kuga

Konec ukrepov zaradi kuge drobnice na Madžarskem

06. 03. 2025 16.35

Slovenija ni več ogroženo območje zaradi izbruha kuge drobnice na Madžarskem. V času trajanja ukrepov na Madžarskem niso potrdili novih primerov bolezni. Rejce se kljub temu poziva k izvajanju ukrepov za preprečevanje vnosa bolezni v reje.

Na Štajerskem potrdili atipično kokošjo kugo

14. 02. 2025 16.16

V manjši reji s 160 kokošmi v občini Pesnica so potrdili atipično kokoško kugo. Na gospodarstvu so bili izvedeni nujni ukrepi za preprečevanje širjenja bolezni, so sporočili iz Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR). Umrljivost je spremenljiva, vendar lahko doseže 100 odstotkov.

Zaradi novih izbruhov kuge drobnice na Madžarskem povečali ogroženo območje pri nas

05. 02. 2025 09.27

Državno središče za nadzor bolezni je zaradi pojava novih izbruhov kuge drobnice na Madžarskem v bližini meje povečalo ogroženo območje v Sloveniji, tako da zdaj zajema določena naselja v občinah Dobrovnik, Hodoš, Kobilje, Lendava, Moravske Toplice in Šalovci. Na ogroženem območju se izvajajo posebni ukrepi, so sporočili pristojni.

Na Madžarskem v bližini meje s Slovenijo potrdili pojav kuge drobnice

27. 01. 2025 15.44

Na Madžarskem so v bližini meje s Slovenijo potrdili pojav kuge drobnice pri živali, ki izvira iz Romunije. Kuga drobnica se običajno ne pojavlja v EU, v primeru njene ugotovitve pa je treba sprejeti takojšnje ukrepe za izkoreninjenje. Pristojni organi so se v Sloveniji na to temo že sestali, uprava za varno hrano pa rejce poziva k previdnosti.

Pri kokoših v Prekmurju potrdili atipčno kokošjo kugo

22. 01. 2025 10.58

V dvoriščni reji kokoši v Murski Soboti so pristojni potrdili atipično kokošjo kugo. Na gospodarstvu so izvedli nujne ukrepe za preprečevanje širjenja bolezni. Uprava za varno hrano ob tem rejce perutnine poziva k previdnosti in doslednemu upoštevanju zaščitnih ukrepov.

Slovenci se vse manj odločamo za nakup električnih avtomobilov

08. 01. 2025 13.39

V Sloveniji je bilo lani prvič registriranih 53.018 osebnih avtomobilov, kar je 8,4 odstotka več kot predlani. Število prvič registriranih lahkih gospodarskih vozil se je povečalo za 11,7 odstotka, na 8582. Med vsemi lani prodanimi osebnimi avtomobili je bilo električnih 9876 oziroma 27 odstotkov manj kot predlani. Povsem električnih je bilo 3142, za primerjavo: v letu 2023 so jih prodali 4330.

Nostradamus napovedal medicinske dosežke, konec vojne, pa tudi več 'težav'

03. 01. 2025 06.13

Skrivnostne napovedi francoskega astrologa in jasnovidca Michela de Nostredama, ki mu pogosto pravimo kar Nostradamus, že stoletja navdušujejo ljudi. Številni verjamejo, da njegovih več kot 900 štirivrstičnic, ki jih je zapisal v delu Les Prophéties leta 1555, napoveduje pomembne svetovne dogodke.

Italija v primežu prašičje kuge: opozorila za pršut in druge delikatese

03. 10. 2024 06.00

Prašičja kuga, ki je zajela našo zahodno sosedo, ogroža 20 milijard evrov vredno italijansko industrijo pršuta, sušenih klobas in svinjine. Razmere so se od pojava bolezni januarja 2022 močno poslabšale; v dveh letih in pol so namreč v državi zaklali že skoraj 120.000 prašičev. Z boleznijo so se najprej okužili divji prašiči, ta pa se je nato razširila še na domače.

V Nürnbergu odkrili morda največje množično grobišče v Evropi

06. 03. 2024 16.52

Arheologi naj bi v južni Nemčiji odkrili morda celo največje množično grobišče, kar so jih kdaj koli izkopali v Evropi. V Nürnbergu so namreč našli približno 1000 okostij, strokovnjaki menijo, da naj bi šlo za žrtve kuge. Skupaj bi lahko bilo v grobišču tudi več kot 2000 okostij.

Slovenska glasba, alkohol in skrita opozorila

10. 12. 2023 10.28

"Slovenija, dežela, ki jo zaznamuje mokra kultura," se glasi začetek številnih raziskav in publikacij o alkoholu, a ko se to prepleta z glasbo, dobi zgodba še globlji pomen. V slovenskih pesmih je alkohol več kot le tema, je simbol, ki odseva globoko zasidrane družbene navade, vsaka tretja slovenska pesem pa alkohol poveličuje oziroma normalizira pitje opojne substance, ki v možganih sproža podobne mehanizme kot heroin.

Lovce skrbi hitro širjenje afriške prašičje kuge po Evropi

05. 12. 2023 15.55

Lovci si želijo, da bi se po več letih razrešilo vprašanje odvzema zemljišč lovskim organizacijam, med izzivi, ki so zaznamovali leto, pa so na skupni novinarski konferenci z ribiči izpostavili hitro širjenje afriške prašičje kuge. Ribiči so medtem opozorili na katastrofalne posledice avgustovskih poplav in izzive popoplavne obnove.

Bilbi po glasbenem premoru: V ospredje prihajata ranljivost in ideja, kaj nas dela močnejše

30. 10. 2023 16.09

Po daljšem glasbenem premoru se Bilbi vrača z novo skladbo, ki govori o poti in odločitvah v življenju, o strahovih, ki nas ob tem lahko spremljajo ter o želji po novih začetkih. Pesem Dolge luči je nastala že pred nekaj časa, nam je zaupala pevka, navdih zanjo pa je bila srna, ki stoji pred žarometi avtomobilskih luči. "Metafora dolgih luči v očeh nosi v sebi neko dvojnost, jin-jang princip, prepletanje svetlobe in teme, ki se čuti skozi besedilo in glasbo," je še povedala Maja Pihler Stermecki, ki je nam je priznala, da je tudi sama v življenju večkrat neodločna.

Afriška prašičja kuga se naglo širi, vse večje tveganje tudi pri nas

04. 10. 2023 15.50

Čeprav primera v populaciji domačih in divjih prašičev v Sloveniji še niso zabeležili, predstavlja naglo širjenje afriške prašičje kuge z vzhoda vse večje tveganje za prašičerejce in svinjino tudi pri nas. Zato je Uprava za varno hrano na območju celotne države zaukazala ukrep postavitve ograj okoli izpustov, območij proste reje in obor, kjer gojijo prašiče. Tako se namreč lahko prepreči stik gojenih glav živine z divjimi in močno zmanjša tveganje za prenos okužbe. Je ta ukrep lahko dovolj?

Zaradi tveganja za vnos afriške prašičje kuge obvezna postavitev ograj

02. 10. 2023 10.34

Na območju celotne države velja ukrep postavitve ograj okrog izpustov, območij proste reje in obor, kjer se gojijo prašiči. Gre za nujen biovarnostni ukrep, ki je bil sprejet zaradi povečanega tveganja za vnos afriške prašičje kuge v obrate z gojenimi prašiči, so pojasnili na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Hrvate razburjajo mrtve svinje: po evtanaziji so jih pustili ležati ob cesti

17. 09. 2023 21.59

Hrvaško javnost že več dni razburjajo mrtve svinje. V kraju Andrijaševci so namreč konec julija zaradi prašičje kuge pri devetih svinjah evtanazirali vseh 40, nato pa jih pustili ležati ob cesti. Prizori mrtvih živali, ki so se pred kratkim pojavili v javnosti, so vznemirili občane, prašičjerejci pa zaradi nehumanega ravnanja zahtevajo razrešitev ministrice za kmetijstvo.

In memoriam

13. 09. 2023 16.27

Robiju Erjavcu v spomin

V Savinjski dolini nadaljujejo sanacijo, na pomoč priskočilo veliko prostovoljcev

08. 08. 2023 11.34

V Savinjski dolini nadaljujejo sanacijo škode po petkovih obsežnih poplavah. Na pomoč je priskočilo veliko prostovoljcev, kot poudarjajo savinjski župani, pa jim še zmeraj manjka težje mehanizacije, čeprav jim pomagajo tudi številna savinjska podjetja. Številni so ostali brez domov, poleg tega je veliko cest še vedno neprevoznih.

Približevanje afriške prašičje kuge: pas ob hrvaški meji območje z visokim tveganjem

17. 07. 2023 19.46

Državno središče za nadzor bolezni je zaradi približevanja afriške prašičje kuge pas ob jugovzhodni meji s Hrvaško razglasilo za območje z visokim tveganjem. Pristojni so določili tudi druge ukrepe, med drugim izvajanje aktivnega iskanja poginulih divjih prašičev ter povečano vzorčenje in preiskave na bolezen tako pri domačih kot pri divjih prašičih.

Sloveniji se vse bolj bliža afriška kuga

14. 07. 2023 19.00

Hrvaška je države članice in Evropsko komisijo obvestila, da so v ponedeljek potrdili afriško prašičjo kugo še pri povoženem divjem prašiču na območju občine Rakovica v Karlovški županiji. Ker se bolezen približuje Sloveniji, se je sestala skupina veterinarjev, lovcev, biologov, epizootiologov in drugih strokovnjakov.

Afriško prašičjo kugo potrdili tudi v Bosni in Hercegovini

29. 06. 2023 09.49

Afriško prašičjo kugo so potrdili tudi v Bosni in Hercegovini. Bolezen v torek potrdili na 20 farmah v regiji Semberija na severovzhodu države. Pristojni so rejce pozvali k doslednemu izvajanju ukrepov za preprečevanje širjenja bolezni.

Afriška prašičja kuga: preskok bolezni čez mejo le vprašanje časa

28. 06. 2023 19.00

Afriška prašičja kuga je tik pred vrati, pri naših južnih sosedih so namreč ugotovili prve primere te izjemno nalezljive bolezni, ki bi lahko povsem zdesetkala slovensko populacijo domačih prašičev. Ivan Toplak, ki pri nas podrobneje spremlja to bolezen, je prepričan, da je preskok bolezni čez mejo le vprašanje časa. Zakole prašičev zaradi kuge namreč izvajajo v Italiji, na Madžarskem, zdaj še na Hrvaškem. Edina obramba pa je preventiva.

Na Hrvaškem potrdili afriško prašičjo kugo

27. 06. 2023 11.38

Na Hrvaškem so v ponedeljek potrdili prvi primer afriške prašičje kuge. Iz države poročajo o izbruhih v dveh obratih v Vukovarsko-sremski županiji. Slovenska uprava za varno hrano ob tem rejce poziva k doslednemu izvajanju biovarnostnih ukrepov, tiste, ki se vračajo iz držav s potrjeno okužbo pa, da s seboj ne prinašajo izdelkov s prašičjim mesom.

Afriška prašičja kuga še nikoli tako blizu: odkrili so jo na mejah Hrvaške

25. 06. 2023 14.06

Afriška prašičja kuga povzroča veliko gospodarsko škodo. Je virusna bolezen tako domačih kot divjih prašičev. V Sloveniji primera še nismo zabeležili. Iz Hrvaške pa poročajo, da so jo potrdili v BiH, čisto blizu meje s Hrvaško. Tja se je najverjetneje prenesla iz Srbije.

Bodo bolniki po desetih letih obljub dočakali novo infekcijsko kliniko?

09. 03. 2023 06.00

Po desetletju obljub naj bi prihodnje leto začeli graditi novo infekcijsko kliniko. Razmere na ljubljanski infekcijski kliniki so se v zadnjih letih – tudi zaradi covida – kritično poslabšale. Celo tako, da bolniki čakajo v zabojnikih. Stavba, ki je stara skoraj 70 let, ne ustreza več pogojem za sodobno zdravljenje kužnih bolnikov. Sredstva bodo zagotovljena iz paketa denarja, ki ga je država razdelila do leta 2031. Gre za dve milijardi evrov za investicije v zdravstvo. So načrti izvedljivi? Ima minister Danijel Bešič Loredan jasne prioritete, vizijo? Kaj pa dolgoročno strategijo?

Nenavadni vzroki za obisk zdravnika: strupena stonoga, kuga in fetiši

24. 09. 2022 16.13

Tekom svojega življenja osebnega zdravnika obiščemo iz različnih vzrokov. Mlajši predvsem zaradi bakterijskih in virusnih okužb, starejši pa zaradi tegob, ki pridejo s starostjo. Včasih so vzroki za obisk zelo nenavadni – Britanci so s pomočjo podatkov leta po epidemiji koronavirusa zbrali najbolj neverjetne – krokodilje ugrize, vulkanske izbruhe, zasvojenost s spolnostjo ... Več kot 2500 oseb pa je do zdravnika prišlo s tujkom v spolovilu.

'Izbira bo vojna ali sodelovanje'

30. 08. 2022 07.31

Gost večernega pogovora na tokratnem BSF je bil znani filozof Slavoj Žižek. Ocenil je, da je Evropa objekt sovraštva in zavisti, ker v očeh mnogih še vedno predstavlja sodelovanje narodov, osebno svobodo, socialno državo ... "Kolikor vem, je Evropa edina, ki vsaj v elementarni obliki predstavlja tisto, kar danes potrebujemo bolj kot kdaj koli prej. Ne potrebujemo več suverenosti, več velike centralne vlade, ki bi pomenila nepredstavljivo korupcijo, ampak več sodelovanja, četudi obveznega."

Branje: potovanje v drugi, drugačni svet, ki v nas sproža vrsto čustev

03. 07. 2022 07.00

Kdaj ste si nazadnje vzeli čas in vzeli knjigo v roke? Slovenski strokovnjaki ugotavljajo, da Slovenci nismo ravno vzorni bralci, saj smo na področju bralne kulture pod povprečjem. Prav branje pa bogati naš besednjak in prispeva, da besedilo razumemo v popolnosti. A ne zgolj to, možgani med branjem simulirajo delovanje, kot da bi zares videli, počeli in čutili stvari, o katerih beremo. Morda je ravno poletje primeren čas, da gremo v knjižnico in obudimo našo domišljijo ter oplemenitimo besedna obzorja, so spodbudili strokovnjaki za slovenski jezik, ki pripravljajo že 58. Seminar slovenskega jezika, literature in kulture.

Je izvor črne smrti končno postal znan?

16. 06. 2022 09.08

Raziskovalci verjamejo, da so odkrili izvor črne smrti – kuge, zaradi katere je med 14. in 17. stoletjem umrlo okoli 200 milijonov ljudi. Nove analize kažejo na to, da se je epidemija črne smrti začela v 14. stoletju v Kirgizistanu, državi v srednji Aziji. Med DNK-analizo zob okostnjakov so znanstveniki odkrili bakterijo Yersinia pestis – povzročiteljico kuge.

'Opičje koze je treba čim prej uvrstiti v prvo skupino nalezljivih bolezni'

25. 05. 2022 07.11

Vlada je na torkovi dopisni seji sprejela Sklep o uporabi ukrepov, ki jih določa Zakon o nalezljivih boleznih, pri nalezljivi bolezni opičje koze. "Okužbo z virusom opičjih koz je treba čim prej uvrstiti v prvo skupino nalezljivih bolezni, za katere je po ZNB obvezna prijava za vse izvajalce zdravstvene dejavnosti," je vlada zapisala v sporočilu za javnost.

Otroci socializma: Ko je CIA videla naš nastop, je navdušeno odnesla rap v Ameriko …

14. 02. 2022 07.00

Ob 40-letnici zasedbe Otroci socializma je njihov prvenec konec lanskega leta izšel na rdečem vinilu. Ob tej priložnosti so svoje spomine med preteklostjo in sedanjostjo strnili naši sogovorniki: basist Andrej Štritof, kitarist Iztok Turk in bobnar Roman Dečman.