krvodajalec

Rokav zavihal že stotič: Daroval bom, dokler bom lahko
21. 12. 2023 11.25Marko Kosi je rokav zavihal že stotič. Za to plemenito dejanje in predanost je prejel zahvalo Centra za trasfuzijsko medicino UKC Maribor in OZRK Maribor.

Tačka daruje: tudi psi in mačke lahko rešujejo življenja
04. 06. 2023 18.51Ker v Sloveniji nimamo veterinarske krvne banke, so veterinarji pri oskrbi s krvjo za transfuzije vezani na živali – krvodajalce, katerih lastniki so pripravljeni priskočiti na pomoč, ko se pojavi potreba po krvi. Ste vedeli, da imajo tudi psi in mačke krvne skupine? Ali da lahko mačka dobi enkratno transfuzijo pasje krvi? Če vaš ljubljenček ustreza merilom, ga lahko vpišete v bazo krvodajalcev in skupaj rešita kakšno življenje.

65-letnik, ki je kri daroval že 170-krat: To je moje poslanstvo
04. 06. 2023 10.58Majhno prleško mesto Veržej je gostilo nekaj sto krvodajalcev iz vse Slovenije, ki so obeležili 70 let prostovoljnega krvodajalstva na Slovenskem. Nekaj deset jih je darovalo tudi kri. Med tistimi, ki so zavihali rokave, je bil tudi zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan. 65-letni Zdravko Širec pa je kri daroval že 170-krat in tako sklenil svojo humano krvodajalsko pot. "Hvaležen sem, da sem zdrav in lahko še vedno darujem kri. To je moje poslanstvo," je dejal ob tem.

70 enot krvi za 70 let: med darovalci tudi minister za zdravje
03. 06. 2023 09.16V Sloveniji vsak dan potrebujemo 350 do 400 krvodajalcev in zaradi vseh, ki darujejo kri, Slovenija sodi med tiste države, ki potrebe po krvi pokriva sama. Imamo namreč okrog 60 tisoč rednih krvodajalcev – 60 odstotkov jih kri daruje vsaj enkrat letno, skoraj četrtina teh pa trikrat in celo štirikrat letno. Letos obeležujemo 70 let prostovoljnega krvodajalstva, 4. junija pa se spominjamo dneva, ko so leta 1945 v ljubljanski Centralni vojni bolnici odvzeli in konzervirali prvih 19 steklenic krvi. V Veržeju je potekalo že 31. srečanje krvodajalcev Slovenije, kjer je kri daroval tudi zdravstveni minister.

Ko kri postane tržno blago
11. 02. 2023 07.12Seiersberg ob južnem vhodu v mesto Graz je eno najbolj priljubljenih nakupovalnih središč kakih 50 kilometrov za slovensko mejo z neposrednim dostopom s slovenske avtoceste. Mnogi Slovenci, predvsem s štajerskega konca, ga obiskujejo, nekateri tudi zato, da bi darovali krvno plazmo. Zakaj hodijo v Avstrijo? Ker tu darovalce plačajo.

Zaradi nižjih zalog krvi so UKC Maribor na pomoč priskočili vojaki
06. 12. 2022 14.31V želji po dopolnitvi v zadnjih dveh tednih nižjih zalog krvi so se v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor obrnili po pomoč tudi na pripadnike Slovenske vojske. Ti so se odzvali ter poleg darovanja krvi v danes posebej zanje organizirani akciji tudi obljubili pomoč v obliki promocije krvodajalstva znotraj svojih vrst.

Za reševanje 21-letnika so potrebovali kri 200 krvodajalcev
04. 06. 2022 07.00Darovanje krvi dobesedno rešuje življenja. Tudi zaradi številnih krvodajalcev je 21-letni Siniša po hudi poškodbi še vedno živ. Za njegovo reševanje in zdravljenje so namreč zdravniki porabili skoraj 100 litrov krvi, za kar je moralo kri darovati kar 200 krvodajalcev. 21-letnik se je zato ob prazniku slovenskega krvodajalstva vsem krvodajalcem iskreno zahvalil.

Trajna izključitev istospolno usmerjenih moških iz krvodajalstva je diskriminatorna
08. 12. 2021 14.45Zagovornik načela enakosti Miha Lobnik ugotavlja, da je trajna prepoved darovanja krvi, ki velja za vse istospolno usmerjene moške, diskriminatorna. Iz možnosti sodelovanja pri tej pomembni človekoljubni dejavnosti so izključeni kljub dejstvu, da se varnost krvodajalstva zagotavlja tudi s testiranjem odvzete krvi na prisotnost virusov. Čeprav se HIV in drugi krvno prenosljivi virusi prenašajo tudi s heterospolnimi spolnimi odnosi, je krvodajalstvo vnaprej in trajno prepovedano le vsem istospolno in biseksualno usmerjenim moškim.

'Krvodajalstvo deluje, ko se ljudje za darovanje krvi odločijo zato, da bi storili nekaj dobrega'
14. 06. 2021 13.42Krvodajalstvo, vrednota, ki izraža solidarnost, se prenaša z generacije na generacijo. Od prve krvodajalske akcije v Sloveniji leta 1953 smo kri darovali več kot šestmilijonkrat. Tudi covidna pandemija krvodajalstva ni zaustavila, dejavnost se je prilagodila in nadaljevala z delom. Danes obeležujemo svetovni dan krvodajalstva. Letošnji slogan, "daruj kri in ohrani bitje sveta", se osredotoča na ključni prispevek prostovoljnih darovalcev krvi za nacionalne zdravstvene sisteme.

Darovanje krvi: v plazmi prebolevnikov se skriva edinstveno zdravilo
04. 06. 2021 19.56Zaloge krvi v Sloveniji so trenutno na spodnjih mejah. V zadnjih dneh je bil odziv krvodajalcev velik, so zadovoljni na zavodu za transfuzijsko medicino. A hkrati še naprej pozivajo, da se prijavite na odvzem krvi, prebolevniki pa tudi na odvzem krvne plazme. Ta se je namreč izkazala za možno in učinkovito zdravilo za covid-19.

Strah – glavni problem krvodajalstva in darovanja organov mladih
13. 03. 2021 17.24V Sloveniji trenutno kri daruje dovolj ljudi, da smo samozadostni. Problem pa je, da se slovenska populacija stara oziroma se bliža zgornji starostni meji darovanja – 65 let. Zato je za prihodnost krvodajalstva pri nas ključnega pomena izobraževanje mladih. Društvo študentov medicine Maribor si s projektom Epruvetka prizadeva, da bi mlade spodbudilo k rednemu darovanju krvi in da bi postali darovalci organov. Zdaj je ekipa Epruvetke izdala še knjižico, kjer je zbrala vse informacije o tej temi.

Potrebe zdravstva po krvi kljub epidemiji velike
28. 12. 2020 13.18Kljub dobri udeležbi na krvodajalskih akcijah so zaloge krvi v Sloveniji zmanjšane, saj so potrebe zdravstva po krvi kljub epidemiji covida-19 velike, poudarjajo na Zavodu RS za transfuzijsko medicino. Krvodajalcem se zahvaljujejo za dosedanji prispevek, hkrati pa jih vabijo, naj še naprej darujejo kri.

Gregor Trebušak zbolel za covidom-19: Tri dni sem imel zelo visoko vročino
20. 11. 2020 09.39Voditelj informativne oddaje Svet na Kanalu A Gregor Trebušak se je okužil z novim koronavirusom. Za naš portal je povedal, kako hudi so bili simptomi, kako je prebolel bolezen in zakaj se je odločil darovati krvno plazmo.

Krvna plazma za zdravljenje covida-19: na voljo 48 enot, uporabili je (še) niso
14. 11. 2020 07.00Zdravstvene institucije kot eno od možnosti zdravljenja bolnikov s covidom-19 'oglašujejo' tudi hiperimunsko prebolevniško plazmo (HCP). Odziv je precejšen, nenazadnje je prebolele k darovanju pozivala celo vlada. Na ZTM za zdaj hranijo 48 enot HCP, predvsem krvnih skupin A in 0, ki sta tudi med bolniki najpogostejši. Kljub temu pa je v Sloveniji do zdaj še nismo uporabili. Kako to? Predstojnica ljubljanske infekcije klinike zatrjuje, da jo bodo pri primernem bolniku. Kdo pa je 'primeren bolnik' in kako to, da ga med več kot 3800 do zdaj hospitaliziranimi (še) niso našli?

Zaloge krvi nizke, omejitve pri darovalcih, ki so nedavno prišli iz Hrvaške
28. 07. 2020 16.21Zaloge krvi v Sloveniji so še vedno majhne, zato pristojni vabijo ljudi, da se v čim večjem številu udeležijo krvodajalskih akcij. Darovalci morajo svoj prihod vnaprej napovedati in izpolnjevati nekatere pogoje. Med drugim se v zadnjih 14 dneh niso smeli gibati v državah, ki niso na seznamu epidemiološko varnih, trenutno torej tudi ne na Hrvaškem.

Zaloge krvi so nizke, primanjkuje predvsem krvi krvne skupine A+ in 0+
06. 05. 2020 15.45Krvodajalci kljub izrednim razmeram prejemajo vabila za odvzem, saj bolnišnice še vedno potrebujejo kri. Zaloge krvi so nizke, ker je bilo v zadnjih tednih zaradi spremenjenih pogojev darovanja in epidemije krvodajalcev manj. Zaradi ponovnega vzpostavljanja rednih zdravstvenih programov v bolnišnicah se potrebe po krvi povečujejo. Trenutno primanjkuje predvsem krvi krvne skupine A+ in 0+, zato so še posebej vabljeni krvodajalci teh krvnih skupin.

Količine darovane krvi kopnijo
28. 03. 2020 19.23Ne le zdravniki, reševalci, sestre in drugo osebje – v zdravstvenem sistemu so tudi v času epidemije koronavirusa izjemno pomembni krvodajalci. Čeprav opravljajo le nujne operacije, manj je tudi prometnih nesreč, pa kri še vedno potrebujemo. Danes pomembno vprašanje krvodajalstva je: kako varna je kri, ki bi jo daroval nekdo, okužen s koronavirusom?

Stotič so darovali kri: 'Če sem pomagal enemu človeku, sem že zmagal'
26. 11. 2019 13.49V šempetrski bolnišnici so trije krvodajalci že stotič darovali kri in se tako vpisali v red vitezov krvodajalstva. Za nesebično in humano dejanje so dobili tudi priznanja. "To ali začutiš ali pa ne," pravi eden od njih, ki je v življenju daroval že 50 litrov krvi, nad tem plemenitim dejanjem pa je navdušil tudi sina, hčerko in soprogo.

Darilo življenja
06. 10. 2019 07.00"Dobil sem 58 transfuzijskih doz. Od 58 ljudi. Brez tega ne bi preživel. Ne bi me bilo danes tu." Tako se spominja hudih časov Tadej Malovrh, ki je, ko je bil star 42 let, zbolel. Takrat je potreboval kri, da je lahko preživel.

V 23 letih daroval že skoraj 38 litrov krvi. 'Darovanje krvi je zame kot hobi'
14. 06. 2019 07.42Davorin Kobetič že 23 let redno štirikrat letno daruje kri. To pomeni, da jo je daroval že 84-krat, oziroma je daroval skoraj 38 litrov svoje krvi. S krvodajalstvom se je prvič srečal pri 25 letih, ko ga je prijatelj povabil, naj se mu pridruži na krvodajalski akciji. "Videl sem, da je to čisto kul in tako sem postal redni darovalec. V bistvu je to sedaj neke vrste hobi."

Kri krvodajalcev odslej testirajo na prisotnost virusa Zahodnega Nila
24. 09. 2018 12.11Transfuzijska služba je začela s presejalnim testiranjem vseh odvzetih enot na prisotnost virusa Zahodnega Nila. Z omenjenim ukrepom želijo še naprej zagotavljati kakovostno in varno preskrbo s krvjo.

Krvodajalci, javite se! Primanjkuje krvi
07. 09. 2017 12.34Trenutno stanje zalog krvi je pod potrebno količino, opozarjajo na zavodu za transfuzijsko medicino. Kritični meji se sicer še niso približali, primanjkuje pa vseh tipov krvi, najbolj tipa A+. Če le lahko, se udeležite ene od njihovih krvodajalskih akcij ali pa obiščite vašo najbližjo transfuzijsko službo.

Kaj se zgodi z darovano krvjo?
11. 08. 2017 19.28V Sloveniji je 110 tisoč prijavljenih krvodajalcev, odvzemov krvi pa je vsako leto 97 tisoč. Pa ste se kdaj vprašali, kaj se zgodi z darovano krvjo in koliko časa je sploh uporabna? Takoj po odvzemu darovano kri odpeljejo v center za predelavo, kjer mora stati približno tri ure.

Na dan slovenskega krvodajalstva spoznajte junake, ki z darovanjem krvi rešujejo življenja
04. 06. 2017 06.30Ste vedeli, da vsakih pet minut v Sloveniji nekdo potrebuje kri? Zato je še toliko pomembneje, da se zavedamo pomena krvodajalstva. Danes obeležujemo dan slovenskega krvodajalstva, ob katerem so na novinarski konferenci predstavili štiri zgodbe krvodajalcev, ki "s svojim odnosom do ljudi in življenja kažejo, da imajo darovanje v krvi".

Zaradi nesebične pomoči drugim se je odrekel tetovažam
25. 11. 2016 09.25Alen Perklič, ki se še vedno uspešno bori z vsemi pastmi v boju za preživetje na rajskih Filipinih, na prvo mesto postavlja nesebično pomoč drugim. Že dolga leta je krvodajalec in prav zaradi tega je njegovo, sicer izklesano telo, še vedno brez telesnih poslikav. Pravi pa, da bo v prihodnje našel rešitev za oboje.

Imate krvno skupino 0-, B- ali B+? Na Zavodu za transfuzijsko medicino te krvi primanjkuje
27. 10. 2016 09.07Iz Zavoda za transfuzijsko medicino so sporočili, da jim primanjkuje določenih krvnih skupin. Zato pred prazniki prosijo vse, ki imajo krvno skupino 0-. B- ali B+, naj darujejo kri.

Zaradi pomanjkanja določenih krvnih skupin poziv k darovanju krvi
17. 08. 2016 20.16Več prometnih nesreč, več operacij, a manj darovalcev krvi. Posledica je pomanjkanje določenih krvnih skupin. V Zavodu za transfuzijsko analizo Ljubljana so zato pozvali k darovanju krvi. Trenutno so na kritični meji vse skupine RH negativne ter A in 0 pozitivna.

Homoseksualci nimajo več dosmrtne prepovedi donacije krvi
22. 12. 2015 07.43Ameriška zvezna uprava za hrano in zdravila je ugotovila, da ni več nobenega zdravstvenega razloga za dosmrtno prepoved donacije krvi za homoseksualne moške. Uvedli so 12-mesečno čakalno obdobje od zadnjega spolnega odnosa.

70 let že darujemo kri: 'Če ne bi bilo darovalcev, me danes ne bi bilo tukaj'
04. 06. 2015 17.39Operacija, porod, ponesrečenci ... Ne le zdravniki, tudi krvodajalci v takšnih primer skrbijo za soljudi. 62.000 jih na leto daruje kri. Prvih 19 steklenic krvi pa smo Slovenci darovali ravno na današnji dan pred 70 leti.

Letno s krvodajalstvom zberemo nekaj manj kot 50.000 litrov krvi
14. 06. 2014 14.44Prostovoljni krvodajalci so pomemben del zdravstvenega sistema v Sloveniji. 25. tradicionalnega srečanja se je udeležilo okoli 900 krvodajalcev. Osrednji namen letošnjega dneva je dvigniti zavedanje o pomembnosti pravočasnega dostopa do varne krvi.