kvac

Razvite države zadovoljne, države v razvoju pa: 'Dogovor je za nas žaljivka'
24. 11. 2024 12.30Številni voditelji, med njimi ZDA, EU in več evropskih držav, so pozdravili dogovor o novem cilju finančne pomoči za države v razvoju, dosežen na podnebni konferenci ZN v Bakuju (COP29). Države v razvoju in okoljski aktivisti pa so do dogovora kritični, saj menijo, da ne gre dovolj daleč, obljubljeni znesek pa da je premajhen.

GZS: Ukrep je le začasne narave, OZS: Pozabili ste male obrtnike in podjetnike
31. 01. 2022 11.09Izenačitev pravic vseh gospodinjskih odjemalcev zemeljskega plina, kot je v približno 200 milijonov evrov vrednem energetskem paketu predvidela vlada, je po oceni Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) sicer dobrodošla, a kot opozarjajo, še vedno ne gre za ustrezno ali celo sistemsko rešitev. Ukrep je namreč le začasne narave. K dodatni pomoči pozivajo tudi pri OZS, kjer menijo, da je država pozabila na male obrtnike in podjetnike. Do subvencij industrijskim porabnikom energije so kritične tudi nevladne organizacije. Hkrati bodo ukrepi precej obremenili energetski sistem, za elektrodistribucijski sistem po ocenah Agencije za energijo obremenitev znaša približno 70 milijonov evrov.

Vrh EU dosegel dogovor o zmanjšanju izpustov do leta 2030 za najmanj 55 odstotkov
11. 12. 2020 08.39Po celonočni razpravi so evropski voditelji le dosegli dogovor o zmanjšanju izpustov do leta 2030. Kot je sporočil predsednik Evropskega sveta Charles Michel, "Evropa vodi v boju proti podnebnim spremembam", voditelji pa so se zavezali, da bodo v naslednjem desetletju dosegli cilj zmanjšanja izpustov na najmanj 55 odstotkov glede na leto 1990. Slovenski premier je vrh opisal kot zelo uspešen ter dokaz, da ko "gre zares članice EU stopijo skupaj in najdejo rešitve".

Sodišče odpravilo odločitev Arsa glede podaljšanja obratovanja Neka
19. 02. 2020 10.40Upravno sodišče je ugodilo tožbi nevladnih okoljskih organizacij PIC, Focus in Umanotera ter odpravilo odločitev Arsa iz leta 2017, da za podaljšanje delovanja Nek ni treba izvesti presoje vplivov na okolje. Arso bo moral o tem presojati znova.

'Ne potrebujemo sladkih besed, temveč konkretne spremembe'
08. 10. 2018 12.18Posebno poročilo o globalnem segrevanju pomembno prispeva k streznitvi sveta, so prepričani v Greenpeaceu. Šarčevo vlado pozivajo, da prekine s "škodljivimi politikami preteklih let". Tudi v društvu Focus menijo, da so nujne radikalne spremembe. Svet segret za več kot 3 stopinje Celzija pomeni pogoje, ki jih človeška vrsta še ni izkusila.

Klimatologinja: Kako resno Slovenija jemlje podnebne spremembe kaže projekt Teš 6
14. 05. 2015 11.20Za resen napredek v boju proti podnebnim spremembam je v Sloveniji premalo volje. Zmanjšujemo izpuste toplogrednih plinov, a manj od zavez. "Žal niti ena vlada od 2005 naprej ni resno jemala kjotskih zavez," opozarja klimatologinja Kajfež Bogatajeva.

Če ne bo omejitev pri fosilnih gorivih, nam grozijo nevarne spremembe
02. 11. 2014 11.43Uporabo fosilnih goriv je treba do leta 2050 skoraj popolnoma končati in jo pri pridobivanju energije nadomestiti z obnovljivimi viri, lahko tudi z jedrsko energijo. V nasprotnem primeru nam grozijo nevarne podnebne spremembe. Zdaj so na potezi vlade.

Potratna vladna služba za podnebne spremembe
16. 11. 2011 19.17Načrte vladne službe za podnebne spremembe, ki namerava na mednarodno konferenco poslati sedem državnih funkcionarjev, bo prekrižala vlada. Slovenija si takšne delegacije namreč ne more privoščiti.

Zaostajali bomo do leta 2040
23. 09. 2011 14.14Investicije v učinkovito rabo energije se bodo vedno bolj izplačale, saj bo cena emisij vedno višja, so opozorili ob predstavitvi strategije prehoda Slovenije v nizkoogljično družbo. A Slovenija bo glede tega prehoda še nekaj časa zaostajala.

'Čas za ukrepanje se nezadržno izteka'
16. 11. 2009 12.40Nevladne organizacije so Pahorja pozvale, da izkoristi vse vzvode, ki so v njegovih rokah, ter se zavzame za nujno potrebno ukrepanje na področju prehoda Slovenije v nizkoogljično družbo.