kulturne pravice

Rok Cvetko: Dosedanja pogajanja so bila navadna farsa
12. 11. 2024 11.02Vladna stran je sindikate javnega sektorja obvestila, da lahko kolektivne pogodbe in ostale predvidene akte po posameznih stebrih parafirajo do srede. Sindikati drugega stebra, med njimi tisti, ki zastopajo vojake, policiste, občinske redarje, delavce v pravosodju in državni upravi ter poklicne gasilce, ne nameravajo pristopiti k parafiranju dokumentov, od vlade pa pričakujejo, da ponovno preuči predloge sindikalne strani. Vlado so ob tem opozorili, da ima še čas, da naslovi določena vprašanja.

Od predsednika, ki je to bil le 32 dni, do grešnega kozla za veliko depresijo
27. 10. 2024 07.00Vloga ameriškega predsednika se je skozi stoletja močno spreminja, od ustanovnega očeta Georgea Washingtona do sodobnih izzivov s katerimi se sooča Joe Biden. Vrhovni poveljnik države ni oblikoval le nacionalne politike, temveč je odražal tako kulturne, družbene kot politične tokove po celem svetu. Kakšne so bile prelomne odločitve in trajna zapuščina predsednikov, ki na svetovno politiko vplivajo še danes?

SD s pobudo glede romske problematike: Ni več prostora za mehke ukrepe
01. 08. 2024 13.23Poslanska skupina Socialnih demokratov je na vlado naslovila pobudo v zvezi z neustreznim upravljanjem romske problematike. Pravijo, da je nesprejemljivo, da pomanjkanje odločnosti ogroža varnost državljanov in da zaradi tega hkrati trpi ugled celotne romske skupnosti. "Ni več prostora za mehke ukrepe, v katere smo večkrat neuspešno vlagali napore," so poudarili. Njihovo pobudo so podprli tudi predstavniki romske skupnosti.

ZDA Italiji vrnile 600 ukradenih umetnin v vrednosti 60 milijonov evrov
29. 05. 2024 18.27Italija praznuje. ZDA so namreč vrnile 600 italijanskih umetnin, vključno z antičnimi bronastimi kipi, zlatimi kovanci, mozaiki in rokopisi v vrednosti 60 milijonov evrov, ki so bile pred leti ukradene. Prodane so bile ameriškim muzejem, galerijam in zbirateljem, zdaj pa so jih na podlagi kriminalističnih preiskav pridobili nazaj.

V letu 2024 50 milijonov za obnovo stanovanj in 70 za nadomestne gradnje
24. 05. 2024 14.26Vlada je na zadnjih dveh sejah sprejela dva programa za odpravo posledic škode po poplavah iz avgusta lani, v pripravi je tudi program ukrepov razvojnih spodbud. Že decembra 2023 pa je Slovenija, na podlagi uspešno pripravljene in oddane vloge, prejela najvišje možno predplačilo iz Solidarnostnega sklada EU v višini 100 milijonov evrov.

Listina o vpisu babištva na znameniti Unescov seznam podeljena
07. 05. 2024 19.28V Narodni galeriji je potekala slavnostna podelitev Unescove listine o vpisu babištva na reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Kot je poudarila ministrica za kulturo Asta Vrečko, je vpis babištva na Unescov seznam, na katerem je trenutno 130 vpisov, priznanje za preteklo delo babic, obenem pa daje nov zagon za naprej.

DZ zavrnil predlog za referendum glede pravic narodov nekdanje SFRJ
26. 04. 2024 17.19DZ ni sprejel predloga NSi za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ v Sloveniji. Za referendumski predlog je glasovalo 19 poslancev, proti pa 45.

Prebivalci proti dnevnim vstopnicam: 'Mesto spreminjajo v tematski park'
25. 04. 2024 08.48Z današnjim dnem morajo dnevni obiskovalci za vstop v Benetke plačati 5 evrov vstopnine. Mestne oblasti skušajo z novim sistemom urediti prekomeren množični turizem, a lokalni prebivalci nad ukrepom niso navdušeni. Županu očitajo, da skuša Benetke spremeniti v "tematski park", zato so se odpravili na ulice.

Kulturne pravice narodov nekdanje SFRJ: glasovanja še ne bo
02. 04. 2024 14.37DZ je v tretji obravnavi razpravljal o koalicijskem predlogu zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje Jugoslavije, vendar o predlogu še ne bo glasoval. Pred končnim glasovanjem o zakonskem predlogu mora namreč odločiti še o predlogu za razpis posvetovalnega referenduma, ki so ga marca vložili v NSi.

'Nismo zadovoljni s pogajanji, zato napovedujemo protest po Ljubljani'
12. 03. 2024 08.58Kmetijske organizacije so konec preteklega meseca zaradi prepočasnega napredka pri pogajanjih napovedale stopnjevanje pritiska na politične odločevalce s protestom. Ta bo po njihovih napovedih 19. marca, kot je pojasnil predsednik Sindikata kmetov Slovenije Anton Medved, bo protest potekal v Ljubljani, ker so v prestolnici odločevalci. Ob 10. uri se bodo začeli zbirati na Trgu republike, protest pa naj bi trajal do okoli 14. ure. Pričakujejo okoli 2000 traktorjev. Kmetijsko ministrstvo zahteve kmetov jemlje resno, so se pa izražene težave nakopičile v daljšem obdobju ter se jih ne more rešiti naenkrat in takoj, temveč v procesu medsebojnega sodelovanja, so izpostavili na ministrstvu.

DZ črtal določbo o učenju maternega jezika in kulture v šolah
07. 03. 2024 18.29DZ je v drugi obravnavi predloga zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ sprejel koalicijsko dopolnilo, s katerim so črtali na odboru sprejeto določbo o učenju maternega jezika in kulture v šolah. Ker so sprejeli dopolnila k več kot desetini členov, bo tretja obravnava na naslednji seji.

Koalicija iz predloga črtala učenje materinščine
06. 03. 2024 12.33Zakonu o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ, ki ga obravnava DZ, se obeta podpora. SDS in NSi ga sicer ne podpirata, a za njim stoji celotna koalicija. So pa v koaliciji predlagali črtanje njihovega na odboru sprejetega dopolnila o učenju maternega jezika in kulture v šolah.

Pisanje nalog, branje pravljic, igre na prostem ... Bo tega res konec?
04. 03. 2024 17.33Za precej razburjenja je poskrbela novela zakona o osnovni šoli, ki je začela veljati prvega marca. Z novim šolskim letom namreč ne bo več jutranjega varstva, podaljšanega bivanja, dopolnilnega pouka in interesnih dejavnosti. A brez skrbi, otroci ne bodo prepuščeni sami sebi, dosedanje oblike varstva bo zamenjal tako imenovani koncept razširjenega programa RAP, ki vključuje gibanje in zdravje za dobro telesno in duševno počutje, kulturno in državljansko vzgojo ter učenje učenja.

NSi vložila predlog za posvetovalni referendum
04. 03. 2024 15.13Poslanci NSi s prvopodpisanim Aleksandrom Reberškom so v parlamentarno proceduro vložili predlog za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ. Menijo, da zakon ni potreben in je škodljiv.

NSi razmišlja o vložitvi zahteve za posvetovalni referendum
29. 02. 2024 13.31DZ bo prihodnji teden obravnaval predlog zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti nekdanje SFRJ. V NSi so na predlog zakona vložili vrsto dopolnil, saj menijo, da je zakon ustavno sporen. Če dopolnil ne bodo sprejeli, bodo vložili zahtevo za posvetovalni referendum, so poudarili na novinarski konferenci NSi. Sprejetje predloga zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti nekdanje SFRJ je v interesu vseh, pa pravijo v Levici.

Odziv MZEZ: Slovenija zagovarja strokovno obravnavo zgodovine
11. 02. 2024 21.10Na zunanjem ministrstvu so v dneh, ko se v Italiji spominjajo žrtev fojb in eksodusa iz Istre, Reke in Dalmacije, znova poudarili pomen celovitega in spoštljivega spomina ter dostojanstva za vse žrtve tragičnih dogodkov vojnega in povojnega obdobja v 20. stoletju. Kot so na ministrstvu danes zapisali v sporočilu za javnost, vsaka skupnost ohranja spomin na svoje boleče izkušnje, ob tem pa je potrebna tudi skrb, da iz bolečine ne zrastejo nove zamere, predsodki ali strahovi.

Preverite Podjetje – Preverite potencialnega delodajalca
15. 01. 2024 00.15Iskanje nove zaposlitve je lahko vznemirljivo, včasih pa tudi kar precej strašljivo.

Iz 300 let stare ladijske razbitine bodo poskušali dvigniti zlato in smaragde
24. 12. 2023 19.30Kolumbijska vlada je napovedala, da bodo skušali dvigniti predmete s trijamborne galeje San José, ki je potonila leta 1708. Vsebovala naj bi zlate in srebrne kovance, smaragde in druge zaklade. Na njej pa naj bi se nahajali tudi bronasti topovi, keramične vaze in orožje.

RTVS: V prvi polovici leta manj rezov, v drugi grozi 'programski mrk'
22. 12. 2023 08.22Svet RTVS je sprejel predlog programsko-produkcijskega načrta za leto 2024, ki ukinja Panoramo in predvsem v drugem delu leta krči število oddaj. Ohranja pa prenose pomembnejših športnih dogodkov. Sprejeli so tudi predlog finančnega načrta, po katerem bo zavod leto 2024 končal s presežkom 2000 evrov. Iz uprave jim ob tem očitajo, da niso upoštevali sporazuma o uskladitvi plač z inflacijo, kar bo za RTVS na odhodkovni strani pomenilo 1,9 milijona evrov več.

Babištvo vpisano na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine
06. 12. 2023 15.57Na zasedanju Medvladnega odbora za varovanje nesnovne kulturne dediščine, ki ga letos gosti Bocvana, je na Unescovem reprezentativnem seznamu nesnovne kulturne dediščine svoje mesto dobilo tudi babištvo. Nominacijo za to so skupaj podale babice iz osmih držav, poleg slovenskega še združenja babic iz Kolumbije, Cipra, Nemčije, Kirgiške republike, Luksemburga, Nigerije in Toga. Babištvo je že sedmi vpisani element iz Slovenije na reprezentativnem seznamu. V Sloveniji medtem, kot so sporočili iz babiške zbornice, letos praznujemo že 270 let izobraževanja babic.

NPZ tudi za tretješolce, za prvošolčke pa obvezen prvi tuji jezik
30. 11. 2023 15.06Vlada je na seji sprejela spremembe zakona o osnovni šoli, ki prinašajo kar nekaj novosti, med drugim na področju nacionalnega preverjanja znanja, pravic učencev pri šolanju na domu in izobraževanja učencev s posebnimi potrebami.

Babištvo kmalu na Unescovem seznamu nesnovne kulturne dediščine?
12. 11. 2023 13.28Strokovno telo Unesca je ocenilo, da nominacija babištva izpolnjuje vse kriterije za vpis na reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. "Nominacija predstavlja povezanost babištva z vsemi področji žive dediščine in spodbuja enakost spolov, zdravstveno varstvo žensk in tradicionalno znanje," so sporočili s kulturnega ministrstva.

Golob ob prazniku: 'Primorska je zgled sožitja in solidarnosti'
15. 09. 2023 07.27V Sloveniji 15. septembra obeležujemo praznik vrnitve Primorske k matični domovini. S tem se spominjamo uveljavitve pariške mirovne pogodbe pred 76 leti, s katero se je večina Primorcev pridružila matičnemu narodu. Osrednja proslava ob letošnjem prazniku bo v soboto v Opatjem selu. Premier Robert Golob je v poslanici dejal, da je Primorska zgled sožitja in solidarnosti med ljudmi. Predsednica republike Nataša Pirc Musar pa je obsodila poskuse revidiranja slovenske zgodovine ter zlorabo teh tem v politične namene.

Vlada glede pobude Vzajemne: Ukrep kontrole cen je v skladu z zakonom
04. 09. 2023 21.39Vlada je na dopisni seji podala mnenje o pobudi družbe Vzajemna za začetek postopka za oceno ustavnosti glede določitve najvišje cene premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in drugih uredb glede kontrole cen. "Ukrep kontrole cen je v skladu z zakonom in ni arbitraren," je prepričana vlada, ki je predlagala, da Ustavno sodišče odloči, da pobuda Vzajemne ni utemeljena.

Dopusti po urah, za posvojitev živali in za bolečo menstruacijo – želje ali realnost?
04. 09. 2023 06.00Sobotno leto, dopust za posvojitev živali, izraba dopusta po urah, paliativni dopust in dopust za neformalno oskrbo. Različni primeri ureditev dopustov iz tujine. Sobotno leto imamo tudi v Sloveniji, poznajo ga zlasti v akademskih krogih, a še ni razširjeno. Kje je Slovenija pred drugimi državami pri urejanju dopustov in kaj bi po drugi strani lahko izboljšali? Na kakšen način lahko delodajalci pritegnejo zaposlene tudi z dopusti? In ali se nam glede na izkazano podporo ministra za delo Luke Meseca za uvedbo menstrualnega dopusta ta tudi obeta?

Parkiranje na mariborskem Slomškovem trgu dražje kot v središču Ljubljane
09. 06. 2023 13.37Dražji vrtci, višji zneski na položnicah za odvajanje odpadnih voda, Mariborčani bodo po novem plačevali več tudi za vstopnine v športne objekte. Na drugi strani pa nezadovoljstvo zaradi izpada občinskega financiranja na področju športa, kulture in sociale. Mestna uprava računa, da bo sprejeti paket podražitev prinesel (vsaj delno) rešitev. Dražijo se sicer tudi parkirnine – v ožjem mestnem središču, na Slomškovem trgu, bo odslej za uro parkiranja treba odšteti 1,7 evra; se pravi 40 centov več kot v središču Ljubljane. Se pa štajerski prestolnici vendarle obeta rešitev za kultno Gostilno pri treh ribnikih, ki bi lahko postala učni center.

Janković napovedal vlogo za postopek revizije na vrhovnem sodišču
23. 05. 2023 13.57Ljubljanski župan Zoran Janković se je odzval na zavrnitev izdaje gradbenega dovoljenja za projekt Bežigrajski športni park (BŠP) s strani ministrstva za naravne vire in prostor in napovedal vlogo za postopek revizije na vrhovnem sodišču.

'Zaposlovanje tujcev ureja pet med seboj neusklajenih ministrstev'
21. 05. 2023 10.20Slovenija se sooča z izjemno resno kadrovsko težavo. Na Zavodu za zaposlovanje je prijavljenih rekordno malo oziroma 50.000 brezposelnih, delodajalci pa iščejo več kot 60.000 delavcev. Smo tik pred začetkom poletne turistične sezone, a pomanjkanje kadra lahko za podjetja pomeni tudi katastrofo. Brez tujih delavcev ne bomo zmogli izpeljati sezone, opozarjajo turistični delavci. Vlada je sicer še pravočasno sprejela nov zakon o tujcih, ki naj bi poenostavil pridobivanje delovnih dovoljenj. Pa jih res?

Zavrnili gradbeno dovoljenje za Bežigrajski športni park
19. 05. 2023 09.06Ministrstvo za naravne vire in prostor je zavrnilo izdajo gradbenega dovoljenja projektu Bežigrajski športni park (BŠP), so sporočili iz Civilne pobude za ohranitev Plečnikovega stadiona v izvirni obliki. V civilni pobudi odločitev pozdravljajo.

Koalicija za razrešitev programskih svetnikov RTVS, Janša napoveduje ustavno obtožbo
15. 05. 2023 14.29V DZ so vloženi predlogi sklepov za razrešitev in prenehanje mandatov devetih članov programskega sveta RTVS, ki naj bi jih mandatno-volilna komisija obravnavala na štirih rednih junijskih sejah. V koalicijskih poslanskih skupinah so pojasnili, da nezakonito in nekompetentno nastavljeno vodstvo RTVS s pomočjo programskih svetnikov ta za ljudi pomemben javni servis pelje v bankrot, zato je treba to ustaviti. "Če bo mandatno-volilna komisija potrdila predloge sklepov za razrešitev članov programskega sveta RTVS, je to zadosten razlog za ustavno obtožbo," pa je sporočil prvak SDS Janez Janša.