kurkuma

BLOG: Buče – več kot le praznični okras

27. 10. 2024 08.06

Ko pomislimo na buče, jih pogosto povežemo z nočjo čarovnic in praznično jesensko sezono. A buče so veliko več kot le praznični okras. Ta čudovita rastlina ima globoko zgodovino in številne koristi za naše zdravje. Buče niso le estetsko privlačne, ampak tudi izjemno hranljive in vsestransko uporabne v kuhinji, tradicionalni medicini in celo kozmetiki.

BLOG: Okinavska dieta: recept za dolgo in vitalno življenje

11. 02. 2024 11.32

Med številnimi predlaganimi načrti prehranjevanja, vključno s sredozemsko in ketogeno dieto, kot vse kaže, privlačna možnost za ohranjanje zdravja in dolgoživosti leži v okinavski dieti. Ta prehranski pristop bi lahko bil ključen dejavnik za doseganje visoke starosti, kar ni presenetljivo, saj japonski otok Okinava predstavlja eno od "modrih con," kjer prebivalci redno doživljajo stoletnice. Gre za rojstni kraj borilne veščine karateja, ki pa je torej znan tudi po največjem številu stoletnikov.

Špinača, kurkuma, buča, rdeča pesa – zdrava torta z okusom po tisti čisto pravi

09. 01. 2024 06.00

Torta je zagotovo zadnja stvar, ki vam pride na misel, ko pomislite na zdravo hrano. Pa tudi ne prvi odgovor, ki vam pride na misel, ko pomislite na hrano, ki je lahko dobra za vaše možgane. A slaščičar iz Sydneyja je skupaj z zdravstvenimi strokovnjaki z Univerze v Novem Južnem Walesu iznašel recept, ki omogoča prav to. In prvo tako torto so spekli za praznovanje 70. rojstnega dne dobrodelne organizacije, ki dostavlja hrano predvsem starejšim.

Neskladnih živil je iz leta v leto več. Koliko pa je tudi nevarnih?

09. 12. 2023 07.06

Odpoklic za odpoklicem: zamrznjene jagode, mandarine, soja, fižol, paradižnik, rdeča pesa, kurkuma. To so neskladna živila, ki so jih morali samo v novembru umakniti s prodajnih polic. Lani je bilo takšnih živil 127, leto pred tem 131. Največ so jih morali umakniti zaradi prisotnosti različnih onesnaževal, težkih kovin, mikotoksinov, pesticidov. Je torej hrana vse bolj nevarna, škodljiva za naše zdravje? Nas mora zaradi tega skrbeti? Res vemo, kaj jemo? Kakšen je sploh nadzor hrane? Kako potekajo analize? Kako za zdravo in varno hrano skrbijo kmetje, kako dobavitelji in trgovci? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

BLOG: Kako zdraviti okužbo s salmonelo?

16. 07. 2023 10.32

Bakterija salmonela povzroča bolezen, imenovano salmoneloza, ki se kaže s številnimi simptomi, vključno z drisko, bruhanjem, bolečinami v trebuhu, slabostjo, vročino in glavobolom. Simptomi se običajno pojavijo nekaj ur ali dni po okužbi in običajna inkubacijska doba, čas od okužbe do začetka bolezni, traja od 6 do 72 ur, ponavadi od 12 do 36 ur. Pri preprečevanju okužbe s salmonelo je ključnega pomena preventiva.

BLOG: Spojine za lajšanje bolečin in zmanjšanje vnetij

23. 04. 2023 07.00

Tokrat bom pisal o salicilatih, naravnih spojinah, ki se pojavljajo v različnih vrstah hrane, vključno s sadjem, zelenjavo, oreščki in zelišči. Verjetno še niste slišali za te spojine, zato si vzemite kakšno minutko časa in preberite članek.

BLOG: Kaj so oksalati?

26. 03. 2023 07.00

Oksalati, imenovani tudi oksalna kislina, so naravna spojina, ki jo najdemo v različnih virih živil. Nekatere najpogostejše oksalate v hrani lahko najdemo v rastlinskih virih, kot so sadje, zelenjava, oreščki in semena. Oksalat lahko naravno proizvede tudi vaše telo.

BLOG: Kri v blatu je lahko znak resnih zdravstvenih težav

12. 03. 2023 07.00

Če opazite kri v blatu, je to lahko znak resnih zdravstvenih težav in bi morali poiskati zdravniško pomoč čim prej. Seveda pa je lahko tudi kaj manj nevarnega in pogosto ob tem pojavu ni razloga za paniko. Poleg obiska zdravnika morate tudi sami poskrbeti za nekatere spremembe v prehrani in življenjskem slogu, ki lahko pomagajo zmanjšati vnetje in izboljšati zdravje prebavnega trakta.

Pomladitev: 45-letnik s srcem 37-letnika, kožo 28-letnika in pljuči 18-letnika

27. 01. 2023 11.05

Bryan Johnson je star 45 let, toda testi naj bi kazali, da ima srce 37-letnika in pljuča mladega odraslega. Pomladitev naj bi bila rezultat intenzivnega eksperimentalnega programa Project Blueprint. Johnson je namreč podjetnik s področja biotehnologije.

Rajski oddih na Zanzibarju – po izjemni ceni!

19. 12. 2022 08.45

Počitnice na morju niso rezervirane samo za poletje. Obstajajo kotički, kjer je toplo skozi vse leto. Na Zanzibarju, si lahko privoščite rajske počitnice po izjemno ugodnih cenah.

BLOG: Hipertiroidizem

20. 11. 2022 07.00

Hipertiroidizem se pojavi, ko ščitnica postane čezmerno aktivna. Le ta pa s seboj prinese vrsto težav, saj lahko ščitnica, ko ne deluje pravilno, ovira številne druge vitalne funkcije telesa.

Tri sestavine, brez katerih to zimo ne bo šlo

28. 10. 2022 08.18

Jesen je letos že pošteno pokazala svoje zobe, temperature pa se vztrajno nižajo. Poleg številnih okužb z novim koronavirusom smo že močno zakorakali tudi v obdobje trdovratnih prehladov, a vendarle se lahko pred njimi ubranimo tudi sami. Če želite ohraniti svoje zdravje in odlično raven energije, brez spodnjih živil v tej jeseni in zimi zagotovo ne bo šlo.

BLOG: zdravljenje kandide

09. 10. 2022 07.00

Kadar je v telesu na ustrezni ravni, ta glivica pomaga pri absorpciji hranil in prebavi, ko pa se kandida prekomerno razmnoži, lahko postane resna skrb, ki povzroča številne negativne in resne zdravstvene težave.

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?

01. 10. 2022 14.23

September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

BLOG: Impetigo, bakterijska okužba kože

14. 08. 2022 07.00

Impetigo je zelo nalezljiva bakterijska okužba kože, ki najpogosteje prizadene dojenčke in majhne otroke. Dovzetni so tudi mladostniki in odrasli z oslabljenim imunskim sistemom. Značilnost impetiga so mehurčki in kraste medene barve, ki se običajno začnejo okoli ust in nosu. Sčasoma se razširi na roke, noge in trup. Impetigo se prenaša z neposrednim stikom ali prek okuženih predmetov.

BLOG: Luskavica ni le kožno obolenje, je bolezen imunskega sistema

05. 06. 2022 07.00

Luskavica je kronična, avtoimunska bolezen, ki povzroča vnetje in luščenje kože. Običajna, zdrava koža doživi menjavo celic približno enkrat na mesec, ko pa imate luskavico, se kožne celice dejansko kopičijo ena na drugo. Torej, ko imate luskavico, T-celice po pomoti začnejo delovati in postanejo preveč aktivne, kar vodi v nezdravo otekanje in hitro menjavo kožnih celic. Po svetu se z luskavico bori okoli 125 milijonov ljudi, v Sloveniji pa med 30 in 40 tisoč.

Januš nepričakovano odstopil, na koncu izziva sta se najslajše smejali Petra in Zala

24. 03. 2022 22.17

Tekmovalci so morali v parih poustvariti torto, ki jo je pripravil Karim Merdjadi. Izziv je, tokrat samo dva sodnika tudi dobro nasmejal, najbolj pa se je na koncu smejalo zmagovalnemu paru, Petri in Zali. Tekmovanja pa je bilo konec za obetavnega Januša Grma.

BLOG: Addisonova bolezen

30. 01. 2022 07.04

V tokratnem prispevku se bom razpisal o Addisonovi bolezni, pri kateri gre za neko vrsto endokrine motnje, ki prizadene približno enega od 100.000 ljudi. Simptomi so običajno izraziti in vključujejo izgubo teže, mišično oslabelost, utrujenost, nizek krvni pritisk in prebavne težave. Včasih lahko pride tudi do hipoglikemije in nastajanja temnih lis na koži.

Janez po koncu šova odhaja na osvajalski pohod

26. 12. 2021 12.25

Janez Rebernik je bil razočaran, ker Mihaela Krajnc in Matej nista več skupaj. Nov šok je doživel, ker je z njegovega seznama odpadla Sentya, a se je na koncu osredotočil na Manjo. Metka Šeškar pa je prevzela pobudo in Branka Cveka povabila na zmenek.

Najboljši na Touru jedo AVE

27. 07. 2021 00.15

Hrana je gorivo – telesu daje moč, zagon in dovolj energije. Uravnotežen in kakovosten jedilnik pripomore k boljšemu psihofizičnemu zdravju. Pravilen način prehranjevanja je najpomembnejši predvsem v vrhunskem športu, saj lahko odločilno vpliva na rezultate in počutje športnika. Tega so dobro zavedajo v ekipi Team Bahrain Victorious, kjer prehranski strokovnjaki in chefi vsakodnevno skrbijo za pravo kombinacijo živil ter dovoljšen vnos kalorij. V najboljši ekipi na letošnji znameniti Dirki po Franciji (Tour de France) tako pred vsako tekmo zaužijejo le najkakovostnejše sestavine, med katerimi so tudi AVE izdelki brez gensko spremenjenih organizmov.

BLOG: Zelišča za zmanjšanje vnetja

23. 05. 2021 07.00

Vnetje je odziv našega telesa na poškodbo ali draženje zaradi delovanja škodljivih dejavnikov. Je del imunskega odziva našega telesa. Gre torej za povsem naravno reakcijo (telesno obrambo), ko se naš organizem spoprime s škodljivimi dejavniki ali poškodbami ter jih želi odstraniti oziroma preprečiti njihovo nadaljnje širjenje. Uporaba protivnetnih zelišč igra pomembno vlogo pri protivnetni prehrani.

Napitek, ki bi si ga morali privoščiti vsak večer

15. 11. 2020 07.10

V zadnjih letih so svetovni splet preplavili najrazličnejši recepti, ki v hladnih jesenskih in zimskih mesecih pomagajo pri krepitvi imunskega sistema, prav tako pa tam najdemo številne diete, ki jim sledijo tudi številna zveneča imena iz sveta zabave. Številnim pa je skupna ena sestavina: kurkuma. Za mnoge še vedno skrivnostna rastlina, ki prihaja iz tropskih gozdov jugovzhodne Azije, je ena izmed najpogosteje omenjenih sestavin, a po njej še vedno posegamo premalo.

BLOG: Hrana za pljuča

21. 06. 2020 15.34

Obstaja več dejavnikov, ki lahko vplivajo na zdravje pljuč, vključno s telesno aktivnostjo, genetiko in okoljskimi razmerami. Mnogi pa se ne zavedajo, da lahko na zdravje naših pljuč v določeni meri vpliva tudi prehrana. Nekatera živila so še posebej dobrodošla za vzdrževanje zdravja in normalnega delovanja pljuč.

BLOG: Seznam živil, ki jih potrebujete v karanteni

29. 03. 2020 10.23

Ob strahu pred covid-19 je povsem logično, da se pripravimo na izredne razmere. Vendar to ne pomeni, da bi morali vsi odhiteti v najbližjo trgovino in jo izropati vseh konzerviranih izdelkov ter kupovati na tone moke. Bodite racionalni pri izbiri hrane in se na nakup temeljito pripravite. Prednost dobro založene shrambe je v tem, da vam bo to pomagalo omejiti število odhodov iz hiše.

BLOG: Čas je za odgovorno ravnanje, ne za obtoževanje, teorije zarot in paniko

15. 03. 2020 07.00

Trenutno še ni cepiva, ki bi preprečeval okužbe s koronavirusom, prav tako še ni zdravila, ki bi ga zdravil. Zaenkrat je najučinkovitejše lajšanje simptomov in podpora vitalnim organom v težjih primerih. Zato je še toliko bolj pomembno, da v tem času okrepite svoj imunski sistem.

BLOG: Kako se na naraven način boriti z migreno?

01. 03. 2020 11.10

Če sami nimate težav z migrenami, zagotovo poznate nekoga, ki se s tem neprijetnim pojavom, ki osebo lahko povsem onesposobi, če pravočasno ne ukrepa, sooča. V nadaljevanju boste izvedeli, kaj je migrena, katere vrste poznamo, kakšni so simptomi in vzroki, ter kako si pomagati na naraven način.

BLOG: Hrana, ki dviguje razpoloženje

24. 11. 2019 07.00

Veliko ljudi v trenutkih, ko so izpostavljeni stresu, poseže po raznih prigrizkih, kot so smokiji, čips, čokolada, sladoled itd. To čustveno prehranjevanje jim da lažni občutek, da se v trenutku počutijo boljše, v resnici pa gre v takšnih primerih za zapolnjevanje čustvene praznine in ne praznine, ki jo povzroča fizično pomanjkanje hrane.

BLOG: Kako se izogniti putiki?

10. 11. 2019 07.00

Verjetno ste že slišali izraze protin, putika ali giht, ki opisujejo zvišano vrednost sečne kisline v krvi, to pa s seboj prinese simptome, kot so bolečine v sklepih. Protin je bil v preteklosti bolezen kraljev, saj so le premožni uživali bogato mesno hrano in večje količine alkoholnih pijač. Danes pa je zaradi spremembe prehranjevalnih in življenjskih navad postal bolezen množic.

BLOG: Katera živila so primerna za zdravje dojk?

27. 10. 2019 07.24

Oktober je mesec, ki je posvečen ozaveščanju o preventivi, kurativi ter psihološki podpori pri raku na dojkah. Skozi lastno izkušnjo sem doživel, da se je ljudem zelo težko začeti odrekati stvarem, ki sicer hranijo dušo, a kaj ko obenem lahko hranijo oziroma spodbujajo tudi razvoj bolezni.

BLOG: Nootropiki – dodatki za možgane

26. 05. 2019 07.00

Ker smo trenutno v obdobju mature in zaključnih izpitov, sem se odločil, da bom pisal o tem, kako na naraven način poskrbeti za izboljšanje spomina in na splošno boljšo učinkovitost možganov. Nootropiki oz. ''pametne tablete'' so kognitivni pospeševalci oz. spodbujevalci, ki naj bi izboljševali učno kapaciteto, motivacijo, koncentracijo in ustvarjalnost.