lastnik gozda

Je risa na dvorišče hiše prignala lakota? 'Gozd je vse bolj prazen'

29. 12. 2024 19.56

Marsikateri raziskovalec danes zavida prebivalcem naselja blizu Iga. V neposredni bližini hiš se je namreč zadrževal ris, tik pred dvoriščem je nepremično sedel kar pol ure. Domačini ugibajo, da ga je morda prignala lakota, v Društvu za zaščito živali pa opozarjajo, da jim dodaten stres lahko povzročijo tudi rakete oziroma petarde. In ob tem domačini še poudarjajo, da risi ne vdirajo v prostor, kjer bivamo ljudje, pač pa da smo mi tisti, ki smo, ko smo gradili tako blizu gozda, vdrli v njihovo prvotno bivalno okolje.

Do toplotnih črpalk tudi s subvencijami do šest tisočakov

04. 10. 2024 06.00

Vse več gospodinjstev se odloča za zniževanje stroškov ogrevanja z vgradnjo toplotnih črpalk. Pri tem jim s subvencijami pomaga Eko sklad, ki je samo letos za to namenil dobrih 25 milijonov evrov. Subvencijo je mogoče dobiti tudi, če se odločimo, da se bomo namesto z oljem ogrevali na drva oziroma na biomaso. V nekaterih primerih znašajo tudi do 50 odstotkov priznane naložbe, je pa dobro vedeti, da subvencijo dobite v celotnem znesku le, če dokažete, da ste staro kurilno napravo odstranili iz hiše.

Pravna varnost pri sklepanju prodajne pogodbe o nakupu nepremičnine: Ključni koraki v postopku skrbnega pravnega pregleda nepremičnine

09. 09. 2024 00.15

Nakup nepremičnine predstavlja naložbo v prihodnost, za katero se načeloma odločimo le enkrat, morda dvakrat v življenju. Če sodimo po odstotku lastniških nepremičnin v Sloveniji, bi lahko rekli, da je nakup nepremičnine cilj vsakega Slovenca. Da bi do cilja prišli brez nepotrebnih ovir, je za sam postopek nakupa nepremičnin pomembno, da veste kakšno nepremičnino kupujete, tako glede dejanskega kot pravnega stanja.

Ministrica na Krasu: Treba bo poenostaviti pridobivanje soglasij lastnikov zemljišč

22. 07. 2024 14.56

Za vzpostavitev protipožarne infrastrukture, predvsem na Krasu, bo treba poenostaviti pridobivanje soglasij lastnikov zaraščenih zemljišč, so danes na pogorišču pri Škrbini dejali pristojna ministrica Mateja Čalušić ter predstavniki zavoda za gozdove in občine Komen. Na Trstelju je sicer davi znova zagorelo, a so ogenj hitro pogasili.

Zaslužili 2,5 milijona evrov, letošnji zmagovalec prodan za 9960 evrov

27. 02. 2024 13.08

Organizatorji letošnje licitacije vrednejših sortimentov lesa na Koroškem, ki je bila po zbrani količini druga največja doslej, zaznavajo rahlo ohlajanje trga. Kljub po njihovi oceni doslej najboljši kakovosti lesa se to ni toliko pokazalo pri ponujenih cenah. Težave v povezavi s prostorom pa letos dodatno stopnjuje prijava kmetijski inšpekciji.

Kraška megla, pogozdovanje z droni in plavajoče smeti

16. 12. 2023 07.00

Skrivnostna kulisa je poskrbela za dodaten dramatični učinek ob otvoritvi še ene gradbene etape največjega infrastrukturnega projekta v državi. Medtem pomoč za slovenske gozdove prvič prihaja iz zraka. Stroji pa so začeli z rušenjem nelegalno postavljenega objekta na Hvaru. Svetovne medije so dosegle fotografije žalostnih prizorov Drinskega jezera pri Višegradu. Kaj je še zaznamovalo pretekli teden?

Najbolj skrbni lastniki gozdov: dobiček se ne meri le v evrih

06. 12. 2023 18.19

Da lahko planinci in pohodniki uživajo v lepotah naše narave, se lahko zahvalijo tudi tistim lastnikom zemljišč, ki za naravo znajo skrbeti. Za Slovenijo bi lahko rekli, da je bolj dežela dreves kot ljudi. Pri nas jih raste kar milijarda štiristo milijonov, mnoga prav zato, ker nekdo skrbi zanje. V Sevnici so danes podelili nagrade 14 lastnikom gozda, ki se zavedajo, da se dobiček ne meri le v evrih, ampak tudi v tem, kako skrbimo za prihodnost.

Bo kmalu pozidan še eden od zadnjih neokrnjenih delov istrske obale?

13. 11. 2023 12.50

Bo hrvaška Istra že v nekaj letih dobila novo luksuzno letovišče? In to na neokrnjenem delu vzhodne obale? Za 100 milijonov evrov vredno investicijo stoji nemška skupina Lama, ki namerava na okoli 50.000 kvadratnih metrih zgraditi 40 vil z bazenom in razgledom na Cres ter Kvarnerski zaliv.

Voda iz jezera Ledine v Ratečah ogroža sedem hiš, v nekaterih že udarja podtalnica

06. 11. 2023 08.57

Po močnem deževju minuli konec tedna voda iz presihajočega jezera Ledine v Ratečah povzroča velike težave in ogroža sedem stanovanjskih objektov, v nekaterih hišah pa že udarja podtalnica. Gasilci vodo iz jezera, ki ima zdaj stabilen nivo, prečrpavajo z visokozmogljivostnimi črpalkami, kar bo trajalo še več dni. Na Gorenjskem imajo sicer težave tudi zaradi aktivacije že znanih plazov, poleg tega so se v nedeljo novi sprožili v Bohinju.

'Lastnik, ki ne more ustvarjati dohodka, tudi nima interesa za vzdrževanje'

19. 03. 2023 14.04

Ljubljanski mestni gozdovi obsegajo 2151 hektarjev oziroma 7,8 odstotka površine Mestne občine Ljubljana. In upravljanje z njimi ni enostavno, saj je lastništvo zelo razdrobljeno. Mestni gozdovi imajo namreč kar 1562 lastnikov in solastnikov. S kakšnimi izzivi se spopadajo in kdo odloča o posekih dreves?

Nekomu sekunda zabave, drugim več ur travme

28. 12. 2022 07.00

Medtem ko smo z eno nogo že blizu konca praznikov, po ulicah vsak dan bolj odmevajo zvoki pirotehničnih sredstev. In čeprav večinoma uživamo ob pogledu na ognjemet, nekatere pa razveseli pok petarde, so naši štirinožni prijatelji zaradi glasnih zvokov velikokrat podvrženi stresu in trpljenju.

Na Švedskem los napadel žensko, ki je sprehajala psa

29. 09. 2022 08.45

Na vzhodu Švedske je v sredo los napadel in ranil žensko, ki je v gozdu v občini Tyresö sprehajala psa. Občinski lovski redarji še vedno preiskujejo obsežno območje in iščejo losa.

Na območju Vojnika v požaru zidanice umrl moški

16. 08. 2022 18.21

V naselju Male Dole v občini Vojnik je zgorela zidanica sredi gozda. Kljub intervenciji gasilcev je objekt povsem pogorel, v njem pa je bil tudi lastnik, ki je med požarom umrl.

Prvi vidni znak napada: črvina za luskami in na pajčevinah

08. 08. 2022 13.17

V drugi polovici julija se je močno povečalo število s podlubniki napadenih dreves, opozarja Zavod za gozdove Slovenije. Poškodbe so zaradi podlubnikov največje v smrekovih gozdovih na območju Črne na Koroškem, Gorenjske, Kočevja in Zgornje Savinjske doline. Zavod za gozdove Slovenije opozarja, da lahko zaradi izredno toplega in sušnega vremena v avgustu in v nadaljevanju leta pričakujemo povečanje poškodb zaradi smrekovih podlubnikov tudi na drugih območjih Slovenije. Lastnike gozdov pozivajo, naj redno pregledujejo svoje gozdove in v primeru napada podlubnikov nemudoma začnejo s sanacijo poškodovanih gozdov. O začetku sanacije morajo lastniki gozdov obvestiti revirnega gozdarja.

Zaradi izredno toplega in sušnega vremena več napadov podlubnikov

05. 08. 2022 16.09

V drugi polovici julija se je močno povečalo število dreves, ki so jih napadli podlubniki, opozarja Zavod za gozdove Slovenije (ZGS). Poškodbe so največje v smrekovih gozdovih na območju Črne na Koroškem, Gorenjske, Kočevja in Zgornje Savinjske doline. Zaradi izredno toplega in sušnega vremena se lahko razmere poslabšajo tudi drugje, opozarjajo.

V Sevnici pri žaganju bukve umrl 22-letnik

01. 05. 2022 15.01

Pri sečnji dreves na Artu v občini Sevnica je v soboto zjutraj umrl 22-letnik. Kot so sporočili z novomeške policijske uprave, ga je s krošnjo zadelo padajoče drevo.

Les 'nafta' Skandinavije, v Avstriji zasebni lastniki na trgu kot eno

16. 02. 2022 06.00

Tako Finska kot Avstrija veljata za državi, ki sta tesno povezani z gozdom in zato imata dolgo gozdarsko in lesno tradicijo. Ob težkih vremenskih pogojih, ki vladajo v tej nordijski državi, se je Finska usmerila predvsem v proizvodnjo papirja in kartona, ki sta njena najbolj pomembna izvozna produkta. Slovenska severna soseda Avstrija na drugi strani slovi po dobro razviti žagarski industriji in tesnemu povezovanju zasebnih lastnikov gozdov. Njihova združenja so se do danes ponekod že preoblikovala v podjetja, ki svojim članom zagotavljajo reden in varen prihodek od prodaje lesa.

'Država poudarja, da je les njeno naravno bogastvo, svojih objektov pa ne gradi iz lesa'

04. 02. 2022 06.00

Skoraj vsak peti Slovenec je lastnik gozda, v državi imamo več kot 400.000 gozdnih posesti. Les je prisoten v vsakem slovenskem domu, lesna goriva – drva, peleti, sekanci – so najpogostejši energent za ogrevanje v gospodinjstvih. A v prihodnosti se bo les ob prizadevanjih po zmanjšanju ogljičnega odtisa iz energenta podeželja spremenil v pomemben material za gradnjo. Povpraševanje po lesenih objektih narašča že zdaj, predvsem zaradi hitre gradnje in dobre toplotne izolativnosti, ki dobro kljubuje nestabilnim cenam energentov na trgu.

Kje konča državni les – doma ali v tujini?

03. 02. 2022 06.00

Podpora in oskrba domače lesnopredelovalne industrije, tudi to je bil razlog za ustanovitev družbe Slovenski državni gozdovi. Skoraj 180 podjetij, ki ima za nakup lesa sklenjene dolgoročne pogodbe, mora les predelati doma. A dva od petih največjih kupcev – Megales in GG Bled – v letu 2020 dolgoročne pogodbe nista imela. Kaj to pomeni? Da nista bila zavezana k predelavi lesa v Sloveniji? Kje je končal ta les? Medtem, ko domača podjetja opozarjajo, da lesa ne dobijo dovolj in ga morajo kupovati na tujih trgih, pa so na seznamu dolgoročnih pogodbenikov tudi tujci.

Iz gozdov ukradli 100 kamionov državnega lesa

02. 02. 2022 06.00

Več kot tisoč kubičnih metrov lesa vsako leto izgine iz državnih gozdov. Največ pokradenega lesa iz gozdov v lasti države, ki se razprostirajo na 12 odstotkih površine Slovenije, so zabeležili v letu 2020, ko so izmaknili kar za 100 polnih tovornjakov lesa. Večinoma morajo storilci najprej drevesa posekati in jih s tovornjaki izvleči iz gozdov. Zato je vprašanje, kako lahko takšna dejanja ostanejo neopažena. Sodnih epilogov skorajda ni. Ukraden les iz slovenskih gozdov konča tudi v Avstriji in Italiji.

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev

01. 02. 2022 06.00

Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

Gozdovi – politični fevd?

30. 01. 2022 07.02

Bitka za dve milijardi evrov vreden državni gozd je, sodeč po kadrovskih menjavah, v ospredju vsake vlade. Na čelo družbe, ki obvladuje petino vseh gozdov, ustanovili pa so jo na pobudo takratnega SD-jevega ministra za kmetijstvo Dejana Židana, vselej postavijo človeka iz vladajoče garniture. Pa zna država, ki je po gozdnatosti v evropskem vrhu, za Finsko in Švedsko, izkoristiti to izjemno naravno bogastvo? Kako kraj lesa, ki jih merimo v desetinah tovornjakov, nihče ne opazi? Kaj pomeni izjemna razdrobljenost gozdov, imamo jih kar 413 tisoč? Največji med zasebnimi lastniki pa Rimokatoliška cerkev. Zakaj smo tujcem odprli vrata na stežaj, kaj se dogaja z lesnopredelovalno industrijo in koliko je v resnici vreden naš les?

Cene drv, energenta podeželja, so najvišje v zadnjih desetih letih

29. 11. 2021 06.00

Polovica slovenskih gospodinjstev se najraje ogreva na lesna goriva. Tisti, ki za ogrevanje uporabljajo drva ali pelete, bodo letošnjo kurilno sezono plačali več. Drugače je pri sekancih, tam je cena celo upadla. V primerjavi s kurilnim oljem so peleti 45 odstotkov cenejši, sekanci pa kar 82 odstotkov. Podjetja, ki uporabljajo les kot primarno surovino, opozarjajo, da je cena trikrat narasla.

Elon Musk izbira lokacijo za novo tovarno. Bo sprejel slovensko vabilo?

22. 09. 2021 19.52

Si predstavljate, da bi drugi najbogatejši človek na svetu, najbolj znan kot lastnik Tesle in SpaceX-a, Elon Musk svojo naslednjo megatovarno odprl prav pri nas? Po tem, ko je zgradil gigapodjetja že v Nevadi, Teksasu, New Yorku, Berlinu in Šanghaju, je napovedal, da razmišlja o gradnji še enega. Ugibanja so bila, da bo naslednja lokacija Teslinega podjetja Rusija, a je Musk te govorice zanikal in na Twitterju objavil, da se še niso odločili za lokacijo. Dobrodošlico v Sloveniji pa mu je že izrekel premier Janša.

Skrivnosti Bajnskih dvorov: urbana legenda o zakladu kriva za razdejanje grofičinega groba

05. 09. 2021 07.00

Lesena, deloma okovana vrata se brez večjega napora odpro. Zaškripajo, ko v nepovabljenega obiskovalca buhne zatohel zrak, mešanica poletne sopare in prijetnega hladu notranjosti mogočne grobnice. Temna in skrivnostna preteklost vabi. Ko se oko privadi, najprej zagleda kamnit oltar, kupe razbitih opek, lesene ostanke kdo ve česa že. In sredi tega polmraka, na levi in desni, prekrita s plastmi večletnega prahu in pajčevine, kot bi bila odeta v mehko odejo, stojita veličastna kamnita sarkofaga. Grofičin je razdejan, razbit, deloma povsem odprt. Na posmrtnih ostankih počivajo le še posamezni koščki preperelega črnega blaga. Na dotiku kogar koli. In to le zato, ker je nekoč obstajala zgodba, da so bogate lastnike Bajnskih dvorov pokopali z velikim zakladom. Pa so jih res?

Radovedni medved zataval v bližino lokala: 'Prvič smo medveda videli tako blizu'

01. 07. 2021 06.00

V kraju Stari trg pri Ložu so opazili medveda, ki se je močno približal obiskovalcem tamkajšnjega lokala Gušt Bar. Na spletu so objavili posnetek, kako se medved za nekaj trenutkov zadrži v bližini, si ogleda ljudi, nato pa nadaljuje svojo pot proti gozdu. "Prizor je bil zanimiv, saj je bilo to prvič, da se je medved tako približal lokalu," je dejal lastnik lokala.

Neznanec razrezal ograjo: izpuščenih več kot 30 damjakov

11. 05. 2021 18.48

Kdo je kriv za pobeg črede damjakov iz obore, bi rad razjasnil Janko Lukežič, ki jih od prejšnjega tedna v svojih ogradah v Sračji dolini pogreša več kot 30. Do nedavnega je bilo namreč srnjadi v njegovi obori ob sprehajalni poti na Rašico več kot 100. Kot nam je lastnik povedal, je na robu gozda ograjo razrezal nekdo, ki se z njegovo vzgojo damjakov in jelenov za meso, ne strinja. Te izpuščene živali so zdaj v večji nevarnosti, zunaj ograde imajo namreč le majhne možnosti za preživetje.

V Romuniji ustrelili enega največjih rjavih medvedov v Evropi

05. 05. 2021 08.54

Emanuel Liechtensteinski, lastnik znamenitega gradu Riegersburg na vzhodnem Štajerskem, naj bi zaradi trofeje v Romuniji ubil enega največjih rjavih medvedov v Evropi. Tamkajšnje ministrstvo zdaj preiskuje dogodek.

Nova uredba bi omogočila posege v pragozd: 'Zelena luč za uničenje zadnjih koščkov prvobitne narave'

27. 03. 2021 09.34

Vlada z uredbo s področja gozdarstva uvaja spremembe, s katerimi bo prižgala zeleno luč za uničenje še zadnjih koščkov prvobitne slovenske narave, opozarjajo strokovnjaki in okoljevarstvene organizacije. Na kmetijskem ministrstvu pojasnjujejo, da tako rešujejo problematiko širjenja podlubnikov iz gozdnih rezervatov v okoliške gospodarske gozdove in preprečujejo gospodarsko in ekološko škodo lastnikov gozdov. A stroka, ki sicer lastnike gozdov razume, tej uredbi nasprotuje, saj je ''potrebno reševanje problemov od primera do primera, nikakor pa ne z uredbo, kakršna je v obravnavi, ki zajema kar vse rezervate naenkrat''.

Obnova gradu Podčetrtek: občina upa na državna sredstva

20. 02. 2021 08.35

Občina Podčetrtek je obnovo gradu Podčetrtek, ki ga je od družine Zečević kupila za 150.000 evrov, prijavila na razpis ministrstva za kulturo. Sanacija gradu se bo začela še letos, je povedal župan Podčetrtka Peter Misja. K ureditvi gradu pa si občina želi privabiti tudi zasebnega investitorja.