laboratorij za mikrobiologijo in imunologijo

'Lokalni šerifi so se šli pogajat v Ljubljano'
13. 03. 2023 06.00Ptujska bolnišnica je po skoraj 10 letih dočakala urgentni center. Druge regijske bolnišnice so jih zgradile že leta 2015, a za zidovi so centri ostali brez vsebine, kadra je premalo ali ga ni. Se ponavlja zgodba takšnih nepremišljenih investicij? Se je zaradi 'lokalnih šerifov', kot jih imenuje ptujski strokovni direktor, Slovenija asimetrično razvijala? Na Gorenjskem se medtem nadaljuje že leta dolg boj med občinami za novo bolnišnico. Katera občina – Kranj, Jesenice ali Radovljica – jo bo dobila?

Fafangel: V Sloveniji prvi primer opičjih koz, moški se je vrnil iz tujine
24. 05. 2022 08.11V Sloveniji imamo prvi primer opičjih koz, je potrdil predstojnik Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Mario Fafangel. Gre za moškega, ki je prišel s Kanarskih otokov. Simptome je razvil po prihodu v Slovenijo, njegovo zdravstveno stanje pa je stabilno. Raven tveganja za splošno prebivalstvo je ocenjena kot nizka, je poudaril.

Analizirajo vzorce za PCR-testiranje in delajo 'do skrajnosti svojih zmožnosti'
26. 01. 2022 19.19Zaposleni na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo (IMI) delajo na skrajnem robu svojih zmožnosti, od 12 do 14 ur dnevno, je opozoril predstojnik Miroslav Petrovec. Gre za enega od dveh laboratorijev, ki analizirata večino vzorcev za PCR-testiranje na koronavirus v Sloveniji. Vzorce sprejemajo vsak dan do 19. ure, zaradi izjemnih obremenitev jih nato analizirajo čez noč. Aparature za analizo tako delajo praktično nepretrgoma, zato se pogosto pokvarijo.

Čakanje na rezultat PCR-testa: laboratoriji vzorce obdelajo v 48 urah
21. 01. 2022 12.37Se je čas do prejema rezultata brisa ob povečanem številu PCR-testiranj še dodano podaljšal? Od srede dalje je rok za obdelavo vzorcev v skladu s spremenjenim protokolom 48 ur in tega se v NZLOH držijo, zatrjujejo. A pomembno je vedeti, da začne ta rok začne takrat, ko vzorci prispejo v laboratorij, ne pa ob odvzemu na testirnem mestu.

Pomanjkanje PCR-testov na nekaterih testirnih mestih, v Kamniku več oseb ostalo brez brisa
20. 01. 2022 16.52Analiza sredinih PCR-testov je pokazala novo veliko dnevno število okužb z novim koronavirusom. A številke bi bile lahko še višje, če ne bi na nekaterih testirnih mestih zmanjkalo testov za PCR-testiranje. To se je na primer zgodilo v ZD Kamnik, kjer so v preteklih dneh opravili med 200 in 300 PCR-testiranj, a jim je Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo včeraj nenapovedano dostavil le dobro tretjino siceršnje količine testov. Zaradi tega so morali na točki za testiranje več deset naročenih pacientov odsloviti brez izvedbe testa. Ob tem tudi v ZD Ljubljana potrjujejo, da so nekateri odjemalci brisov ljudi zaradi pomanjkanja PCR-testov napotili na njihovo vstopno točko.

Testiranje PCR odslej v Stanežičah, naročenih okoli 1400 oseb
17. 01. 2022 10.26Zdravstveni dom Ljubljana je lokacijo za odvzem brisa za testiranje PCR prestavil v Stanežiče. To se odslej nahaja na parkirišču P+R Stanežiče in ne več v garažni hiši Stožice, deluje pa po sistemu 'drive-in'. Dopoldne so okoliški prebivalci poročali o gneči, a se je ta do popoldneva umirila. Kot so pojasnili v ZD Ljubljana, je nastala zaradi velikega števila otrok, ki so bili pozitivni na testiranju v šolah. Do 12. ure je bilo sicer na PCR-test naročenih okoli 1400 oseb, število pa naj bi se čez dan še povečevalo.

Doslej potrdili 248 primerov omikrona, sum postavljen še pri skoraj 1200 vzorcih
30. 12. 2021 11.31Iz Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano so sporočili dopolnjene podatke o potrjenih primerih različice omikron v Sloveniji. Nacionalni laboratorij je skupaj z Inštitutom za mikrobiologijo in imunologijo potrdil dodatnih 155 primerov različice omikron novega koronavirusa, skupaj tako 248 primerov te različice. Poleg tega so s posebnimi testi PCR ugotovili 1170 primerov omikrona, ki pa morajo za dokončno potrditev še v sekvenciranje.

Omikron prisoten že v najmanj treh slovenskih regijah
20. 12. 2021 16.54Nacionalni laboratorij za zdravje in Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo sta doslej s sekvenciranjem potrdila 12 primerov omikrona. Primere so potrdili že najmanj v treh regijah, poleg osrednjeslovenske še v obalno-kraški in gorenjski regiji.

Do PCR-testa brez napotitve po novem tudi s fotografijo pozitivnega testa za samotestiranje
13. 11. 2021 10.25Do PCR-testa brez napotitve so po novem upravičeni vsi, ki pred odvzemom brisa predložijo dokazilo o pozitivnem rezultatu hitrega antigenskega (HAG) testa za samotestiranje, je razvidno iz pravilnika, objavljenega v uradnem listu. Kot dokazilo med drugim šteje fotografija pozitivnega rezultata HAG testa za samotestiranje.

Poziv Poklukarju, naj odredi ponovno verifikacijo testov Majbert Pharma
22. 10. 2021 12.17Poslanec SD Dejan Židan je ministra za zdravje Janeza Poklukarja pozval, naj sestavi kompetentno skupino mikrobiologov, ki bodo preverili verifikacijo hitrih antigenskih testov podjetja Majbert Pharm, ki jo je opravil NLZOH. Ob tem pristojni inšpekciji poziva, naj raziščeta ravnanje NLZOH v primeru odpovedi zaposlitve mikrobiologinji Metki Paragi.

NLZOH: Ni res, da so rezultati verifikacije hitrih testov politično motivirani
21. 10. 2021 16.17Po tem, ko je virologinja Metka Paragi obtožila Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), da je neupravičeno potrdil ustreznost HAG testov podjetja Majbert Pharm, tam še naprej vztrajajo, da so verifikacijo opravili v skladu s strokovnimi pravili in mednarodnimi standardi. Po njihovih navedbah je zelo zgovorno tudi dejstvo, da jim nihče od 44 mikrobiologov, kolikor jih je v Sloveniji, v času verifikacije ali po njej ni naslovil nobene pripombe glede ustreznosti verifikacije. O tem, zakaj Paragijeva ni več zaposlena pri njih pa: "Odpuščena je bila zaradi drugih razlogov, kot jih navaja sama."

Mikrobiologinja nacionalnega laboratorija: Testi Majbert Pharm niso učinkoviti. Ni se poslušalo stroke
15. 10. 2021 20.28Na seji Pavšičeve preiskovalne komisije DZ je kot priča nastopila tudi mikrobiologinja Metka Paragi. S sabo je prinesla dokumente, ki naj bi dokazovali, da "s temi testi epidemije ne bomo obvladali". "Majbert Pharm testi niso ustrezni. Ne izpolnjujejo pogojev ECDC, niti tehničnih zahtev," je dejala in dodala in da je NLZOH kljub temu njihovo ustreznost potrdil in uporabo testov priporočil vladi. Neustreznosti testov je naštela po točkah in pripomnila, da zaključki NLZOH niso skladni s podatki testiranja.

Med sekvenciranimi vzorci NLZOH 99 odstotkov različice delta
10. 08. 2021 12.47Zadnje poročilo Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) sledenja različicam novega koronavirusa kaže, da so v Sloveniji doslej potrdili 861 primerov različice delta. V zadnjem obdobju, od 25. julija do 1. avgusta, so potrdili 299 primerov, kar predstavlja 99 odstotkov sekvenciranih vzorcev.

NLZOH in IMI: različica delta močno prevladuje v analiziranih vzorcih
05. 08. 2021 08.35Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano je skupaj z Inštitutom za mikrobiologijo in imunologijo doslej potrdil skupno 1161 primerov različice delta in 10 primerov različice delta+. Sev alfa je bil potrjen v 10.783 primerih, beto pa so potrdili 29-krat. Eta ali t. i. nigerijski sev je bil prisoten v 48 primerih. NLZOH opozarja, da je različica delta veliko bolj nalezljiva od ostalih, zato prebivalce pozivajo k cepljenju. Osebe, ki so prejele dva odmerka cepiva oziroma so polno cepljene, namreč razvijejo visoko zaščito tudi proti delti.

EMA ob širjenju različice delta znova poziva k cepljenju
04. 08. 2021 16.53Zaradi širjenja različice delta v evropskih državah Evropska agencija za zdravila in Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni tiste, ki še niso bili cepljeni proti covidu-19, močno spodbujata k cepljenju. "Polno cepljenje je ključnega pomena za zaščito pred resnim potekom okužbe s koronavirusom," poudarjata ter dodajata, da okužbe pri cepljenih ne pomenijo, da cepiva ne delujejo. Nove raziskave pa so medtem pokazale, da je zelo nalezljiva različica lambda bolj odporna na cepiva kot prvotna različica virusa.

Različica delta potrjena pri 248 primerih okužbe
23. 07. 2021 20.04Zadnje poročilo sledenja različicam novega koronavirusa kaže, da so v Sloveniji doslej potrdili 248 primerov različice delta, od tega v tednu od 5. julija do 11. julija 73, teden pred tem pa 66. Različice delta plus tokrat niso potrdili, število potrjenih primerov te okužbe torej ostaja šest.

V tednu dni novih 70 primerov delta različice, prva primera delte plus v Sloveniji
08. 07. 2021 11.09Med 21. in 27. junijem smo v Sloveniji odkrili novih 70 primerov bolj nalezljive delta različice koronavirusa, pri Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo pa so odkrili tudi prva dva primera delte plus. Gre za veliko povišanje primerov, do 21. junija so namreč potrdili 65 okužb z delto.

Ema: Vsa štiri cepiva ščitijo pred različico delta
01. 07. 2021 14.09Številne različice novega koronavirusa se zelo hitro širijo po vsem svetu, določene med njimi so po oceni NIJZ skrb vzbujajoče in zahtevajo takojšen odziv ter ustrezno ukrepanje. Ob tem izpostavljajo različico delta, za katero je velika verjetnost, da se bo širila predvsem med mladimi in tistimi, ki še niso bili cepljeni. V Sloveniji so doslej potrdili 65 primerov te koronavirusne različice. Ema medtem sporoča, da dva odmerka cepiva proti covidu-19 nudita zaščito pred okužbo z različico delta.

Gozdar prebolel mišjo mrzlico: Bolelo me je zadaj za očmi, glava, vročina
09. 06. 2021 14.48NIJZ je letos v Sloveniji zaznal porast primerov mišje mrzlice, kar se odraža tudi v večjem številu hospitalizacij in obravnav bolnikov. Doslej je prijavljenih več kot 200 primerov hemoragične mrzlice z renalnim sindromom, na ljubljanski infekcijski kliniki ta hip leži osem bolnikov, 70 so jih že odpustili, so povedali na novinarski konferenci. Svojo izkušnjo z boleznijo je delil tudi gozdar Florjan Omejec.

365 novookuženih, Logarjeva: To je samo lokalna zelena faza
27. 05. 2021 09.49Pristojni so v sredo opravili 4012 PCR-testov, na okužbo z novim koronavirusom je bilo pozitivnih 365. Delež pozitivnih je tako znašal 9,1 odstotka. V državi imamo trenutno 4800 aktivnih primerov okužbe. Trije covidni bolniki so umrli. "To da smo v zeleni fazi, je samo lokalna zelena faza," pa je na novinarski konferenci o aktualnem epidemiološkem stanju dejala Mateja Logar. "Skupaj bomo morali še nekaj časa zdržati z ukrepi, ki so v veljavi in ki delujejo," je dodala.

V Sloveniji potrdili prvi primer indijske različice novega koronavirusa
12. 05. 2021 15.39V Sloveniji smo glede na podatke portala GISAID potrdili primer indijskega seva SARS-CoV-2. Dvojno mutirano in zelo nalezljivo različico so potrdili na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo medicinske fakultete Univerze v Ljubljani v vzorcu, ki je bil odvzet 20. aprila, je razvidno s portala. Okuženi naj bi pripotoval iz Indije, kjer so novi sev tudi prvič zaznali. Doslej so ga zasledili že v 44 državah sveta, tudi v naši soseščini – v Italiji in Avstriji. Kako učinovita pa so obstoječa cepiva?

398 novih okužb, povečuje se število oseb s postcovidnim sindromom
28. 04. 2021 09.44Po podatkih Sledilnika covid-19 je bilo v torek opravljenih 2007 PCR-testov, potrjenih pa 398 novih okužb. Delež pozitivnih testov je znašal 19,8 odstotka. Hospitaliziranih je 621 bolnikov, 15 oseb s covidom-19 je umrlo. V bolnišnicah se sicer še vedno zdravi precejšnje število covidnih bolnikov, zato po besedah direktorja klinike Golnik Aleša Rozmana trenutno še ne morejo povečati obravnave bolnikov z drugimi boleznimi.

IMI: Polovica analiziranih vzorcev angleška različica novega koronavirusa
08. 04. 2021 18.42Na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo (IMI) Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani so pri polovici od 568 vzorcev, ki so jih analizirali in so bili odvzeti med 15. in 21. marcem, potrdili angleško različico novega koronavirusa. Južnoafriške različice tokrat niso zabeležili, prav tako ne brazilske.

Zaradi PCR-testov dražja potovanja. Kje se lahko testiramo?
30. 03. 2021 06.00Poletna turistična sezona se približuje, potovanja pa bodo letos v luči epidemije drugačna. Eden od pogojev za vstop v države članice EU bo po napovedih Bruslja skoraj zagotovo negativen PCR-test. V Sloveniji se lahko samoplačniško testirate v večini zdravstvenih domov in pri zasebnikih, cene pa se gibajo od 60 pa vse do 110 evrov. Slovenska štiričlanska družina bi morala tako poleg stroškov poletnega oddiha za testiranje na poti v eno smer odšteti še dodatnih 240 oziroma 440 evrov. Kako je v Avstriji, Italiji, Španiji, na Madžarskem in Hrvaškem?

Zaradi krajše policijske ure nekatere trgovine podaljšujejo delovni čas
26. 03. 2021 06.27V obalno-kraški, goriški in koroški regiji, ki so glede na epidemiološko stanje znova obarvane rdeče, od danes spet velja omejitev gibanja na regijo. Verski obredi na prostem so številčno omejeni na enega udeleženca na 10 kvadratnih metrov. Nočna omejitev gibanja po vsej državi po novem traja od 22. do 5. ure, zaradi česar tudi nekatere trgovine podaljšujejo delovni čas.

Vlada skrajšala policijsko uro, tri regije postajajo rdeče
24. 03. 2021 16.29Vlada je ob slabšanju epidemiološke slike spremenila nekatere omejitvene protikoronske ukrepe. Policijska ura bo po novem krajša, veljala bo od 22. do 5. ure zjutraj. Tri regije se bodo obarvale rdeče – koroška, obalno-kraška in goriška. Prehajanje v in izven teh regij bo prepovedano. Šole in trgovine pa ostajajo odprte. Za vstop v Slovenijo bo posameznik po novem potreboval negativni PCR-test. Spremembe bodo v veljavo vstopile dan po objavi v Uradnem listu.

Južnoafriško različico virusa potrdili pri osebi, ki ni bila v tujini
03. 03. 2021 14.24Na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo so februarja potrdili južnoafriško različico koronavirusa pri osebi, ki ni potovala v tujino. Angleško so doslej potrdili pri 49 osebah, le 10 jih je bilo v tujini. Pri dodatnih 55 vzorcih z mutacijo angleške različice morajo to še potrditi. V štirih vzorcih pa so potrdili t. i. nigerijsko različico.

Policisti tudi po ukinitvi kontrolnih točk izvajajo občasne kontrole na različnih lokacijah
22. 02. 2021 10.48S spremembo vladnega odloka o pogojih vstopa v RS so bile 13. februarja ukinjene vse kontrolne točke na notranjih mejah z Italijo, Avstrijo in Madžarsko. Kljub temu policijske patrulje izvajajo občasno kontrolo na cestnih prehodih na notranji meji – tam, kjer so doslej imeli kontrolne točke in tudi na ostalih prehodih – ter z občasnimi nadzori še naprej izvajajo ukrepe po odloku, napotitve v karanteno in izravnalne ukrepe.

Mutacije sevov otežujejo boj z epidemijo
19. 02. 2021 19.49Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano je potrdil še štiri primere angleškega seva koronavirusa, ki je bolj kužen od običajnega virusa, skupaj z že odkritimi je torej takšnih primerov pri nas devet. Na srečo pa še niso odkrili južnoafriškega seva, pred katerim nas prebolela bolezen oziroma cepiva, ki jih trenutno uporabljamo, skorajda ne zaščitijo. Okužb z novimi sevi je sicer v naši bližini vse več. Na avstrijskem Koroškem se britanski sev širi tako hitro, da predstavlja že petino vseh okužb, na Hrvaškem pa so potrdili brazilski sev.

Nacionalni laboratorij angleško različico doslej potrdil v štirih vzorcih
19. 02. 2021 15.34Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano je angleško različico novega koronavirusa doslej potrdil v štirih vzorcih. Poleg potrditve pri potniku, ki se je decembra vrnil iz Anglije, so v februarju potrdili tri primere – enega v podravski regiji, dva pa sta iz jugovzhodne regije. Južnoafriške in brazilske različice niso zaznali.