kurilne naprave

Ugodnejši pogoji nakupa: ste za skupinski nakup toplotne črpalke?
14. 01. 2025 14.08Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) danes začenja kampanjo za skupinski nakup toplotnih črpalk za ogrevanje, v kateri lahko sodelujejo vsi zainteresirani potrošniki. Sodelovanje je brezplačno, oddana ponudba pa nezavezujoča. V okviru kampanje si bodo na ZPS prizadevali doseči ugodne pogoje nakupa, vključno s ceno in strokovno montažo naprav.

Omejitev vgradnje bojlerjev le pri novogradnjah in energetskih prenovah stavb
20. 11. 2024 14.44Predlog spremenjenega Pravilnika o učinkoviti rabi energije v stavbah, ki ga je Ministrstvo za naravne vire in prostor posredovalo v javno obravnavo, predlaga spremembo sporne določitve glede uporabe električnih bojlerjev in drugih električnih grelnih naprav na način, da bi prepoved veljala samo za novogradnje in v primerih celovitih rekonstrukcij objektov.

Toplotne črpalke še vedno prva izbira za varčno ogrevanje
18. 10. 2024 09.24Z začetkom kurilne sezone se mnogi že soočajo z vprašanjem: Kako obvladati stroške ogrevanja? Letos marsikoga povrh skrbijo še spremembe – nov omrežninski akt, ki uvaja drugačen način obračunavanja električne energije. Kaj to pomeni za uporabnike toplotnih črpalk?

Ko v ponev vlijemo liter olja in začnemo kramljati po telefonu
14. 10. 2024 06.00Od 2500 požarov, ki jih v Sloveniji letno naštejemo na objektih, je največ tistih v kuhinji. Kaj storiti, ko se v ponvi vname mast ali zagori v pečici? Pogosto gorijo tudi novoletne smrečice in adventni venčki. Gasilci so dobili novo vozilo, ki bo potovalo po državi, v njem pa lahko svetlobnimi in zvočnimi učinki simulirajo zelo realne pogoje, do katerih lahko pride pri požarih v objektih, kot je denimo zadimljen prostor, kar bo pomagalo ljudem razumeti, kako pravilno ravnati.

Do toplotnih črpalk tudi s subvencijami do šest tisočakov
04. 10. 2024 06.00Vse več gospodinjstev se odloča za zniževanje stroškov ogrevanja z vgradnjo toplotnih črpalk. Pri tem jim s subvencijami pomaga Eko sklad, ki je samo letos za to namenil dobrih 25 milijonov evrov. Subvencijo je mogoče dobiti tudi, če se odločimo, da se bomo namesto z oljem ogrevali na drva oziroma na biomaso. V nekaterih primerih znašajo tudi do 50 odstotkov priznane naložbe, je pa dobro vedeti, da subvencijo dobite v celotnem znesku le, če dokažete, da ste staro kurilno napravo odstranili iz hiše.

Nam bo letos topleje za nižjo ceno?
03. 10. 2024 06.00Kurilna sezona se začenja. Kaj lahko pričakujemo, kako drago bo ogrevanje? Je tudi to zimo pričakovati proteste, kot smo jih videli zaradi visokih položnic preteklo sezono? Analizirali smo, s katerim energentom se trenutno najbolj splača ogrevati stanovanje in hišo. So drva še vedno najbolj priljubljen vir ogrevanja? Kako je mogoče privarčevati tudi za 40 odstotkov? In - se nam obetajo podražitve med sezono?

Kaj je treba vedeti pred začetkom kurilne sezone?
24. 09. 2024 09.38Slaba kakovost zraka vpliva na nas bolj kot mnogi drugi okoljski dejavniki ter predstavlja najpomembnejši vir zdravstvenih težav, povezanih z okoljskim onesnaževanjem. Zrak v Sloveniji je najbolj obremenjen v zimskem času zaradi emisij iz malih kurilnih naprav na lesno biomaso. Še posebej problematične so vrednosti delcev PM10, drobnih delcev PM2,5 in benzo(a)pirena. Pred kurilno sezono so zato pristojni predstavili nasvete in zahteve za lastnike malih kurilnih naprav.

Bliskovit prehod iz poletja v jesen: že ogrevate stanovanja?
19. 09. 2024 19.27Že ogrevate svoja stanovanja? Ste že prižgali radiatorje ali klime? Prehod iz poletja v jesen je bil letos res izrazit. Termometri so pokazali že dovolj nizke temperature, da so bili v večjem delu Slovenije zato že izpolnjeni pogoji za začetek kurilne sezone. V nekaterih blokih so zato že prižgali kurilne naprave, drugje še čakajo na hladnejše dni. Se je torej kurilna sezona letos začela prej kot običajno? Kakšne cene nas čakajo in kje že kurijo?

Številna gospodinjstva kljub očiščenim kurilnim napravam prejela dopis ministrstva
15. 04. 2024 19.09Ne odlašajmo do nove zime in pokličimo dimnikarja, da nam kurilne naprave, dimnike in prezračevalnike očisti in pripravi na novo kurilno sezono. Vse več je namreč gospodinjstev, če evidence ministrstva držijo, več kot polovica, ki dimnikarja v hišo ne spustijo. Kar pa ne le, da ni dobro, je tudi nevarno. Pa še od zavarovalnine se lahko v primeru požara mirno poslovimo. Ministrstvo za okolje je zato mnogim že poslalo opozorilni dopis, ki pa je dvignil precej prahu, saj so ga očitno naslovili tudi na gospodinjstva, ki imajo dimnikarske storitve redno opravljene.

Predpisov o emisijah ne izpolnjuje od 80.000 do 120.000 malih kurilnih naprav
06. 02. 2024 07.48Zahtev predpisov o emisijah po ocenah ministrstva za okolje, podnebje in energijo v Sloveniji ne izpolnjuje od 80.000 do 120.000 malih kurilnih naprav, kar bi pomenilo približno petino evidentiranih in okoli šestino vsega ocenjenega števila tovrstnih naprav. Približno 150.000 naprav v državi naj namreč sploh ne bi bilo prijavljenih v evidenco.

Golob napovedal umik omejitev glede ogrevanja na lesno biomaso
29. 01. 2024 13.58Vlada bo predlagala umik določila v predlogu novega energetskega zakona, ki bi pri novogradnjah prepovedal vgradnjo peči na lesno biomaso kot primarnega vira ogrevanja, je napovedal premier Robert Golob. Gre za 500 primerov letno, pomembneje je zamenjati stare naprave v 430.000 gospodinjstvih, ki se ogrevajo na ta način, je dodal.

'Ljudje hitijo z vgradnjo kurilnih naprav'
28. 01. 2024 18.01Zadnje tedne ne mine javni nastop, v katerem minister ali drugi predstavniki ministrstva na javnih nastopih ne bi vsaj enkrat ponovili, da z novim zakonom ne prepovedujejo uporabe lesne biomase za ogrevanje. Bo pa treba zamenjati stare in neprimerne naprave, ki močno obremenjujejo okolje. A stanje na terenu je dokaj kaotično, po besedah dimnikarja Simona Dovrtela ljudje v strahu pred zakonskimi prepovedmi hitijo z nameščanjem kurilnih naprav, zato se sprašuje, kako bodo zakon sploh izvedli.

Energetski zakon v radikalni Nemčiji prijaznejši od slovenskega
14. 01. 2024 12.14Inženirji, gradbinci, energetiki, pa tudi tisti, ki se ukvarjajo z ogrevalno tehniko, opozarjajo, da je treba ponovno premisliti o sprejemanju zakona, kot so si ga zamislili, in v parlamentarno proceduro poslali na vladi. Zakaj sta biomasa in plin kar naenkrat na tako slabem glasu, se sprašujejo, pa tudi zakaj se pred tem niso raje lotili energetske obnove stavb, ki je pogoj za boljši izkoristek energije. V z zeleno energijo "obsedeni" Nemčiji so to očitno razumeli in zakon pripravili bolj pragmatično, spremembe pa uvajajo bolj postopno.

Vlada bi prepovedala ogrevanje na plin, nafto in drva v novogradnjah in strnjenih naseljih
05. 01. 2024 20.19Vlada z novelo energetskega zakona v novogradnjah prepoveduje ogrevanje na zemeljski plin, v strnjenih naseljih pa kurilne naprave na tekoča in trda goriva – torej tudi na drva. V Novi Sloveniji zato že grozijo z referendumom. Kot pravijo, je takšen zakon nesprejemljiv, še posebej ob dejstvu, da je v Sloveniji toliko gozda in da bi prepoved veljala le za gospodinjstva, ne pa tudi za industrijo. Veliko ljudi bi tako moralo za ogrevanje plačevati več. Na pristojnem ministrstvu pa odgovarjajo, da potrebe po referendumu ne vidijo.

To so 3 izdelki, ki jih potrebuje vsak dom
27. 12. 2023 00.15Ko govorimo o udobju in praktičnosti v naših domovih, so nekateri izdelki preprosto nepogrešljivi. Danes se bomo posvetili trem izjemnopomembnim inuporabnim izdelkom, ki bi morali najti prostor v vsakem domu. Brezžični zvonec, baterijska svetilka in vlažilnik zraka so pravi junaki sodobnega življenja, ki nam olajšajo vsakodnevne naloge in dodajo pridih udobja.

Kumer: Cilj je do leta 2030 prepoloviti energetsko revščino
30. 11. 2023 14.57Vlada je sprejela Akcijski načrt za zmanjševanje energetske revščine za obdobje treh let. Minister za okolje, podnebje in energijo je povedal, da gre za ukrep, ki gre v smeri pomoči ljudem. Načrt namreč določa cilje, ukrepe in finančna sredstva za zmanjševanje energetske revščine.

Vlada napoveduje zmanjšanje števila energetsko revnih gospodinjstev
22. 11. 2023 13.28Vlada bo predvidoma prihodnji teden sprejela akcijski načrt za zmanjševanje energetske revščine, s katerim želijo delež energetsko revnih gospodinjstev do leta 2030 skoraj prepoloviti. Glavnina ukrepov bo v letih 2024–2026, v katerih bo na voljo 34 milijonov evrov. Eko sklad medtem za naslednji petek napoveduje nov razpis za socialno šibkejše.

V kurilne naprave le suha drva, ne pa tudi vsega, kar gori
25. 09. 2023 14.32Pristojni pred prihajajočo kurilno sezono opozarjajo na pravilno uporabo malih kurilnih naprav in, če je mogoče, zamenjavo starejših z novejšimi, energetsko učinkovitejšimi napravami. S tem namreč vplivamo na znižanje onesnaženosti zunanjega zraka. Poudarjajo tudi uporabo primerno suhih drv. Mokra drva niso ustrezna, pri njih prihaja do nepopolnega zgorevanja, nastaja ogljikov monoksid, na dimniku se odlagajo saje in lahko posledično pride do vžiga teh saj ali dimniškega požara. Opozarjajo tudi na negativen trend, ki so ga zaznali že lani v času podražitve energentov, in sicer, da se v kurilnih napravah kuri vse, kar gori.

Vlada bo namenila dodatnih 26 milijonov za zamenjavo starih kurilnih naprav
13. 06. 2023 13.44Vlada je na seji vladnega odbora za gospodarstvo vrednost projekta zamenjave starih z novimi kurilnimi napravami na lesno biomaso ali s toplotnimi črpalkami, ki je del načrta razvojnih programov 2023–2026, povečala z 89,5 na 115,3 milijona evrov. Obdobje izvajanja projekta ostaja do konca letošnjega leta.

Novi ukrepi za spopad z energetsko krizo: subvencije, omejitve cen in obnovljivi viri
09. 12. 2022 15.17Poslanci državnega zbora so s 50 glasovi za in petimi proti sprejeli zakon o nujnem posredovanju za obravnavo visokih cen energije, ki je namenjen spopadu z energetsko krizo. Zakon med drugim prinaša določila za varčevanje z energijo, spodbuja naložbe v obnovljive vire energije ter omogoča regulacijo cene ogrevanja in subvencioniranje nakupov peletov.

V Beogradu najbolj onesnažen zrak na svetu, težave tudi v Sarajevu
16. 11. 2022 15.51Beograd se je dopoldne znašel na prvem mestu seznama najbolj onesnaženih mest na svetu, ki ga pripravlja švicarsko podjetje IQAir. Dosegel je indeks onesnaženosti zraka 171, kar pomeni nevarnost za zdravje. O zelo onesnaženem zraku in visokih vrednostih škodljivih trdih delcev PM10 in PM2,5 vsak dan poročajo tudi iz drugih mest v regiji.

Pred kurilno sezono: že en neozaveščen kurjač lahko zadimi celotno naselje
27. 09. 2022 12.46Mnogi, ki so se pred kurilno sezono spraševali, kako se bodo ogrevali na mrzle zimske dni v času, ko vlada huda energetska negotovost, so sprejeli odločitev, da se preusmerijo na trdo gorivo. To pa pomeni, da bi se to zimo lahko še poslabšala kakovost zraka. Zaskrbljujoča je predvsem koncentracija trdnih delcev. Da bi se izognili onesnaženju, je treba redno čistiti kurilne naprave in pravilno kuriti.

Že imate načrt varčevanja z energijo?
27. 09. 2022 11.56Znižanje temperature ogrevanja prostorov, 3-minutno tuširanje, manj pogosta uporaba pečice, odklop vampirskih naprav in bojlerja. Varčevanje z energijo oz. energenti letos ni le oguljena fraza, saj je Evropa pred 'najhladnejšo zimo', cene zemeljskega plina pa so osemkrat višje od 10-letnega povprečja. Evropska komisija je v luči zaostrovanja razmer in morebitnega pomanjkanja energentov že napovedala 15-odstotno varčevanje z zemeljskim plinom in 10-odstotno varčevanje z električno energijo. Pri Gen-I so pripravili načrt, s katerim bodo svoje odjemalce za varčevanje nagradili.

Kaj je rekuperacija in kakšna je naloga rekuperatorja?
27. 09. 2022 09.23Mnogi rekuperacijo zraka povezujejo s centralnimi prezračevalnimi sistemi, ki se najpogosteje vgrajujejo v novogradnje. Vendar učinkovito prezračevanje z rekuperacijo je možno tudi v starejših stanovanjskih objektih in hišah z lokalnimi rekuperatorji, ki skrbijo za učinkovito in enakomerno prezračevanje in odzračevanje.

Vlada omejila cene plina, letni prihranki za gospodinjstva do 675 evrov
22. 07. 2022 06.02Začela je veljati uredba o določitvi cen zemeljskega plina iz plinskega sistema, po kateri bodo določene najvišje maloprodajne cene plina za vse skupine zaščitenih odjemalcev. Uporabljati se bo začela 1. septembra, veljala pa bo do 31. avgusta 2023. Del uredbe, ki zagotavlja dobavo tem odjemalcem, se že uporablja. Zaradi omejitve cen plina bodo povprečni gospodinjski odjemalci prihranili od 90 do 675 evrov.

Na Jesenicah zaradi dragega ogrevanja zahtevajo zbor občanov
02. 02. 2022 18.25Civilna iniciativa Za Jesenice in boljši jutri je županu Blažu Račiču na Jesenicah predala 1516 podpisov z zahtevo za sklic zbora občanov, na katerem bi odločali o reševanju problematike dragega daljinskega ogrevanja, ki je na Jesenicah letošnjo zimo med najdražjimi v državi. Zbor občanov naj bi bil sklican v mesecu dni.

Ogrevanje bo to zimo dražje, katero je najugodnejše?
23. 11. 2021 06.00Če se v slovenskih mestih večinoma koristita daljinska toplota in zemeljski plin, sta na podeželju pogosteje v rabi les in kurilno olje. Energenti se pred začetkom zime dražijo, a kot poudarja energetski svetovalec, mora biti vsaka menjava ogrevalnega sistema dobro premišljena. Za gospodinjstva, ki imajo v lasti gozd, je najcenejše ogrevanje z lastnimi drvi. Cenovno ugodni so tudi sekanci in toplotna črpalka. Med dražjimi je kurilno olje, v Sloveniji pa je v uporabi še vedno okoli 100.000 naprav za kurilno olje.

Gasilska vaja pri planinski koči: pred požarom rešili Dom pod Storžičem
16. 10. 2021 15.57Pri Domu pod Storžičem je potekala gasilska vaja, pri kateri je sodelovalo 85 gasilcev iz 14 gasilskih enot z Gorenjske z 18 vozili. V štirih letih so namreč pri nas pogorele že štiri planinske koče: Kocbekov dom na Korošici, koča na Okrešlju, Mozirska koča in Dom na Osankarici. Največje težave, s katerimi se gasilci spopadajo pri gašenju požarov v planinskih kočah, so težka dostopnost, velika oddaljenost in omejene količine vode.

Ponekod že izpolnjeni pogoji za začetek kurilne sezone
30. 08. 2021 07.30Zadnje dni je pri nas krojil dotok občutno hladnejšega zraka s severa Evrope. Menjava zračne mase je bila zares izrazita, saj smo morali poletno garderobo čez noč zamenjati za toplejša oblačila, v nekaterih domovih predvsem v višjih legah pa so se že prižgale grelne naprave. Pred nami sta še dva spremenljiva dneva, nato pa se bo hladen višinski zrak, ki povzroča nestabilnost ozračja, umaknil iznad naših krajev, zato bomo v nadaljevanju tedna vendarle dobili nekaj sončnih in prijetno toplih dni, le jutra bodo še naprej zelo sveža in po nekaterih nižinah meglena.

Stanovalcem grozila zastrupitev, lastnik kljub temu ni želel zamenjati kurilne naprave
04. 05. 2021 10.32V večstanovanjski stavbi v Ljubljani so že leta 2017 odkrili nepravilnosti na kurilnih napravah in dimnih tuljavah, zaradi česar je več osebam grozila smrtno nevarna zastrupitev z ogljikovim monoksidom. Kljub številnim posredovanjem inšpekcije za okolje in prostor pa eden od etažnih lastnikov nikakor ni želel zamenjati svoje kurilne naprave in je vztrajal pri trditvi, da nevarnost povzroča (le) skupen dimnik. Po več letih ga je okoljski inšpektorat s še nekaterimi drugimi službami le prisilil, da je nevarno napravo odstranil.