kulturne zasluge

Zlati red za zasluge sta prejela Anica Mikuš Kos in Sandi Curk
17. 12. 2024 16.09Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na posebni slovesnosti pred dnevom samostojnosti in enotnosti podelila odlikovanja Republike Slovenije. Zlati red za zasluge sta prejela pediatrinja, psihiatrinja in humanitarka Anica Mikuš Kos ter poveljnik štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk.

Sentido project: Ljudje radi čutijo, a še raje razumejo
12. 10. 2024 12.45Zasedba Sentido project predstavlja prvenec ECOS, ki odraža enost glasbe in plesa, saj se v skladbah kot tolkalski inštrument pojavi tudi glasba telesa v plesu flamenka. Več nam je razložila plesalka in pevka Urška Centa.

20. Grossmann: Hudemu mačku v čast in občinstvu v slast!
14. 06. 2024 07.00Prleški festival fantastičnega filma in vina letos praznuje že 20. obletnico. V vseh letih se je razvil in prelevil v enega bolj priljubljenih žanrskih festivalov, ki ga obiskuje tako staro kot mlado, iz Slovenije in tujine. Skozi zgodovino, sedanjost in prihodnost se je z nami sprehodila organizatorska ekipa, Marko in Miha Mehtsun ter Tomaž Horvat.

Štiri desetletja na dnu morja, danes buri duhove v muzeju
25. 05. 2024 11.56Nobena naprava, povezana z drugo svetovno vojno, skoraj 80 let po njenem koncu, ne vzbuja tolikšnega zanimanja in ne razburja toliko domišljije kot nemški šifrirni stroj enigma. Ker so nemški vojaki storili vse, da ne bi prišla v sovražnikove roke, je ohranjenih relativno malo. Ena od njih je 40 let ležala potopljena na dnu morja med Umagom in Savudrijo, nato pa se je po spletu naključij znašla v zbirki Parka vojaške zgodovine v Pivki. Tam so njeno zgodbo raziskali in dobili veliko odgovorov, ne pa še vseh. Enigma enigme je, kaj je ta sofisticirana naprava sploh počela na skromnem minolovcu? Njeno zgodbo pripoveduje razstava, ki je pred dnevi prejela veliko priznanje.

14-urna razprava o interpelaciji zaključena brez sklepa in političnih posledic
19. 04. 2023 06.10V Državnem zboru je potekala razprava o interpelaciji vlade Roberta Goloba, ki jo je vložila SDS. Slednja pa po 14-urni razpravi ni vložila nobenega sklepa. Pričakovano tako interpelacijski maraton ni prinesel političnih posledic. Poslanci opozicije so nizali očitke na račun vlade, v koaliciji pa so zagovarjali njene odločitve. "Ta čas, ko se boste vi ukvarjali s preteklostjo, bomo mi delali v dobro ljudi. Kar nas navdihuje," je v zadnjem govoru razprave povedal premier Golob.

Nika Kovač: Bojim se nedelje
25. 11. 2022 14.36Nika Kovač, direktorica Inštituta 8. marec, velja za neustrašno. Fizični napad, katerega tarča je bila pred kratkim, je pri njenih prizadevanjih ni ustavil, pač pa jo je le še bolj spodbudil. Boji pa se nedelje. Dneva, ko si želi, da bi Slovenci in Slovenke na referendumu o RTV Slovenija glasovali ZA in s tem znova pokazali, v kakšni državi si želijo živeti. Pojasnila nam je, kaj pravzaprav pomeni glas za in zakaj je tako pomembno, da ga ljudje oddajo.

Četrtne in krajevne skupnosti: veliko več kot le 'kuhanje golaža'
18. 11. 2022 09.52Na prihajajočih lokalnih volitvah bomo poleg župana in članov občinskega sveta volili tudi člane krajevnih, vaških oziroma četrtnih skupnosti. In če o pristojnostih župana in občinskega sveta vemo nekoliko več, pa delovanje najmanjših enot organizirane lokalne politične skupnosti večkrat ostaja nejasno. Kakšne so v resnici pristojnosti krajevnih, četrtnih in vaških skupnosti? Ali "samo kuhajo golaž", kot jim nekateri radi očitajo, ali je rezultat njihovega dela viden tudi v izboljšanju življenja lokalne skupnosti skozi različne projekte in akcije?

Pahor newyorškemu patru Krizologu izročil državno odlikovanje
26. 09. 2022 21.13Predsednik Borut Pahor je ob robu udeležbe na zasedanju 77. Generalne skupščine ZN v New Yorku tamkajšnjemu župniku slovenske cerkve sv. Cirila, frančiškanskemu patru Martinu Cimermanu Krizologu, izročil državno odlikovanje za zasluge pri ohranjanju slovenstva in povezovanju Slovencev v ZDA.

Američani so se prešteli, na vrsti je mešetarjenje
15. 08. 2021 07.08Štetje prebivalcev je pokazalo, da so Združene države vse bolj pisane in urbane, večina jih živi v mestih in predmestjih, ne pa na podeželju. V ameriškem dvostrankarskem sistemu bi to morala biti voda na mlin demokratom, ki jih podpirajo manjšine, mlajši in urbani volivci. Toda konservativna Amerika ima skrita aduta, beli strah in risanje volilnih okrajev.

Ali lahko ameriška politična kultura in ideologija preživita 21. stoletje?
08. 05. 2021 15.3620. stoletje je bilo brez dvoma stoletje Združenih držav Amerike. To je bilo stoletje, ko so si ZDA na ramenih evropskih razsvetljenskih idej, protestantske etike, neomajne vere v moč trga ter destruktivnih tendenc držav stare celine, ki so kulminirale v dveh svetovnih vojnah, izborile globalno hegemonsko pozicijo – tako v političnem kot tudi v ekonomskem in kulturnem smislu.

Kulturniki na tokratni akciji jasno: 'Simoniti mora oditi'
24. 03. 2021 20.00Kulturniki so se znova, že sedmič v okviru "akcije za kulturo", tokrat na Trgu republike, zbrali in sporočili, da podpirajo interpelacijo in odstavitev Vaska Simonitija z mesta ministra za kulturo in opozorili na nevzdržno in "skrajno zaskrbljujočo situacijo kulturne vojne, ki trenutno poteka v Sloveniji".

(Ne)kulturna demontaža in vojna z mediji
21. 12. 2020 06.06Ni pomembno, si revizor ali zbiratelj, imaš izkušnje in znanje, vizijo in mednarodni ugled, ključna je barva, pa si, čeprav ti stroka prilepi rdeči karton, odslej direktor osrednjih nacionalnih kulturnih institucij. Kompetence, izkušnje in znanje ne štejejo, stroko se presliši. Vlada oziroma kulturni minister Vasko Simoniti imata svojo agendo. Razrešitve upornih, neposlušnih, (namerni) ponavljajoči razpisi, spremembe ustanovitvenih aktov vsled političnega kadrovanja, psovke in diskreditacije, celo ustavitev financiranja. Če je premier napovedal vojno z mediji, mu v takšnem tempu sledi kulturni minister z demontažo kulture. Ne ustavijo ga ne pisma podpore, ne peticije, ne protesti.

Ukrepe zdaj zaostruje tudi Švedska, javna zbiranja so omejili na osem ljudi
16. 11. 2020 08.13Švedska, ki je zaslovela s svojim mehkim pristopom v boju proti pandemiji covida-19, je zaradi velikega porasta števila novih okužb z novim koronavirusom prvič sprejela odločitev o omejitvi javnega zbiranja na osem ljudi. V ZDA so potrdili že več kot 11 milijonov okužb z novim koronavirusom. V Zagrebu naj bi na nekaterih lokacijah potekale nelegalne zabave, hrvaški notranji minister pa je napovedal, da bi lahko zaostrili ukrepe. Na Češkem bodo medtem izredno stanje podaljšali vse do božičnih praznikov.

Šerbedžiji nagrada za življenjsko delo
19. 06. 2019 12.51Na Hrvaškem so podelili jubilejne, 60. državne nagrade Vladimirja Nazorja za življenjsko delo ter nagrade za letne umetniške dosežke na več področjih. Nagrado za življenjsko delo na področju filma je prejel priznani igralec Rade Šerbedžija z utemeljitvijo, da je trajno in za vedno zaznamoval hrvaško kinematografijo.

'Kundera ima resnicoljubnost Sokrata, zmernost Platona in moč presoje Aristotela'
04. 04. 2019 15.08Zlati red za zasluge bo prejel češko-francoski literat in intelektualec Milan Kundera. Velja za enega največjih pisateljev našega časa, ki v svojih delih kritično obravnava socialistično družbo. V odločilnem obdobju slovenskega osamosvajanje je "zastavil svojo besedo in mednarodni ugled v obrambo naše politične neodvisnosti," so ob tem zapisali v Uradu predsednika.

Pahor vročil Florjanu Lipušu zlati red za zasluge
08. 02. 2019 13.51Pisatelj z avstrijske Koroške Florjan Lipuš je ob kulturnem prazniku prejel zlati red za zasluge za izjemen prispevek k slovenski književnosti ter za nov in svež pogled na slovenstvo. Odlikoval ga je predsednik republike Borut Pahor na že tradicionalnem dnevu odprtih vrat ob prazniku in ob tem sprejel še letošnje Prešernove nagrajence.

Domoljubje izkazoval s pisano besedo, pa tudi s sabljo
22. 11. 2018 20.5023. november Maribor obeležuje kot dan, ko je general Rudolf Maister leta 1918 osvobodil mesto izpod nemške oblasti in ga zagotovil Sloveniji. Letos tako mineva natanko 100 let od generalove akcije za severno slovensko mejo. Na predvečer državnega praznika, dneva Rudolfa Maistra, je v Veliki dvorani Slovenskega narodnega gledališča Maribor potekala državna proslava.

Težke besede na soočenju kandidatov za mariborskega župana
16. 11. 2018 16.16Na še zadnjem soočenju mariborskih kandidatov za župana je bilo pestro. Če so pred kamero med kandidati padali očitki o kitajskih investicijah, slabem črpanju evropskega denarja in nasilni preteklosti, je v času oglasov zavrelo med Kanglerjem in Arsenovičem, ki sta si izmenjala nekaj 'nasvetov'. "Nauči se reda, predvsem pa zakona," je bilo slišati med njima.

Pegan odprl razstavo ob 120-letnici rojstva Leona Štuklja
12. 11. 2018 17.36Aljaž Pegan, nekdanji svetovni in evropski prvak na drogu, je v Novem mestu odprl razstavo ob 120-letnici rojstva Leona Štuklja, enega izmed najboljših slovenskih športnikov vseh časov. Ob 20. uri bo v Olimpijskem vadbenem centru v Češči vasi pri Novem mestu sledila osrednja slovesnost Štukljevega leta z naslovom Iz roda v rod duh išče svojo pot.

Brata Dragić v Bosni prejela odlikovanja
14. 08. 2018 16.42Predsednik Republike Srbske Milorad Dodik je v Banjaluki podelil državna odlikovanja slovenskima košarkarjema Goranu in Zoranu Dragiću za uspehe na športnem področju.

Pahor z zlatim redom za zasluge odlikoval Borisa Cavazzo
24. 05. 2018 13.48Predsednik republike Borut Pahor je z zlatim redom za zasluge odlikoval igralca Borisa Cavazzo za izjemen ustvarjalni opus. Vročil je še tri medalje za zasluge: skladatelju Avgustu Ipavcu, predsedniku Kulturnega doma v Gorici Igorju Komelu ter Mihaelu in Jelici Horjak za promocijo Kočevskega.

Zadnja in edina slovenska slovnica po 41 letih dobila sodobno različico
22. 03. 2017 15.06Zadnja in edina slovenska slovnica, ki je izpod rok pokojnega profesorja Jožeta Toporišiča izšla leta 1976, je končno dobila sodobno različico, in to kar v dveh izdajah, in sicer za osnovne in srednje šole. Avtor Kozma Ahačič je skušal preseči dolgoletno tradicijo ene same slovnice, ki je za slovenski prostor značilna že vse od 19. stoletja, in je namenjena predvsem mladim, neprofesionalnim uporabnikom.

Pahor ob odprtju obnovljene dvojezične šole: Vsak od nas govori svoj materni jezik, pripada svojemu narodu in hkrati širši domovini
11. 03. 2017 16.28Predsednik države Borut Pahor se je udeležil slavnostnega odprtja obnovljenih prostorov Državne večstopenjske šole s slovensko-italijanskim dvojezičnim poukom Pavel Petričič v Špetru. »Vsak od nas govori svoj materni jezik, pripada svojemu narodu in hkrati vsi pripadamo eni sirši domovini, ne samo zato, ker ta tolerira naše različnosti, ampak jih tudi spodbuja," je dejal.

FOTO in VIDEO: Kranjska klobasa: le naša ali tudi hrvaška?
21. 08. 2013 18.04V Sori pri Medvodah se je začel že 5. festival znamenite kranjske klobase. Obiskovalci in strokovna žirija so ocenili 11 vzorcev klobas različnih proizvajalcev, postregli pa so tudi z joto, vampi, pehtranovo potico in ocvirkovo pogačo. Na ogled je razstava klobas iz različnih evropskih držav.

Veber: Milanović, čeprav ponavlja drugačne izjave, ve, da je tudi Slovenija pomorska država
29. 06. 2013 13.40Člani hrvaškega sabora so s slavnostno sejo obeležili vstop Hrvaške v Evropsko unijo. Čestitke pa je Hrvaški preko videa izrekla tudi nemška kanclerka Angela Merkel in dodala, da državo čaka še veliko dela.

Virant o povabilu na slavnostno sejo: Želel sem vsaj deloma popraviti napako
22. 06. 2012 08.29Virant je, potem ko na državno proslavo niso bili povabljeni praporščaki vseh veteranskih organizacij, te povabil na slavnostno sejo parlamenta. A nepovabljeni so mu odgovorili, da jih ne bo. Kot pravi, je z vabilom želel vsaj deloma popraviti napako, ki je bila po njegovem prepričanju storjena.

FOTO in VIDEO: To pa je tradicija – neprekinjeno igrajo že 111 let
30. 05. 2012 21.15V Mežici na Koroškem je svojo 111. obletnico neprekinjenega delovanja praznoval Pihalni orkester Rudnika Mežica. Hvalevreden jubilej so praznovali v družbi glasbenih kolegov in številnih obiskovalcev.

FOTO: Odlikovan za hrabrost, ker je sosedama rešil življenji
06. 03. 2012 15.31Rok Vori je bil lani razglašen za Pomurca leta, prejel številna priznanja, letos pa je bil nagrajen še z medaljo za hrabrost, ki mu jo je podelil predsednik države Danilo Türk. Vse zato, ker je pri rosnih šestnajstih rešil življenje sosedama, ki se ju je 66-letni sosed lotil s sekiro.

'Obtožba neresnična in žaljiva do institucije predsednika'
28. 01. 2010 07.36Predsednik je s podelitvijo državnega odlikovanja nekdanjemu šefu tajne politične policije Ertlu kršil ustavo, pravi Janša. V kabinetu Türka pa menijo, da je predlog za ustavno obtožbo neutemeljen.

Umrl Primož Lorenz
02. 01. 2007 15.35Po hudi bolezni je v 65. letu starosti umrl znani slovenski pianist in kulturni promotor Primož Lorenz.