krvno

Umrl mož z 'zlato roko': njegova kri rešila 2,4 milijona otrok
03. 03. 2025 09.39V Avstraliji je umrl eden največjih darovalcev krvi, v javnosti znan kot mož z 'zlato roko'. James Harrison je do svojega 81. leta starosti več kot 1000-krat daroval krvno plazmo, ki je vsebovala redko in dragoceno protitelo, antigen D. Po ocenah avstralskega Rdečega križa je z darovanjem pomagal rešiti življenje 2,4 milijona otrok.

Oslabljeni galaktiki na Anfieldu nujno potrebujejo kakšno točko
27. 11. 2024 06.00Pred klasičnim obračunom v Ligi prvakov med starima znancema Liverpoolom in madridskim Realom na Anfield Roadu sta izhodišči različni. Redsi s štirimi zaporednimi zmagami zavzemajo sam vrh tabele, galaktiki pa po dveh nepričakovanih porazih nujno potrebujejo točke za potrditev položaja med tistimi, ki bodo dočakali evropsko pomlad med elito. Prenos spektakla od 20.30 na Kanalu A in VOYO.

Redka bolezen kožo in oči 24-letnega Jana obarvala v rumeno
16. 11. 2024 18.31Včasih se pošalim na svoj račun in rečem, da sem kot Simpsonovi – junaki kultne risane nanizanke. Tako pravi 24-letni Jan Bizilj, ki so mu kmalu po rojstvu diagnosticirali hemolitično anemijo. Gre za redko, dedno krvno napako, ki med drugim povzroča močno povišane ravni bilirubina, zato so njegova koža in oči – enkrat manj, drugič bolj – rumene barve. Zaupal nam je, kako težko je živeti s to boleznijo, pa tudi, kako se zaradi svojega videza sooča z radovednimi, celo obsojajočimi pogledi ljudi.

Dobro razpoloženi borci prestali tehtanje in zdravniški pregled
27. 09. 2024 15.55Vse je nared za borilni spektakel WFC 27 / BRAVE CF 88, ki bo v soboto zvečer napolnil Halo Tivoli. Borci so približno 30 ur pred dogodkom že opravili z najbolj neprijetnim opravilom – uradnim tehtanjem, ki mu je sledil še obvezen zdravniški pregled. Dan pred dogodkom je v ljubljanskem hotelu Mons, kjer prebivajo borke in borci, vzdušje že napeto. WFC 27 / BRAVE CF 88 si boste v soboto ob 20.00 v živo ogledali na Kanalu A in VOYO, karte pa so še na voljo na Eventimu in bencinskih servisih Petrol.

Zgolj dobro leto dni po diagnozi krvnega raka 47-letnica znova v službi
10. 09. 2024 19.57Šest mesecev je trajalo, da so Majdi Hudobivnik Frantar zdravniki postavili diagnozo, ki ji je življenje obrnila na glavo. 47-letni mami treh otrok so diagnosticirali redko krvno bolezen, ki je prizadela njeno srce, zaradi česar je vsakič po zgolj nekaj korakih ostala brez sape. Kljub takšni diagnozi je Majda po dobrem letu dni spet v službi in aktivna pri svojih vsakdanjih opravilih, med drugim pa je tudi dokaz, kako učinkoviti smo pri zdravljenju krvnih rakov. In čeprav so bolnikom v Sloveniji na voljo najsodobnejše oblike zdravljenja, je vedno prostor za izboljšave, opozarjajo strokovnjaki na tem področju.

Koala Voice: Nihče se ne pogovarja z mladimi, ki vstopajo v svet glasbe
22. 04. 2024 06.00Kako je biti mlad glasbenik na domačem parketu? Koliko podpore lahko pričakuješ od starejših glasbenih kolegov, kako je z rivalstvom in predvsem čemu vse se je treba odreči, če želiš uspeti? Pa spet, kaj sploh pomeni uspeti? Z Manco in Domnom, članoma sicer štiričlanske skupine Koala Voice, ki je pred mesecem dni izdala peti studijski album, smo se iskreno pogovarjali in iskali odgovore. Šli smo dlje od klasičnega: ljubezen do glasbe, ki na koncu vse odtehta.

S covidom okužen rekordnih 613 dni, 72-letni Nizozemec naposled umrl
21. 04. 2024 20.41S covidom-19 se je okužil že februarja 2022, vse od takrat pa se koronavirusa ni mogel otresti. Zdravniki so mu skušali pomagati z različnimi zdravili, cepivi, a pomagalo ni nič. Virus je v telesu 72-letnega moškega mutiral več kot 50-krat, nekateri vzorci pa so kazali celo, da je virus razvil določeno odpornost na imunsko obrambo moškega. 72-letni Nizozemec je naposled po rekordnih 613 dneh okužbe umrl.

Michael Douglas ugotovil, da je v sorodu s Scarlett Johansson
07. 04. 2024 07.00Michael Douglas in Scarlett Johansson nista le oba igralca, temveč imata celo krvno povezavo. To je nedavno ugotovil prav igralec, ko je gostoval v eni od ameriških televizijskih oddaj, kjer so preverili njegove družinske korenine in ga seznanili z dejstvom, da sta z mlajšo zvezdnico v sorodu. 79-letnik se je novice razveselil in dejal, da komaj čaka, da to deli s Scarlett.

Dražeč kašelj 33-letnice ni bil alergija, ampak rak
04. 02. 2024 21.37V Sloveniji za rakom letno zboli približno 16.000 ljudi, najpogostejši so rak pljuč, debelega črevesa in danke ter jeter. Koordinatorica državnega programa obvladovanja raka opozarja, da je trenutno največji izziv dostopnost do primarnega zdravstva, ki je povezana s preprečevanjem in zgodnjim odkrivanjem bolezni ter zagotavljanjem celovite strokovne obravnave. Zdravniki pa ob svetovnem dnevu boja proti raku pozivajo k samopregledovanju, udeležbi v presejalnih programih, cepljenju proti HPV in hepatitisu B. Opominjajo tudi, da je raka v 30 odstotkih mogoče preprečiti z zdravim življenjskim slogom, zato svetujejo zdravo prehrano, gibanje ter izogibanje alkoholu, kajenju, soncu in sevanju.

Starša četverčkov: Ob novici, da bova dobila kar štiri, sva bila v šoku
02. 02. 2024 18.18Prvič sta za našo televizijo spregovorila Milana in Nemanja Petrović, zakonski par, ki se je pred dvema tednoma v ljubljanski porodnišnici razveselil rojstva četverčkov. Dečki, ki so imena dobili po štirih evangelistih, okrevajo dobro, v domačo oskrbo pa bodo lahko odšli že čez slab mesec dni.

Shannen Doherty o 'čudežu' v boju z rakom: Vedno obstaja upanje
30. 01. 2024 18.31Zvezdnica serije Beverly Hills Shannen Doherty je dejala, da se je zgodil preboj v njenem zdravljenju raka, opisala pa ga je kot čudež. Igralka, ki se že več let bori z rakom dojke, ki se je razširil še na kosti in možgane, je sporočila, da je zadnje zdravljenje, ki ga je prejela obrodilo sadove in ji dalo novo upanje.

Nov posnetek iz Srbije: malo Kikico so operirali, zdaj mora počivati
29. 09. 2023 08.57Zdravstveno stanje male levinje, ki so jo pred tednom dni sprejeli v živalski vrt Palić in jo poimenovali Kikica, je še vedno slabo, so sporočili njeni začasni skrbniki. Veterinarji so ugotovili, da ima zelo slabo krvno sliko in razna vnetja, njeno črevesje in želodec pa ne prebavljata hrane. Zaradi zloma nogice je morala prestati tudi operacijo. Na družbenih medijih je zaokrožil najnovejši posnetek, na katerem žival leži v kletki, žalostno gleda in se komaj kaj premika. Vsi stiskamo pesti zanjo.

Kako so se ginekologinja, dietetičarka in psihiatrinja lotile PCOS
17. 09. 2023 16.38September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov - gre za najpogostejšo bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane, saj jim pogosto predpišejo zgolj kontracepcijske tablete. Ginekologinja primarij Darija Strah se je zato odločila, da bo ubrala drugačen pristop, ki bo PCOS obravnaval celostno.

Debelost, prekomerna poraščenost in depresija – kaj pa, če so krivi jajčniki?
16. 09. 2023 11.27Najpogostejša bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje, je sindrom policističnih jajčnikov. Pogosto se bolnic drži stigma, da so "lene in debele", čeprav gre pravzaprav za, kot pravi ginekologinja primarij Darija Strah, kronično bolezen. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane. Pa vendar obstaja pomoč – objavljamo izpovedi žensk, ki so se s pomočjo celostne obravnave uspešno spoprijele s simptomi sindroma PCOS. "Če bi me ginekologinja videla več kot le debelo punco, bi lahko bila zdaj že šest let na poti, na kateri sem sedaj," pravi 25-letna Katje.

Interpol objavil rekonstrukcijo dečka, ki so ga lani zavitega v folijo našli v reki
30. 08. 2023 09.29Nemška policija in Interpol sta objavila sliko rekonstrukcije obraza dečka, ki so ga lani našli v reki na Bavarskem v Nemčiji. Dečkovi posmrtni ostanki v reki so bili obteženi s kamnito ploščo in zaviti v folijo. Kako dolgo je bilo truplo v vodi, ni znano.

Dvojčki – enaki geni, različne izkušnje
24. 06. 2023 12.43Odnosa med dvojčkoma ne more razumeti nekdo, ki ni del tega, pravita Tina in Tanja Šentjurc, enojajčni dvojčici, rojeni le dve minuti narazen. Je intuitiven, drugačen, poseben. V Sloveniji se v povprečju rodi dobrih 300 parov dvojčkov letno. Trojčki so še veliko redkejši – rodijo se enkrat na 10.000 rojstev.

Tačka daruje: tudi psi in mačke lahko rešujejo življenja
04. 06. 2023 18.51Ker v Sloveniji nimamo veterinarske krvne banke, so veterinarji pri oskrbi s krvjo za transfuzije vezani na živali – krvodajalce, katerih lastniki so pripravljeni priskočiti na pomoč, ko se pojavi potreba po krvi. Ste vedeli, da imajo tudi psi in mačke krvne skupine? Ali da lahko mačka dobi enkratno transfuzijo pasje krvi? Če vaš ljubljenček ustreza merilom, ga lahko vpišete v bazo krvodajalcev in skupaj rešita kakšno življenje.

70 enot krvi za 70 let: med darovalci tudi minister za zdravje
03. 06. 2023 09.16V Sloveniji vsak dan potrebujemo 350 do 400 krvodajalcev in zaradi vseh, ki darujejo kri, Slovenija sodi med tiste države, ki potrebe po krvi pokriva sama. Imamo namreč okrog 60 tisoč rednih krvodajalcev – 60 odstotkov jih kri daruje vsaj enkrat letno, skoraj četrtina teh pa trikrat in celo štirikrat letno. Letos obeležujemo 70 let prostovoljnega krvodajalstva, 4. junija pa se spominjamo dneva, ko so leta 1945 v ljubljanski Centralni vojni bolnici odvzeli in konzervirali prvih 19 steklenic krvi. V Veržeju je potekalo že 31. srečanje krvodajalcev Slovenije, kjer je kri daroval tudi zdravstveni minister.

120 let, 120.000 predmetov: 700 let star pečatnik, sodniško žezlo, žametna torbica iz leta 1660
02. 04. 2023 17.14Od umetelno izrezljanega grajskega pohištva, arheoloških izkopanin, pa vse do bogato okrašenih oblačil, v katerih so se po ulicah in trgih nekoč sprehajali in 'na ogled postavljali' Mariborčani. Pa zbirka orožja – meči, sablje, viteški oklepi. Večmetrski kipi, stare slikarske umetnine ter starinska glasbila. Nekateri najdragocenejši predmeti, ki jih hrani Pokrajinski muzej Maribor, so sedaj sploh prvič dostopni in na ogled javnosti.

Direktor ZD: Nujna medicinska pomoč ni taksi služba za prevoz v bolnišnico
31. 03. 2023 09.38Po tragični smrti 74-letnika iz Velenja, ki je zaradi hudih bolečin sredi noči obiskal dežurno službo ZD Velenje, nato odšel domov, kjer se mu je stanje poslabšalo, zato je znova klical NMP in se odpravil nazaj v zdravstveni dom, a med potjo umrl, je pred medije stopil minister za zdravje Danijel Bešič Loredan, ki se je svojcem opravičil, hkrati pa dejal, da sta bila oba rešilna avtomobila na voljo, a ju niso aktivirali. Od ZD Velenje bodo zahtevali izredni strokovni nadzor. Medtem v zdravstvenem domu vztrajajo, da je bil, glede na znane informacije, postopek v skladu z vsemi pravili.

Aya naposled le v rokah strica in tete, poimenovala sta jo po pokojni mami
21. 02. 2023 09.23Med ruševinami sirske stavbe rojena dojenčica Aya je prispela v roke preživelih sorodnikov. Posvojila sta jo teta in stric ter ji ob tem nadela ime Afraa. Dojenčica je tako podedovala ime svoje pokojne mame, ki ji je življenje dala kmalu po potresu. "Ne glede na to, v kako težkem položaju smo, je Afrino mesto med nami," sta jasna njena stric in teta, ki se jima je sicer tri dni po potresu rodila tudi lastna hčerka.

Ko kri postane tržno blago
11. 02. 2023 07.12Seiersberg ob južnem vhodu v mesto Graz je eno najbolj priljubljenih nakupovalnih središč kakih 50 kilometrov za slovensko mejo z neposrednim dostopom s slovenske avtoceste. Mnogi Slovenci, predvsem s štajerskega konca, ga obiskujejo, nekateri tudi zato, da bi darovali krvno plazmo. Zakaj hodijo v Avstrijo? Ker tu darovalce plačajo.

Zaradi zastrupitve z monoksidom štirje delavci prepeljani v bolnišnico
05. 02. 2023 12.01Med delom v zaprtem prostoru so se štirje delavci zastrupili z ogljikovim monoksidom. Na zdravljenje so jih odpeljali v UKC Ljubljana.

Filmi v letu 2022
01. 01. 2023 14.40V preteklem letu smo si lahko ogledali kup filmov, od vrhunskih filmskih stvaritev, zmagovalcev festivalov, pa do izrednih glasbenih dokumentarcev in otroških filmov, prek poletnih "blockbusterjev" do slovenskih uspešnic, ki kot za stavo štejejo prejete zlate role.

Odnos z narcisom: 'Ni vse, kar odide iz vašega življenja, usodna izguba'
12. 11. 2022 18.00Prav vsak odnos nas in tudi drugo osebo brusi, gnete in preoblikuje, zaradi česar notranje rastemo. Je pa vse našteto najintenzivneje in lahko tudi zelo boleče v intimnem odnosu, ker nam partner potiska na površino boleče vsebine iz odnosa s starši, pravi Nina Orel, ki se je narcistični motnji podrobno posvetila in pripravila tudi programe zdravljenja za soodvisnike, ki so se ujeli v toksične odnose. Za naš portal je podrobneje pojasnila, kaj je narcistična motnja, kako jo prepoznamo, kdo so soodvisniki in kako se lahko podajo na pot samozdravljenja in dokončno prekinejo nezdrav odnos do sebe, s tem pa tudi z drugimi.

Pozivi k darovanju krvi: Nikoli ne veste, kdaj jo boste sami potrebovali
14. 10. 2022 06.00Slovenija se je zopet znašla v situaciji, ko primanjkuje določenih zalog krvi. "Slovenci, ki se radi pohvalimo, da smo krvodajalski narod in da radi pomagamo, smo po obdobju epidemije kar malce pozabili, da potreba po krvi kljub temu, da se je vmes ustavil svet, ni izginila," pripoveduje predsednik društva bolnikov hemofilikov Krvni bratje. O tem, kaj se dogaja s sistemom krvodajalstva pri nas in kako je v sistem zarezalo ponujanje denarja v sosednji Avstriji, je spregovoril Samo Zver, predsednik strokovnega sveta za preskrbo s krvjo pri ministrstvu za zdravje.

FreeStyle Libre je sistem, ki sladkornim bolnikom olajša življenje
14. 09. 2022 06.00Spremljanje TIR-a (Time in Range) oziroma časa, preživetega v ciljnem razponu vrednosti glukoze, je revolucioniralo življenje sladkornih bolnikov, ki lahko zdaj po zaslugi sodobne tehnologije sami vplivajo na spremljanje glukoze in uspešne rezultate zdravljenja

Na sejem za zdrav življenjski slog! Na 52. sejem NARAVA-ZDRAVJE
05. 09. 2022 00.159. – 11. september, Gospodarsko razstavišče

BLOG: Kakšne so prednosti kolostruma oziroma 'prvega mleka'?
28. 08. 2022 10.40Kolostrum je "prvo mleko", ki ga proizvedejo mlečne žleze po porodu in traja le kratek čas, preden se spremeni njegova sestava. To "prvo mleko" je izloček prsne žleze samic sesalcev prvih 6 ur (nekateri strokovnjaki menijo, da do 36 ur) po tem, ko je samica povrgla mladiča. Za mnoge sesalce je kolostrum bistvenega pomena za preživetje novorojenih potomcev.

Starša sina identificirala po fotografiji uhana v ušesu
06. 07. 2022 12.44Po nedeljski nesreči na Marmoladi je iskalna akcija še vedno v teku. Pogrešajo še tri osebe, doslej so potrdili devet smrtnih žrtev. Med njimi je tudi 29-letni Davide Carnielli, ki je bil sprva razglašen za pogrešanega, nato so ga s pomočjo fotografije uhana v ušesu in krvne skupine identificirali starši. Več sreče je imel 27-letnik, ki je preživel, ker ob vznožju gore še ni bil zvezan. V trenutku, ko je videl, da se približuje velika gmota ledu, je začel teči in se izognil najhujšemu. Te sreče niso imeli njegovi trije kolegi, dva sta umrla, eden je še vedno pogrešan. Na goro so namestili senzorje, ki bodo beležili vibracije na ledeniku.