kulturno ministrstvo

Četrto življenje Titovega Galeba, ki ni bil tako luksuzen, kot smo verjeli

19. 03. 2025 19.47

Ladja, ki je bila nekoč znana kot ladja miru. Gre za nekoč znamenito ladjo Galeb, ki je skoraj 30 let veljala za plavajočo rezidenco jugoslovanskega voditelja Josipa Broza Tita. Na njej naj bi preživel 318 dni, pristal v številnih evropskih, azijskih in afriških pristaniščih ter se srečal z množico svetovnih voditeljev. Dolgo časa propadajoča ladja bo sedaj na krov znova privabljala ljudi, vendar tokrat ne državnikov, na njo bo namreč lahko stopil vsak, ki si bo želel ogledati prvo hrvaško muzejsko ladjo.

Drama z Dramo, kaj pa NUK 2?

15. 03. 2025 07.47

Skoraj 100 milijonov evrov vredna gradnja NUK 2 in 60-milijonska prenova ljubljanske Drame. Gre za pomembnejša kulturna infrastrukturna projekta zadnjih desetletij. Pa bosta tudi uresničena? Gradnja NUK 2 naj bi se - skoraj 40 let od prvih idej - vendarle začela še letos. Medtem ko nujna prenova osrednjega državnega gledališča zaradi spora s sosedi že več kot dve leti stoji. Drama pa za najem nadomestnih prostorov na obrobju prestolnice plačuje 71 tisoč evrov na mesec. Kje se torej zapleta? Zakaj traja leta, celo desetletja, da se tako pomembni projekti, kot sta Drama in NUK 2, premaknejo z mrtve točke? O tem nocoj rubriki 24UR Inšpektor.

Lažne kampanje pred nemškimi volitvami: psihične težave kandidatov in korupcijski škandali

19. 02. 2025 14.47

V nedeljo bodo v Nemčiji potekale parlamentarne volitve, pred dnevom odločitve pa strokovnjaki opozarjajo na obsežne ruske dezinformacijske kampanje. Med drugim je zaokrožil posnetek, v katerem izmišljen psihoterapevt zatrjuje, da ima glavni kandidat CDU Friedrich Merz psihične težave, člana Zelenih pa da sta del 100-milijonskega korupcijskega škandala z več slikami iz pruskega sklada za kulturno dediščino.

Ministrstvo išče gostinskega najemnika za grad Snežnik

31. 01. 2025 11.35

Ministrstvo za kulturo je razpisalo javno zbiranje ponudb za oddajo v najem gostinskih prostorov na pristavah gradu Snežnik, kamor sodijo poslovni prostori in zunanje površine na območju državnega kulturnega spomenika. Tamkajšnji prebivalci so namreč ustanovili civilno iniciativo in ministrstvo pozvali k odprtju 20 let zaprte grajske pristave.

Grožnjo prejelo več kot 380 slovenskih šol, poslana tudi na šole po Evropi

27. 01. 2025 07.59

Več šol in vrtcev po Sloveniji je prejelo elektronsko sporočilo z grožnjo, da je v stavbi nameščena bomba. Zaradi tega so nekatere zavode zjutraj evakuirali, nekateri so staršem sporočili, naj otrok niti ne privedejo v šole. Policija pomirja, da gre za zelo nizko stopnjo tveganja, ustanove so namreč po prvih informacijah prejele generirana sporočila, ki jih je v preteklih dneh prejelo tudi več šol v tujini. Po naših informacijah je bila grožnja poslana na več 100 naslovov po vsej Evropi, in sicer preko ruske strani z gruzijskim naslovom.

Boste kaznovani, če ponoči ne boste ugasnili luči?

18. 01. 2025 07.00

Na ministrstvu za okolje so pripravili novo uredbo o omejevanju svetlobnega onesnaževanja okolja, ki predvideva strožje omejitve glede osvetljevanja okolice in stavb. Te se nanašajo tudi na stanovanjske stavbe, kot je na primer dekorativno osvetljevanje fasad ter novoletna dekoracija. Vse občine bi morale ob tem obvezno poročati o svetlobni energiji in porabljeni električni energiji, uvedle bi se nove omejitve glede svetlosti objektov za oglaševanje, strožje pa so opredeljene tudi omejitve na naravovarstvenih območjih. Za kršitelje so predvidene globe.

Končno odprtje pristave gradu Snežnik: iščejo gostinskega najemnika

07. 01. 2025 15.13

Potem ko se je v začetku letošnjega leta ustanovila civilna iniciativa, s katero prebivalci ob gradu Snežnik kulturno ministrstvo pozivajo, da se skoraj 20 let zaprte grajske pristave nemudoma odprejo, se je na to zahtevo odzvalo tudi pristojno ministrstvo. V prenovljenem objektu želi odpreti gostinski objekt.

Furs od 274 samozaposlenih v kulturi zahteva vrnitev milijona evrov

15. 11. 2024 13.08

Sindikati Zasuk, Glosa in Mladi plus so na novinarski konferenci pred parlamentom javno opozorili na težave, v katerih so se znašli številni samozaposleni v kulturi zaradi zahtevkov po vračanju prejete covidne pomoči. Sindikati ob tem zahtevajo odpis vseh dolgov in vračilo že plačanih izterjav ter revizijo in zamrznitev izterjav. Njihove zahteve podpirajo tudi v iniciativi Glas ljudstva. Ministrstvo za kulturo je medtem sporočilo, da spremlja situacijo ter da sami sicer dolgov ne morejo odpisati, da pa so za prihodnji teden sklicali sestanek, na katerem želimo preučiti možne rešitve za nastalo situacijo.

Prvaki koalicije jasno proti sovražnemu govoru

14. 11. 2024 15.57

Prvaki koalicijskih strank Robert Golob, Matjaž Han in Asta Vrečko so po seji vlade še enkrat odločno nastopili proti vsem oblikam sovražnega govora in pozivom k nasilju. "Noben izgovor ni dovolj dober, da se lahko poziva k javnemu linču, to je črta, ki je kot civilizirana družba ne smemo prestopiti," je dejal premier Golob.

'Nadškofija ni več stranka v postopku. Ne vem, o čem bi se pogajali z njimi'

12. 11. 2024 15.53

Ministrstvo za naravne vire in prostor je v postopku izdaje integralnega gradbenega dovoljenja za prenovo osrednje ljubljanske tržnice začelo enomesečno javno predstavitev projektne dokumentacije. Trajala bo do 11. decembra, po predhodni najavi pa si jo je možno ogledati v prostorih ministrstva, so sporočili.

Zanje je heroj, ki (spre)govori namesto njih

05. 11. 2024 08.53

Na eni strani osovražen, na drugi oboževan. Prepričan je bil, da je njegovo mesto v Beli hiši, enako mnenje je nazadnje delilo več kot 70 milijonov Američanov – toliko, da se vrača v Belo hišo. Okoli Donalda Trumpa se je ustvaril kult osebnosti, ki ga vneto skušajo razumeti in razložiti številni analitiki v ZDA in drugod.

Izredno sejo DZ o delovanju ministrstva za kulturo končali brez glasovanja

11. 10. 2024 20.30

DZ je na izredni seji na zahtevo opozicijske SDS obravnaval domnevno nezakonito in negospodarno delovanje ministrstva za kulturo. V razpravi so se ponovila mnenja, ki jih je bilo pred dnevi že mogoče slišati na odboru DZ za kulturo, ki je sicer zavrnil predlog priporočil vladi, ki so jih v SDS oblikovali z namenom drugačnega delovanja ministrstva. V Levici menijo, da je ministrica zavrnila vse očitke.

Cankarjevega doma vendarle ne bo več vodila Uršula Cetinski

17. 09. 2024 14.01

Ministrica za kulturo Asta Vrečko je za generalnega direktorja Cankarjevega doma imenovala Jureta Novaka. Petletni mandat z možnostjo ponovnega imenovanja na čelu največje slovenske kulturne ustanove bo nastopil 15. oktobra. Na čelu CD bo Novak, zdajšnji direktor kranjskega gledališča, nasledil dosedanjo generalno direktorico Uršulo Cetinski. Dejal je, da je za izkazano zaupanje hvaležen.

Cankarjev dom obiskali kriminalisti

13. 09. 2024 11.57

Po naših neuradnih informacijah so danes dopoldne kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada obiskali Cankarjev dom. Obisk policistov se je zgodil dva dni po objavi, da vodstvo Cankarjevega doma pod taktirko Uršule Cetinski že štiri mesece pred javnostjo skriva več spornih pogodb. Poleg tega smo razkrili tudi, da nekatere pogodbe sploh ne obstajajo, da so bili v Cankarjevem domu organizirani dogodki, za katere vodstvo ni izstavilo računa, in celo očitke, da si Cetinski z uslugami kupuje glasove članov sveta.

Boj za Cankarjev dom: policijska preiskava, sporni posli in pogodbe, ki jih ni

11. 09. 2024 20.15

Generalna direktorica Cankarjevega doma Uršula Cetinski je po naših neuradnih informacijah za nov mandat na vrhu naše največje kulturne ustanove dobila podporo tako strokovnega sveta kot sveta zavoda. Če ji bo zeleno luč prižgala tudi ministrica Asta Vrečko, bo to že njen tretji mandat. Člani sveta so jo podprli kljub očitkom o netransparentnem delovanju. Tudi nam že četrti mesec ne želi pokazati spornih pogodb. Nekatere od teh sploh ne obstajajo, prav tako ne drži, da je praksa najema dvoran v zameno za donirane knjige v Cankarjevem domu nekaj običajnega. Na ta način sta do brezplačne dvorane prišla dva vidna politika – predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič in nekdanji predsednik države Borut Pahor.

Odprtje Centra Rotovž napovedano za pomlad 2026

11. 09. 2024 14.14

Izgradnja Centra Rotovž, ki je eden največjih infrastrukturnih projektov na področju kulture v državi, se kljub še ne docela dorečenemu financiranju nadaljuje. Župan Saša Arsenovič je med predstavitvijo gradbišča novinarjem napovedal odprtje za pomlad 2026. Ob tem je omenil tudi načrt za prenovo mestne hiše s poročno dvorano.

Ministrstvo odločilo: Magnifico lahko nastopi v Tivoliju

29. 07. 2024 13.12

Sagi prireditve Pridi nocoj v Tivoli ni videti konca. Magnifico je koncert napovedal, a mu Zavod za varstvo narave soglasja za izvedbo ni podal, vmešal se je celo ljubljanski župan Zoran Janković, glasbenik pa se je naposled odločil, da lokacijo vseeno spremeni. "Pridi nocoj, ampak v Stanežiče," je svoje oboževalce pozval prejšnji teden. Zdaj pa je padla še odločitev ministrstva, ki je z odločbo Magnificu kljub vsem preprekam odobrilo prireditev v Tivoliju. V Magnicifovem taboru odločitev pozdravljajo, pravijo pa, da koncerta ne bodo selili nazaj v Tivoli. Kljub temu se bomo držali dogovora z ministrom Jožetom Novakom, s katerim smo se pretekli teden dogovorili, da letos v parku Tivoli množičnih prireditev ne bo, so sporočili iz mestne občine Ljubljana.

Po zasilni poti do Franje: zadrževanje v soteski je še vedno nevarno

21. 06. 2024 19.35

Skoraj leto dni po uničujoči ujmi, ki je močno poškodovala Partizansko bolnico Franja, se sanacija še ni začela. Zadrževanje v soteski je še naprej nevarno, barake so še vedno polne mulja, na varno so odpeljali le najdragocenejše predmete. V podporo Franji, ki bi lahko bila po najbolj optimističnih napovedih znova odprta prihodnje leto, v Cerknem pripravljajo dobrodelni koncert.

Obnova bolnice Franja: ministrica in župana za prenos lastništva na državo

31. 05. 2024 12.04

Ob prizadevanjih za obnovo partizanske bolnice Franja, ki jo je uničila lanskoletna vodna ujma, so se ministrica za kulturo Asta Vrečko ter župana občin Idrija in Cerkno Tomaž Vencelj in Gašper Uršič strinjali, da bi bil smiseln prenos lastništva spomenika na državo. To bi olajšalo varovanje in ohranjanje tega zgodovinsko pomembnega območja.

Direktorica Cankarjevega doma obtožbe zavrača, kaj pa razkrivajo dokumenti in pogodbe?

14. 05. 2024 20.44

Po hudih obtožbah o nezakonitem in nepravilnem delovanju, kar naj bi pripeljalo do sistematičnega razkroja in razpada Cankarjevega doma, največje kulturne institucije pri nas, je za nas končno spregovorila generalna direktorica Uršula Cetinski. Vse očitke zavrača. Kaj pa razkrivajo dokumenti in pogodbe? Zakaj se je prenova dvorane Alme Karlin, ki jo je v Cankarjevem domu prenavljalo podjetje Riko v lasti znanega podjetnika Janeza Škrabca, podražila za polovico? In zakaj se podatki o finančnih poročilih ne ujemajo?

'Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute'

14. 05. 2024 06.00

"Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute," opozarja državni svetnik in župan Žirovnice Leopold Pogačar, pobudnik ustavne presoje 146. člena, ki omogoča legalizacijo objektov daljšega obstoja. Zakaj? Ker omogoča legalizacijo praktično kjer koli – na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, v narodnih parkih, na zaščitenih območjih ... Ustavno sodišče je te legalizacije zato začasno onemogočilo. Postopki so obtičali, nastopila je panika, ker ljudje nimajo več možnosti cenejše in hitrejše legalizacije svojih nedovoljenih gradenj.

Spomenik osamosvojitve bo stal na Trgu republike

09. 05. 2024 15.13

Vlada je sprejela izhodišča za postavitev spomenika slovenske osamosvojitve v Ljubljani. Za lokacijo je določila Trg republike. Lokacija spomenika na Trgu republike ima svojevrstni zgodovinski pridih, saj je tam potekala razglasitev samostojnosti leta 1991.

'Za najem prostorov bodo plačali več, kot so ti vredni'

07. 05. 2024 15.32

Poslanska skupina NSi zahteva sklic nujne seje komisije DZ za nadzor javnih financ zaradi po njihovi oceni predrage selitve ljubljanske Drame v času obnove na Litostrojsko cesto. Kot je povedal poslanec Jernej Vrtovec, jih v NSi skrbi, da se bo iz davkoplačevalskega denarja za najem prostorov plačalo več, kot so ti vredni.

Bo omejevanje hrupa uničilo gasilske veselice?

26. 03. 2024 15.11

Ali bo nova uredba o načinu uporabe zvočnih naprav na shodih in prireditvah 'pohabila' prireditve na prostem, med drugim tudi gasilske veselice? Poslanska skupina SDS temu ostro nasprotuje. Poslanci SDS bodo zato zahtevali sklic seje odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor in od vlade terjali dodatna pojasnila. Na njihovi strani so tokrat tudi kolegi iz SD.

Koalicija iz predloga črtala učenje materinščine

06. 03. 2024 12.33

Zakonu o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ, ki ga obravnava DZ, se obeta podpora. SDS in NSi ga sicer ne podpirata, a za njim stoji celotna koalicija. So pa v koaliciji predlagali črtanje njihovega na odboru sprejetega dopolnila o učenju maternega jezika in kulture v šolah.

NSi razmišlja o vložitvi zahteve za posvetovalni referendum

29. 02. 2024 13.31

DZ bo prihodnji teden obravnaval predlog zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti nekdanje SFRJ. V NSi so na predlog zakona vložili vrsto dopolnil, saj menijo, da je zakon ustavno sporen. Če dopolnil ne bodo sprejeli, bodo vložili zahtevo za posvetovalni referendum, so poudarili na novinarski konferenci NSi. Sprejetje predloga zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti nekdanje SFRJ je v interesu vseh, pa pravijo v Levici.

284 predlogov za izboljšanje šolstva in vzgoje do leta 2033

06. 02. 2024 17.48

Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje so predstavili osnutek nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja za 2023–2033. Kot je pojasnil vodja delovne skupine za pripravo dokumenta Janez Vogrinc, je v njem več kot 280 ukrepov. Kot temeljno izhodišče vzgojno-izobraževalnega sistema pa je postavljeno varno in spodbudno učno okolje.

Kaj je še ostalo nepoškodovanega v Gazi?

21. 01. 2024 07.16

Malce več kot 100 dni mineva od začetka konflikta na Bližnjem vzhodu. Več kot 24.000 mrtvih, domovi uničeni, infrastruktura porušena. A ne samo to. Palestinska enklava je bila dom številnim zgodovinsko pomembnim spomenikom, ki so tam stali tisoče ali več let, zdaj pa jih ni več.

Babištvo vpisano na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine

06. 12. 2023 15.57

Na zasedanju Medvladnega odbora za varovanje nesnovne kulturne dediščine, ki ga letos gosti Bocvana, je na Unescovem reprezentativnem seznamu nesnovne kulturne dediščine svoje mesto dobilo tudi babištvo. Nominacijo za to so skupaj podale babice iz osmih držav, poleg slovenskega še združenja babic iz Kolumbije, Cipra, Nemčije, Kirgiške republike, Luksemburga, Nigerije in Toga. Babištvo je že sedmi vpisani element iz Slovenije na reprezentativnem seznamu. V Sloveniji medtem, kot so sporočili iz babiške zbornice, letos praznujemo že 270 let izobraževanja babic.

'Zaradi alkohola trpi 800.000 Slovenk in Slovencev'

03. 12. 2023 17.24

Štefan Lepoša je vso svojo več kot 50-letno kariero posvetil boju proti alkoholu. V Društvu za urejeno življenje Abstinent deluje z več kot 100 prostovoljnimi ekipami. Alarmanten je podatek, pravi, da se je v tem času število alkoholikov v Sloveniji povečalo z 80.000 na 240.000 in da številka še naprej narašča. Zakaj se država do te problematike ne opredeli bolj sistemsko, nastopi bolj odločno? Navsezadnje stroški zapletov, povezanih z alkoholom, za štirikrat presegajo prihodke iz naslova trošarin.