laboratorijski sistem

Reforma zdravstva v praksi: višje plače in več avtonomije
16. 05. 2023 06.03Nižji davki, višja plača, boljši delovni pogoji. Kaj so glavni razlogi, da gredo medicinske sestre službo iskat v tujino? Na podlagi njihovih izkušenj smo primerjali davke, zahtevnost poklica in kakovost življenja v Avstriji, ki je med medicinskimi sestrami iz Slovenije najbolj priljubljena, na Finskem in v Estoniji. Kako daleč je sistem slovenskega zdravstva od tistega, po katerem bi se radi zgledovali?

Sindikati zdravstva in socialnega varstva in vlada bližje dogovoru
30. 11. 2022 06.12Reprezentativni sindikati zdravstva in socialnega varstva ter vlada so po pogajanjih o odpravi plačnih nesorazmerij korak bliže k sklenitvi dogovora. Strani bosta zdaj skušali uskladiti sporazum in ga prihodnji teden parafirati. Nezadovoljen ostaja sindikat delavcev v zdravstveni negi, ker vlada ne pristaja na zvišanje plač skupini E3.

Slovenska policija ima nov sistem za preiskave prstnih odtisov
16. 04. 2022 18.29Slovenska policija je ponosno predstavila nov sistem za preiskovanje in identifikacijo prstnih odtisov Afis, ki vključuje delovne postaje za preiskavo prstnih odtisov in prstnih sledi ter elektronski in mobilni odvzem prstnih odtisov. Ima sodoben algoritem, ki omogoča kakovostnejše preiskave, pa tudi mednarodno izmenjavo daktiloskopskih podatkov. Nadgradnja obstoječega sistema zaradi starosti ni bila mogoča.

Nov laboratorijski sistem v uri na do 800 vzorcih naredi več kot 50 različnih preiskav
06. 04. 2022 16.02V Zdravstvenem domu Ljubljana - Center so dobili novo pridobitev – avtomatiziran laboratorijski sistem za analizo vzorcev krvi, ki je visoko zmogljiv in tehnološko najnaprednejši sistem na primarni ravni v Sloveniji. Najsodobnejša laboratorijska oprema bo omogočala hitro izvajanje preiskav, pacienti bodo tako na diagnostične rezultate čakali občutno manj. Simboličnega odprtja sta se udeležila tudi minister za zdravje Janez Poklukar in podžupan MOL Dejan Crnek.

V Sloveniji potrdili novo podrazličico omikrona
27. 01. 2022 10.55Kot je potrdila direktorica NLZOH Tjaša Žohar Čretnik, smo tudi pri nas potrdili novo podrazličico omikrona BA.2, ki so jo doslej zabeležili predvsem na Danskem. Ta različica naj bi bila še bolj kužna, a uradnih izsledkov o tem še ni. Okužbo so potrdili pri osebi v Podravju. Po neuradnih podatkih naj bi dva primera te različice potrdili tudi na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani.

V nedeljo 57 novih okužb, Logarjeva: Situacija se delno umirja
07. 06. 2021 09.47V nedeljo smo v Sloveniji opravili 1329 PCR-testov, potrdili pa "le" 57 novih okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tako 4,3-odstoten. Hospitalizirani so 203 covidni bolniki, od tega jih 51 potrebuje intenzivno terapijo. Umrli sta dve osebi s covidom-19. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov znaša 242. "Slovenija izpolnjuje lastne kriterije za prehod v zeleno fazo, vsekakor pa to ne velja za evropske kriterije, po katerih smo še vedno v rdeči fazi," je na novinarski konferenci dejala vodja strokovne skupine za covid-19 Mateja Logar.

Na leto se rodi okoli 1000 otrok z eno od redkih bolezni
16. 03. 2021 06.00V Pediatrični kliniki so se razveselili novega sekvenatorja, ki je že v uporabi. Gre za elektronsko napravo, s katero bodo otrokom hitreje odkrili morebitne genetske bolezni, do zdaj je bilo treba rezultate preiskav dolgo čakati. "Zaradi večje zmogljivosti računamo, da bomo postopno pomembno skrajšali čas do izvida, kar je za družine z resno bolnimi otroki tudi izredno pomemben faktor," je dejal Jernej Kovač iz laboratorija za diagnosticiranje bolezni.

V nedeljo 244 novih okužb
15. 02. 2021 10.13V nedeljo so v Sloveniji ob opravljenih 1274 PCR testih potrdili 244 okužb z novim koronavirusom – delež pozitivnih je bil 19,2 odstotka. Opravljenih je sicer bilo tudi 9127 hitrih antigenskih testov, pozitivne pa od 13. februarja potrjujejo še s PCR testi. 738 oseb je hospitaliziranih, 135 jih potrebuje intenzivno nego. Umrlo je 11 covidnih bolnikov.

Štrukelj o novem sevu koronavirusa: Mutacij se ne bojmo preveč, so običajne
21. 12. 2020 08.40Novi sev koronavirusa se zaenkrat kaže kot precej bolj nalezljiv od zdaj poznanih. Vendar pa bistveno ne vpliva na učinkovitost obstoječih cepiv proti covidu-19, miri Borut Štrukelj z ljubljanske fakultete za farmacijo. Številne države so preventivno sicer že odpovedale prometne povezave z Veliko Britanijo, kjer so novo različico novega koronavirusa tudi nedavno kot prvi identificirali in kjer tudi veljajo dodatne omejitve. Sev so šele začeli podrobneje raziskovati, nekaj stvari pa je že znanih. Kaj torej vemo o njem in ali nas mora skrbeti?

Medicinski laboratoriji igrajo pomembno vlogo pri zdravniških odločitvah
02. 10. 2020 06.002. oktober je dan klinične kemije in laboratorijske medicine, ki ga v Sloveniji obeležujemo že sedmič. V preteklih letih se je ta dan obeleževal tudi kot dan odprtih vrat, toda zaradi trenutnih razmer v zvezi z novim koronavirusom letos to ne bo mogoče. Ob tem Slovensko združenje za klinično kemijo in laboratorijsko medicino (SZKKLM) izpostavlja izjemno pomembno vlogo medicinskih laboratorijev tudi v takih razmerah, saj pomembno prispevajo h kakovostni in varni obravnavi bolnikov s covid-19.

Znanstveniki odkrili metodo, ki bi lahko vodila do univerzalnega zdravila za raka
21. 01. 2020 13.34Znanstveniki so odkrili novo metodo, ki bi jo lahko v prihodnosti uporabili za zdravljenje vseh vrst raka. Ta je v zelo zgodnji fazi, zaenkrat je še niso testirali na bolnikih, a predstavlja velik potencial, trdijo.

OZS: Za vgradnjo neustreznih peči odgovorni potrošniki
09. 10. 2019 06.00Pred nami je nova kurilna sezona, ko se bomo morali v naših domovih nekaj mesecev dodatno ogrevati. Sekcija dimnikarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije je tako tudi letos pripravila nabor priporočil, ki jih morajo potrošniki upoštevati. Kot poudarjajo pri OZS, so za neustrezne peči odgovorni predvsem potrošniki, kar pa ni povsem primerno, saj si peči praviloma ne vgradijo sami.

BLOG: Intoleranca na gluten in celiakija
14. 04. 2019 07.00Intoleranca na gluten je postala vzrok za zdravstvene težave vse več ljudi. Povzroča velik stres na organizem in lahko pripelje do utrujenosti nadledvičnih žlez ali celo izgorelosti nadledvičnic, tako da se sposobnost telesa, da proizvaja kortizol, praktično izniči, kar povzroča nastanek težav s težo, utrujenost in depresijo. Takrat je odstranitev glutena iz prehrane prvi korak k izboljšanju zdravja.

Sistem sledljivosti ne deluje, javna naročila dajejo prednost nizkim cenam
01. 02. 2019 19.04Ker je v javnih zavodih, torej tudi v šolah in vrtcih, pri nabavi hrane največkrat edini kriterij nizka cena, se lahko zgodi, da takšno meso pristane na krožnikih najbolj ranljivih – naših otrok. Kuharji sami priznavajo, da je edino orožje pri preverjanju kakovosti dobavljene hrane njihova lastna ocena. Zato celo na računskem sodišču razmišljajo o tem, da bi sistem javnega naročanja pri hrani v javnih zavodih ukinili.

'To je naš okus, to mi hočemo'
19. 01. 2019 07.00Dve leti študiranja, poskušanja, dodajanja, odvzemanja zelišč in sadja ter zlivanja stran. Tako se začenja zgodba iz garaže treh mladih Bohinjcev, ki so kljub številnim neuspelim poskusom in neprespanim nočem vztrajali in naposled skuhali gin, na katerega so zdaj ponosni. Gin Karakter je sestavljen je iz 23 zelišč in rož.

Kako najhitreje do zdravnika specialista?
19. 04. 2018 13.02Slovenski zdravstveni sistem se je v zadnjih letih pogosto znašel v središču pozornosti: po eni strani zaradi vrhunskih dosežkov naših specialistov, ki odmevajo po vsem svetu, po drugi strani pa zaradi kaosa pri organizaciji dela in vse številčnejših nepravilnosti v delovanju. Posledice tega najbolj občutijo pacienti, ki morajo pred vsako obravnavo pri zdravniku specialistu najprej do osebnega zdravnika po napotnico, nato pa tudi po več let čakajo v vrsti in upajo, da jih morebitna bolezen ne bo prehitela. Je res nemogoče, da bi bili na vrsti prvi?

FOTO in VIDEO: 30.000 stavkajočih: Čas neenake obravnave v javnem sektorju minil. Gospodarstvo: Zahteve so radikalne in absurdne
24. 01. 2018 06.21Okoli 30.000 zaposlenih v več delih javnega sektorja se je pridružilo opozorilni stavki, ki jo je skupaj organiziralo 16 sindikatov. Kljub stavki delo ni povsem zastalo, saj so poskrbeli za vsa nujna opravila. Nekaj tisoč javnih uslužbencev pa je zahtevo po višjih plačah izrazilo tudi na shodu v Ljubljani.

Stavka javnega sektorja: kdo, zakaj in kako bo vplivala na vas?
23. 01. 2018 06.30V sredo bo stavkala večina sindikatov javnega sektorja, ki so del pogajalske skupine pod vodstvom Jakoba Počivalška. Stavkali bodo v bolnišnicah, zaprti bodo nekateri vrtci, odpadle bodo gledališke predstave, na mejah bo strožji nadzor, stavkali bodo v državnem zboru in na ministrstvih ter drugih državnih organih. Le nujna dela bodo opravljali veterinarji in lekarniški farmacevti.

'Škandal s Volkswagnom je le vrh ledene gore, pod vodo pa se skriva široko razširjeno izrabljanje pravil testiranja'
03. 10. 2015 09.50Izpusti ogljikovega dioksida osebnih avtomobilov, registriranih v EU, so bili leta 2014 v povprečju do 40 odstotkov višji od tistih, ki jih oglašujejo proizvajalci, je razvidno iz poročila neprofitnega mednarodnega sveta za okolju prijazen transport, objavljenega po Volkswagnovem škandalu z goljufanjem na okoljskih testih.

Znanstveniki so v iskanju zdravila za HIV blizu velikega odkritja
28. 04. 2013 12.31Danski raziskovalci menijo, da so blizu prelomnega trenutka odkritja zdravila za virus HIV. Znanstveniki trenutno zaključujejo testiranja na ljudeh, da bi tako potrdili delovanje nove metode, ki se je izkazala že v poskusih v laboratoriju.

Posledice varčevanja v zdravstvu: več samoplačništva in porast kroničnih bolezni
19. 12. 2012 17.26"Zdravstvo potrebuje več sredstev. To je dejstvo, ki ga bo mogla razumeti tudi politika," opozarjajo v ZD Ljubljana in dodajajo, da bodo posledice varčevanja na svoji koži občutili tudi bolniki. Januar in februar bosta pokazala, kako nizko je zdravstvo, marca bo treba postaviti nove okvire, dodajajo.

FOTO: Pozabljivost, malomarnost ali nepoučenost?
27. 09. 2011 11.09Krvave in gnojne gaze ter preveze v smetnjaku z drugimi smetmi je prizor, ki ga je ob hiši, kjer stanuje, našel krajan Radencev. Gre za osamljen primer in spodrsljaj? Cena za to bi bila lahko visoka.

Cene vrtnin pri 50 odstotkih običajne cene
07. 06. 2011 07.57Kot marsikje v EU tudi v Sloveniji zaradi krize z okužbo E.coli padajo cene vrtnin, je povedal minister Židan. A slovenski kmeti za zdaj nimajo večjih težav, saj kupci "do določene mere bojkotirajo zelenjavo iz tujih virov".

'Vesoljski laboratorij' v KC
10. 09. 2008 15.34V ljubljanjskem kliničnem centru so odprli najsodobnejši laboratorij v Evropi, ki bo bistveno skrajšal postopek analize vzorcev iz vse Slovenije.

Brusnice zdravijo raka
23. 08. 2007 06.49Sok iz brusnic pospeši delovanje kemoterapije, pri zdravljenju raka na jajčnikih.

Okužila se je tudi mačka
28. 02. 2006 08.35Na severnonemškem otoku so odkrili mačko, ki je po dosedanjih testih okužena z nevarnim virusom ptičje gripe H5N1.

Identificirali povzročitelja pljučnice?
19. 03. 2003 00.00Zdravniki v Hong Kongu naj bi identificirali virus, ki povzroča pljučno bolezen akutnega oteženega dihanja (SARS). Virus po njihovih trditvah spada v isto skupino kot povzročitelji ošpic in mumpsa. Svetovna zdravstvena organizacija pa je opozorila, da je še prezgodaj za postavljanje kakršnihkoli zaključkov.

Zahtevajo sestanek in odstop Kovača
17. 12. 2002 00.00Kmetje z vzhodne Štajerske in Pomurja zahtevajo sestanek s kmetijskim ministrom Butom in odstop direktorja veterinarske uprave Kovača. Glede mlečne afere pa so pri Zvezi potrošnikov Slovenije prepričani, da so največjemu pritisku izpostavljeni tisti, ki so problem odkrili, in ne tisti, ki so ga povzročili.