kurišča

Arso opozarja na povečano onesnaženost zraka. NIJZ: Omejite aktivnosti na prostem

11. 02. 2025 15.01

V teh dneh Arso opozarja na slabo kakovost zraka, ki je posledica povečanih izpustov in vremenskih razmer, ki zadržuje onesnažen zrak v nižinah. Po pričakovanjih se bo stanje izboljšalo v četrtek. Ob tem je Nacionalni inštitut za javno zdravje spomnil na več priporočil, med drugim svetuje tudi omejitev fizičnih aktivnosti, zlasti na prostem.

Idilična slovenska vasica diha umazan zrak. Ni edina

08. 02. 2025 17.39

Idilična zasnežena pokrajina na Notranjskem v zimskem času za belim snegom skriva umazano skrivnost. To je odkrivala dr. Kristina Glojek, ki je z nahrbtnikom prehodila 642 kilometrov, da bi korak za korakom izmerila onesnaženost zraka v vasici Retje. Slovenci radi mislimo, da imamo predvsem na podeželju, kjer smo velikokrat v objemu narave, tudi čist zrak. A rezultati slovenske raziskave, ki so jih povzeli tudi v britanskem Guardianu, kažejo drugače. Zrak je bil pozimi tam primerljiv z zrakom v najbolj onesnaženih svetovnih mestih. Sedaj, ko znova primerjam meritve z drugimi merilnimi kampanjami v Evropi, se šele zavedam, kako zelo zaskrbljujoče so, opozarja dr. Glojek. Krivec pa: individualna kurišča.

Kakovost zraka v nekaterih krajih zelo slaba, izboljšanje šele v četrtek

30. 12. 2024 15.31

Zaradi dotekanja toplejšega zraka v višinah in izrazitejšega nabiranja izpustov so se v kotlinah in dolinah povišale ravni delcev, opozarjajo na Agenciji za okolje, podnebje in energijo (Arso). Največje vrednosti so zabeležene v jutranjih in večernih urah, izboljšanje kakovosti zraka pa na Arsu pričakujejo v četrtek.

Pravočasno poskrbite, da vas pozimi ne bo zeblo – HIŠNI SEJEM

19. 08. 2024 00.15

Hišni sejem France Turbo - od 26. do 28. avgusta od 8h do 18h do (do 15 % popusta) - vljudno vabljeni!

Sodobni arhitekturni trendi: letne kuhinje

22. 07. 2024 00.15

Letne kuhinje so postale nepogrešljiv del sodobne Lumarjeve arhitekture in oblikovanja domov, saj urejena in dobro načrtovana zunanjost pomembno vpliva na kakovost bivanja. Kombinacija funkcionalnosti in estetike, predvsem pa možnost druženja in uživanja ob pripravi hrane na prostem, je privlačna in praktična rešitev za vse, ki želijo v celoti izkoristiti zunanji prostor.

Na predvečer praznika dela bodo po gričih zagoreli kresovi

30. 04. 2024 06.15

Po gričih bodo na predvečer praznika dela zagoreli kresovi, sindikati in nekatere druge organizacije pa bodo poskrbeli za vsebino kresovanj. Na kresovanju na Rožniku v Ljubljani bodo spregovorili predsednica svobodnih sindikatov Lidija Jerkič, predstavniki konfederacije sindikatov javnega sektorja in konfederacije sindikatov Pergam.

Temperature ponekod blizu rekordov, ozračje polno puščavskega prahu

30. 03. 2024 11.47

Okrepljeni južni vetrovi nad naše kraje prinašajo zelo topel in s puščavskim prahom obogaten zrak s severa Afrike, zato kljub sončnemu vremenu razgled ne sega prav daleč. Na Dolenjskem, v Beli krajini in Posavju se bodo temperature močno približale marčevskim rekordom.

Razlog, da že nekaj dni dihamo izjemno onesnažen zrak, je temperaturni obrat

01. 02. 2024 19.55

V Sloveniji že nekaj dni dihamo onesnažen zrak, mejne vrednosti delcev PM10 so marsikje presežene. V Prekmurju in Beli krajini je kakovost zraka celo izredno slaba. Vzrok za tako stanje je predvsem temperaturni obrat, ki zadržuje onesnažen zrak v v nižinah, pa tudi mala kurišča in promet. Dihanje delcev PM10 je, kot opozarjajo zdravniki, škodljivo za vse, posebej pa za kronične bolnike in otroke.

'Vlada ne daje vtisa skromnosti, zato ji podpora pada'

29. 01. 2024 18.13

V tokratnem podkastu po objavi prvih letošnjih izsledkov javnomnenjske ankete, ki jo za našo hišo pripravlja Inštitut Mediana, gost, antropolog Dan Podjed, ugotavlja, da vnovičen padec podpore vladi ni povezan s pesimizmom, ki januarja sledi veselemu decembru. Po njegovem mnenju je problem globlji: "Vlada ne upošteva tiste znane Agropopove formule, stare že več kot 30 let, iz njihove pesmi Samo milijon nas je: skromni, majhni, a pošteni, to smo mi!" To je po Podjedovem mnenju formula, ki deluje v Sloveniji, v slovenski politiki. In tisti, ki se te formule ne drži, mu javnomnenjska podpora preprosto pada.

'Ljudje hitijo z vgradnjo kurilnih naprav'

28. 01. 2024 18.01

Zadnje tedne ne mine javni nastop, v katerem minister ali drugi predstavniki ministrstva na javnih nastopih ne bi vsaj enkrat ponovili, da z novim zakonom ne prepovedujejo uporabe lesne biomase za ogrevanje. Bo pa treba zamenjati stare in neprimerne naprave, ki močno obremenjujejo okolje. A stanje na terenu je dokaj kaotično, po besedah dimnikarja Simona Dovrtela ljudje v strahu pred zakonskimi prepovedmi hitijo z nameščanjem kurilnih naprav, zato se sprašuje, kako bodo zakon sploh izvedli.

Danes in v prihodnjih dneh bo v nižinah onesnažen zrak

12. 01. 2024 10.28

Agencija za okolje opozarja, da bodo danes in v naslednjih dneh presežene dnevne mejne vrednosti delcev PM10 v večjem delu Slovenije. Visoke ravni so posledica povečanih izpustov in izrazitega temperaturnega obrata, ki zadržuje onesnažen zrak v nižinah. Kljub sončnemu vremenu ne pričakujejo znatnega znižanja ravni delcev, so še sporočili iz Agencije RS za okolje.

Ne prezrite opozoril: delci PM povzročajo vnetja, so rakotvorni ...

21. 12. 2023 06.00

V prestolnici, kamor se na ogled praznično okrašene Ljubljane zgrinjajo množice, je zrak zelo onesnažen. Tako zelo, da so na Agenciji RS za okolje in prostor izdali opozorilo, saj je vrednost nevarnih prašnih delcev PM10 povišana čez meje dovoljenega. Zato zdravniki odsvetujejo zadrževanje na prostem. Visoke ravni delcev PM10 so posledica povečanih izpustov in izrazitega temperaturnega obrata, ki onesnažen zrak zadržuje v nižinah. Pojavljajo se predvsem pozimi, ko se cestnemu prometu, ki je pomemben vir onesnaženosti zraka, in industrijskim virom priključijo še kurišča in brezvetrje.

Povečani izpusti in temperaturni obrat: Arso opozarja na onesnažen zrak

19. 12. 2023 12.48

V večjem delu Slovenije bo povišana dnevna meja vrednosti PM10, so sporočili iz Agencije za okolje. Kot pojasnjujejo, so visoke ravni posledica povečanih izpustov in izrazitega temperaturnega obrata, ki onesnažen zrak zadržuje v nižinah. Na NIJZ zlasti otrokom, starejšim in ranljivim skupinam priporočajo, da se v času povišanih vrednosti delcev v zraku izogibajo fizičnim aktivnostim na prostem.

Snoop Dogg preslepil svetovno javnost: Genialna marketinška poteza

21. 11. 2023 09.59

Pred dnevi je v javnosti završalo, saj je Snoop Dogg z objavo na družbenih omrežjih napovedal, da bo prenehal kaditi. Zvezdnik, znan po rednem uživanju marihuane, ni razkril, zakaj je do te odločitve prišlo, le nekaj dni pozneje pa objavo izbrisal in sporočil, da so bile njegove besede le del nove marketinške kampanje za eno od podjetij s kurišči. Mnenja njegovih oboževalcev so sedaj deljena, saj so nekateri takšno potezo pričakovali, drugi pa so precej razočarani.

V kurilne naprave le suha drva, ne pa tudi vsega, kar gori

25. 09. 2023 14.32

Pristojni pred prihajajočo kurilno sezono opozarjajo na pravilno uporabo malih kurilnih naprav in, če je mogoče, zamenjavo starejših z novejšimi, energetsko učinkovitejšimi napravami. S tem namreč vplivamo na znižanje onesnaženosti zunanjega zraka. Poudarjajo tudi uporabo primerno suhih drv. Mokra drva niso ustrezna, pri njih prihaja do nepopolnega zgorevanja, nastaja ogljikov monoksid, na dimniku se odlagajo saje in lahko posledično pride do vžiga teh saj ali dimniškega požara. Opozarjajo tudi na negativen trend, ki so ga zaznali že lani v času podražitve energentov, in sicer, da se v kurilnih napravah kuri vse, kar gori.

Pripravljeni na kres. Kaj pa požarna straža?

30. 04. 2023 16.06

Na predvečer praznika dela bodo marsikje zagoreli kresovi. Uprava za zaščito in reševanje ob tem poziva k upoštevanju varnostnih pravil. V naravnem okolju je denimo treba upoštevati, da mora biti prostor okoli kurišča očiščen vsaj en meter od njegovega roba, kres pa mora biti ves čas pod nadzorom polnoletne osebe.

Samostoječi kamini, talni kamini in kotni kamini – ogenj brez pepela

02. 03. 2023 09.19

Samostoječi kamini, talni kamini, lahko pa je tudi kotni kamin, vam misli ponesejo v staromodno hišo v starem slogu s kaminom na drva v slabo osvetljenem prostoru, z dvema velikima foteljema, postavljenima tik pred praskajoč ogenj.

V večini države bodo presežene dnevne mejne vrednosti delcev PM10

23. 02. 2023 14.19

Po napovedih Agencije RS za okolje (Arso) je v večini krajev po Sloveniji pričakovati preseganje dnevne mejne vrednosti delcev PM10. Največja onesnaženost zraka pa bo na Primorskem. V petek čez dan se bodo ravni delcev postopno zmanjšale.

Zrak v Ljubljani med slabšimi v Evropi, MOL: 'Zrak mnogo bolj čist kot nekoč'

18. 11. 2022 06.00

Prebivalci mest po svetu od oblasti zahtevajo, da poskrbijo za čist zrak. Onesnažen zrak je tihi ubijalec in resna težava, ki je ne vidimo, opozarja skupina nemških državljanov, ki nemško vlado toži zaradi nevarno visoke ravni onesnaženosti zraka. Ozaveščenost o tem, da je račun za onesnaženost zraka pogosto naše zdravje, je vedno višja. Ljubljana je medtem glede na podatke Evropske agencije za okolje med najslabšimi mesti po kakovosti zraka v Evropi. MOL sicer poudarja, da danes v Ljubljani dihamo mnogo čistejši zrak kot pred desetletji. Kako so se v prestolnici med vladavino Zorana Jankovića spopadli s to problematiko in kaj bi lahko še postorili?

'Lahko govorim o zeleni Sloveniji, ne morem pa govoriti o čisti Sloveniji'

12. 11. 2022 07.00

Anhovo, Ilirska Bistrica, Celje, Mežiška dolina, Ljubljana, Maribor. To so le nekateri okoljsko obremenjeni kraji v Sloveniji. Okoli 300 tisoč prezgodnjih smrti, astme, kardiovaskularne težave, pljučni raki in številne druge bolezni so posledica onesnaženega zraka. Glavni krivec pa: individualna kurišča, promet, industrija in ravnanje z odpadki.

Nas bo pozimi zeblo?

17. 09. 2022 07.00

Čas energetskega udobja in razkošja je minil, v to obdobje se ne bomo nikoli več vrnili, se strinjajo poznavalci. Veleprodajni trg energentov deluje špekulativno in vse pogosteje je slišati tudi očitke o vojnem dobičkarstvu. A kaj to pomeni za gospodinjstva? Vlada je že sprejela vrsto ukrepov – nekateri so še v načrtu – in zagotavlja, da ni razloga za paniko, vsaj za to kurilno sezono. Kaj pa dolgoročno? Ali bi se morali v Sloveniji znova bolj obrniti k lesu kot glavnemu energentu, s katerim se pravzaprav še vedno ogreva največ slovenskih gospodinjstev?

Lenarčičeva ekipa opozorila še na onesnaženost zraka na Zahodnem Balkanu

22. 06. 2022 14.27

Raziskovalci so letos v okviru projekta Green Light World Flight s pilotom Matevžem Lenarčičem in znanstvenikom Grišo Močnikom na čelu opravili meritve kakovosti zraka na območju Zahodnega Balkana. Sarajevo je eno od mest z najbolj onesnaženim zrakom na svetu, starejši avtomobili in zastareli energetski sistemi pa težave povzročajo tudi v Beogradu, so navedli.

Poznate pravila za varno kresovanje?

30. 04. 2022 17.43

Po dveh letih rahlega zatišja bodo letos prvomajski kresi znova zagoreli v vsem svojem sijaju. Odpravljena je večina protikoronskih ukrepov, zato se bodo tudi slavja odvijala v precej večjem številu, kot smo jih bili vajeni še do nedavnega. A ob tem na Upravi RS za zaščito in reševanje opozarjajo tudi na odgovorno kurjenje kresov. Na kaj vse moramo biti pozorni, da naše slavje ne pripelje do požara?

Inšpektorji za prihodnje dni napovedujejo poostren nadzor na terasah gostinskih lokalov

30. 04. 2021 12.55

Zdravstveni inšpektorji bodo v prihodnjih dneh izvajali poostren nadzor na terasah gostinskih lokalov. Medtem pa ugotavljajo, da se stanje v cepilnih centrih izboljšuje, saj organizacija in izvajanje cepljenja proti covidu-19 večinoma potekata skladno z nacionalno strategijo. Namestnik generalnega direktorja Policije Tomaž Pečjak je medtem pojasnil, da so v zadnjih dveh tednih dnevno v povprečju opravili 1884 nadzorov, v večini primerov je Policija izrekla opozorila.

Pred kresovanjem poskrbite za varnost

30. 04. 2021 06.00

Koronavirus bo že drugo leto zapored oklestil prvomajska praznovanja, a kresovi bodo kljub temu marsikje zagoreli. Uprava za zaščito in reševanje ob tem opozarja, da je treba poskrbeti za varnost. Poskrbeti moramo, da se ogenj ne bo razširil, kres mora biti ves čas pod nadzorom odrasle osebe, po končanem kurjenju pa je treba ogenj in žerjavico povsem pogasiti.

Pozeba je tu, kaj storiti?

06. 04. 2021 11.21

Spomladanske pozebe so v zadnjih desetletjih vse pogostejše in povzročajo vedno večjo gospodarsko škodo, predvsem v sadjarstvu. Večji del Slovenije bo tudi tokrat – že petič v zadnjih šestih letih – prizadela pozeba, saj bodo jutra v naslednjih dneh mrzla s temperaturami tudi pod –5 stopinj Celzija. Kako se je mogoče zaščititi pred pozebo?

Zemlja ima rojstnodnevno zabavo kot že dolgo ne. Ko udari kriza, se 'ustavi' onesnaževanje. Kaj pa potem?

22. 04. 2020 13.06

Čeprav smo se morali zaradi pandemije soočiti s tragičnimi izgubami, je svet tudi pridobil. Iz ozračja se je zaradi zmanjšane gospodarske aktivnosti v veliki meri 'razkadil oblak emisij', kar je s seboj prineslo čistejši zrak, obnovo nekaterih ekosistemov ... In čeprav se bo svet verjetno kmalu vrnil na stare tirnice, ima Zemlja, kot pravijo Ekologi brez meja, letos prav posebno rojstnodnevno zabavo. Nevladne organizacije pa pozivajo, da nikar ne ponovimo napake iz prejšnje krize, ko so emisije zaradi reševanja te strmoglavo narasle.

Bi novo peč? Na voljo je milijon evrov, izkoriščenih pa zgolj 81.000

12. 10. 2016 13.37

Spet je tu kurilna sezona in spet bo zrak, ki ga dihamo, bolj onesnažen. "Ob dneh, ko je več kurjenja, je tudi več sprejemov v bolnišnice in več smrti," opozarja Peter Otorepec z NIJZ. Največjo težavo predstavljajo individualna kurišča. Pomembno je tako kaj kot kje kurimo. Eko sklad vam lahko financira novo kurilno napravo.

Zrak v Sloveniji vsako leto slabši: če nočete vdihovati škodljivih delcev, ne kurite lesa

18. 01. 2016 13.16

Kakovost zraka v Sloveniji je bila lani slabša kot leto prej. Glavna težava poleti je ozon, pozimi pa prašni delci. Glavni vir slednjih so individualna kurišča, zato okoljsko ministrstvo med drugim priporoča, da ne kurimo lesa, če so na voljo druge možnosti ogrevanja.

Škodimo si sami: ponekod že presegli mejne vrednosti, pa sploh še niso začeli s kurilno sezono

19. 10. 2015 12.23

Da te dni marsikje dihamo onesnažen zrak, je razlog iskati v (individualnih) kuriščih na trdo gorivo, saj so le-ta vir povišanih koncentracij delcev PM10. Dnevna mejna koncentracija PM10 za varovanje ljudi je lahko presežena največ 35-krat v letu, žal pa je bila v Zagorju presežena že konec marca. Pa sploh še ni konec leta.