kustos

Župan ustavil pripravo razstave o edinem ohranjenem bunkerju na Vogrskem

31. 03. 2025 20.30

Župan občine Renče - Vogrsko na Goriškem je samovoljno ustavil pripravo razstave o bunkerju v vasi, ki so ga zgradili za skrivanje hrane med italijansko okupacijo, nato pa je med vojno služil kot skrivališče za partizane. Župan Tarik Žigon trdi, da zgodovina bunkerja preveč razdvaja in odpira rane, zato je tik pred zdajci ustavil tisk materiala, ki ga je pripravil zgodovinar kustos Goriškega muzeja. Lastnica bunkerja, v katerega je vhod skozi štedilnik, je ogorčena.

30-letnico genocida v Srebrenici bo obeležil sklop spominskih dogodkov

20. 01. 2025 16.59

Letos mineva 30 let od genocida v Srebrenici, zato so v Muslimanskem kulturnem centru v Ljubljani pripravili sklop spominskih dogodkov. Program, ki obsega razstave, pogovore in zaključno spominsko slovesnost 9. julija, so pripravili v želji, da bi podučili zlasti mlade generacije o krhkosti bivanja in o tem, kako tanke so meje med sobivanjem in katastrofo.

Sarajevski atentat: krogla, ki je začela prvo svetovno vojno

16. 11. 2024 20.24

11. 11. 1918 ob 11. uri je začelo veljati premirje, ki ga je Nemčija podpisala z antantnimi silami in končala se je prva svetovna vojna. Skupno naj bi na bojiščih umrlo deset milijonov vojakov, ranjenih naj bi jih bilo še vsaj dvakrat toliko. Vojna sicer ni bila presenečenje, napetosti med državami so naraščale že več let, bilo je le vprašanje časa in dogodka, ki bi bil povod za to. Ta je prišel v obliki atentata na avstrijskega prestolonaslednika Franca Ferdinanda in njegovo ženo Sofijo. Obiskali smo kraj, kjer se je to zgodilo.

35 let 'bande' Orlek: igrali že vsepovsod, razen v Afriki

04. 10. 2024 17.30

Unikatna zasavska "banda" Orlek že 35 let ponuja svojo različico knap'n'rolla, v tem času pa so ponudili kup albumov, prepotovali veliko sveta in ostali to, po čemer jih najbolje poznamo. Veseljaki, ki dobro "zašpilajo" ter so najbolj veseli, ko gre s koncerta zadovoljno domov tudi njihovo občinstvo. Več nam je razložil prvi glas in glava zasedbe, 66-letni Vlado Poredoš.

Ali klop na človeka pade tudi z drevesa?

14. 06. 2024 06.00

Tudi to je pojasnjeval sogovornik v našem Popkastu Tomi Trilar, doktor bioloških znanosti, ki se posebej ukvarja z žuželkami in tudi ptiči. V Prirodoslovnem muzeju je kustos oddelka nevretenčarjev.

Uničena izložba Banksyjeve razstave: 'Obiskal nas je navaden vandal'

11. 03. 2024 13.31

Vandali so konec tedna uničili izložbo galerije, v kateri je na ogled velika Banksyjeva razstava v Ljubljani. V galeriji niso začudeni, saj grafitarji povsod po svetu uničujejo in preslikavajo dela drug drugemu. A kot so sporočili iz Agencije Kiosk, v tem primeru ni šlo za grafitarje, ki bi imeli kaj povedati ali bi naredili kakšno novo umetnino.

V Franciji našli velikansko okostje dinozavra, dolgo 10 metrov

10. 03. 2024 19.44

V južni Franciji je 23-letni domačin in amaterski paleontolog leta 2022 med sprehodom po gozdu odkril veliko najdišče ostankov dinozavrov. Strokovnjaki so v dveh letih odkrili številne dele okostij, nedavno pa so odkrili tudi zelo redek primerek, skoraj popolno okostje dinozavra, ki je povezano od lobanje pa do repa.

Na Bolhi odkrito delo Ivane Kobilce na dražbi ni bilo prodano

08. 03. 2024 07.09

Nedavno odkritega dela Ivane Kobilca na dražbi, ki je potekala v ljubljanski Galeriji Kos v pasaži Nebotičnika, niso prodali. Kot je pojasnil galerist Leon Pogelšek, je bil ponujen znesek za sliko 25.000 evrov, kar pomeni, da dražitelji niso dosegli t. i. rezervne cene oziroma pričakovanega zneska zanjo, ki je bil 29.000 evrov. Izklicna cena za sliko je bila sicer 16.000 evrov.

V Londonu velika razstava del Yoko Ono

16. 02. 2024 07.46

Galerija Tate Modern v Londonu je pripravila razstavo, posvečeno delom Yoko Ono. Že vrsto let pred razmerjem z glasbenikom Johnom Lennonom je Yoko Ono delovala kot umetnica performansa in bila med začetniki konceptualne in participativne umetnosti. Razstava, ki so jo odprli v tem tednu, je največja razstava njenih del v Združenem kraljestvu doslej.

Urad vlade za varovanje tajnih podatkov ima novega direktorja

07. 12. 2023 17.51

Vlada je na seji za direktorja urada vlade za varovanje tajnih podatkov imenovala Blaža Torkarja, ki bo petletni mandat z možnostjo ponovnega imenovanja nastopil 13. decembra 2023, so sporočili z generalnega sekretariata vlade. Torkar sicer funkcijo od junija letos opravlja kot vršilec dolžnosti.

Družina Kennedy: privilegiji ali prekletstvo?

19. 11. 2023 07.00

V sredo bo minilo 60 let od atentata na tedanjega ameriškega predsednika Johna F. Kennedyja, ki še vedno buri duhove po vsem svetu. Čeprav naj bi že pred 10 leti razkrili prav vse dokumente, povezane z umorom, so nekateri še vedno tajni, kar le še podpihuje vrsto teorij zarote o tem, kaj se je pravzaprav zgodilo. Vendar pa je zgodba o enem izmed najbolj pretresljivih zgodovinskih dogodkov še vse kaj drugega; je tudi zgodba o medijih, o skrivnostih, o varovanju politikov in tudi zgodba o eni izmed najbolj privilegiranih ter hkrati nesrečnih družin v ZDA.

Prihodnje leto na ogled več kot 300 fotografij iz zbirke Eltona Johna

25. 10. 2023 07.59

V Muzeju Viktorije in Alberta bo prihodnje leto na ogled več kot 300 fotografij iz zasebne zbirke pop zvezdnika Eltona Johna in njegovega moža Davida Furnisha. Med drugim bo mogoče videti portrete igralke Marilyn Monroe ter jazzovskih glasbenikov Milesa Davisa in Cheta Bakerja. Razstava z naslovom Krhka lepota bo sicer združila fotografije približno 140 fotografov.

Zvezdniški hotel v Parizu z razstavo v poklon Oscarju Wildu

20. 10. 2023 07.45

Nekaj umetnikov se je odločilo, da se bodo slovitemu irskemu književniku Oscarju Wildu, ki je umrl leta 1900 v takrat skromnem pariškem hotelu, imenovanem L'Hotel, poklonilo z razstavo. Tako so sodobni hotel s petimi zvezdicami, ki ga obiskujejo zvezdniki, ta teden krasila umetniška dela, povezana z Wildom, po izboru kustosa Daniela Malarkeyja.

V Pivki je spet hrumelo, brnelo in pokalo

18. 09. 2023 15.51

V Parku vojaške zgodovine je minuli konec tedna kar brbotalo od pestrega muzejskega dogajanja. Ekipa Parka je v sodelovanju s partnerji pripravila ZgodoVikend, večdnevni muzejski dogodek, namenjen intenzivnemu spoznavanju in doživljanju zgodovine. Letošnjega dogodka se je udeležilo več kot 4000 obiskovalcev.

Komarji, najbolj smrtonosna žival na svetu

23. 07. 2023 12.30

Grenijo nam življenje, povzročajo nevšečnosti. Komarji nas zavohajo že na 30 metrov. Najbolj jih privabljamo z izdihanim zrakom. Zadnje raziskave pa kažejo, da ima veliko vlogo pri tem, ali vas bo komar pičil, tudi kožna flora. Sestava bakterij na naši koži komarjem različno diši. Prav tako so dovzetni na premikanje, kontraste z okolico, temnejše in žive barve, znoj na koži in toploto telesa.

Euoplos dignitas: Nova in redka vrsta orjaškega pajka

22. 03. 2023 08.40

V Avstraliji so odkrili novo in "redko" vrsto orjaškega pajka. Veliki osemnožni pajek je tako velik, da so ga poimenovali "Euoplos dignitas", kar v latinščini pomeni dostojanstvo, ki odraža to impresivno velikost in naravo pajka.

Umrl mednarodno priznani avstrijski umetnik Peter Weibel

02. 03. 2023 19.38

V nemškem Karlsruheju je umrl mednarodno priznani avstrijski umetnik Peter Weibel. Bil je dolgoletni direktor Centra za umetnost in medije (ZKM) v Karlsruheju. Slovensko občinstvo je lahko njegovo delo spoznalo na razstavi v ljubljanski Moderni galeriji leta 2005, bil je tudi kustos trienala sodobne slovenske umetnosti U3 leta 1997.

V svet Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije imenovani štirje člani

10. 02. 2023 15.09

Vlada je imenovala štiri člane sveta v novoustanovljenem Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije. Pozicije bodo zasedli Manca Grgić Renko, Blaž Vurnik, Renata Zamida in Marko Sraka.

Shakirina oblačila in predmeti del muzejske razstave

27. 01. 2023 13.36

Grammyjev muzej v Los Angelesu bo v mesecu marcu pripravil posebno razstavo, v sklopu katere si bodo gledalci lahko ogledali oblačila in predmete kolumbijske pevke Shakire. Med drugim bodo v muzeju razstavljeni tudi kosi oblačil, ki jih je zvezdnica nosila med nastopom na Super Bowlu. Razstava bo nosila naslov 'Shakira, Shakira: The Grammy Museum Experience'.

V Trstu razstava Banksyjevih del

22. 01. 2023 16.32

V tržaškem razstavnem salonu Degli Incanti je še do 10. aprila odprta razstava Banksy: Veliki komunikator. Na ogled je 60 del slavnega uličnega umetnika, ki je zaslovel tudi s tem, da je svojo identiteto tako učinkovito zaščitil, da ostaja neznan. Tudi z razstavljanjem velikih imen si Trst prizadeva za boljšo prepoznavnost in razvoj mesta.

Zlatnik, ki naj bi bil ponaredek, razkril novo osebnost zgodovine

28. 11. 2022 13.08

Rimski cesar iz tretjega stoletja, ki so ga izpisali iz zgodovine kot izmišljen lik, je obstajal, trdijo znanstveniki. Dokaz za to naj bi bil starodavni zlatnik. Kovanec s portretom cesarja in z imenom Sponsian so našli pred več kot 300 leti v Transilvaniji, nekoč oddaljeni postojanki rimskega imperija. Ker so verjeli, da gre za ponaredek, je bil zaklenjen v muzejski omari. Zdaj pa znanstveniki pravijo, da praske, vidne pod mikroskopom, dokazujejo, da je bil pred 2000 leti v obtoku.

V stanovanju na Škotskem odkrili 135 let staro steklenico s sporočilom

23. 11. 2022 11.09

Vodovodar ni mogel verjeti svojim očem, ko je pod talnimi deskami naletel na 135 let staro steklenico s sporočilom. Odhitel je do lastnice stanovanja, ki je steklenico razbila, da je lahko prebrala zapis. V sporočilu je med drugim zapisano: "Kdor bo našel to steklenico, bo morda mislil, da najin prah raznaša po cestah." V sporočilu je bil tudi datum zapisa: 6. oktober 1887.

Pod krščanskim rokopisom odkrili najstarejši znani zemljevid zvezd

31. 10. 2022 07.21

Arhivisti so odkrili dolgo izgubljeno zgodovinsko relikvijo, skrito pod krščanskim rokopisom: najzgodnejši znani zemljevid zvezd, so sporočili iz Muzeja Biblije. Kopija zvezdnega zemljevida astronoma Hiparha je bila odkrita pod sirskim besedilom "Lestev v nebesa" Janeza Klimaka. Besedilo je razprava, napisana okoli leta 600. Učenjaki že leta vedo za obstoj zvezdnega zemljevida, ker so ga omenjala že druga starodavna besedila, vendar so bila vsa dosedanja iskanja neuspešna. Do sedaj.

Brad Pitt prvič na ogled postavil svoje skulpture

21. 09. 2022 09.28

V Umetnostnem muzeju Sara Hilden v mestu Tampere na Finskem je na ogled razstava v Los Angelesu živečega britanskega umetnika Thomasa Houseaga. V sklopu razstave je svoje skulpture javnosti prvič predstavil ameriški filmski igralec Brad Pitt, ki je na tem področju v veliki meri samouk.

V Teheranu razstava o Pasolinijevem Cvetu tisoč in ene noči

07. 07. 2022 14.32

V Muzeju sodobne umetnosti in kulturnem centru Argo v Teheranu je na ogled razstava, posvečena filmu Cvet tisoč in ene noči italijanskega filmskega režiserja, pisatelja in pesnika Piera Paola Pasolinija. Del filma so namreč posneli v znamenitem iranskem mestu Isfahan pred islamsko revolucijo v državi leta 1979.

V Mehiki razstava o Leonardu da Vinciju kot mentorju

24. 06. 2022 11.55

V Ciudad de Mexico je na ogled razstava, ki prek 11 oljnih slik in dveh risb prikazuje zapuščino italijanskega renesančnega umetnika Leonarda da Vincija in njegovo delo mentorja. Med študenti, ki so podpisali skupna dela, so Salai, Bernardino Luini, Marco d'Oggiono in Giampetrino.

Obnovili še 130 metrov predora, ki je veljal za največjo skrivnost Sarajeva

19. 06. 2022 18.09

Skoraj 800 metrov dolg podzemni predor, ki so ga pod butmirskim letališčem skopali prebivalci, je med obleganjem Sarajeva veljal za največjo skrivnost – zaradi njega se je mesto smrti spremenilo v mesto preživetja. Turisti so si v tamkajšnjem muzeju do zdaj lahko ogledali 25 ohranjenih metrov predora, pred časom pa so za javnost odprli še dodatnih 130 metrov. "Občutek prehoda skozenj je veliko težji in bolj čustven," je povedal kustos Edin Kolar, ki upa, da jim bo nekoč uspelo obnoviti ves predor.

Uniforma cesarja Franca Jožefa I. spet v Ljubljani

12. 05. 2022 13.40

V Narodni muzej Slovenije se je po več kot pol stoletja vrnila uniforma nekdanjega avstrijskega cesarja Franca Jožefa I., ki je bila pred tem 53 let posojena Pokrajinskemu muzeju Maribor. Na ogled javnosti naj bi bila v polnem sijaju oktobra ob odprtju razstave Znameniti Slovenci in njihova odlikovanja.

Med 224 novimi vrstami tudi opica z belimi obroči okrog oči

26. 01. 2022 13.37

Opica z belimi obroči okrog oči je med 224 novimi vrstami, ki so jih identificirali na širšem območju regije Mekong, piše v najnovejšem poročilu Svetovnega sklada za divje živali (WWF). Poročilo naravovarstvene skupine, objavljeno v sredo, poudarja potrebo po zaščiti bogate biotske raznovrstnosti in habitatov v regiji, ki vključuje Vietnam, Kambodžo, Laos, Tajsko in Mjanmar.

Slika, ki jo je kupil za okoli 80, bi lahko bila vredna skoraj 50.000 evrov

09. 01. 2022 12.15

Christopher Wright je v zadnjih petih desetletjih kot eden vodilnih umetnostnih zgodovinarjev odkril več starih mojstrovin tako v javnih kot tudi zasebnih zbirkah. Zdaj pa je ugotovil, da bi slika Anthonyja Van Dycka, ki jo je leta 1970 kupil za 65 funtov (približno 77 evrov), misleč, da gre za kopijo, lahko dejansko bila izvirnik.