lastniki parcel

Posplošena vrednost nepremičnin ne upošteva vrednosti opreme in parcele

31. 01. 2025 15.22

Geodetska uprava RS (Gurs) opaža, da se v zadnjem času v medijih širijo napačne oz. nepopolne informacije o vrednosti določenih nepremičnin, zato uporabnike aplikacije za vpogled v poskusne vrednosti nepremičnin poziva, naj se seznanijo s pravilno uporabo podatkov. Ob tem poudarja, da posplošena vrednost ne upošteva opreme v nepremičninah.

Rušenje uničenih domov: 22 lastnikov že prejelo odškodnine

27. 11. 2024 17.24

Država je do sedaj 22 lastnikom objektov, ki so se odločili za izplačilo odškodnin, potem ko so jim pristojni njihove domove zaradi ogroženosti po lanski avgustovski ujmi umestili na seznam za odstranitev, izplačala približno 7,5 milijona evrov odškodnin. Trenutno je v teku še izplačilo odškodnin 34 lastnikom.

Nekdanja vodja Pahorjevega kabineta ne priznava krivde

11. 11. 2024 13.32

Alja Brglez na predobravnavnem naroku na ljubljanskem okrožnem sodišču ni priznala krivde za kaznivo dejanje poslovne goljufije, ki ji ga očita tožilstvo. Tožilstvo ji očita, da se je med letoma 2007 in 2009 kot direktorica podjetja Red s podpisom pogodbe lažno dogovorila, da bo podjetje kupilo zemljišča, ki jih kasneje ni.

Bi podrli ali ne? Razmišljajo še o 74 hišah

08. 10. 2024 18.17

Po potrditvi še zadnjega seznama od skupno 258 objektov, ki so zaradi ogroženosti po lanski ujmi predvideni za odstranitev, se pristojni trenutno ukvarjajo z usodo 74 objektov, ki so jih dodatno prepoznali kot ogrožene. Tudi za njih trenutno pripravljajo strokovna mnenja. V zaključni fazi so postopki glede izplačila prvih odškodnin.

Poklukar o romski problematiki: Aktivnosti Policije že dajejo rezultate

18. 09. 2024 15.23

Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar in generalni direktor policije Senad Jušić sta obiskala Novo mesto. Najprej sta se sestala z vodstvom Policijske uprave Novo mesto in nato še z županom Mestne občine Novo mesto Gregorjem Macedonijem. Tema delovnega obiska so bile varnostne razmere v občini, tudi v povezavi z romsko tematiko.

Lastniki zemljišč na Bledu: Ne zahtevamo ničesar nerazumnega

21. 08. 2024 18.31

Predstavniki ministrstva, lokalnih skupnosti in lastnikov zemljišč na Bledu niso prišli do rešitve, kako čim prej zagotoviti zemljišča za blejsko južno obvoznico in pospešiti njeno realizacijo. Ministrica je izpostavila, da ne morejo mimo zakona, lastniki pa, da ne zahtevajo ničesar nerazumnega.

Na Litostrojski prenova za Dramo, oktobra prva premiera

13. 08. 2024 14.45

V L56 na Litostrojski, kjer bo med prenovo matične hiše delovala SNG Drama Ljubljana, trenutno prenavljajo prostore za potrebe osrednjega slovenskega gledališča. Kot je po ogledu prostorov povedala ministrica za kulturo Asta Vrečko, bo Drama konec avgusta, ko bo polno preseljena, začela z vajami, v oktobru bo prva premiera.

'Prodajala' turistične parcele, s katerimi sploh nista imela nič

29. 07. 2024 15.31

56-letni Štajerec in 43-letni Primorec sta na spletu oglaševala prodajo turističnih parcel v okolici Ankarana in Rovinja, na katerih naj bi postavili počitniške hišice. Kupce je eden izmed njiju celo odpeljal na ogled parcele, v gotovini prevzel "aro", na podlagi podpisanih pogodb so na bančni račun mariborskega podjetja nato nakazali tudi kupnino. Nazadnje se je izkazalo, da sploh nista lastnika teh zemljišč, dejanskih lastnikov parcel sploh nista poznala. Kupce sta zavajala in od njih izmolzla približno 250.000 evrov.

Zakaj država ne poruši nelegalnih bazenov, hiš, parkirišč na državnih vodnih zemljiščih?

17. 07. 2024 06.00

Kaj se zgodilo po našem majskem razkritju o nelegalnih bazenih, hišah, teniških igrišču, parkirišču na državnih vodnih zemljiščih? Direkcija za vode je gradbeni inšpekciji prijavila zgolj mobilne hiške v Ankaranu. Direkcija letno prijavlja med 50 in 60 nedovoljenih gradenj, posegov. V zadnjih štirih letih skupno 343. Tudi gradnjo stanovanjskih hiš na poplavno ogroženih območjih. Kako ukrepa, kakšne so sankcije? Avgustovske poplave pa so opozorile, da smo gradili tudi tam, kjer ne bi smeli. Se bo gradnja zaostrila? Kakšni pa so načrti glede uničenih, poškodovanih domov, ki čakajo na vladnem seznamu?

'Ne preostane nam drugega, kot da se odločimo in zapustimo svoje hiše'

27. 08. 2023 07.00

Iz nočnega neba se je neumorno cedilo že nekaj ur. Ob treh zjutraj so v Lokah pri Mozirju začeli zvoniti telefoni. "Voda gre." Prebivalci štirih hiš na desnem bregu Savinje so skočili na noge in se spustili v kleti ter pritličja. Vedeli so, kaj morajo storiti. Ni bilo prvič. Stvari so reševali že leta 1990, pa 2012. Toda tokrat je bilo drugače. Dve uri kasneje je voda segla do kolen, umaknili so se iz hiš. To je bila zadnja noč, ki so jo prebili na zemlji svojih očetov.

Bo Merlak vrnil zemljišča in odstopil od obnove hotela Zlatorog?

23. 08. 2023 06.00

Si predstavljate, da kupite nepremičnino skupaj z zemljo in vso potrebno dokumentacijo, ko pa z dovoljenjem v roki hočete zagnati stroje, vas država pozove, da parcelo vrnete? To je doletelo kriptomilijonarja Damiana Merlaka, zadnjega v vrsti lastnikov prestižnih bohinjskih hotelov, v kar jih je skozi okrilje svoje družbe Alpinia spremenil prav Merlak, s tem pa v napol razpadajoč gorenjski biser vrnil turiste, predvsem pa ugled. O tem, kaj si misli o potezi sklada, je Merlak ekskluzivno spregovoril za našo oddajo.

Župan Polzele bi pozidal zeleni pas, krajani besni: 'Ne bomo spali sredi Stožic'

22. 07. 2023 17.30

Prebivalce Polzele razburja načrtovana pozidava zelenega pasu na Bregu pri Polzeli, ki jo predvideva predlagani prostorski načrt. Ta bi zasebnemu investitorju v sodelovanju z občino omogočil gradnjo pokritih športnih in gostinskih objektov, trgovskih stavb in stavb za storitvene dejavnosti, čemur tisti, ki živijo najbližje, nasprotujejo, češ da gre za grob poseg v naravo. "Nismo kupili zemljišč, da bomo spali sredi Stožic," pravijo. Ker njihove pripombe niso bile uslišane in ker menijo, da so bili pri projektu zavedeni, so pred kratkim vložili pobudo za referendum. Župan vse očitke zavrača.

Poleti ob Nadiži prepovedano kopanje domačih živali

02. 06. 2023 14.34

Na kopalnih mestih ob Nadiži je od 15. junija do 31. avgusta med 9. in 19. uro prepovedano kopanje domačih živali ter njihovo zadrževanje na obrežju reke. Prepovedani so tudi športna plovba, kurjenje ognja na nabrežju ter kakršno koli onesnaževanje vode in okolice, so sporočili iz kobariške občine. S 15. junijem bo na dostopnih mestih ob Nadiži veljal tudi parkirni režim.

Skupina Slovencev se bori, da jih ne bi 'izgnali' s hrvaške obale

02. 04. 2023 17.52

Na hrvaški strani Piranskega zaliva se skupina Slovencev bori, da jih ne bi izgnali s hrvaške obale. V naselju Alberi je še v času Jugoslavije več kot 200 Slovencev kupilo majhne parcele. Po razpadu države so se oblasti odločile, da na tem območju ne smejo graditi. Toda zadnja leta povsod okoli njih rastejo luksuzni turistični kompleksi, gradi se celo na sami obali, le malim lastnikom gradnje ne dovolijo. Zato opozarjajo, da pred zakonom niso enaki in da jih kapital hoče pregnati z njihove zemlje.

'Kmete bodo prisilili, da se odrečejo prvovrstnim zemljiščem'

30. 03. 2023 06.00

Načrti za postavitev suhih vodnih zadrževalnikov razburjajo prebivalce Savinjske doline. "Ti načrti ogrožajo bivanjsko okolje, kmetijstvo, gospodarstvo in naravo naše doline," se bojijo prebivalci pod okriljem Civilne iniciative Savinja. Na Direkciji za vode mirijo, da se kakovost bivanja prebivalcem na teh območjih ne bo poslabšala, bodo pa naselja na tem območju manj poplavno ogrožena. Zemljišč, na katerih bodo zgrajeni nasipi suhih zadrževalnikov, sicer res ne bo več možno obdelovati, priznavajo. Na stran kmetov pa so stopili na kmetijskem ministrstvu, kjer poudarjajo, da predlog pomeni trajno izgubljen kmetijski potencial.

V dveh letih naj bi v Divači začela obratovati največja sončna elektrarna v Sloveniji

11. 03. 2023 14.05

Divaški občinski svetniki so na seji prejšnji teden potrdili sklep o začetku priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta za umestitev sončne elektrarne ob avtocestnem razcepu pri Divači. Elektrarna naj bi začela obratovati v roku dveh let, vendar je že pred samim sprejetjem naletela na različna mnenja, kar se tiče koristi, ki jo bo občina imela od elektrarne in okoljskega vpliva.

Na Krasu že poteka izvoz lesne mase in čiščenje pogorišča

03. 08. 2022 11.20

Ob požaru na goriškem Krasu je bilo za zaustavitev ognjene stihije potrebno narediti več interventnih posekov gozda. Les iz teh posek mora biti po uredbi poveljnika Civilne zaščite odstranjen do 20. avgusta, saj lahko v primeru novega požara predstavlja nova žarišča. Prizorišče so si ogledali tudi pristojni s kmetijskega ministrstva in predstavniki Zavoda za gozdove in podjetja Slovenski državni gozdovi, ki so poudarili, da mora biti lesa masa čim prej odstranjena, saj predstavlja nevarnost za ponoven vžig.

Največji požar v zgodovini Slovenije pogašen, a previdnost je še potrebna

01. 08. 2022 12.45

Po 17 dneh boja s plameni lahko Kraševci, gasilci in ostale ekipe na terenu končno zadihajo. "Največji požar v zgodovini Slovenije je pogašen, ob 19. uri bo preklican tudi državni načrt zaščite in reševanja ob velikem požaru v naravnem okolju," je sporočil vodja intervencije Simon Vendramin iz Gasilske enote Nova Gorica. Na terenu sicer ostaja požarna straža, društva, ki jo bodo izvajala, bodo ob tem zadolžena tudi za gasilsko stražo. Pregled pogorišča bodo opravili dvakrat na dan. Po prvi oceni Zavoda za gozdove Slovenije je požar zajel območje, veliko 3600 hektarjev.

Po asfaltiranju ceste v dolini Vrata: 'Prometni kaos je iz dneva v dan večji'

05. 07. 2022 16.21

Ob začetku poletne turistične sezone so se uresničile bojazni kranjskogorske občine in turističnih delavcev zaradi prometnega kaosa v dolini Vrata. Veliko število vozil, ki so jih v dolini našteli minuli konec tedna, napoveduje rekordni obisk in tudi vrsto težav, ker načrtovani prometni režim po asfaltiranju ceste še ni vzpostavljen. Pravzaprav je zdaj še slabše. "Bojimo se tudi trenutka, ko ponesrečenega v gorah ne bo mogoče pravočasno prepeljati v bolnišnico," opozarja predsednik Turističnega društva Dovje - Mojstrana.

Zaradi napak Fursa in Geodetske uprave lastniki gozdov dobili višje položnice

19. 05. 2022 18.42

Pretekli teden je več kot 184 tisoč lastnikov gozdnih površin prejelo položnico za pristojbino za vzdrževanje gozdnih cest za lansko leto. In marsikdo med njimi je bil presenečen – vendar negativno. Na položnicah je bil 2-krat, 3-krat ali celo 7-krat višji znesek kot leto pred tem. Na nekoliko čudne vsote so lastniki opozorili pristojne in šele takrat je Finančna uprava opazila, da se je nekje res zalomilo. Kako se bo ta težava rešila in kako je do nje sploh prišlo?

ANALIZA PRVI DEL: Kako bi politične stranke reševale največje izzive časa?

28. 03. 2022 06.00

Pred prvim velikim predvolilnim soočenjem predsednikov največjih političnih strank, ki je na sporedu nocoj ob 20. uri na POP TV, objavljamo poglobljeno analizo volilnih programov. Kakšne ukrepe bi sprejeli, da nas prihodnjo zimo ne bo zeblo in bodo police še vedno založene s hrano? Si bodo mladi lahko privoščili lastno stanovanje? Danes je stanje še slabše kot pred štirimi leti. Kaj pa zunanja politika? Večina strank je zvezi Nato denimo še vedno naklonjena.

Dvorec Fala: na dražbo eden največjih grajskih kompleksov pri nas

14. 11. 2021 19.07

Dvorec Fala – eden največjih grajskih kompleksov pri nas – v ponedeljek roma na dražbo. Novega lastnika bo iskal prek spleta, novodobni graščak pa bo za pet parcel v skupni izmeri 2,2 hektarja moral odšteti najmanj dobrih 491 tisočakov (toliko je izklicna cena), pri čemer je vrednost nepremičnine ocenjena še na dobrih 200.000 evrov več. Dosedanji lastnik Milan Slavič, ki je dvorec kupil leta 2006 in ga tudi deloma obnovil, sicer še vedno upa, da se to ne bo zgodilo. Graščina se je na dražbi znašla zaradi domnevnih dolgov. Slavič je ob nakupu nepremičnine namreč zadržal 52.000 evrov kupnine, ker nekdanji lastnik ni popolnoma izpraznil kompleksa, njegov dedič pa je to terjatev zdaj prodal.

Goljufi na otoku Braču našli način, kako graditi v nedotaknjenih zalivih

13. 10. 2021 15.48

Hrvaška policija je stopila na prste dobro organiziranim goljufom, ki so zemljišča v nedotaknjenih zalivih v okolici Milne na Braču prodajali kot zazidljiva. Celo s kartonastimi maketami so dokazovali, da tam že stojijo zgradbe, in zahtevali njihovo legalizacijo. Kupci so nato vložili zahtevo za nadomestno zgradbo, ki bi v turistično razviti regiji zagotovo prinašala velike zaslužke. Hrvaške organe je na dvomljive posle opozorila francoska obveščevalna služba, goljufom pa so prišli na sled, ko so preiskovali pranje denarja.

Večina Koprčanov na referendumu za uveljavitev prostorskih aktov za Urbano središče Barka

10. 10. 2021 12.28

Na naknadnem referendumu v Mestni občini Koper je po veliki večini preštetih glasov 59,23 odstotka volivcev glasovalo za uveljavitev odloka o veljavnosti prostorskih aktov na delu območja Urbano središče Barka, proti jih je bilo 40,77 odstotka. Referenduma se je udeležilo dobrih 9600 volilnih upravičencev oz. 22,57 odstotka. S tem je bil dosežen tudi potreben kvorum za veljavnost referenduma.

Na desnem bregu Save raj za sprehajalce, na levem črna odlagališča

25. 05. 2021 06.00

Podjetnik, ki bo v naravo odložil gradbene odpadke, lahko dobi od 10.000 do 30.000 evrov kazni, seveda, če ga inšpektorji dobijo pri umazanem delu. Takšno kazen tvega kljub temu, da bi ga odvoz na ustrezen obrat za predelavo odpadkov stal nekaj sto evrov. So okoljski inšpektorji res brezzobi tigri, ki kršitelje le redko izsledijo, ali so slednji tako pogoltni za svoj dobiček, da so pripravljeni nevarne odpadke odvreči na območje vodnega zajetja? Medtem ko postajajo rečna obrežja rekreacijska območja, pa so zgolj nekaj metrov stran legla divjih odlagališč.

Nova uredba bi omogočila posege v pragozd: 'Zelena luč za uničenje zadnjih koščkov prvobitne narave'

27. 03. 2021 09.34

Vlada z uredbo s področja gozdarstva uvaja spremembe, s katerimi bo prižgala zeleno luč za uničenje še zadnjih koščkov prvobitne slovenske narave, opozarjajo strokovnjaki in okoljevarstvene organizacije. Na kmetijskem ministrstvu pojasnjujejo, da tako rešujejo problematiko širjenja podlubnikov iz gozdnih rezervatov v okoliške gospodarske gozdove in preprečujejo gospodarsko in ekološko škodo lastnikov gozdov. A stroka, ki sicer lastnike gozdov razume, tej uredbi nasprotuje, saj je ''potrebno reševanje problemov od primera do primera, nikakor pa ne z uredbo, kakršna je v obravnavi, ki zajema kar vse rezervate naenkrat''.

Gurs zaključil lokacijsko izboljšavo zemljiškoknjižnega katastra

25. 11. 2020 10.57

Geodetska uprava RS (Gurs) je končala projekt lokacijske izboljšave zemljiškokatastrskega prikaza na območju celotne države, ki je potekal med marcem 2018 in letošnjim novembrom. Z izboljšavami se bo lažje izvajalo prostorsko, okoljsko in zemljiško politiko, povezava z drugimi prostorskimi podatki pa bo ustreznejša.

Odslej na rdečem seznamu celotna Hrvaška, Avstrija in Madžarska

08. 11. 2020 07.59

Na rdečem seznamu držav oziroma njihovih delov, ob vrnitvi iz katerih je - razen v primeru izjem - obvezna karantena, so od danes celotna Hrvaška, Avstrija in Madžarska. Od italijanskih dežel je izjema samo Kalabrija. Na rdečem seznamu je po novem tudi Srbija.

Na rdečem seznamu po novem celotna Hrvaška, Avstrija in Srbija

05. 11. 2020 20.18

Vlada je na današnji dopisni seji izdala Odlok o spremembah Odloka o odrejanju in izvajanju ukrepov za preprečitev širjenja nalezljive bolezni covid-19 na mejnih prehodih na zunanji meji in na kontrolnih točkah na notranjih mejah RS. Na seznam rdečih držav so na novo dodane Andora, celotna Avstrija, Bolgarija, Ciper, Hrvaška, Madžarska, Španija, Vatikan, San Marino, Italija (brez administrativne enote Kalabrija) in Srbija.

Od danes daljši seznam rdečih držav, na njem tudi večina regij ob slovenski meji

26. 10. 2020 06.47

V veljavo je stopil nov odlok o ukrepih za preprečitev širjenja covida-19 na mejnih prehodih, ki določa daljši seznam rdečih držav oziroma njihovih delov. Na njem je tudi večina regij ob meji s Slovenijo, na zelenem seznamu pa po izpadu Srbije ni več nobene evropske države ali njenega dela; so le še Avstralija, Nova Zelandija in Urugvaj. V odloku tudi usklajujejo nova pravila napotitve v karanteno, ki so začela veljati z uveljavitvijo petega protikoronskega zakona.