kulturniki

Evropska prestolnica kulture 2025 navdušila berlinsko občinstvo

06. 12. 2024 13.10

V Kesselhausu v Kulturbrauerei v Berlinu je potekala predstavitev programa evropske prestolnice kulture GO! 2025 – Nova Gorica in Gorica za nemško poslovno javnost s poudarkom na medijih. Dogodek je združil kulturo, umetnost in kulinariko ter obiskovalcem ponudil vpogled v bogato dediščino regije na stičišču Slovenije in Italije.

V Čačku na zadnjo pot pospremili Borisava Boro Đorđevića

07. 09. 2024 15.48

V veliki dvorani Kulturnega centra v Čačku je pred pogrebom potekala komemorativna seja ob smrti Borisava Bore Đorđevića, legendarnega srbskega in jugoslovanskega rokerja ter frontmana skupine Riblja Čorba. Žalne slovesnosti so se udeležili številni glasbeniki, kulturniki, ter politiki, med njimi Žika Jelić, Vlado Georgijev, Dejan Petrović, Zoran Dašić, Peca Popović, Goran Šepa ter člani Riblje Čorbe, je poročal srbski Tanjug.

'Združitev je bila simbol zmage slovenskega naroda nad krivicami'

17. 08. 2024 07.00

Obeležujemo državni praznik združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom. Večer pred praznikom je v Beltincih potekala državna proslava, po drugih krajih pa regionalne in občinske slovesnosti. Na državni proslavi je bila slavnostna govornica predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, udeležila pa se je je tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar.

'Slovo Mance Košir pomeni velikansko izgubo za celotno slovensko kulturo'

02. 05. 2024 20.31

Manco Košir smo poznali vsi. Kot novinarko, univerzitetno profesorico, publicistko in nekdanjo filmsko igralko. Bila je avtorica številnih novinarskih prispevkov, člankov in knjig, bila pa je tudi velika aktivistka. Bila je tudi kandidatka na listi Vesne za letošnje evropske volitve. Po dolgi bolezni, s katero se je pogumno borila, se je Koširjeva poslovila. Zdaj pa se od nje poslavljajo mnogi slovenski politiki, kulturniki, prijatelji in vsi drugi, ki so jo spremljali skozi leta in občudovali njeno delo.

Prešernov dan: številne prireditve in brezplačni obiski kulturnih ustanov

08. 02. 2024 07.21

Na današnji slovenski kulturni praznik, Prešernov dan, po državi potekajo večje in manjše prireditve. Številne kulturne ustanove so danes za obiskovalce brezplačno odprle svoja vrata. Osrednja prireditev ob kulturnem prazniku pa tradicionalno poteka pred Prešernovo rojstno hišo v Vrbi.

Slovenija bo sodelovala v postopku pred ICJ zaradi očitanih spornih dejanj v Gazi

11. 01. 2024 09.01

Južna Afrika je ob začetku obravnave njene tožbe na Meddržavnem sodišču (ICJ) Izraelu očitala kršitve konvencije ZN o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida. Opozorila je, da napad Hamasa 7. oktobra ne more upravičiti domnevnih genocidnih dejanj Izraela in dodala, da je izraelski vojaški odziv prebivalce Gaze pahnil na rob lakote. Izrael te obtožbe zavrača. Trije poslanci Levice prav tako pozivajo, naj se Slovenija pridruži tožbi Južne Afrike proti Izraelu. Vlada je medtem sporočila, da so sprejeli sklep, da bo Slovenija sodelovala v postopku pred ICJ, a kot je dodala ministrica za zunanje zadeve se tožbi Slovenija še ne more pridružiti.

Komu zvoni? Strah pred politično desnico in porazi levice

21. 10. 2023 09.03

Zadnja leta naj bi se v Evropi znova spopadali z vzponom desnega populizma. Desni populizem je predstavljen kot tujek, kot nekaj nenaravnega in nesprejemljivega, nekaj, kar ruši obstoječo politično-ekonomsko ureditev. Zmaga Fica na Slovaškem, ponovna zmaga PiS-a na Poljskem (čeprav najverjetneje ne bodo mogli oblikovati vlade) v zadnjem mesecu govorita tej tezi v prid.

'Resnično svobodni smo le takrat, ko v človeku prepoznamo le človeka'

26. 04. 2023 19.54

V Šoštanju je potekala državna proslava pred dnevom upora proti okupatorju. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je dejala, da se je ljudstvo z nastankom osvobodilne fronte združeno uprlo okupatorjem. Izpostavila je pomen sodelovanja politično različno mislečih in ocenila, da smo resnično svobodni le takrat, ko v človeku prepoznamo samo človeka.

Kateri znani slovenski obrazi letos praznujejo abrahama?

26. 03. 2023 20.18

Kup znanih Slovencev letos praznuje abrahama. Politiki, estradniki, nekdanji športniki in kulturniki bodo kmalu ali pa so že tam. Nedolgo nazaj je pol stoletja s prijatelji proslavil igralec Sebastian Cavazza, kmalu pa se mu bo pridružil glasbenik Jan Plestenjak. Sledila pa jima bo še kar lepa četica znanih, ki so se rodili leta 1973.

Vlada samozaposlenim v kulturi zvišala bolniško nadomestilo

18. 02. 2023 19.29

Samostojnim kulturnim delavcem je vlada po dolgem času nekoliko izboljšala položaj, saj jim je povišala bolniško nadomestilo za dolgotrajno bolezen. Do zdaj so dobili 25 evrov na dan, kar pa ni dovolj za preživetje. Nadomestilo so dvignili na 37 evrov. Položaj samostojnih kulturnikov želijo urediti, pravijo na ministrstvu za kulturo, a kulturniki sami opozarjajo, da to ne bo dovolj. Želijo živeti od svojega dela, trenutni sistem pa vrednost dela v kulturi razvrednoti, pravijo v njihovem sindikatu.

Sindikati javnega sektorja sprejeli odločitev: 24. februarja gremo na ulice

18. 01. 2023 09.38

Ker vlada že za dva meseca krši rok, ki je bil postavljen za začetek pogajanj o prenovi plačnega sistema in odpravi uravnilovke v spodnji tretjini plačne lestvice, so v pogajalski skupini reprezentativnih sindikatov javnega sektorja sprejeli odločitev, da pristopijo k organizaciji protestnega shoda za dostojno plačilo, ki bo 24. februarja, če vlada do takrat ne bo ponudila konkretnih rešitev glede odprave plačnih nesorazmerij.

Sindikati stopnjujejo pritisk na vlado, ministrica vse skupaj označuje za folkloro

17. 01. 2023 14.28

Zaposleni v javnem sektorju stopnjujejo pritisk na vlado. Kot pravijo, imajo dovolj čakanja na prenovo plačnega sistema, ki ga za prihodnje leto napoveduje ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik. Ta odgovarja, da naj bi podobo nove plačne lestvice koalicijski partnerji oblikovali na sredinem vrhu, če jim bo uspelo, bo sindikate za skupno mizo povabila že prihodnji teden. Ministrica prav tako zavrača navedbe o privilegirani obravnavi posameznih skupin in pojasnjuje, da gre za realizacijo dogovorov iz preteklosti, pri sodnikih pa na nek način za odpravo neustavnega stanja.

ZA ali PROTI? Še zadnji poskusi prepričati neodločene

25. 11. 2022 11.53

Pred začetkom volilnega molka se vrstijo še zadnji nagovori volivcem. Tako je že spregovorila koalicija, ki zagovarja 'trikrat za'. "Glas trikrat za je glas za prihodnost," menijo predstavniki koalicije. Predstavniki SDS, ki so bili pobudniki referendumskega trojčka, pa so dejali, da je glasovanje trikrat proti glasovanje "proti siromašenju Slovenije".

Shod za RTV: 'Za zavod brez političnih igric, kadrovanj in burlesk'

23. 11. 2022 19.03

Številni kulturniki, glasbeniki, novinarji in drugi podporniki so se pred referendumsko nedeljo zbrali na shodu za javno RTV. Zavzeli so se za zavod brez političnih igric, kadrovanj in burlesk. Shoda so se med drugim udeležili tudi kantavtorja Vlado Kreslin in Zoran Predin, televizijski voditelj Marcel Štefančič in novinarka Miša Molk. Novelo zakona podpira tudi Svet delavcev RTVS.

Tudi slavni imajo svoje fobije: Občutek sem imel, da me bodo zgradbe požrle

29. 10. 2022 07.00

Lahko so to žuželke, klovni ali celo telesna poraščenost, ljudje imajo najrazličnejše strahove in fobije in nihče ni imun nanje, niti slavni in bogati.V bistvu so prav oni pogosto žrtve najbolj nenavadnih in iracionalnih strahov, izjema pa nista bila niti ikonična političarka Margaret Thatcher ali pevec Niall Horan.

Glasbenik J Balvin navdušil s selfiji s papežem

04. 09. 2022 09.50

Glasbenik J Balvin se je pred kratkim udeležil mednarodnega srečanja, na katerem so številni kulturniki razglabljali o tem, kako lahko angažirajo družbo in kulturo prek umetnosti. Kot kaže, je 37-letnik prepričan, da to lahko doseže že z nekaj objavljenimi fotografijami selfijev s papežem Frančiškom.

SDS želi na seji odbora DZ za kulturo preveriti financiranje nevladnih organizacij

25. 08. 2022 14.24

Poslanska skupina SDS je vložila zahtevo za sklic nujne seje odbora DZ za kulturo. Kot je na novinarski konferenci povedal poslanec Andrej Hoivik, bodo na seji Ministrstvo za kulturo pozvali, da pripravi poročilo, kako so se v zadnjem desetletju porabljala sredstva, namenjena umetniškemu ustvarjanju.

Rushdie že govoril s preiskovalci napada

16. 08. 2022 17.54

Indijsko-britanski pisatelj Salman Rushdie, ki po nedavnem napadu okreva v bolnišnici, je že govoril s preiskovalci. V ponedeljek je namreč prišel k zavesti in odgovarjal na vprašanja preiskovalcev.

Rushdieja odklopili z ventilatorja in spet lahko govori

14. 08. 2022 07.15

Pisatelja Salmana Rushdieja so dan po tem, ko so ga zabodli med predavanjem na odru v ameriški zvezni državi New York, odklopili z ventilatorja, tako da že "lahko govori in se šali," je sporočil njegov agent Andrew Wylie. Pred tem je sicer dejal, da bi avtor zaradi napada lahko izgubil oko.

Pavel Car odstopil z mesta direktorja Narodnega muzeja

09. 06. 2022 12.16

Po tem, ko so v javnosti odmevale kritike glede razstave v Narodnem muzeju Slovenije Metelkova, češ da so umetnine ponaredki, je Pavel Car odstopil z mesta direktorja ustanove. "Kot direktor muzeja sem objektivno odgovoren za napako, zaradi katere se je zamajal ugled največje muzejske ustanove pri nas, kar iskreno obžalujem," je dejal v izjavi za medije. Sporna umetniška dela je sicer pod drobnogled vzela tudi Policija.

Sporna razstava v Narodnem muzeju: direktor verjame v avtentičnost slik

08. 06. 2022 14.14

V Narodnem muzeju Slovenije Metelkova bi morali v sredo odpreti razstavo 160 umetniških del iz zasebne zbirke družine Boljkovac. Kot so oglaševali, gre za dela priznanih slikarjev 19. in 20. stoletja, med katerimi naj bi bile tudi slike Pabla Picassa, Paula Cezanna, Henrija Matisse, Joana Miroja in drugih. A v resnici naj bi šlo za v nebo vpijoče ponaredke, pravijo likovni kritiki. Narodni muzej je po obtožbah o ponaredkih razstavo odpovedal. Ministrica za kulturo Asta Vrečko je v odzivu pojasnila, da strokovna komisija razstave ni uvrstila v letni načrt muzeja. Bila je predlagana, a so jo zavrnili.

V Trstu so se poslovili od Borisa Pahorja

07. 06. 2022 07.25

Več sto ljudi se je opoldne na tržaškem pokopališču sv. Ane poslovilo od pisatelja in akademika Borisa Pahorja. Pahorju so se poklonili ministri slovenske vlade ter osebnosti in sveta kulture in politike, ki so poudarili pokončno držo in visoke etične standarde tržaškega pisatelja.

Slovo od Pahorja v torek na tržaškem pokopališču pri Sv. Ani

02. 06. 2022 12.15

Literata Borisa Pahorja, ki je v ponedeljek umrl v 109. letu starosti, bodo pokopali prihodnji torek dopoldne na tržaškem pokopališču pri Sv. Ani. V Mariboru so odprli žalno knjigo ob pisateljevi smrti. Žalno sejo so napovedali na Slovenski akademiji znanosti in umetnosti. V sredo zvečer pa so žalno sejo za pisateljem že pripravili v Narodnem domu v Trstu. Predsednik republike Borut Pahor, ki se je udeležil prireditve, je tržaškega pisatelja med drugim označil kot "trmasto in premočrtno osebnost z jasno izdelanim moralnim kompasom".

Poklon zavednemu Slovencu v tržaškem domu, ki ga je leta 1920 videl goreti

01. 06. 2022 20.31

"Čeprav v razlagi procesov in dogodkov, ki so naposled privedli do ustanovitve samostojne slovenske države, ne bomo pogosto naleteli na omembo Borisa Pahorja, je bil s svojo karizmatično osebnostjo kot njena vest. Vseskozi je bil tam, praviloma neviden, toda na svoj lasten način zelo vpliven," je na žalni seji v Narodnem domu v Trstu dejal predsednik republike Borut Pahor. Na pričevalca grozot 20. stoletja so se spomnili tudi publicist Martin Brecelj, zgodovinarka Marija Pirjevec in slovenska senatorka v Rimu Tatjana Rojc.

Žalna seja za Borisom Pahorjem bo v tržaškem Narodnem domu

31. 05. 2022 13.35

Žalna seja za pisateljem akademikom Borisom Pahorjem, ki je umrl v ponedeljek v 109. letu starosti, bo v sredo zvečer v Narodnem domu v Trstu. Na pričevalca grozot 20. stoletja se bodo spomnili publicist Martin Brecelj, zgodovinarka Marija Pirjevec, slovenska senatorka v Rimu Tatjana Rojc in predsednik republike Borut Pahor.

Svetovni dan čebel: urbano čebelarstvo postaja vedno večji trend

20. 05. 2022 18.52

Praznujemo svetovni dan čebel in Slovenci smo narod čebelarjev. Medtem ko je nekoč veljalo, da je najboljša paša za čebele v neokrnjeni naravi, pa postaja vse bolj priljubljeno tudi urbano čebelarstvo. Sedem čebeljih družin je dom našlo v samem središču Maribora, na eni od teras na Glavnem trgu. Zanje skrbijo kulturniki invalidi, čebelarjenje pa jih je tako navdušilo, da so pripravili celo lutkovno predstavo.

Kulturniki pogrešajo konkretne rešitve: 'Kdor nima vizije, piše splošne stvari'

16. 05. 2022 13.16

Kulturniki v koalicijski pogodbi pogrešajo vizijo in konkretne rešitve. "Kdor nima vizije, piše splošne stvari," je ponazoril predsednik Društva slovenskih pesnikov (DSP) Dušan Merc. Predsednik Glose Mitja Šuštar se boji, da bo kultura spet zadnja luknjica na piščalki, direktorica zavoda Evropska prestolnica kulture (EPK) Kaja Širok pa pozdravlja vračanje kulture v javno sfero.

Petindvajset ruskih umetnikov na latvijskem črnem seznamu

24. 03. 2022 14.52

Latvija je 25 ruskih državljanov iz sveta kulture in zabave uvrstila na črni seznam zaradi njihove podpore ruskemu napadu na Ukrajino. Posameznikom so za nedoločen čas prepovedali vstop v državo, ki je med drugim članica Evropske unije in Nata, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Klemen Janežič o Tini Resman: Gre za zelo zanimivo mlado igralko

15. 02. 2022 07.00

V SNG Drama Ljubljana bo na Velikem odru zaživela krstna uprizoritev predstave Vse OK v režiji in koreografiji Matjaža Fariča. Med desetčlansko igralsko zasedbo sta tudi znan in priljubljen TV- in gledališki igralec Klemen Janežič ter svež obraz Tina Resman. Ker je predstava ritmično precej zahtevna, sta si imela oba igralca priložnost nabrati ogromno odrske kondicije, tako fizične kot psihične. Klemen, ki ga lahko trenutno spremljate tudi v VOYO originalu Ja, Chef!, nam je zaupal, da v uri in pol, kolikor traja predstava, prehodi približno sedem kilometrov.

Kulturniki nasprotujejo finančnim rezom programov nevladnih organizacij

28. 10. 2021 13.25

29 krovnih organizacij v kulturi je predsedniku vlade, ministru za kulturo in poslankam in poslancem poslalo pismo, v kateremu pozivajo k ohranitvi tradicije in inovativnosti v kulturi. Poudarjajo, da so glede aktualnih procesov sprejemanja rebalansa proračuna ogroženi, vseeno pa se jim zdi spodbudno, da je kulturi v prihajajočih dveh letih namenjen visok odstotek financiranja.