem in padla na kolena. Ne, ni šlo za prizor iz nove sezone Sanjskega moškega, ampak za eno izmed domiselnih mask, ki so preplavile slovensko pustno prestolnico. S tem, da se na Ptuju ljudje pravzaprav šele dobro ogrevajo, kurenti pa se v "plesu plodnosti" že divje vrtijo v najbolj nori čas v letu.

V sredo 14.206 okužb. Zaradi okužb med zaposlenimi bolnišnice krčijo obseg dela

27. 01. 2022 08.34

V sredo je bilo po podatkih NIJZ ob 19.707 opravljenih testih PCR potrjenih 14.206 novih okužb z novim koronavirusom (72,1-odstotni delež pozitivnih testov). V bolnišnicah se zdravi 708 bolnikov s covidom, od tega jih 125 potrebuje intenzivno terapijo. Umrlo je 14 oseb s covidom-19. "Vpliv omikrona v bolnišnicah je drugačen, kot smo ga bili vajeni doslej," je povedal koordinator covidnih bolniških postelj pri MZ Robert Carotta. Čeprav je bolnikov s težjim potekom bolezni manj in pritisk na intenzivne postelje ni tako velik, pa je "cunami okužb" povzročil izpad med zdravstvenimi delavci, v nekaterih bolnišnicah je v bolniškem staležu več kot 20 odstotkov zaposlenih. Bolnišnice zato krčijo določene zdravstvene programe.

Zmeda zaradi ukrepov, negotovost, strah: psihiatrični bolniki velika žrtev covida

17. 01. 2022 16.07

Konec preteklega tedna je med drugim zaznamovalo posredovanje pristojnih v ljubljanski Šiški, kjer naj bi oseba streljala s t. i. airsoftom, ogrožala naj bi tudi sebe. V ozadju naj bi bile dlje časa trajajoče psihične težave. Številne študije kažejo, da je v času od izbruha covida-19 prišlo do povečanja strahu, tesnobe in depresivnih simptomov. Študije, ki so se ukvarjale s poslabšanjem stanja pri pacientih, ki so imeli že pred tem težave z mentalnim zdravjem, pa kažejo, da so se v času pandemije simptomi poslabšali tudi pri tudi več kot polovici teh bolnikov. Dostop do pomoči pa je vse težji.

360 odstotkov več urgentnih napotitev, v bolnišnici pet namesto 22 dni. 'Stanje je kritično'

16. 01. 2022 07.47

Zakorakali smo v leto 2022. Še eno leto tako začenjamo v znamenju koronavirusa, ki ob zdravstvenih in gospodarskih za seboj pušča tudi družbene posledice, še posebej pa posledice na duševnem zdravju otrok in mladostnikov. Številke so skrb vzbujajoče. "Imamo od dvesto pa do tristo šestdeset odstotkov več urgentnih napotitev, kot smo jih imeli pred epidemijo," pravi naša sogovornica, izred. prof. dr. Hojka Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinja in predstojnica Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor.

Jereb: Žal se uresničujejo najbolj črne napovedi

18. 11. 2021 09.20

V sredo so v Sloveniji potrdili 3662 novih okužb s koronavirusom. Umrlo je 24 covidnih bolnikov. Kot je poudarila predstojnica infekcijske klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Tatjana Lejko Zupanc, so standardi in normativi zdravljenja zdaj pozabljeni, saj zdravstveno osebje ne zmore zagotavljati vsega, kar v normalnih razmerah pripada bolnikom. Kot je povedal vodja ljubljanske intenzive Matjaž Jereb, se žal uresničujejo črne napovedi, da bo do konca novembra verjetno umrlo 400 covidnih bolnikov v tem valu. Temu bi se lahko izognili s cepljenjem, je poudaril. Lejko Zupančeva pa je posvarila, da če se ne bomo precepili, se 'covida ne bomo rešili do maja'.

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva

10. 11. 2021 07.44

Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

Nove maksimalne kapacitete: 300 intenzivnih in 1200 postelj na navadnih covidnih oddelkih

05. 11. 2021 13.56

Na ministrstvu za zdravje so pojasnili, da so se z vodstvi bolnišnic dogovorili za dodatne kapacitete na covidnih oddelkih. Nove maksimalne kapacitete so 300 intenzivnih postelj in 1200 navadnih postelj. Ukinili bodo programe v referenčnih ambulantah in centrih za krepitev zdravja, zaposlene pa bodo usmerili v covidne bolnišnice. Trenutne kapacitete v UKC Ljubljana so sicer na robu zmogljivosti, stanje pa je "alarmantno" tudi v UKC Maribor in drugih bolnišnicah.

EU do cepiva AstraZeneca prek sodišča, dobava v Slovenijo še do konca leta

11. 05. 2021 15.16

Evropska unija na belgijskem sodišču od britansko-švedske farmacevtske družbe AstraZeneca zahteva, da 27 članicam Unije do konca junija dostavi 90 milijonov odmerkov cepiva proti covidu-19, ki bi jih morala že v prvem četrtletju. Nacionalni koordinator cepljenja proti covidu-19 v Sloveniji Jelko Kacin je hkrati zatrdil, da bo AstraZeneca cepivo Sloveniji dobavljala do konca leta. Danes bo šlo v cepilne centre po državi skupno 14.300 odmerkov tega cepiva, prihodnji teden 14.600, zadnji teden maja pa 65.000 odmerkov.

Več kot 950 bolnikov s hujšim potekom covida-19 se je okužilo v bolnišnicah

01. 02. 2021 20.09

Pričevanja bolnikov, da so se z novim koronavirusom okužili v drugih zdravstvenih ustanovah, se potrjujejo tudi v podatkih NIJZ. Doslej je v bolnišnicah prišlo do prenosa okužbe z novim koronavirusom, ki so prešle v resne okužbe dihal, vsaj v 956 primerih. Od sredine novembra se jih je več kot 2400 okužilo v zdravstvenih ustanovah.

Potrdili 356 okužb, Topolšica bi lahko postala centralna covid bolnišnica

07. 10. 2020 08.19

Pristojni so v torek potrdili največje število novih primerov do zdaj, in sicer 356. Opravili so 3998 testiranj, kar pomeni, da je bil delež pozitivnih testov 8,9-odstoten. Hospitaliziranih je 122 ljudi, na intenzivni enoti jih je 22. Direktor klinike Golnik Aleš Rozman je dejal, da bi do konca meseca lahko potrebovali 300 bolniških postelj, opozoril pa je tudi na pomanjkanje zdravstvenega kadra zaradi karanten in samoizolacij. Razmere so trenutno najhujše na Koroškem, kjer so Črno na Koroškem razglasili za ogroženo območje. Da je govora tudi o tem, da bi Topolšica postala centralna covid bolnišnica v Sloveniji, pa je potrdil tudi minister za zdravje Tomaž Gantar. Toda direktor bolnišnice nad idejo ni navdušen.

V skrajnem primeru 171 intenzivnih postelj in 394 ventilatorjev za covid bolnike v 13 bolnišnicah

22. 09. 2020 06.00

V zadnjem tednu se je število hospitaliziranih covid bolnikov podvojilo, včeraj jih je bilo že 70, na intenzivni terapiji 15. Stroka se boji navala velikega števila bolnikov hkrati. Kdo jih bo zdravil, kje, koliko intenzivnih postelj in ventilatorjev imamo na voljo? Naredili smo analizo 13 bolnišnic in ugotovili, da bi lahko s skrajnimi napori, večina manjših zgolj ob odpovedi rednega programa in s tem neizogibnega daljšanja čakalnih dob, zagotovili 171 intenzivnih postelj. Kakovostnih ventilatorjev je celo dvakrat več - 394, kot so bolnišnice sposobne zagotoviti prostora in zdravniško-sestrskih ekip. Zgovoren podatek je, da v intenzivni terapiji UKC Ljubljana za 10 bolnikov na dan potrebujejo kar 61 zdravnikov in sester.

Imamo 'epidemijo zlomljenih kolkov', nimamo pa dovolj pomoči na domu in negovalnih bolnišnic

17. 06. 2020 06.00

Starejših od 80 let je 5,5 odstotka ali 115 tisoč Slovencev. Dve tretjini od vseh starostnikov v domovih zajemata starejše od 80 let, to je več kot 12 tisoč starostnikov. 12 tisoč jih prejema tudi oskrbo na domu, a vsi niso stari 80 let. Kdo skrbi za preostalih 90 tisoč? So vsi vitalni, nepotrebni pomoči? Država podatkov nima, ugotavlja Računsko sodišče. Pilotnim projektom dolgotrajne oskrbe, ki žanjejo uspehe, že zmanjkuje denarja. Negovalnih bolnišnic oziroma oddelkov je odločno premalo, nujna sta rehabilitacijska centra po poškodbah, saj smo priča 'epidemiji zlomljenih kolkov'.

Od začetka leta oddelek zapustilo devet izkušenih medicinskih sester

05. 07. 2018 12.12

Klinični oddelek za intenzivno interno medicino UKC Ljubljana je od začetka leta zapustilo devet medicinskih sester. Vodstvo kljub večkratnim razpisom ni uspelo zagotoviti novih zaposlenih, zato so morali oddelek s petimi posteljami zapreti. Da bi delo potekalo nemoteno, bi potrebovali najmanj 12 novih medicinskih sester.

Zaradi povečanega števila obolelih za gripo v UKC Ljubljana dodajajo postelje

05. 01. 2017 15.56

Zaradi povečanega števila bolnikov z okužbami dihal in obolelih z gripo so v ljubljanskem kliničnem centru začeli dodajati postelje na različnih oddelkih Internistične klinike. Največ obolelih je med starejšimi kroničnimi bolniki, ogroženi pa so tudi majhni otroci in nosečnice.

Ležalne blazine, šotori in hladilne torbe: kako kakovostni so v resnici?

04. 08. 2016 17.22

Preizkusili smo nekaj priljubljenih pripomočkov, ki jih s seboj vzamemo na kopanje, na morje ali jih uporabimo med kampiranjem. Med njimi smo preizkusili tudi hit letošnjega poletja - vsaj na družbenih omrežjih - samonapihljivo ležalno blazino.

Tako bomo naslednjih 10 let razvijali zdravstveno varstvo

23. 12. 2015 18.04

Z resolucijo o nacionalnem planu zdravstvenega varstva 2016-2025 je Slovenija dobila desetletni strateški krovni dokument, ki govori, kako bomo pri nas razvijali zdravstveno varstvo. Za razliko od prejšnjih je tokratna resolucija opremljena s konkretnimi ukrepi, njihovimi nosilci, roki ter kazalniki uspešnosti, da bodo lahko spremljali napredek.

'Zgodba o porodnišnicah je spolitizirana'

25. 01. 2011 17.09

Glede zapiranja porodnišnic naj svoje najprej pove stroka, nato pa naj lokalna politika melje po svoje, meni Rajko Kenda. Stroka se namreč zavzema za zmanjšanje števila porodnišnic.

Ponekod se bojijo daljših čakalnih dob

18. 08. 2010 15.37

Napoved zdravnikov o tem, da <a href = "http://24ur.com/novice/slovenija/bosta-pahor-in-marusic-umirila-strasti.html" target="_blank">ne bodo delali čez polni delovni čas</a>, bo zdravstvene zavode različno prizadela. Ponekod ne pričakujejo nikakršnih težav, drugje pravijo, da bodo posledice hude, celo grozljive.

Prvega moža onkologije bodo izbrali zaposleni

03. 12. 2008 11.51

Izbira novega generalnega direktorja bo prepuščena zgolj zaposlenim, saj bo le tako zagotovljena mirna pot delovanja Onkološkega inštituta, pravi minister Miklavčič.

2,7 milijonov evrov izgube

28. 02. 2007 18.01

Klinični center Ljubljana je tudi leto 2006 zaključil z negativnim finančnim izidom.

Nova tehnika operacij mandljev in žrelnice

28. 06. 2004 00.00

V Splošni bolnišnici Dr. Franca Derganca so predstavili novo, doslej najboljšo tehniko pri operacijah mandljev in žrelnice, in aparaturo, ki to omogoča.

Preskerjeva nova direktorica celjske bolnišnice

17. 04. 2003 00.00

Svet zavoda Splošne bolnišnice Celje je za direktorico bolnišnice imenoval dosedanjo vršilko dolžnosti Štefko Presker. Njeno imenovanje mora potrditi še ministrstvo za zdravje.

Intenzivna terapija v mariborski bolnišnici

18. 02. 2003 00.00

Mariborska intenzivna terapija se lahko pohvali z več kot 80-odstotnim preživetjem najtežjih bolnikov, k čemur zagotovo pripomore tudi najsodobnejša oprema. Tako so letos pridobili dodatno bolniško sobo z dvema posteljama za intenzivno zdravljenje, sobo za pogovore s svojci in obnovili dnevni in delovni prostor za zdravnike.