kulturna dediščina

Poleg 62,5 milijona za Kopališče Ilirija še 2,4 milijona za opremo, 5,9 milijona za podhod

14. 03. 2025 06.00

Po 18 aneksih in treh podražitvah bo novo Kopališče Ilirija dražje za skoraj petino ali 62,5 milijona evrov. A je k temu treba prišteti še dodatna 2,4 milijona za montažo in dobavo opreme in tudi 5,9 milijona za gradnjo Lattermanovega podhoda. Zakaj Iliriji, ki jo je po mnenju opozicije gradil hišni izvajalec ljubljanske občine Makro 5, nasprotuje stroka, ki je bojkotirala natečaj leta 2000?

Obnovili Titovo 'ladjo miru', ki bo odslej služila turistom

10. 02. 2025 15.40

Po šestih letih se je končala obnova Titove ladje Galeb. Plovilo, ki je bolj znano kot "ladja miru", se je zdaj vrnilo v pristanišče na Reki, kjer bo tudi zasidrano in bo služilo kot muzej. Poleg muzejskega dela bodo v ladji hostel, restavracija in kavarna. Obnova ladje je stala 12,4 milijona evrov, delno pa je bila financirana iz evropskih sredstev.

Najlepša Slovenka postala 26-letna Sežanka Amadea Zupan

12. 01. 2025 09.03

V Lendavi so okronali novo Miss Slovenije. Najlepša Slovenka je postala 26-letna Sežanka Amadea Zupan, naslov druge spremljevalka je osvojila Neja Prosenjak, naslov prve pa Katja Zver. Finalistke Miss Slovenije so se predstavile v treh izhodih, prireditev pa so popestrili številni glasbeni gostje. Prireditev sta povezovala nekdanja Miss Slovenije Maja Čolić in radijski voditelj Klemen Bunderla.

Laško ni le mesto dobrega piva, dobrega počutja in termalnih vrelcev

13. 11. 2024 10.01

Laško je mestece, ki slovi po pivovarstvu, po festivalu Pivo in cvetje ter po starodavnih vodnih vrelcih, ki že stoletja v ta kraj privabljajo obiskovalce. Ponuja izjemno izkušnjo sprostitve in kulturnih doživetij. V Laškem vas poleg term razvajajo tudi bogata naravna in kulturna dediščina, čudoviti razgledi in zgodovinske znamenitosti. Vse to se tukaj odvija kar v naravi. Laško ni le mesto dobrega piva, dobrega počutja in termalnih vrelcev. Ponuja še mnogo več. Spoznajmo ga v popolnoma drugačni luči.

Zelena alpska pokrajina, kjer je pestro skozi vse leto

06. 11. 2024 17.40

Cerklje na Gorenjskem so prvi pozdrav Slovenije vsem, ki stopijo z letala na Letališču Jožeta Pučnika. Tu se odprejo vrata v zeleno alpsko pokrajino, kjer je pestro skozi vse leto. Pozimi na progah Krvavca, skozi leto pa na slikovitih pohodniških in kolesarskih poteh. A ne samo aktivna doživetja, v tem kraju se skriva tudi bogata kulturna dediščina, ki jo bomo raziskovali danes skupaj z gostoljubnimi domačini.

Zgornja Savinjska dolina: kjer se bogato prepletata gastronomija in kulturna dediščina

18. 09. 2024 17.43

V novi sezoni Moje Slovenije z vami odkrivam Zgornjo Savinjsko dolino, kjer lahko osvajate veličastne vrhove Kamniško-Savinjskih Alp, se sprostite v čudoviti Logarski dolini ali pa raziskujete nekaj povsem drugačnega. To je namreč prostor, kjer se bogato prepletata gastronomija in kulturna dediščina. Domačini so ohranili svojo bogato zgodovino in stare običaje, pa tudi stare recepte, s katerimi bodo zagotovo navdušili vse ljubitelje pristnih okusov. Tukaj nas čaka popolna sprostitev v osrčju narave. Obiščite Zgornjo Savinjsko dolino, kjer se neokrnjena narava in bogata tradicija ter kultura prepletajo v nepozabno izkušnjo. Ustvarite spomine, ki vas bodo vedno znova vabili nazaj v to alpsko pravljico.

24 novih krajev na seznamu, ki nas opominja, kaj imamo

10. 08. 2024 18.00

Sipine, ki so videti kot ogromne bele rjuhe, veličasten nemški grad, nenavadna poslikana afriška vasica in otok, za katerega večina še ni slišala. Vsi so se znašli med 24 novimi vpisi na seznamu svetovne kulturne dediščine. Nam najbližja je jama Vjetrenica v Bosni in Hercegovini.

Tri milijarde evrov škode, 14.000 klicev na pomoč, evakuiranih več kot 8000 ljudi

02. 08. 2024 13.11

4. avgusta 2023 so bili na 122 merilnih postajah na 74 rekah po vsej državi preseženi pragovi visokih voda. Tri največje slovenske reke – Sava, Drava in Mura – so hkrati poplavljale, najhuje pa so bila prizadeta območja ob Savinji, Meži, Mislinji in Kamniški Bistrici. Na številki 112 so tistega dne zabeležili skoraj 14.000 klicev. Kasneje je bilo evidentiranih 15.517 prizadetih lokacij, evakuiranih pa več kot 8000 ljudi.

Kam izginjajo kozolci – nepogrešljiv del slovenske kulturne dediščine?

23. 06. 2024 10.21

V nocojšnji 24ur Fokus smo postavili kozolce. Slovenci jim imamo na 10 tisoče, a niso prav vsi dobrem stanju. Premnogi namreč končajo v pečeh, gospodarji jih podrejo in porabijo za drva, ker so postali predragi in prezahtevni za vzdrževanje. Nekatere občine so prepoznale vrednost kozolcev, lastnikom pomagajo s subvencijami za njihovo obnovo. A to (žal) ni dovolj, da bi kozolci po slovenskih travnikih obstali. Redkokdo jih še uporablja za sušenje, travo namreč danes mnogi balirajo. Še vedno so kozolci prostor za shranjevanje, nekatere pa so preuredili v turistične ali gostinske objekte in jih na ta način ohranili pri življenju.

Ana Roš obdržala tri Michelinove zvezdice, kdo se še lahko pohvali z njimi?

18. 06. 2024 09.49

Z Michelinovimi zvezdicami se letos ponaša 10 slovenskih restavracij, ena več kot lani. Ana Roš je s Hišo Franko v Michelinovem vodniku za leto 2024 obdržala najvišje priznanje, tri zvezdice, restavracija Milka s kuharskim mojstrom Davidom Žefranom je obdržala dve, še osem restavracij se jih ponaša z eno. Med njimi je novinka Restavracija Pavus.

Obnova bolnice Franja: ministrica in župana za prenos lastništva na državo

31. 05. 2024 12.04

Ob prizadevanjih za obnovo partizanske bolnice Franja, ki jo je uničila lanskoletna vodna ujma, so se ministrica za kulturo Asta Vrečko ter župana občin Idrija in Cerkno Tomaž Vencelj in Gašper Uršič strinjali, da bi bil smiseln prenos lastništva spomenika na državo. To bi olajšalo varovanje in ohranjanje tega zgodovinsko pomembnega območja.

Poiščite novo najljubšo destinacijo: 5 srbskih mest, ki jih morate obiskati

30. 05. 2024 00.15

Od ravninskega severa do hribovitega juga, od zelenja prostrane nižine do višin mogočnih gora, ima Srbija veliko skrivnosti, ki čakajo, da jih odkrijejo radovedni gostje.

Han: Zakon o Kobilarni Lipica podlaga za nadaljnji razvoj kobilarne

04. 04. 2024 15.22

Vlada je potrdila predlog novega zakona o Kobilarni Lipica, ki predvideva ponovno enovito upravljanje, in sicer ne bi šlo več za javno službo s koncesijo, ampak bi ena družba skrbela za kulturne in naravne vrednote ter jih tudi tržila. Predlog po mnenju gospodarskega ministra Matjaža Hana predstavlja podlago za nadaljnji razvoj kobilarne.

Berlinska techno scena po novem na seznamu nesnovne kulturne dediščine

18. 03. 2024 10.21

Nemško ministrstvo za kulturo in komisija Unesca sta berlinsko techno sceno uvrstila na seznam nesnovne kulturne dediščine, s čimer priznavata techno prispevek h kulturni identiteti mesta. "To je še en mejnik za berlinske techno producente, umetnike, upravljavce klubov in organizatorje dogodkov," so zapisali pri berlinski glasbeni mreži Clubcommission.

Fajonova: Rusija je agresor in Rusija ne spoštuje Ustanovne listine OZN

23. 02. 2024 17.49

Zunanja ministrica Tanja Fajon je ob drugi obletnici ruske agresije na Ukrajino na zasedanju Generalne skupščine OZN poudarila, da smo zaradi vojne v Ukrajini priča največji humanitarni krizi v Evropi od časov druge svetovne vojne. Dodala je, da morajo vsi, brez izjem, ves čas spoštovati mednarodno humanitarno pravo in pravo človekovih pravic. In čeprav se po svetu širijo različne razlage o tem, kako se je vojna začela in zakaj je bil njen začetek neizogiben, poudarja, da so dejstva jasna: "Rusija je agresor in Rusija ne spoštuje Ustanovne listine OZN."

Kaj je še ostalo nepoškodovanega v Gazi?

21. 01. 2024 07.16

Malce več kot 100 dni mineva od začetka konflikta na Bližnjem vzhodu. Več kot 24.000 mrtvih, domovi uničeni, infrastruktura porušena. A ne samo to. Palestinska enklava je bila dom številnim zgodovinsko pomembnim spomenikom, ki so tam stali tisoče ali več let, zdaj pa jih ni več.

Bobinac: Olimpijske igre v Parizu so izjemna priložnost za Slovenijo

14. 01. 2024 10.57

Predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS) Franjo Bobinac je ob vstopu v drugo leto mandata osredotočen na priprave krovne slovenske športne zveze na poletne olimpijske igre v Parizu. V njih vidi izjemno priložnost za Slovenijo, ki bo v Parizu ciljala na odmeven nastop tako na športnem kot tudi na poslovno-diplomatskem področju.

Obnova strehe: težave pri pridobivanju soglasij lastnikov, končana naj bi bila aprila

15. 12. 2023 10.10

Potem ko se je v stari Ljubljani vdrla streha ene od večstanovanjskih hiš, so v Zavodu za varstvo kulturne dediščine pojasnili, da so pozitivno mnenje k prenovi strehe izdali že leta 2018 in ponovno januarja letos. Na SPL pa pojasnjujejo, da se je obnova zavlekla zaradi težav pri pridobivanju soglasij lastnikov, gradbeno dovoljenje pa so dobili v juniju letos. Obnova naj bi se zaključila v aprilu naslednje leto.

Babištvo vpisano na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine

06. 12. 2023 15.57

Na zasedanju Medvladnega odbora za varovanje nesnovne kulturne dediščine, ki ga letos gosti Bocvana, je na Unescovem reprezentativnem seznamu nesnovne kulturne dediščine svoje mesto dobilo tudi babištvo. Nominacijo za to so skupaj podale babice iz osmih držav, poleg slovenskega še združenja babic iz Kolumbije, Cipra, Nemčije, Kirgiške republike, Luksemburga, Nigerije in Toga. Babištvo je že sedmi vpisani element iz Slovenije na reprezentativnem seznamu. V Sloveniji medtem, kot so sporočili iz babiške zbornice, letos praznujemo že 270 let izobraževanja babic.

Ljubljanska Drama se bo v času prenove preselila na Litostrojsko cesto

15. 11. 2023 15.25

SNG Drama Ljubljana bo letošnjo sezono, ki bo zadnja v neprenovljeni stavbi, slavnostno zaokrožila junija 2024. Nato se bo z vsemi službami in dejavnostmi preselila na Litostrojsko cesto 56. Na nadomestni lokaciji bo gledališče delovalo do zaključka projekta celovite prenove Drame, ki naj bi se končala v dobrih dveh letih.

Babištvo kmalu na Unescovem seznamu nesnovne kulturne dediščine?

12. 11. 2023 13.28

Strokovno telo Unesca je ocenilo, da nominacija babištva izpolnjuje vse kriterije za vpis na reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. "Nominacija predstavlja povezanost babištva z vsemi področji žive dediščine in spodbuja enakost spolov, zdravstveno varstvo žensk in tradicionalno znanje," so sporočili s kulturnega ministrstva.

Evropski center odličnosti v Sloveniji? Odkrivanje zgodovine pomaga prihodnosti

28. 10. 2023 19.30

Slovenski znanosti se morda obeta velik uspeh. Pod vodstvom ljubljanske univerze bi pri nas odprli evropski center odličnosti za naravi prijazno ohranjanje kulturne dediščine. Naša znanost bi tako dobila kar 30 milijonov evrov za raziskovalne projekte, ki pa se ne ozirajo samo v preteklost. Ko preiskujemo načine, kako zaščititi našo dediščino, namreč nastajajo tudi ideje prihodnosti, ki lahko vplivajo na industrijo, turizem in kulturo.

Argeta in Mercator sta spekla Slovenski kruh

14. 10. 2023 00.15

Argeta je že krepkih 20 let poznana kot dobra stran kruha in prav kruh je tisti, ki ji je omogočil, da je postala mesna in ribja pašteta številka 1 v Evropi*. Zato se je Argeta lani zahvalila vsem, ki pečejo kruh, letos pa je prav zaradi te pekovske mojstrovine še več pozornosti posvetila ohranjanju in zaščiti lokalnih semen.

Kako to jesen in zimo ugodno na sanjski Mauritius?

21. 08. 2023 00.15

Mauritius se zagotovo nahaja na seznamu želja številnih ljubiteljev počitnic. Naj sanje to jesen in zimo postanejo resničnost – s pravočasno rezervacijo je sanjski Mauritius namreč dostopnejši, kot si morda mislite!

Za nujno pomoč prizadetim v nedavnih neurjih 1,1 milijona evrov

03. 08. 2023 18.53

Vlada je na dopisni seji zagotovila 1,1 milijona evrov pomoči prizadetim v neurjih med 12. julijem in 2. avgustom. Sredstva bo ministrstvo za finance zagotovilo iz splošne proračunske rezervacije, pomoč pa bodo oškodovancem v sodelovanju z občinami dodeljevale humanitarne organizacije.

Solčavski rejci drobnice na protestu: 'Sramota za Slovenijo'

06. 07. 2023 06.00

"Sramota za Slovenijo in celotno Evropsko unijo," so sporočali solčavski rejci drobnice na protestu, potem ko so volkovi na planinskem pašniku konec tedna poklali več deset plemenskih ovac. Gre za že drugi tovrsten napad v zadnjem mesecu na Solčavskem, o odločbi za izredni odstrel volkov, za katero je zaprosila občina, pa zaenkrat ne duha ne sluha.

Moški, ki je vklesal imeni v zidove Koloseja: 'Nisem vedel, da je tako star'

05. 07. 2023 19.29

Turist iz Anglije, Ivan Dimitrov, ki je na zidove 2000 let starega Koloseja vklesal napis "Ivan + Hayley 23", je zdaj pojasnil, da se preprosto ni zavedal starosti antičnega spomenika. Za tak prekršek bi lahko prejel visoko denarno kazen, če bi mu sodili v Italiji, pa celo do pet let zapora.

V občini Solčava poklanih več deset glav drobnice

04. 07. 2023 10.02

Na planinskem pašniku Olševa v občini Solčava je bilo konec minulega tedna poklanih več deset glav drobnice, so sporočili iz Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS). Na podlagi sledov ugriza sklepajo, da je ovce pobijal volk. Rejci drobnice in KGZS, pa tudi občine opozarjajo na nastalo škodo in pristojna ministrstva pozivajo k ukrepanju.

Pritisk na gore: 'Prelaz Vršič je šolski primer preobremenjenega območja'

24. 06. 2023 12.56

Ste v zadnjem letu obiskali Kum? Ali pa morda Lovrenška jezera? Morda pa ste med vzponom na Storžič ali ogledom zlatih macesnov na Slemenovi špici na poti opazili posebne merilnike? Gre za števce obiska pohodnikov v gorah in za projekt Planinstvo 4.0, s katerim si Planinska zveza Slovenije, v sodelovanju z društvom CIPRA Slovenija in PD Tržič, prizadeva pridobiti čim več podatkov o dejanskem obisku na petih pilotnih lokacijah, pri čemer bodo podatki v pomoč pri prostorskem planiranju trajnostnega razvoja in upravljanja planinske infrastrukture ter usmerjanja obiska v gorah.

Čar srbskih mest v popolnem mestnem oddihu

05. 06. 2023 00.15

Od zahoda proti vzhodu, od severa do juga, skozi različne regije, pokrajine, ravnine in gore... Srbija očara očarljiva mestna območja, kjer je zagotovljena dobra zabava in uživanje bogate kulture.