kulturne razlike

Novomeški policisti predlagali namestitev video sistema na kritične lokacije
04. 03. 2025 09.25Na PU Novo mesto pravijo, da ostro obsojajo vsako obliko nasilja, zato izvajajo številne ukrepe za zaščito žrtev ter preprečevanje in preiskovanje vseh oblik medvrstniškega nasilja. Med drugim so močno povečali policijsko prisotnost v okolici Šolskega centra Novo mesto, občini predlagali, da se na kritične lokacije namesti tudi videosistem, zaposlena pa imajo tudi dva policista, ki govorita romski jezik.

Donacija za dobre može, ki nas ne obiščejo le med prazniki
17. 12. 2024 14.14Požari, poplave, odkrite strehe, podrta drevesa ... Kdo je prvi, ki v takšnih primerih priskoči na pomoč? Gasilci – tisti dobri možje, ki nas ne obiščejo le med prazniki, pač pa nam na pomoč priskočijo skozi vse leto. Najpogosteje so na terenu prostovoljni gasilci, ki so bili tokrat sami deležni podpore, in to finančne. Prejeli so donacijo v višini 50.000 evrov za aktivnosti, s katerimi bodo v svoje vrste privabili še več mladih.

Cankarjev dom obiskali kriminalisti
13. 09. 2024 11.57Po naših neuradnih informacijah so danes dopoldne kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada obiskali Cankarjev dom. Obisk policistov se je zgodil dva dni po objavi, da vodstvo Cankarjevega doma pod taktirko Uršule Cetinski že štiri mesece pred javnostjo skriva več spornih pogodb. Poleg tega smo razkrili tudi, da nekatere pogodbe sploh ne obstajajo, da so bili v Cankarjevem domu organizirani dogodki, za katere vodstvo ni izstavilo računa, in celo očitke, da si Cetinski z uslugami kupuje glasove članov sveta.

Rebel Wilson še ni spoznala staršev svoje zaročenke Ramone Agrume
12. 06. 2024 15.04Rebel Wilson je v novem intervjuju spregovorila o tem, zakaj še ni spoznala staršev svoje zaročenke: "Nekateri ljudje potrebujejo malo več časa." Par je skupaj že od leta 2022, lani pa sta se zaročili. Skupaj imata 19-mesečno hčerko, ki se je rodila prek nadomestne matere. Ravno ona naj bi pomagala omehčati družinske vezi in jim pomagala pri navezovanju stikov.

Tiago Coutinho Nunes: kdo je novi mož Tine Blašković?
01. 02. 2024 08.58Slovenska udeleženka hrvaškega šova Brak na prvu Tina Blašković se je že v prvi oddaji poročila s svojim izbrancem, Brazilcem Tiagom Coutinhom Nunesom. Zdi se, da je med njima prav posebna kemija in da se lahko iz začetne kemije dejansko razvije tudi ljubezen. A kdo sploh je Tiago, Tinin novi mož, s katerim se je podala v ta socialni eksperiment?

Še imamo srednji razred?
27. 01. 2024 13.30V Sloveniji se imamo skoraj vsi za srednji razred, hkrati pa smo prepričani, da ga več ni oziroma da izginja. Vendar kaj to sploh pomeni? In kdo sploh je v srednjem razredu? Zaradi neurejenega trga nepremičnin prav stanovanje ali hiša postaja razredna subvencija. Če jo imaš, če si jo podedoval, si ne glede na dohodek, poklic, izobrazbo, srednji razred. Statistično smo zelo egalitarna država, problem pa je v statistiki, ki temelji samo na dohodku. Razlike nastajajo, ko v enačbo vključimo premoženje.

Na položnicah Mariborčanov spet višji zneski: kaj in za koliko se draži?
23. 06. 2023 15.00Še ena maratonska, skoraj osemurna seja mariborskega mestnega sveta je prinesla nov sveženj podražitev. Mariborčane bodo po novem pričakali višji zneski na položnicah za vodarino in odvoz odpadkov, draži se vožnja z mestnim avtobusom, več bodo odšteli tudi za pogrebne storitve. Še vedno pa občina ni našla denarja za šport, socialo in kulturne dejavnosti. Svetniki so mestno upravo zato pozvali k izdaji končnih odločb za sofinanciranje teh programov – tako kot so potrjeni v proračunu za letošnje leto. Je pa županstvo medtem vendarle 'našlo' dodaten denar za gradnjo atletske ogrevalne dvorane.

'Zaposlovanje tujcev ureja pet med seboj neusklajenih ministrstev'
21. 05. 2023 10.20Slovenija se sooča z izjemno resno kadrovsko težavo. Na Zavodu za zaposlovanje je prijavljenih rekordno malo oziroma 50.000 brezposelnih, delodajalci pa iščejo več kot 60.000 delavcev. Smo tik pred začetkom poletne turistične sezone, a pomanjkanje kadra lahko za podjetja pomeni tudi katastrofo. Brez tujih delavcev ne bomo zmogli izpeljati sezone, opozarjajo turistični delavci. Vlada je sicer še pravočasno sprejela nov zakon o tujcih, ki naj bi poenostavil pridobivanje delovnih dovoljenj. Pa jih res?

Spremembe javnega plačnega sistema: 'Nihče ne bo na slabšem kot sedaj'
09. 02. 2023 17.06Vladna stran je izhodišča za reformo plačnega sistema v javnem sektorju predstavila sindikatom. Med glavnimi cilji plačne reforme bodo zagotovitev ustreznega plačila zaposlenim v javnem sektorju, povečanje učinkovitosti javnega sektorja ter zagotavljanje kakovostnih in dostopnih javnih storitev. Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik je ob tem izpostavila, da "nihče ne bo na slabšem, kot je sedaj". Sindikati pa po predstavitvi nastopajo nekoliko zadržano. Kot ugotavlja vodja konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj, je pri izhodiščih "še veliko nejasnosti".

Pred drugim krogom: 5374 glasov prednosti ni bilo dovolj
02. 12. 2022 07.54V nedeljo se bodo znova odprla volišča, tokrat v 47 občinah, kjer še niso izvolili župana. V Mariboru bomo gledali ponovitev "spopada" izpred štirih let, ki pa je po napovedih raziskav praktično že odločen. Še lažja zmaga se najbrž obeta kranjskemu županu Rakovcu, svojega nasprotnika je v prvem krogu premagal za 5374 glasov. V Novi Gorici po drugi strani aktualnemu županu ne kaže najbolje, medtem ko se v Krškem in Murski Soboti obeta izenačena tekma. A večino zanima predvsem Celje, kjer Bojana Šrota prvič po 24 letih čaka drugi krog.

Kateri župan sofinancira ogrevanje in kdo se bo odpovedal lučkam?
15. 11. 2022 06.00Pred dnevi je vlada izplačala energetske vavčerje za najbolj ranljive – prejemnike socialne pomoči in varstvenega dodatka. Kaj pa občine? Bodo župani svojim občanom zaradi energetske draginje dodatno pomagali? Kako bodo varčevale z energijo, bomo to občutili tudi na novoletnih lučkah? To smo preverili pri mestnih občinah in dveh občinah Trbovlje in Jesenice, kjer je cena ogrevanja poskočila.

'Trenutek čiste blaženosti me je prevzel na traktorju med kupom smeti'
15. 10. 2022 10.35Darko Štrbac se je marca letos preselil na Portugalsko na sedem mesecev dolgo učno in humanitarno popotovanje, ki mu ga je omogočil program Evropska solidarnostna enota. S prostovoljnim delom je pomagal drugim, pri tem pa našel sebe, pravi. V prostem času je raziskoval portugalska mesta, njihove hribe, naravo, gradove, slapove, reke in plaže, kampiral pod zvezdami in se učil zgodovine. Domov se vrača z bogatimi izkušnjami, novim znanjem in številnimi poznanstvi. Prav ljudje so bili tisti, ki so poskrbeli, da se v tuji državi nikoli ni počutil kot tujec.

Soba pobega, v kateri 'odklenete izzive in zaklenete stereotipe'
29. 09. 2022 09.23"Ženske niso za tehniko", "Fantje so boljši v matematiki", "To so moški poklici", "To je prezahtevno za ženske", "Ženske nimajo kaj početi med inženirji, naj gredo raje za učiteljice ali medicinske sestre" – takšni in podobni stereotipi, ki so zakoreninjeni v naši družbi, dekleta usmerjajo stran od študija naravoslovnih in tehničnih ved. V ozaveščevalni sobi pobega lahko podobne "stereotipe zaklenete in se na atraktiven način soočite z izzivi s področij znanosti, fizike, kemije, informatike, matematike, biologije ..."

Mesec: Ministrstvo za delo bo poslej na strani delavca
02. 06. 2022 09.02Potem ko so poslanci potrdili ministre 15. slovenske vlade Roberta Goloba, ti prevzemajo posle od svojih predhodnikov. "Gospodarstvo je v solidni kondiciji, a izzivi so veliki," je ob predaji poslov s Hanom dejal Počivalšek. Novi minister pa je povedal, da je bila primopredaja korektna in da jih čaka veliko dela. Fajonova je ob prevzemu poslov od Logarja poudarila, da se bo zavzemala za tesnejše povezovanje z jedrnimi državami Evropske unije, in da bo podpirala nadaljnjo širitev EU in schengenskega območja. Šarca so na Morsu sprejeli z vojaškimi častmi, Poklukar in Bešič Loredan pa sta se zahvalila zdravstvenim delavcem.

Ruski napad na Ukrajino: med varnostnimi razmisleki in Putinovim šovinizmom
19. 03. 2022 07.00Na Youtubu kroži posnetek kontroverznega predavanja, ki ga je imel leta 2015 na Univerzi v Chicagu slavni profesor mednarodnih odnosov John J. Mearsheimer. Naslov predavanja je "Why is Ukraine the West's Fault?" in v času mojega pisanja ima že več kot 20 milijonov ogledov. Mearsheimer, sicer eden najbolj slovitih zagovornikov raziskovalne paradigme, ki se v mednarodnih odnosih imenuje realizem (natančneje, napadalni realizem), v predavanju predlaga, da je zahod na tri načine vzročno – ne pa tudi moralno – odgovoren za Putinov prevzem Krima.

V Kranjski Gori so bili navijači prepričani v uspeh naših skakalcev
07. 02. 2022 21.19Pred velikim zaslonom v Kranjski Gori se je zbrala množica navijačev slovenskih športnikov, ki zastopajo barve Slovenije na letošnjih olimpijskih igrah, ki se odvijajo v Pekingu. Ti so minuli vikend navijali za naše junake, še posebej pa so bili prepričani v novo medaljo v ekipni tekmi smučarskih skokov. Kot so napovedali, so si skakalci okrog vratu nadeli zlate medalje.

Belgija si bo pri upravljanju epidemije pomagala s koronskim barometrom
22. 01. 2022 09.54Belgija si bo v prihodnje pri upravljanju epidemije covida-19 pomagala s posebnim koronskim barometrom. S pomočjo tega novega orodja bodo oblasti povezale odločanje o omejitvenih ukrepih s stanjem v bolnišnicah, je v petek naznanil belgijski premier. Na Irskem so medtem odpravili večino omejitev zaradi pandemije covida-19, raziskava ameriškega Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) pa je ugotovila, da so cepiva in še posebej poživitveni odmerki zelo učinkoviti proti koronavirusni različici omikron.

Prvič obeležujemo dan Sredozemlja
28. 11. 2021 09.16Prvič v zgodovini obeležujemo dan Sredozemlja, ki je bil razglašen lani v okviru zasedanja zunanjih ministrov Unije za Sredozemlje. "Želim si, da bi bilo Sredozemlje območje varnosti in stabilnosti, napredka in blagostanja, ki bo zagotavljalo svetlo prihodnost tudi vsem mladim v regiji," je ob tej priložnosti poudaril minister za zunanje zadeve Anže Logar.

Kaj je Evropa zares?
09. 10. 2021 07.00Evropa je bolj kot geografska realnost nek politično-sociološki konstrukt. Razlika med Evropo in "Neevropo" niso Ural, Bospor, Dardanele itd., ampak razlika v razmišljanju, drži in kulturni zapuščini. Kljub temu pa povprečen Evropejec ne bi znal identificirati lastnosti, ki ga naredijo "drugačnega". Če bo pod vplivom liberalizma, bo verjel, da ni večje razlike med njim, Indijcem, Indonezijcem ali Mongolcem. Če bo pod vplivom kakšnega lokalnega nacionalizma, bo verjel, da to, kar ima skupnega z drugimi evropskimi narodi, nima večjega pomena.

Nobelova nagrada za literaturo Abdulrazaku Gurnahu
07. 10. 2021 13.25Letošnja Nobelova nagrada za literaturo gre v roke romanopiscu Abdulrazaku Gurnahu, ki se je rodil na Zanzibarju, ustvarja pa v Veliki Britaniji, je sporočil Nobelov odbor v Stockholmu. Nagrado je sprejel "za brezkomprimisen in sočuten vdor v učinke kolonializma in usodo beguncev, ki so se znašli v prepadu med kulturami in celinami".

Trojica Slovencev v Kabulu evakuacijski let pričakuje do jutra, šli naj bi v Katar
16. 08. 2021 14.55Po zadnjih informacijah so trije Slovenci, ki so še vedno ujeti v kaotični situaciji v Afganistanu, uspeli priti do letališča v Kabulu. Trenutno se nahajajo v 'zeleni coni', obkroženi z ameriškimi vojaki. Odhod letala pričakujejo v zgodnjih jutranjih urah, prepeljali pa naj bi jih v Katar. Na pomoč pri evakuaciji iz Afganistana pa poleg omenjene trojice čaka še skoraj 20 domačinov – gre za sodelavce Slovenske vojske in njihove ožje družinske člane.

V kraju, kjer se je sprehajal Karl May, propada najpomembnejši zgodovinski zdraviliški objekt
15. 08. 2021 08.00Leta 1901 se je gost zdravilišča takoj po prihodu na Dobrno javil svojemu direktorju v Budimpešto. Poslal mu je razglednico, na kateri se v soncu kopa ikonična stavba zdraviliškega doma Dobrna, ki pa je do danes izgubila večino svojega sijaja. Tako Terme Dobrna, Občina in Zavod za varstvo kulturne dediščine zagotavljajo, da si želijo prenove stavbe, ki je duša tega zdraviliškega kraja in najpomembnejši historični zdraviliški objekt pri nas. Na Dobrni so v zadnjih letih prenovili butične zdraviliške objekte, zdraviliški dom pa bo, kot je videti, moral še nekaj časa počakati, preden se bo prenovljen znova svetil z razglednic kraja, ki so ga v zgodovini med drugim obiskali Karl May, Napoleonov brat Louis Bonaparte, Josip Jelačić z ženo in škof dr. Anton Martin Slomšek.

Američani so se prešteli, na vrsti je mešetarjenje
15. 08. 2021 07.08Štetje prebivalcev je pokazalo, da so Združene države vse bolj pisane in urbane, večina jih živi v mestih in predmestjih, ne pa na podeželju. V ameriškem dvostrankarskem sistemu bi to morala biti voda na mlin demokratom, ki jih podpirajo manjšine, mlajši in urbani volivci. Toda konservativna Amerika ima skrita aduta, beli strah in risanje volilnih okrajev.

'Kakšen zipline? Na Veliki planini? Japajade! Naj ga kar imajo kje drugje'
31. 07. 2021 07.00Prostrana travnata planota, posuta z mičnimi lesenimi hišicami, nekje v daljavi pa le žvenket kravjih zvoncev. Ko se dolina duši v vročinskem valu, na več kot 1500 metrih nadmorske višine vlada povsem drugačna klima, iz planinskih domov in pastirskih koč pa diši po domačih žgancih, pečenicah, slastnih štrukljih ... Vse to v teh poletnih dneh ponuja Velika planina. A blažen mir, ki ga še lahko užijemo na tej edinstveni planoti nad Kamnikom, ni in ne sme biti samoumeven, opozarjajo pastirji, ki vsako poletje svojo živino priženejo na pašo. Le še 14 jih je in bojijo se, da bo od njihovih "nebes, kjer se čas ustavi" v kratkem ostalo le še hrupno turistično naselje.

Šolniki so tarča za jezo belih Američanov
18. 07. 2021 12.16Ameriška desnica ima novo strašilo, s katerim ohranja občutek ogroženosti pri jedru svojih volivcev. Kritična teorija rase je – dolgo razmeroma obroben – akademski pristop k preučevanju odnosa družbe do rase, republikanci pa so ga v zadnjih mesecih spremenili v demonski napad na belo Ameriko.

V veljavo stopili novi boni, prvi unovčen ob pol sedmih zjutraj
16. 07. 2021 06.52S petkom je v veljavo stopila uredba o novih bonih. Te bo mogoče koristiti tako v turizmu kot gostinstvu, športu in kulturi. Vrednost bona za polnoletne državljane je 100 evrov, za mladoletne pa 50 evrov. Prva rezervacija je bila opravljena nekaj minut čez polnoč, prvi bon pa je bil unovčen že ob pol sedmih zjutraj v Kopru, so sporočili s Finančne uprave.

Nov prepir med Hrvati in Italijani zaradi imen 'prošek' in 'prosecco'
03. 07. 2021 15.03Hrvaški vinarji so po vnovični "italijanski sabotaži" poskusa zaščite imena dalmatinskega desertnega vina prošeka na nogah. Italijani se z imenom namreč ne strinjajo, saj da preveč spominja na njihov prosecco. Italija je zato zagotovila, da bo prosecco, potem ko se je Hrvaška obrnila na Evropsko komisijo, branila za vsako ceno.

Reforma pop glasbe na Madžarskem buri duhove: bojazni pred cenzuro
23. 03. 2021 07.29Madžarska vlada načrtuje oživitev lokalne pop scene, v kar bi vložila 62 milijonov evrov. Načrt vključuje sredstva za iskanje in usposabljanje talentov ter subvencije za ustvarjanje vsebin in marketing ter za zagotavljanje infrastrukture. Načrt je naletel na bojazni o možnem političnem vplivu in cenzuri.

Poslanci potrdili zakon: meje nekaterih volilnih okrajev se spreminjajo
16. 02. 2021 07.31DZ je na izredni seji potrdil zakon, s katerim se spreminjajo meje nekaterih volilnih okrajev za državnozborske volitve. Potem ko je propadel poskus ukinitve volilnih okrajev, ki bi za potrditev potrebovala dvotretjinsko večino, je za potrditev tokratne novele zadostovala navadna.

Podjetja pričakujejo še več kot sedem mesecev omejitev
06. 02. 2021 08.06Nemška podjetja pričakujejo, da bodo omejitve javnega življenja in njihovega poslovanja zaradi pandemije trajale še 7,4 meseca in da se njihovo poslovanje v normalne tirnice ne bo vrnilo še 10,3 meseca, je pokazala zadnja raziskava münchenskega inštituta Ifo.