krvotvorne

'Slovenija ima precej več darovalcev organov kot leta prej'
01. 03. 2023 14.57Slovenija-transplant je v letnem poročilu objavila podatke za lansko leto, ki poročajo, da je bilo leto 2022 več kot odlično. Bilo je precej več darovalcev kot prejšnja leta, prav tako pa so koordinatorji uspeli izboljšati logistične procese z letališči ter uredili sodelovanje z Nacionalnim centrom za presaditve v Italiji in Eurotransplantom.

Kako lahko darujete svoje matične celice?
31. 10. 2022 19.36V Sloveniji vsako leto več bolnikov s krvnimi raki, tako odraslih kot tudi otrok, potrebuje nesorodnega darovalca krvotvornih matičnih celic. Slovenija Donor je slovenski register nesorodnih oseb, ki so pripravljene darovati krvotvorne matične celice za bolnike s krvnim rakom, za katere je presaditev matičnih celic velikokrat edina možnost za preživetje. Če želite postati darovalec matičnih celic, je to preprost postopek. Z akcijo Daj se na seznam se lahko vsak izmed nas vpiše v register darovalcev, potem po pošti prejme palčko za odvzem brisa, odda bris in paket pošlje nazaj na register Donor Slovenije. Težave se pojavijo, ker ljudje na paket čakajo tudi po dva meseca. Zakaj tako zamujajo in na kakšne težave opozarjajo na Zavodu za transfuzijsko medicino?

Pojavnost krvnih bolezni iz leta v leto narašča
31. 08. 2022 06.00September je mesec krvnih bolezni, njihova pojavnost pa je vse pogostejša. Vsako leto se z diagnozo krvnega raka soočijo tudi bolniki, ki nimajo bratov ali sester, od katerih bi lahko prejeli krvotvorne matične celice. A tudi po uspešnem zdravljenju se številni bolniki le s težavo vrnejo v aktivno življenje. Kako pogumno se ljudje spopadajo z boleznijo in kako jim lahko vsak od nas pomaga na poti do ozdravitve?

Ker nima sorojenca, za dečka z levkemijo darovalca iščejo v svetovni bazi
04. 08. 2022 06.00Slovenski deček je tik pred četrtim rojstnim dnem zbolel za hudo obliko levkemije. Za njim sta že dva meseca terapij, a ker otrok nima sorojenca, od katerega bi lahko prejel matične celice, strokovnjaki ustreznega darovalca iščejo v svetovni bazi. Vanjo se lahko z vzorcem sline v le nekaj minutah vpiše vsakdo.

'Počutila sem se, kot da se mi to ne dogaja, kot da je na mojem mestu nekdo drug'
25. 05. 2021 15.25September 2019. Takrat le 17-letna Sergeja Urnaut je slišala diagnozo, ki je njeno življenje obrnila na glavo. Akutna mieloblastna levkemija (AML). Življenje ji je rešila presaditev krvotvornih matičnih celic. Njej jih je darovala sestra, a pri številnih bolnikih darovalca znotraj družine ne najdejo. In takrat je še kako pomembno, da je v registru Slovenija Donor čim širši nabor potencialnih darovalcev. Nekdanji bolniki, darovalci in stroka tako v en glas pozivajo: "Daj se na seznam!" Ter dodajajo: darovanje je danes enostaven in neboleč postopek.

Strah – glavni problem krvodajalstva in darovanja organov mladih
13. 03. 2021 17.24V Sloveniji trenutno kri daruje dovolj ljudi, da smo samozadostni. Problem pa je, da se slovenska populacija stara oziroma se bliža zgornji starostni meji darovanja – 65 let. Zato je za prihodnost krvodajalstva pri nas ključnega pomena izobraževanje mladih. Društvo študentov medicine Maribor si s projektom Epruvetka prizadeva, da bi mlade spodbudilo k rednemu darovanju krvi in da bi postali darovalci organov. Zdaj je ekipa Epruvetke izdala še knjižico, kjer je zbrala vse informacije o tej temi.

Gre za poseben zgled nesebičnosti, empatije in spoštovanja življenja
19. 09. 2020 17.27Darovanje krvotvornih matičnih celic je tako kot krvodajalstvo izjemna oblika pomoči sočloveku, saj lahko s tem preprostim dejanjem nekomu rešimo življenje. Čeprav je epidemija koronavirusa ustavila vpis v register darovalcev, v katerem je trenutno več kot 20.000 posameznikov, je vpis zdaj spet mogoč in v celoti poteka na daljavo.

Zaskrbljena mama: Kaj če bi otrokove matične celice potrebovala danes?
20. 10. 2019 07.07Potem ko je švicarska banka za shranjevanje matičnih celic CryoSave zaradi finančnih težav zaprla svoja vrata, so brez odgovorov ostali tudi nekateri slovenski starši. Bog ne daj, da bi otrokove matične celice potrebovala danes, saj ne vemo, kje so, pravi naša bralka. Večino inventarja iz CryoSave je sicer prevzel laboratorij poljske banke matičnih celic PBKM, ki zdaj vzorce ročno popisuje in priznava: "Na kaj takega nismo bili pripravljeni."

S presaditvijo krvotvornih matičnih celic rešili več kot 2000 življenj
21. 01. 2019 15.27Na današnji dan pred 30 leti so v UKC Ljubljana začeli zdravljenje s presaditvijo krvotvornih matičnih celic. Šabeder je ob tem opozoril, da se iz leta v leto število bolnikov povečuje, s tem pa narašča tudi prostorska stiska na hematološkem oddelku.

'Odklanjanje zdravljenja kronične mieloične levkemije pomeni smrt v nekaj tednih'
22. 09. 2018 07.00Kronična mieloična levkemija oziroma rak krvnih celic in kostnega mozga je z razvojem znanosti postala ena najbolj učinkovito zdravljenih rakavih bolezni. A kljub temu nekateri bolniki na lastno pest prenehajo s terapijo. Zato zdravniki hematologi opozarjajo, da je uspeh zdravljenja zelo odvisen od sodelovanja bolnika. Nezdravljenje lahko pomeni smrt bolnika v nekaj tednih.

Čakanje na ustreznega darovalca: 'Kot da sem obsojena na smrt in čakam, ali me bodo oprostili'
06. 12. 2017 06.30To je izjava Milene, prejemnice krvotvornih matičnih celic od darovalca, ki se je vpisal v mednarodni register in s tem njej podaril novo življenje. Milena je bila hudo bolna, a je s pomočjo darovalca ozdravela. Bolnikov, ki potrebujejo presaditev teh celic, je veliko, zato ne čakaj in se daj na seznam!

Super hrana – vaša pomoč pri ohranjanju vitalnosti
11. 04. 2011 07.34Vse več študij kaže na to, da se običajna prehranska dopolnila, ki niso naravnega izvora, slabo presnavljajo. Zato vedno več ljudi posega po naravnih dodatkih, ki se povsem presnovijo in resorbirajo ter ne obremenjujejo organizma – eden takšnih so klamatske mikroalge – <a href = "http://www.vidastudio.si/klamatska-mikroalga-klamath-rwregmax-tablet-p-2207.php" target="_blank"> Klamath RW®max </a>!

V Italiji prvič sočasno presadili obe dlani
17. 10. 2010 18.2052-letnici so pred tremi leti morali zaradi hude oblike sepse amputirati obe dlani in stopali. Zdaj so ji zdravniki sočasno presadili obe dlani, kar je prvi tovrsten poseg na svetu.

Ali lahko pomagate Nelu?
22. 11. 2009 19.35Nel ima hudo obliko imunske pomanjkljivosti, zato mu morajo nujno presaditi krvotvorne matične celice. Deček je star komaj tri leta, zdravniki in starši pa iščejo primernega darovalca.

Z gensko terapijo nad HIV
16. 02. 2009 10.43Genska terapija, s katero zdravijo bolnike z virusom HIV, je dala dobre rezultate. Kljub temu pa minilo še precej časa, da bodo raziskovalci lahko z gotovostjo trdili, da je terapija tudi varna.

Načeloma za darovanje
09. 02. 2007 11.03V Evropi vsak dan umre 11 ljudi, ker niso dobili organa ali dela človeškega telesa za zdravljenje.

Vse o darovanju kostnega mozga
13. 01. 2004 00.00Center za tipizacijo tkiv je začel z informiranjem javnosti o postopku darovanja kostnega mozga za transplantacijo.