lažna spletna stran

Prejela več sporočil o nepooblaščenih transakcijah, izgubila skoraj 600 evrov

25. 03. 2025 15.18

Z Goriške poročajo o dveh primerih spletne goljufije. Na tolminskem je neznana oseba žensko, ki je prek spleta prodajala glasbeni instrument, z zlorabo bančnega računa oškodovala za slabih 600 evrov. Dan kasneje pa so spletni prevaranti skušali ogoljufati tudi eno od goriških podjetij. Na elektronsko pošto so najprej prejeli sporočilo o nadgradnji njihove spletne banke, nato pa se jim je goljuf prek telefona predstavil kot uslužbenec banke ter jih s tem zavedel, da je prejel dostop do bančnega računa. Na banki so sicer nakazilo v višini več tisoč evrov še pravočasno blokirali.

Podjetju s spletno goljufijo ukradli več kot 2000 evrov

20. 03. 2025 14.57

V sredo so bili policisti obveščeni o spletni goljufiji na škodo ene od gospodarskih družb v občini Ajdovščina. Neznani storilec je prek lažne e-pošte pridobil oškodovančeve podatke in ga kontaktiral celo prek telefonskega klica, nato pa pridobil nepooblaščen vstop v spletno banko podjetja in jih oškodoval za 2222 evrov. Preiskava je še v teku.

Znova zlorabili podobo naše spletne strani

13. 02. 2025 15.47

Kot že večkrat poprej so nepridipravi znova zlorabili podobo naše spletne strani. Tokrat so goljufi v podobo spletne strani 24ur.com preoblekli lažen intervju s podjetnikom Igorjem Akrapovičem in lažno novico o aretaciji Branka Čakarmiša in Petra Polesa. Gre za prevaro, pri kateri je zlorabljena podoba naše spletne strani. Ne nasedajte kakršnimkoli obljubam in ne vpisujte svojih osebnih podatkov.

Lažne objave o aretaciji: poleg Goloba tarča goljufov tudi Ana Praznik

03. 02. 2025 17.13

Po tem, ko so se na družbenem omrežju Facebook v sredini januarja pojavile lažne objave o predsedniku vlade Robertu Golobu z računalniško obdelanimi fotografijami in zavajajočim besedilom, da je premierja aretirala Policija, je Ukom skušal preveriti, kdo se skriva za spornimi oglasi. Kot so ugotovili, je namen tovrstnih pojav večinoma pridobitniški, poleg Golobove pa je bila zlorabljena tudi podoba pevke in voditeljice Ane Praznik. Goljufi skušajo z lažnimi objavami uporabnike družbenih omrežij napeljati k nakupu kriptovalut.

Na poroki igrala nevesto, mesece pozneje spoznala, da je bil obred resničen

11. 01. 2025 08.24

Avstralka je pobesnela, ko je ugotovila, da je imela spletna potegavščina resnične posledice. Lažni poročni obred, ki naj bi se ga udeležila za šalo, je bil namreč resničen, ženska pa je tako postala žena spletnega vplivneža. Da je bila poroka pristna, je ugotovila šele, ko jo je njen "partner" skušal izkoristiti za pridobitev stalnega prebivališča.

Na posnetku zlorabili podobo in glas predsednika vlade ter naše oddaje

15. 05. 2024 16.04

Na spletnih portalih in družbenih omrežjih je zaokrožil lažen videoposnetek iz našega studia, v katerem so neznanci zlorabili podobo in glas predsednika vlade Roberta Goloba. Prav tako se na različnih spletnih straneh pojavlja lažna spletna stran gov.si, kjer je zlorabljena podoba posameznih ministrov. Gre za globoki ponaredek (t. i. deepfake) in zlorabo vladnega portala, opozarjajo na uradu vlade za komuniciranje.

Pozor, goljufi so spet na delu: ne odpirajte nenavadnih povezav

19. 04. 2024 14.32

Da goljufi nikoli ne počivajo, kaže nova vrsta besedil, ki jih neznanci pošiljajo prek SMS-sporočil. Tokrat uporabnikom sporočajo, da naj pošta ne bi imela popolnega naslova in da posledično pošte ne morejo dostaviti. Bodite previdni in ne kliknite na povezavo, ki jo neznanci pošljejo v sporočilu.

Ljubljansko letališče: 'Najdene prtljage nismo nikoli prodajali'

16. 01. 2024 06.00

Na družbenih omrežjih so se ponovno pojavili lažni profili ljubljanskega letališča. V sponzoriranih objavah uporabnike vabijo k nakupu "prtljage, izgubljene pred več kot šestimi meseci". Kot sporoča Fraport Slovenija, gre za spletno prevaro. "Prtljage brez lastnika nismo nikoli prodajali ali podarjali v dober namen," so zagotovili. In kaj dejansko se zgodi s prtljago, ki je nihče ni prevzel?

Lažna Taylor Swift razjezila pevkine oboževalce: Šlo je za družbeni eksperiment

23. 08. 2023 12.58

Ashley Leechin je na družbenih omrežjih zaslovela zaradi svoje podobnosti s pevko Taylor Swift, prav to, da jo mnogi zamenjujejo za slavno glasbenico, pa jo je spodbudilo k temu, da se oblečena kot zvezdnica in v družbi telesnih stražarjev sprehodi po eni od trgovin v Los Angelesu. Številni oboževalci so bili prepričani, da so se slikali s slavno 33-letnico, ko so izvedeli, da ni prava, pa so se močno razjezili. A Tiktokerka se zdaj brani, da je šlo zgolj za družbeni eksperiment.

'Si to ti v filmu?' Nisi in bolje, da ne klikneš na povezavo

24. 05. 2023 07.43

"Si to ti v filmu?" Ali pa: "Poglej, kdo je umrl v nesreči, mislim, da ga poznam." Eno ali drugo sporočilo, ki izkorišča naivnost in radovednost, je dobilo že kar nekaj uporabnikov aplikacije Messenger. Dodana je povezava, klik nanjo pa ne vodi do odgovora, ampak do lepega števila težav.

Previdno! Na spletu lažna spletna stran eUprave

17. 02. 2023 13.09

Pozor! Na spletu se je pojavila lažna spletna stran državnega portala eUprava, ki je na videz povsem enaka kot avtentični portal. Ker obstaja možnost kraje podatkov, uporabnike pozivajo, da so previdni in uporabljajo zgolj eUpravo na naslednjem naslovu: https://e-uprava.gov.si/.

Lažna sporočila bank spet krožijo po spletu

06. 01. 2023 10.15

V času pred in po praznikih v spletne nabiralnike navadno prejmemo več pošte kot običajno, to pa izkoristijo tudi nepridipravi, ki se v sporočilih izdajajo za predstavnike različnih bank, v sporočilu pa vas nato vodijo na lažno spletno stran. Policisti opozarjajo na previdnost in svetujejo, da sumljivo elektronsko pošto takoj izbrišete.

Mislila, da bo dobila preplačan davek, a je ostala brez 600 evrov

20. 12. 2022 08.12

Oškodovanka je prejela obvestilo o preplačanem davku, ki ji ga je domnevno poslal Furs. Ko je v spletni obrazec vpisala svoje podatke, pa je ostala brez 600 evrov. Policisti ponovno opozarjajo, da gre pri tovrstnih sporočilih za prevaro. Tudi na Fursu pravijo, da zavezancev ne obveščajo na tak način. Previdnost tako ne bo odveč.

Eksponentna rast spletnih prevar

13. 12. 2022 11.04

Strokovnjaki, ki sledijo spletnim prevaram, so za oddajo Preverjeno opozorili, da je število oškodovancev zaradi spletnih prevar v zadnjih dveh letih poskočilo s 400 na več kot 1000 primerov oziroma s pet na več kot 20 milijonov evrov škode.

Po Fursu in Policiji na spletne prevare opozarja tudi Pošta Slovenije

24. 11. 2022 10.29

Vedno več ljudi svoje nakupe opravi na spletu, kar pa s pridom izkoristijo tudi prevaranti. Na Pošti Slovenije opozarjajo, da zaznavajo povečan obseg lažnih elektronskih sporočil, ki vsebujejo obvestilo o prispelem paketu, za katerega je potrebno plačati manjši znesek poštnine, ki pa nevede nato skokovito naraste tudi do več sto evrov oziroma celo do limita, ki ga omogoča bančna kartica.

Lažna zdravila in velike obljube o zdravljenju s čudežnimi učinki

17. 09. 2022 07.08

Uživanje zdravil kupljenih prek spleta predstavlja tveganje za zdravje, saj se pojavlja nešteto ponaredkov, so ob svetovnem dnevu varnosti pacientov opozorili predstavniki Lekarniške zbornica Slovenije. Uporaba zdravil, kupljenih na ta način, je namreč lahko nepravilna ali celo nevarna. Oglasi za farmacevtske izdelke na spletu so pogosto dvoumno zasnovani in zavajajo potrošnike. Izdelkom pripisujejo lastnosti zdravil in čudežne učinke, v resnici pa so prehranska dopolnila. Kako prepoznati zavajajoče oglaševanje?

'Ne odpirajte povezav in ne vnašajte svojih podatkov'

01. 09. 2022 10.50

Združenje bank Slovenije je poslalo sporočilo, da banke spet zaznavajo povečano število lažnih sporočil prek elektronske pošte. Svoje komitente opozarjajo, naj ne odpirajo povezav v sporočilu, ki bi jih prejeli na elektronski naslov ali na mobilni telefon. V sporočilih se bo namreč pošiljatelj izdajal za banko in uporabnika vodil na lažno spletno stran (na primer pod pretvezo, da je kartica blokirana in da mora uporabnik vnesti svoje podatke še enkrat). Te podatke nato zlorabijo za izvajanje nepooblaščenih plačil z uporabnikovih kartic.

NLB opozarja na lažna elektronska sporočila o blokirani kreditni kartici

25. 08. 2022 13.04

NLB opozarja na lažna elektronska sporočila, s katerimi skušajo prevaranti pridobiti zaupne podatke komitentov. Kot so zapisali v banki, prevaranti pošiljajo sporočila, s katerimi želijo prejemnike zavesti, da je njihova kreditna kartica blokirana. Prejemnikom svetujejo, naj povezave, pripete v sporočilu, ne odpirajo oz. sporočilo izbrišejo.

Opozorilo ministrstva: pojavila se je lažna spletna stran eUprava

19. 04. 2022 11.09

Ministrstvo za javno upravo opozarja, da se je na internetu pojavila lažna spletna stran, ki je na prvi pogled povsem enaka portalu eUprava, zato vsem uporabnikom svetujejo, naj bodo pri uporabi previdni, sami pa bodo storili vse, da bi preprečili morebitne negativne posledice uporabe omenjenega portala.

Spletno ribarjenje, ljubezenske prevare, moški pa nasedajo kriptogoljufijam

14. 02. 2022 15.39

Strokovnjaki v Sloveniji opažajo, da narašča število poskusov spletnih prevar, predvsem t. i. spletnega ribarjenja oziroma phishinga. Goljufi po elektronski pošti ali SMS-ih pošiljajo lažna sporočila, da bi pridobili občutljive podatke in varnostne elemente. Na ta način se želijo dokopati do številk kreditnih kartic ali vstopiti v elektronsko banko. Pri tem se osredotočajo na širok krog uporabnikov, med katerimi so tudi banke. Poleg groženj, ki ob pospešeni digitalizaciji pretijo predvsem uporabnikom spletnih storitev, se pojavlja tudi vrsta drugih poskusov prevar, na primer ljubezenske in investicijske. O spletnih prevarah so na virtualni novinarski konferenci spregovorili strokovnjaki iz bančnih in kriminalističnih vrst ter iz SI-CERT-a.

Novi poskusi spletnih prevar - lažna sporočila v imenu bank

27. 01. 2022 12.31

V Novi KBM opozarjajo, da spletni goljufi pošiljajo lažna sporočila v njihovem imenu, zato svetujejo dodatno previdnost pri spletnem ali mobilnem poslovanju. Ob tem pa o poskusih prevar opozarjajo tudi v NLB. Kot so sporočili, želijo prevaranti z lažnim sporočilom SMS od prejemnikov pridobiti varnostne elemente, s katerimi lahko nato vstopajo v elektronsko banko.

S pomočjo lažne strani kradli dostopne podatke določenih učiteljev

11. 01. 2022 13.30

Zoper posameznika ali skupino, ki je s pomočjo lažne spletne strani kradla vpisne podatke učiteljev, ko so le-ti dostopali do eAsistenta, poteka kriminalistična preiskava. Kot so pojasnili na eŠoli, ki upravlja z eAsistentom, delovanje in varnost sistema ni bila ogrožena. Prav tako navajajo, da se za vse pomembne podatke beleži revizijska sled, kar pomeni, da lahko morebitne neavtorizirane spremembe ocen in drugih obvestil izsledijo in popravijo.

Policija opozarja: Previdno pri prodaji izdelkov prek Facebooka

29. 12. 2021 11.12

Mariborski policisti opozarjajo na novo spletno goljufijo, ki se je po njihovih podatkih zgodila pri prodaji artikla prek družbenega omrežja Facebook. "Oškodovanka se je s kupcem dogovorila, da bo artikel predala kurirski službi. Na spletni strani je vnesla podatke o svoji bančni kartici in potrdila 'prejem' plačila. Ko je na mobilni telefon prejela verifikacijsko kodo, jo je potrdila in nato ugotovila, da ji je bilo z računa odtujenih več sto evrov," je pojasnila predstavnica Policijske uprave (PU) Maribor, Anita Kovačič Čelofiga.

Lažna novica o 'razkritjih' medicinske sestre iz UKC vzniknila na ruskih omrežjih

25. 11. 2021 10.16

Moč družbenih omrežij. Obskurna spletna stran Seemorerocks je objavila "članek" o "cepilnem škandalu v Sloveniji", ko naj bi pred novinarje stopila medicinska sestra UKC Ljubljana in pokazala stekleničke cepiva z oznakami s končnim številom 1 (placebo), 2 (cepivo) ali 3 (smrtna doza). Povsem izmišljena novica o cepljenju v Sloveniji, ki je zakrožila po družbenih omrežjih v tujih državah, dokazuje, da je mogoče z nekaj domišljije in skoraj brez napora ljudem "servirati" povsem lažno informacijo o dogajanju v drugi državi, pa naj bo to laž o dogodku, povezanem s cepljenjem in cepivom, ali pa o političnem oziroma družbenem dogajanju.

Nova spletna prevara z ukradeno podobo našega portala

28. 07. 2021 18.19

Spletni prevaranti so znova ukradli podobo našega portala. Po spletu in družbenih omrežjih je namreč zakrožila lažna novica, v kateri piše, da je naš vrhunski kolesar Primož Roglič opravil investicijo, ki je "prestrašila vlado in velike banke". Vendar pa vam nenavadna kombinacija podob in še bolj nenavaden URL povedo, da gre za prevaro.

Kitajska prepovedala BBC: 'To je nesprejemljiva kršitev svobode medijev'

12. 02. 2021 08.30

Kitajski avdiovizualni regulator je v četrtek sporočil, da je Kitajska prepovedala oddajanje BBC-ja, kar je London označil za "nesprejemljiv napad na svobodo medijev". Uradni Peking je BBC ostro kritiziral zaradi poročanja o novem koronavirusu in preganjanju Ujgurov in drugih muslimanskih manjšin v Zindžjangu. Pri BBC so dejali, da so nad odločitvijo "razočarani".

Naj vas popusti ne zavedejo: 'črni petek' je priložnost tudi za spletne goljufe

12. 11. 2020 10.26

Črni petek in spletni ponedeljek, ameriški pogruntavščini za spodbujanje potrošnje, ki sta se v zadnjih letih prijeli tudi pri nas, sta nakupovalno mrzlico z decembrskih predprazničnih dni pomaknila v november. Visoki popusti marsikoga prepričajo v morda ne dovolj premišljen nakup, žal pa je naval kupcev hkrati tudi priložnost za spletne goljufe. Na odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT so zato pripravili konkretne napotke, kako prepoznati prevaro in kako preveriti spletno trgovino. Pa tudi, katero prepričanje o varnosti je že preživeto.

Zakaj napada na Dunaju niso uspeli preprečiti in kdo stoji za njim?

03. 11. 2020 17.04

Teroristični napadi v Evropi po letu 2000 niso bili izjema. Od Madrida, Londona, pa kasneje z vzponom Islamske države še Pariz, Nemčija in zdaj tudi Dunaj. V večini primerov je šlo za organizirane napade, dogovorjene v naprej, vprašanje pa seveda je, zakaj jih niso preprečili? Kje so varnostne službe zatajile? Od kod prihajajo bodoči teroristi in kako je na napad vplivala ravno pandemija covida-19?

Spet nove težave, Arnes tokrat izkoristili spletni goljufi

22. 10. 2020 11.28

Naboru težav za Arnes ni videti konca. Tokrat so sporočili, da so spletni goljufi njihovo ime izrabili za krajo gesel. "Danes smo odstranili še eno phishing stran, ki je bila namenjena kraji gesel. Arnes vam nikoli ne bo pošiljal e-sporočila s povezavo, ki bi vas vodila na stran, na kateri bi morali znova vnašati vaše geslo," so sporočili. Dodali so tudi fotografijo spletne strani, kamor vodi povezava, in lažnega Arnesovega sporočila.

Lažna novica o Luki Dončiću, ki je ukradla podobo naše spletne strani

02. 10. 2020 11.01

Po družbenih omrežjih je znova zaokrožila lažna novica, tokrat o bajnih zaslužkih našega znanega in uspešnega košarkarja Luke Dončića, ki svoje bogastvo kopiči z vlaganjem v Bitcoin Code. Gre za novico, kjer sta bila zlorabljena tudi podoba 24ur.com in dobro ime oddaje, kjer naj bi Dončić predstavil svojo uspešno zgodbo s trgovanjem s kriptovalutami.