laboratorijska

Analize vode v Logatcu pokazale sledi detergentov, benzotriazola, kislin in amin
29. 03. 2025 19.09Komunalno podjetje Logatec uporabnike obvešča, da zaradi onesnaženja še vedno velja prepoved uporabe pitne vode za pitje, pripravo hrane in osebno higieno, vključno s pranjem perila. Voda se lahko uporablja samo za sanitarne namene. Laboratorijska preizkušanja vode iz vodovodnega sistema so namreč potrdila prisotnost anionskih detergentov, benzotriazola, kislin in amin. V primeru morebitnih zdravstvenih težav se zglasite pri izbranem osebnem zdravniku ali dežurni službi zdravstvenega doma.

Natalija je dokončala študij laboratorijske medicine, sedaj je čas za njeno strast
20. 03. 2025 07.57Natalija Sebanc je vlogo opazovalke v domači kuhinji hitro zamenjala z vlogo mamine pomočnice in odkrila svojo življenjsko strast. Zanjo si je vzela čas po končanem študiju laboratorijske medicine in kdo ve, morda bo po koncu MasterChefa odprla lastno slaščičarno.

Ekološka bomba: 'Ni hiše v vasi, v kateri ne bi bil kdo bolan'
27. 02. 2025 08.29V vasi Poznanovec je zavladal pravi preplah, potem ko je odjeknila vest o divjih odlagališčih nevarnih odpadkov, ki jo je sporočil tudi Europol. Kaj vse so nelegalno zakopavali na njihovem območju, za vaščane ostaja neznanka, sanacija pa se še ni začela. Zataknilo se je pri financiranju. Domačini napovedujejo proteste.

Nevarne odpadke iz Slovenije, Italije in Nemčije nelegalno zakopavali na Hrvaškem
14. 02. 2025 14.53Z nezakonitim odlaganjem medicinskih in nevarnih odpadkov iz Slovenije, Italije in Nemčije na Hrvaškem so kriminalci zaslužili najmanj štiri milijone evrov. V mednarodni preiskavi so zaradi nezakonitega odlaganja nevarnih odpadkov aretirali 13 oseb.

Malemu Nejcu bolezen odkrili s presejalnim testiranjem: 'Rešili so mu življenje'
14. 09. 2024 08.55Pol leta mineva, odkar vsakega novorojenčka v prvih dneh po rojstvu preventivno testirajo za štiri redke bolezni oziroma skupine bolezni. V tem času sta zgodnjo diagnozo redke bolezni dobila dva novorojenčka; enemu so takoj po rojstvu diagnosticirali cistično fibrozo, drugemu pa eno od težkih prirojenih okvar imunosti. Že v času pilotnega testiranja pa je laboratorijska diagnostika pri enem novorojenčku pokazala spinalno mišično atrofijo. Dojenčnek je že dobil gensko terapijo. Kako pa poteka pot do diagnoze?

Eksperimentalno zdravilo življenjsko dobo miši podaljšalo za 25 odstotkov
21. 07. 2024 18.43Novo eksperimentalno zdravilo je življenjsko dobo miši "srednjih let" podaljšalo za kar 25 odstotkov. Znanstvenik, ki je vodil poskuse, pravi, da bi lahko delovalo tudi pri ljudeh. Številni drugi znanstveniki so sicer glede "zdravljenja" staranja skeptični, predvsem se jim zdi nepredstavljivo, da bi "kar vsakega 50-letnika zdravili do konca življenja". "Vsako zdravilo ima stranske učinke," je opozorila ena od znanstvenic.

Magistrski študijski program Industrijska farmacija
29. 05. 2024 00.15V študijskem letu 2024/2025 na Fakulteti za farmacijo Univerze v Ljubljani ponovno vabimo k vpisu plačljivega študijskega programa Industrijska farmacija, ki poteka v angleščini. Eden izmed ključnih motivov za uvedbo takšne vrste študijskega programa je velika potreba po mednarodnih in domačih strokovnjakih iz področja farmacije in industrijske farmacije, zaradi razvoja farmacevtske industrije v Sloveniji in širše.

Pri nas zaznali rahel porast primerov oslovskega kašlja
01. 12. 2023 18.05V novembru so v Sloveniji zabeležili rahel porast števila primerov oslovskega kašlja v primerjavi s prejšnjimi meseci, vendar številke po navedbah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) še niso visoke. Pomembno je, da so prebivalci in zdravstveni delavci pozorni na znake oslovskega kašlja, najboljša preventiva pred okužbo pa je cepljenje.

V BiH odkrili novo večje nahajališče zlata
10. 06. 2023 11.47Podjetje Lykos Balkan Metals Bijeljina je v geoloških raziskavah na območju občine Jezero pri Jajcu odkrilo novo večje nahajališče zlata.

Zdravnica po objavi statistike obravnav sporoča: Nismo roboti
11. 05. 2023 10.27Po tem, ko je ZZZS objavil seznam zdravstvenih obravnav pri zdravnikih, je med slednjimi zavrelo. V Zdravniški zbornici so poudarili, da so objavljeni podatki brez konteksta, zato po njihovem mnenju podajajo nepopolno in izkrivljeno sliko. "S takšnimi objavami nam razpada upanje v boljšo in svetlo prihodnost," se je na potezo ZZZS odzvala družinska zdravnica.

Izvor covida-19: rakunasti pes ali laboratorijska nesreča?
07. 04. 2023 08.12Tri leta. Toliko časa je minilo, odkar so kitajski znanstveniki s tržnice v Vuhanu odvzeli vzorce takrat novega koronavirusa. In prav toliko let je minilo, da so navsezadnje le objavili uradno poročilo o njegovem izvoru, ki pa – ostaja nejasen. Čeprav so v pozitivnih brisih na koronavirus našli živalsko DNK, bi lahko virus na tržnico prinesel tudi človek.

Preusmeritev ambulant v ZD Fužine podaljšana do konca januarja
30. 12. 2022 15.06Zaradi bolniških odsotnosti zaposlenih bo začasna preusmeritev ambulant Zdravstvenega varstva odraslih iz ZD Polje v ZD Fužine podaljšana predvidoma še do konca januarja 2023.

Pogajanja za zdravstvo in socialno varstvo: sindikati vladi poslali protipredloge
11. 10. 2022 18.36Pred nadaljevanjem pogajanj za zdravstvo in socialno varstvo so sindikati vladni strani poslali svoje protipredloge, na katere bo vlada odgovorila do srede zjutraj, še pred začetkom ponovnih pogovorov. Pogajanja so minuli teden prekinili do vladne dopolnitve predloga s plačami za zdravnike in zobozdravnike. Neuradno je vlada za mlade zdravnike ponudila tri plačne razrede, za eno delovno mesto štiri, za ostale pa do največ dva.

Za prebavne težave 50 otrok v Marezigah kriv norovirus
13. 06. 2022 12.47Preteklo sredo je od pouka na Osnovi šoli Ivana Babiča - Jagra Marezige, ki jo sicer obiskuje nekaj čez 260 učencev, izostalo okoli 50 otrok. Z Rižanskega vodovoda Koper so šolo v soboto obvestili, da pitna voda v šoli ni bila kontaminirana. Ravnateljica šole Eneja Rožanec je povedala, da je bil razlog za prebavne težave norovirus. Vzrok zastrupitve še 26 učencev iz Laškega, ki so bili v šoli v naravi v Ankaranu, medtem še ni znan.

Na taboru v Ankaranu zastrupljenih 26 otrok, v šoli v Marezigah 50
10. 06. 2022 12.50Na taboru v Ankaranu je imelo 26 učencev iz Laškega prebavne težave, tri so morali odpeljati v bolnišnico. Nekateri starši so bili z odzivom vodstva nezadovoljni, saj so otroke, kljub naporni noči, peljali na sprehod, nekatere deklice pa naj bi imele še vedno težave z drisko. Ravnatelj šole medtem zagotavlja, da nikogar niso v nič silili, otrokom so po navodilih zdravnika zagotovili tudi prepečenec in čaj. Starše najbolj jezi dejstvo, da še vedno ne vedo, kako so se njihovi otroci sploh zastrupili. Kot pravi ravnatelj, analize vzorcev še niso prejeli. Zaradi prebavnih težav je od pouka v sredo izostalo tudi približno 50 učencev v Marezigah, po podatkih inšpektorata tam preverjajo pitno vodo.

Nov laboratorijski sistem v uri na do 800 vzorcih naredi več kot 50 različnih preiskav
06. 04. 2022 16.02V Zdravstvenem domu Ljubljana - Center so dobili novo pridobitev – avtomatiziran laboratorijski sistem za analizo vzorcev krvi, ki je visoko zmogljiv in tehnološko najnaprednejši sistem na primarni ravni v Sloveniji. Najsodobnejša laboratorijska oprema bo omogočala hitro izvajanje preiskav, pacienti bodo tako na diagnostične rezultate čakali občutno manj. Simboličnega odprtja sta se udeležila tudi minister za zdravje Janez Poklukar in podžupan MOL Dejan Crnek.

V UKC Ljubljana odprli najsodobnejše laboratorijske prostore v državi
01. 03. 2022 14.55Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana je odprl nove, najsodobnejše laboratorijske prostore v državi. UKC je tako pridobil 3700 kvadratnih metrov novih dodatnih prostorov, kjer bo delovalo preko 240 laboratorijskih strokovnjakov. Z novo in sodobnejšo laboratorijsko opremo pa bodo obravnave bolnikov učinkovitejše.

Bruselj predlaga podaljšanje digitalnega covidnega potrdila za eno leto
03. 02. 2022 16.06Evropska komisija je predlagala podaljšanje evropskega digitalnega covidnega potrdila do 30. junija 2023. Podaljšanje bo zagotovilo, da bodo lahko potniki med potovanjem po EU še naprej uporabljali svoje potrdilo v primeru, da bodo države članice ohranile nekatere javnozdravstvene ukrepe, so pojasnili v Bruslju.

Pfizer napoveduje, da bo njihova tableta učinkovita tudi pri omikronu
14. 12. 2021 14.21Iz podjetja Pfizer so sporočili, da tudi nadaljnji rezultati njihove raziskave potrjujejo preliminarne – proticovidne tablete, ki so jih razvili, zmanjšajo tveganje za hospitalizacijo ali smrt za približno 89 odstotkov. Gre za izdelek z delovnim imenom PF-07321332 oziroma Paxlovid, učinkovit pa je, če se vzame kmalu po pojavu prvih simptomov. Ločena laboratorijska testiranja pa so pokazala, da tablete ohranjajo učinkovitost tudi pri okužbi z bolj nalezljivo različico omikron, zatrjujejo pri farmacevtskem velikanu.

Inštitut za mikrobiologijo bogatejši za avtomatsko napravo za pipetiranje
17. 06. 2021 18.22Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo ljubljanske medicinske fakultete je bogatejši za avtomatsko napravo za pipetiranje. Kot so povedali, gre za donacijo ZDA Sloveniji in veliko pridobitev za inštitut, kjer so se naprave zelo razveselili, saj gre za velik korak k bolj učinkoviti in standardizirani diagnostiki novega koronavirusa.

Kitajska izstrelila tovorno plovilo za načrtovano vesoljsko postajo
29. 05. 2021 18.38Kitajska je izstrelila prvo vesoljsko plovilo s tovorom za svojo vesoljsko postajo, ki jo namerava zgraditi v vesolju. Nosilno raketo Dolgi pohod 7 so skupaj s tovornim plovilom Tianzhou 2 danes zvečer po krajevnem času izstrelili iz vesoljskega centra Wenchang na južnem otoku Hainan, je poročala državna tiskovna agencija Xinhua.

Letos vpisov v študijske programe nekoliko več kot lani, kje so omejitve?
07. 04. 2021 11.13V prvem prijavnem roku za vpis v prvi letnik dodiplomskega in enovitega magistrskega študija za študijsko leto 2021/22 je bilo na 17.547 vpisnih mest oddanih 15.279 prijav za vpis, kar je 162 več kot lani. Omejitev vpisa je na 96 študijskih programih, so sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport.

Hitri testi le 81-odstotno občutljivi, pri asimptomatskih osebah le 44-odstotno
19. 01. 2021 10.57Po začetku množičnega testiranja s hitrimi testi v Sloveniji se je pod vprašanjem znašla njihova kakovost in zanesljivost - kot kaže poročilo NLZOH, z dobrih razlogom. Dobavljeni kitajski testi so namreč le 81-odstotno občutljivi, kljub temu, da bi po razpisnih pogojih ta morala biti 90-odstotna. Ta odstotek je še manjši pri asimptomatskih osebah, pri katerih testi dosegajo le 44-odstotno občutljivost. Težav ne predstavljajo le lažno pozitivni, temveč predvsem lažno negativni testi. Na ministrstvu za zdravje pa medtem pravijo, da je "parcialno navajanje le posameznih vrednosti zavajajoče".

Maradona odšel, legenda ostaja: Diega pokopali ob očetu in mami
26. 11. 2020 15.15V Buenos Airesu so pokopali legendarnega nogometaša Diega Maradono. Krsta s posmrtnimi ostanki enega največjih športnikov vseh časov je zadnjih nekaj ur počivala v predsedniški palači, kjer je Maradono na zadnjo pot pospremilo na tisoče navijačev. Prišlo je tudi do hudih izgredov in posredovanja policije s solzivcem in vodnimi topovi, evakuirali so tudi družino pokojnika, ki se je nato okoli 23. ure po srednjeevropskem času ob policijskem spremstvu le uspela prebiti do pokopališča.

Prodajali 'aktivno folno kislino' brez folne kisline
13. 11. 2020 09.24Zdravstveni inšpektorat je odredil umik prehranskega dopolnila BetterYou, aktivna folna kislina, ker je bilo z laboratorijsko analizo ugotovljeno, da folna kislina v izdelku ni prisotna. To lahko predstavlja tveganje za ženske v rodni dobi in nosečnice, za katere prehransko dopolnilo predstavlja edini vir folne kisline. Če ste omenjeno prehransko dopolnilo že kupili, ga lahko vrnete na prodajno mesto.

Antigenski testi: na račun hitrosti se izgubi zanesljivost
30. 10. 2020 16.32V prihodnjih dneh se bo spremenil način testiranja ljudi na okužbo z novim koronavirusom, uvedli se bodo namreč antigenski testi. Njihova prednost je predvsem hitrost, vendar se na račun hitrosti izgubi zanesljivost. Se bodo pa kapacitete testiranja po napovedih strokovnjakov na ta način podvojile. Antigenski testi, ki delujejo podobno kot testi nosečnosti, niso enako zanesljivi kot standardni testi PCR. Dolgoročno se zna zgoditi, da bodo ti testi povsem skomercializirani, a v tem hipu jih bomo uporabljali kot presejalno orodje, pravi Bregantova.

Medicinski laboratoriji igrajo pomembno vlogo pri zdravniških odločitvah
02. 10. 2020 06.002. oktober je dan klinične kemije in laboratorijske medicine, ki ga v Sloveniji obeležujemo že sedmič. V preteklih letih se je ta dan obeleževal tudi kot dan odprtih vrat, toda zaradi trenutnih razmer v zvezi z novim koronavirusom letos to ne bo mogoče. Ob tem Slovensko združenje za klinično kemijo in laboratorijsko medicino (SZKKLM) izpostavlja izjemno pomembno vlogo medicinskih laboratorijev tudi v takih razmerah, saj pomembno prispevajo h kakovostni in varni obravnavi bolnikov s covid-19.

Študija: Okuženi otroci imajo do stokrat večjo količino koronavirusa kot odrasli
31. 07. 2020 11.58Glede na študijo raziskovalcev v Chicagu imajo otroci, mlajši od pet let, v nosu od deset- do stokrat več genetskega materiala novega koronavirusa kot starejši otroci in odrasli. "Zato bi lahko bili mlajši otroci pomembni prenašalci pri širjenju virusa sars-cov-2 med prebivalstvom," so zapisali avtorji študije. Ugotovitve ameriških znanstvenikov so v nasprotju z dosedanjimi dognanji, da je pri mlajših otrocih precej manj verjetno, da bodo hudo zboleli za covidom-19 in da virusa ne širijo v veliki meri.

Okužba v novomeški bolnišnici, več zaposlenih v karanteni
29. 07. 2020 10.08V SB Novo mesto so zaradi zdravstvenih težav sprejeli bolnika, sicer mladega zdravnika, za katerega se je izkazalo, da je okužen z novim koronavirusom. Trije brisi so bili negativni, šele četrti pa je potrdil okužbo. Pacient je bil sicer vse od prihoda v izolacijski sobi, kljub temu so vsem zaposlenim odvzeli bris, osebje pa bo moralo v 14-dnevno karanteno. V Sloveniji je medtem v torek 919 testiranj drugi dan zapored potrdilo 14 novih okužb, nove smrti zaradi posledic okužbe z novim koronavirusom nismo zabeležili. Na intenzivni negi so štiri osebe, hospitaliziranih je 21 ljudi. Nove okužbe so potrdili v 13 slovenskih občinah.

Požar na kemijskem inštitutu: zagorela nadtlačna laboratorijska komora
23. 05. 2020 07.31Po prvih ugotovitvah je do požara v prostorih kemijskega inštituta v Ljubljani prišlo, ko je zagorela nadtlačna laboratorijska komora v tretjem nadstropju stavbe. Zaradi visoke temperature je počila tudi cev vodovodnega omrežja, zaradi česar je voda pričela zalivati prostore. Gasilci so požar obvladali, iz objekta pa se je še nekaj časa vil gost dim, medtem ko je v okolici smrdelo. Nastalo je za več tisoč evrov škode.