kurjenje v naravi

Otrok hudo poškodovan v nesreči pri kurjenju ognja
09. 12. 2024 10.33S Policijske uprave Novo mesto so sporočili, da je skupina otrok želela zakuriti ogenj in kurišče ob tem najverjetneje polila z vnetljivo snovjo. Ogenj je zajel oblačila enega od otrok, ki se je ob tem huje poškodoval.

Kaj je treba vedeti pred začetkom kurilne sezone?
24. 09. 2024 09.38Slaba kakovost zraka vpliva na nas bolj kot mnogi drugi okoljski dejavniki ter predstavlja najpomembnejši vir zdravstvenih težav, povezanih z okoljskim onesnaževanjem. Zrak v Sloveniji je najbolj obremenjen v zimskem času zaradi emisij iz malih kurilnih naprav na lesno biomaso. Še posebej problematične so vrednosti delcev PM10, drobnih delcev PM2,5 in benzo(a)pirena. Pred kurilno sezono so zato pristojni predstavili nasvete in zahteve za lastnike malih kurilnih naprav.

Požarna ogroženost za Primorsko, Air Tractorji v zraku
16. 07. 2024 18.17Na Primorskem bo od srede razglašena velika požarna ogroženost. Uprava za zaščito in reševanje jo je razglasila za območje Istre, Krasa, Postojne, Pivke, Ilirske Bistrice, Vipavske doline, Goriške, Brd in Kanala. Na teh območjih je v naravi prepovedano kuriti in odmetavati predmete ali snovi, ki lahko povzročijo požar. Inšpektorat in policija bosta izvajala poostren nadzor, ogrožena območja bodo nadzorovali tudi z letali za gašenje.

Načrt sanacije gozda na Krasu mora biti izdelan do 1. oktobra
02. 08. 2022 09.53Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) mora do 1. oktobra izdelati načrt sanacije gozda na Krasu, ki ga je julija prizadel obsežen požar. V procesu izdelave načrta sanacije bo potekalo tudi ocenjevanje škode. Obnova gozda bo trajala več let, lahko tudi desetletij. Gozd na območju požara bo dobil drugačno podobo, so za STA poudarili na ZGS. Ob požaru na goriškem Krasu je bilo za zaustavitev ognjene stihije potrebno narediti več interventnih posekov gozda. Les iz teh posek mora biti po uredbi poveljnika Civilne zaščite odstranjen do 20. avgusta, saj lahko v primeru novega požara predstavlja nova žarišča. Lastniki gozdov, ki želijo sami odpeljati les, imajo za to le še teden dni časa.

Poznate pravila za varno kresovanje?
30. 04. 2022 17.43Po dveh letih rahlega zatišja bodo letos prvomajski kresi znova zagoreli v vsem svojem sijaju. Odpravljena je večina protikoronskih ukrepov, zato se bodo tudi slavja odvijala v precej večjem številu, kot smo jih bili vajeni še do nedavnega. A ob tem na Upravi RS za zaščito in reševanje opozarjajo tudi na odgovorno kurjenje kresov. Na kaj vse moramo biti pozorni, da naše slavje ne pripelje do požara?

Policisti pozivajo: Če opazite kurjenje v naravi, nas obvestite
25. 03. 2022 10.47Potem ko so pred nedavnim našteli kar tri požare na območju Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib, je ponovno zagorelo na Rožniku v Ljubljani. Gasilci so požar uspeli pogasiti. Policisti sicer vzroka požara še niso ugotovili, so pa opomnili, da je v Sloveniji še vedno razglašena velika požarna ogroženost, zato vse opozarjajo, da je kurjenje v naravnem okolju prepovedano. Padavine lahko glede na vremensko napoved pričakujemo šele sredi naslednjega tedna.

Kljub prepovedi več primerov kurjenja v naravi: 'To ima lahko katastrofalne posledice'
22. 03. 2022 07.55Obsežen požar nad Ajdovščino je še vedno aktiven, se pa ne širi več. Okrog 9. ure so opazili tudi dim na severnem pobočju Nanosa, a so gasilci požar, ki naj bi ga s kurjenjem starih vej povzročili gozdarji, hitro pogasili. Kljub temu, da je kurjenje v naravnem okolju prepovedano, pa tudi koprski policisti opozarjajo: v samo enem dnevu smo bili obveščeni o kar osmih takšnih primerih.

Brez padavin še nekaj časa: velika požarna ogroženost
20. 03. 2022 16.45Zaradi vse pogostejših požarov v naravnem okolju pristojni znova opozarjajo, da je na območju celotne države, razen tam, kjer je še snežna odeja, razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja. Kurjenje v naravnem okolju je zato prepovedano. Padavin glede na vremensko napoved še nekaj časa ne bo.

Nekateri prepovedi kurjenja v naravi ne upoštevajo
17. 03. 2022 09.18Kljub opozorilom in prepovedi kurjenja v naravnem okolju zaradi velike požarne ogroženosti, ki velja za večino države, so imeli gasilci in policisti veliko dela.

Lesna industrija je bila paradni konj na trgu bivše Jugoslavije
11. 02. 2022 06.01V času Jugoslavije je bil les 'paradni konj', Slovenija pa znana po uspešnih podjetjih na področju predelave lesa. Zaradi izgube trga, slabega prilagajanja spremembam in privatizacije so ta podjetja propadla. Sledilo je več kot desetletno obdobje zatona lesnopredelovalne industrije v Sloveniji. V podjetjih iz tistega časa pravijo, da je država pozabila nanje. Kakšno je stanje danes? Se lesna industrija pobira?

Jeseničane skrbi za zdravje, pristojni mirijo, da izpusti prahu niso škodljivi
09. 01. 2022 16.42Tik pred novim letom so nebo nad Jesenicami obarvali rdeče-rumeni oblaki dima. Iz podjetja SIJ Acroni so sporočili, da je med postopkom čiščenja pralnika prišlo do nepričakovanega izpusta dušikovega dioksida in zatrdili, da to ni predstavljalo nevarnosti za krajane ali imelo vpliva na okolje. A lokalni prebivalci opozarjajo, da je pobočje hriba Straža zaradi obrata že povsem golo, zaradi nenehnega močnega jedkastega vonja se je tam nemogoče zadrževati dlje časa. Skrbi jih, kako bo vse to onesnaževanje vplivalo na njihovo zdravje.

Med epidemijo opazen povečan obisk gozdov
14. 09. 2021 20.07Med epidemijo marsikdo veliko več časa kot sicer preživlja v naravi. V zadnjem letu in pol se je močno povečal tudi obisk gozdov. Vse več obiskovalcev pa ne pozna gozdnega bontona, pravil o spoštovanju gozda, njegovih lastnikov in gozdnih prebivalcev, živali. Katere so najpogostejše kršitve?

Tale trik vam bo garantirano odstranil celulit do poletja!
20. 08. 2021 00.15Drage moje dame, danes pa ste me le uspele nagovoriti! Prisilile ste me v pisanje tega članka, ker enostavno nimam več moči vsaki posebej razlagati, kako se boriti proti celulitu. Danes torej skrivnost predstavim vsem - spodaj vam bom v parih minutah pojasnila, kako se lahko enostavno znebite celulita na zadnjici in nogah!

Direktor kranjskega turizma: Epidemija nas je postavila na točko nič
13. 03. 2021 15.38"Gremo v Kranj! je včasih pomenilo, da smo šli čez mestno jedro po nakupih, v soboto na tržnico, zvečer v mesto na druženje po številnih barih in želim si, da bi ta fraza bila spet bolj pogosto uporabljena na ta način," pravi Klemen Malovrh, direktor kranjskega turizma. Epidemija je močno zarezala v to panogo, a volja za okrevanje je močna. V načrtih za prihodnost sta med drugim odprtje zvonika cerkve sv. Kancijana za obiskovalce in ureditev kanjona Kokre, kjer bo zrasla kranjska plaža, neizkoriščenega potenciala pa je še veliko.

Gasilci imajo polne roke dela s požari v naravi: bodite previdni
02. 03. 2021 09.50V zadnjih dneh se je zaradi toplega in suhega vremena v večjem delu države začela povečevati možnost nastanka požarov na prostem in v naravnem okolju. Podobno vreme se bo še nadaljevalo, zato Uprava za zaščito in reševanje v prihodnjih dneh pri uporabi ognja na prostem in v naravnem okolju svetuje previdnost, zlasti pri kmetijskih opravilih.

Ogenj zajel 84-letnika, ki je na območju Pohorja kuril odpadno listje
01. 03. 2021 17.46Na območju Ribnice na Pohorju je 84-letnik kuril odpadno listje, ko ga je presenetil sunek vetra in je ogenj v trenutku zajel še njega. K sreči je bil dovolj priseben, da je hitro slekel goreča oblačila, je pa pri tem vseeno utrpel tako hude poškodbe, da so ga s helikopterjem odpeljali v mariborski UKC. Policija, ki je v teh dneh obravnavala že več požarov zaradi kurjenja v naravi, opozarja: "Ob povprečni hitrosti vetra, višji od 20 kilometrov na uro, ali ob sunkih vetra, močnejših od 40 kilometrov na uro, se ne sme začeti s kurjenjem oziroma je treba s kurjenjem takoj prenehati."

Nov režim v Iškem vintgarju: 'Gore smeti in glasne zabave sem ne sodijo'
25. 07. 2020 09.02Kot smo poročali, je občina Ig zaprla Iški vintgar, priljubljeno izletniško točko v bližini prestolnice, za avtomobile in piknike. Na občini pojasnjujejo, da "nikomur ne 'zapirajo vrat' Iškega vintgarja, le trudijo se ohranjati ta naravni biser za naše prihodnje rodove". Kot izpostavljajo, so v njem še naprej dobrodošli vsi obiskovalci, a nekateri med njimi bodo morali spremeniti svoje navade. Gore smeti in glasne zabave sem ne sodijo, so jasni.

Kurjenju kresov in pokanju z možnarji se bo treba letos odpovedati
26. 04. 2020 07.32Kurjenju kresov se bo treba letos odpovedati, prav tako se raje odpovejte pokanju z možnarji in karbidom. Vsa nenujna potovanja v državo ali iz nje so še vedno odsvetovana, previdno tudi v prometu. Takšna so navodila policije pred prihajajočimi prazniki. Policisti bodo na določenih javnih krajih izvajali tudi poostrene nadzore.

Veliko dela za gasilce zaradi kurjenja in požarov v naravi
11. 04. 2020 18.56Gasilci so morali danes na več krajih posredovati zaradi požarov v naravi ali kurjenja na prostem. V celotni državi je razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja in prepoved kurjenja na prostem.

Zakuril veje, požgal sosedino poslopje
19. 03. 2020 13.07V Stari Gori je zagorelo okoli 50 kvadratnih metrov veliko gospodarsko poslopje, v katerem je bilo nekaj kmetijskih priključkov in strojne opreme. Kljub posredovanju je objekt v celoti pogorel, po prvih nestrokovnih ocenah pa materialna škoda znaša okoli 10.000 evrov.

Kako se regije borijo proti širjenju novega koronavirusa?
17. 03. 2020 06.00Javno življenje v Sloveniji se je ustavilo. Ulice mest samevajo, lokali so zaprti, nakupovalni centri po večini tudi. Ljudje pa se ponekod še vedno družijo na prostem, vse več ljudi pa upošteva navodila in ostaja doma. Tudi zaradi ukrepov, ki jih sprejemajo posamezne občine in regije.

V Avstraliji prijeli več domnevnih požigalcev, med drugim tudi 16-letnika
14. 11. 2019 09.27Avstralski gasilci se še vedno spopadajo z neobvladljivimi požari, ki v dveh avstralskih zveznih državah divjajo že vse od oktobra. Število smrtnih žrtev je medtem naraslo na štiri. Oblasti so ob tem prijele več požigalcev, med drugim tudi 16-letnika.

Bolsonaro prepovedal kurjenje v naravi za dva meseca
29. 08. 2019 20.00Brazilski predsednik Jair Bolsonaro je podpisal dekret, s katerim je v državi za naslednja dva meseca prepovedal vsakršno kurjenje v naravi. S tem naj bi skušal izboljšati situacijo glede požarov v amazonskem deževnem gozdu, ki so sprožili ogorčenje v svetu. Število požarov se je letos povzpelo že krepko čez 80.000.

Zakaj je pomembno, da visokogorskih jezer ne spremenimo v plaže?
25. 07. 2019 12.14Na nas se je obrnila bralka, ker jo je zelo presenetil prizor, ko so s prijateljicami planinarile po Triglavskih jezerih. Na Črnem jezeru so osupnile, saj je bila tam prava plaža. Ne le ljudje, v jezeru se je namakal celo pes, in to čeprav je kopanje v visokogorskih jezerih prepovedano. Poklicali smo na TNP, da pojasnijo, zakaj tovrstne osvežitve škodujejo naravi in kako nadzirajo kršilce.

'Pozabljamo na sedem milijonov mrtvih'
21. 07. 2019 07.44"Nekoč sem bil aktivist za obnovljive vire energije. Ampak to so bili časi, ko nisem globoko razmišljal o energetskih vprašanjih. Bil sem del tako imenovane progresivne opcije in ljudje iz teh krogov so religiozno verjeli, da so obnovljivi viri naša energetska prihodnost. Potem pa sem se zakopal v študij in ugotovil, da obnovljivi viri energije žal niso primerna rešitev za industrijsko družbo."

S tem trikom je 80% uporabnic odstranilo celulit!
06. 03. 2019 00.01Drage moje dame, danes pa ste me le uspele nagovoriti! Prisilile ste me v pisanje tega bloga, ker enostavno nimam več moči vsaki posebej razlagati, kako se boriti proti celulitu na zadnjici in nogah. Danes torej skrivnost predstavim vsem - spodaj vam bom v parih minutah pojasnila, kako se lahko enostavno znebite celulita na zadnjici in nogah!

S tem trikom boš tudi ti odstranila celulit do poletja!
08. 08. 2018 11.37Drage moje dame, danes pa ste me le uspele nagovoriti! Prisilile ste me v pisanje tega članka, ker enostavno nimam več moči vsaki posebej razlagati, kako se boriti proti celulitu na zadnjici in nogah. Danes torej skrivnost predstavim vsem - spodaj vam bom v parih minutah pojasnila, kako se lahko enostavno znebite celulita na zadnjici in nogah!

Zagreti hrvaški navijači skoraj zažgali 'otok ljubezni': slaba ideja, ki je dobila zagon na družbenih omrežjih
07. 07. 2018 12.52Navijaška nogometna evforija je pri sosedih vroča tudi v dobesednem pomenu. Skupina podpornikov hrvaške izbrane vrste je skušala z baklami izraziti podporo ognjenim pred tekmo z Rusijo, a se je poskus ponesrečil, saj so plameni zajeli rastje na otoku v obliki srca Galešnjak.

Najvišjo temperaturo, 39 stopinj Celzija, izmerili v Podnanosu, pričakujemo lahko rušenje rekordnih 40,8 stopinj Celzija
01. 08. 2017 11.01Vročina se bo še stopnjevala. Pri nas so največ stopinj izmerili v Podnanosu, kar 39, v Osilnici in Novi Gorici pa 37 stopinj Celzija. V prihodnjih dneh bo temperatura verjetno presegla vročinski rekord, ki so ga leta 2013 izmerili na letališču Cerklje ob Krki, ki je znašal 40,8 stopinje Celzija.

Zajel nas je tretji vročinski val, v Beli krajini namerili kar 36 stopinj Celzija
20. 07. 2017 07.13Nov vročinski val naj bi trajal vse do ponedeljka. Temperature so ponekod presegle 35 stopinj Celzija, v Beli krajini celo 36 stopinj Celzija. V petek bo za kakšno stopinjo manj vroče, bo pa zaradi več vlage v zraku bolj soparno, napovedujejo vremenoslovci. Zaradi suše je povečana tudi požarna ogroženost v naravnem okolju.