lečasti oblaki

NLP, portal v drugi svet? Ne, nad Turčijo so občudovali poseben oblak

21. 01. 2023 14.24

Na nebu nad Burso so prebivalci nedavno opazili velik oblak, ki je imel posebno obliko in barvo. Nekateri so se spraševali, ali gre morda za NLP ali celo za portal v drugi svet oziroma drugo dimenzijo, spet druge pa je spomnil na ženski spolni organ. V resnici pa se je na nebu oblikoval lečast oblak, ki so zanimiv vremenski pojav, najpogosteje viden v gorskih regijah.

Zakaj so jeseni na vzhodu bolj sončne in toplejše kot v preostalem delu države?

22. 10. 2021 07.00

Jugozahodni veter je v preteklih dneh dodobra prepihal Slovenijo in nam prinesel zelo visoke temperature za ta čas. Najtopleje, tudi nad 20 stopinj Celzija, je bilo po nižinah vzhodne Slovenije, kjer so najmočnejši sunki vetra presegali hitrost 70 kilometrov na uro, še precej bolj pa je pihalo v višjih legah, lokalno tudi nad 100 kilometrov na uro. Ker je jugozahodni veter jeseni pogost, so jesenski meseci na vzhodu Slovenije običajno bolj sončni in toplejši kot v zahodni in osrednji Sloveniji. Ste se že kdaj vprašali, zakaj je tako?

Lečasti oblaki nad Slovenijo

20. 10. 2019 19.35

Nedeljsko popoldne so popestrili zanimivi oblaki, ki po svoji obliki spominjajo na leteče krožnike. V atlasu oblakov jih najdemo pod imenom altokumulus lenticularis. Za razliko od ostalih oblakov se ti oblaki ne premikajo z zračnim tokom, ampak večinoma mirujejo. V vsej svoji lepoti se pokažejo, ko jih obsije zahajajoče sonce.

Z opazovanjem oblakov do napovedi vremena

28. 03. 2019 19.30

Skoraj ne mine dan, ko ne bi mogli opazovati takšnih ali drugačnih oblakov. Ti v povprečju prekrivajo več kot polovico slovenskega neba. Pozorno opazovanje spreminjanja le-teh nam lahko veliko pove o prihodnjem vremenu.

Kdaj veter postane fen?

10. 01. 2019 19.00

Medtem ko se na severni strani Alp soočajo z ogromnimi količinami snega, ponekod celo največjimi po letu 1979, pri nas obilnejše snežne pošiljke še ni na vidiku. Pomanjkanje snega je posledica dolgotrajnega severnega zračnega toka in lege Slovenije v zavetrju Alp. Ker zrak zaradi obilnih padavin v severnih Alpah izgubi precej vlage, se na južno stran spušča kot fen, ki je kljub severni smeri razmeroma topel in suh veter.