krvni rak

BLOG: Šparglji, prehranska zakladnica in naravni diuretik
16. 03. 2025 07.00Šparglji (Asparagus officinalis) so ena najbolj cenjenih vrst zelenjave, ki se uvršča med najbogatejše vire hranil. S svojimi izjemnimi antioksidativnimi in protivnetnimi lastnostmi so že več kot 2.500 let del tradicionalne medicine. Uživanje tega edinstvenega živila ne le podpira zdravje srca, prebave in kosti, temveč naj bi lahko tudi zmanjšalo tveganje za razvoj raka. Je res tako? Vzemite si kakšno minuto časa in preberite članek, ki sem ga pripravil za vas.

Do leta 2050 bo pretežek vsak tretji otrok in vsak drugi odrasel
04. 03. 2025 12.48Prekomerna telesna teža in debelost predstavljata vse bolj pereč javnozdravstveni problem, napovedi pa kažejo, da se bodo razmere še slabšale. Do leta 2050 bo tovrstne težave imela polovica odraslih ter tretjina otrok po svetu, ugotavlja nova analiza, objavljena v reviji Lancet. Slovenija ni izjema, po oceni strokovnjakov je pri nas debelih že 400.000 ljudi, ob tem pa beležimo še 800.000 oseb s prekomerno telesno težo, kar pomeni, da se z odvečnimi kilogrami bori že 1,2 milijona prebivalcev.

BLOG: Sezamova semena – cenjena povsod po svetu
02. 03. 2025 07.00Sezamova semena sodijo med najstarejša živila na svetu in so ena prvih rastlin, ki so jih ljudje gojili izključno zaradi semen in olja. Cenjena so v številnih kulturah po svetu, saj se uporabljajo za izboljšanje okusa hrane, zagotavljanje esencialnih maščob in zdravje kože. Sezamova semena vsebujejo visoko količino olja in imajo značilen oreškast okus, zaradi česar so pogosta sestavina v različnih kuhinjah.

So lahko mladi zasvojeni z nikotinskimi vrečkami kot s heroinom?
30. 01. 2025 06.00Epidemija – elektronskih cigaret, fug in nikotinskih vrečk – med mladimi. Uporabljajo jih že v prvi triadi osnovnih šol – na šolskih hodnikih, v toaletnih prostorih, tudi med poukom. V zadnjem času popularne nikotinske vrečke vsebujejo nikotin, ki je močno zasvajajoča droga enako kot heroin ali kokain. Z njim se lahko zastrupimo ali predoziramo, za majhne otroke je v velikih količinah celo smrtno nevaren.

BLOG: Vam primanjkuje vitamina D?
19. 01. 2025 07.00Pomanjkanje vitamina D je ena najpogostejših prehranskih pomanjkljivosti, ki prizadene ljudi po vsem svetu. Ni presenetljivo, da je ta vitamin eden izmed najbolj priporočenih prehranskih dodatkov za zdravljenje in preprečevanje simptomov pomanjkanja. V tokratnem članku boste izvedeli, zakaj je vitamin D tako pomemben, kdo je najbolj ogrožen in kako lahko zvišate njegove ravni.

Dobrodelni koncert za malo Sio, ki bije težko bitko z rakom
13. 11. 2024 21.13Vsak starš si želi, da bi imel zdravega in nasmejanega otroka, ki bi med odraščanjem kot drugi otroci počel vragolije in užival v otroštvu. Takšno željo sta imela tudi mlada starša Maruša in Dušan za svojo triletno Sio. A vmes je posegla kruta usoda; Sia je namreč februarja zbolela za rakom nevroblastom. Triletna deklica je od takrat prestala že dve operaciji, kemoterapijo in obsevanje. Zdaj pa se je družina, oče je namreč na negi, mama pa na bolniški, znašla še v finančni stiski. Zato jim je na pomoč priskočila lokalna skupnost, ki za Sio v četrtek organizira dobrodelni koncert.

BLOG: Kvinoja – drobno seme, ki je prava zakladnica hranil
10. 11. 2024 18.46Kvinojo lahko brez težav poimenujemo superživilo, saj si je v zadnjih letih prislužila sloves ene najbolj hranljivih in vsestranskih sestavin. Čeprav jo mnogi štejejo za žito, se v resnici uvršča med psevdožita. To pomeni, da tehnično ni zrno, ampak seme rastline Chenopodium quinoa. Njena uporaba sega tisočletja nazaj, vse do starodavnih Inkov, ki so jo častili kot "chisiya mama" ali "mater vseh zrn".

BLOG: Buče – več kot le praznični okras
27. 10. 2024 08.06Ko pomislimo na buče, jih pogosto povežemo z nočjo čarovnic in praznično jesensko sezono. A buče so veliko več kot le praznični okras. Ta čudovita rastlina ima globoko zgodovino in številne koristi za naše zdravje. Buče niso le estetsko privlačne, ampak tudi izjemno hranljive in vsestransko uporabne v kuhinji, tradicionalni medicini in celo kozmetiki.

Zgolj dobro leto dni po diagnozi krvnega raka 47-letnica znova v službi
10. 09. 2024 19.57Šest mesecev je trajalo, da so Majdi Hudobivnik Frantar zdravniki postavili diagnozo, ki ji je življenje obrnila na glavo. 47-letni mami treh otrok so diagnosticirali redko krvno bolezen, ki je prizadela njeno srce, zaradi česar je vsakič po zgolj nekaj korakih ostala brez sape. Kljub takšni diagnozi je Majda po dobrem letu dni spet v službi in aktivna pri svojih vsakdanjih opravilih, med drugim pa je tudi dokaz, kako učinkoviti smo pri zdravljenju krvnih rakov. In čeprav so bolnikom v Sloveniji na voljo najsodobnejše oblike zdravljenja, je vedno prostor za izboljšave, opozarjajo strokovnjaki na tem področju.

12 simptomov raka, ki jih (moški) pogosto spregledajo
08. 09. 2024 12.36Čeprav študije svarijo, da rak vse bolj ogroža moške, gredo ti pogosto k zdravniku, ko je že (pre)pozno. A obstajajo opozorilni znaki, ki bi jih morali jemati resno.

Bolnikom s krvnim rakom na voljo brezplačna celostna rehabilitacija
14. 06. 2024 20.50Ena od zgodb, kjer bolniki s pomočjo zdravnikov premikajo meje, se odvija že sedem let. Po zaslugi Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo in Združenja hematologov Slovenije imajo bolniki s krvnimi raki možnost brezplačne celostne rehabilitacije, ki traja šest mesecev in vključuje tri nosilne module: fizikalno-gibalni, prehranski in psihološki. Celostna rehabilitacija je za bolnike dostopna takrat, ko jo potrebujejo, saj za vključitev v program ni čakalne vrste.

Izberite domače – Najboljše lokalne delikatese na strani Moja Dejavnost
07. 05. 2024 00.15Ko iščete sveže in kakovostne prehrambne izdelke, nič ne presega lokalno pridelane hrane.

Zaradi smoga lani zdravstveno pomoč potrebovalo 10 milijonov Tajcev
06. 03. 2024 07.35V letu 2023 je moralo zaradi bolezni, povezanih z onesnaženim zrakom, več kot 10 milijonov Tajcev poiskati zdravstveno pomoč. Glede na podatke Sveta za nacionalni gospodarski in socialni razvoj pa se kakovost zraka na Tajskem še slabša.

Anita Ogulin o prvih znakih bolezni: Poslušajte, kaj vam govori telo
01. 09. 2023 20.00Medtem ko neumorno pomaga drugim, se humanitarka Anita Ogulin zdravi za levkemijo. Ob mesecu krvnih bolezni ljudem polaga na srce, naj resno jemljejo vse opozorilne znake, saj se ti začnejo kazati že veliko prej, pa jih pogosto hote ali nehote spregledamo. Zato poslušajte, kaj vam govori telo, pravi, pojdite k zdravniku in vztrajajte, če tako čutite.

Umrl je Silvio Berlusconi
12. 06. 2023 10.43V milanski bolnišnici San Raffaele je davi umrl nekdanji trikratni italijanski premier in medijski mogotec Silvio Berlusconi. 86-letni vodja vladne stranke Naprej Italija je dve leti bolehal za kronično levkemijo, zaradi katere je bil v zadnjih mesecih večkrat v bolnišnici. Pokopali ga bodo v sredo, pogreb z državniškimi častmi bo potekal v milanski katedrali. Ta dan bo razglašen za nacionalni dan žalovanja.

Silvio Berlusconi zopet pristal v bolnišnici
09. 06. 2023 15.55Nekdanji italijanski premier in razvpiti medijski mogotec Silvio Berlusconi je ponovno pristal v bolnišnici, od koder so ga odpustili šele pred nekaj tedni.Njegov sprejem v bolnišnico San Raffaele v Milanu je še povečal ugibanja o resnosti njegovega zdravstvenega stanja.

Gost dim gozdnih požarov v Kanadi je v meglo zavil New York
07. 06. 2023 14.27Dim več sto gozdnih požarov na vzhodu Kanade se je razširil proti jugu in v megleno kopreno zavil New York, je poročal časnik New York Times. V ameriškem velemestu so izdali opozorilo o slabi kakovosti zraka, enako pa so med drugim storili tudi v zveznih državah Minnesota in Massachusetts ter v kanadskih metropolah Ottawa in Toronto.

Trdila je, da je pogrešana Madeleine McCann, zdaj naj bi imela raka
19. 03. 2023 13.23Poljakinja Julia Faustyna, ki trdi, da je pogrešana Britanka Madeleine McCann, je "slabega zdravja" in ima morda raka. Tako pravi njena tiskovna predstavnica, ki pravi, da obstaja sum, da bi lahko imela levkemijo. Medtem še vedno niso znani rezultati testa DNK, a švicarsko podjetje, ki se ukvarja s prepoznavo obrazov, pravi, da lahko z visoko gotovostjo trdijo, da Julia ni Madeleine.

Sam Neill premagal krvnega raka: Vesel sem, da sem živ
19. 03. 2023 08.00Igralski zvezdnik Sam Neill je v svoji knjigi z naslovom 'Did I ever tell you this?' razkril, da se je leta 2022 boril s krvnim rakom. Odkrili so mu ga v tretjem stadiju, simptome bolezni pa je opazil med promocijo filma Jurski svet: prevlada, ki je izšel marca 2022. 75-letnik je raka sedaj premagal, a bo moral do konca življenja mesečno hoditi na kemoterapije. Igralec je obenem priznal, da mu je v težkih trenutkih pomagalo prav pisanje knjige, čeprav je sicer nikoli ni imel namena napisati.

BLOG: Rastlina, ki se že tisočletja uporablja za izboljšanje zdravja in počutja
26. 02. 2023 07.00Ašvaganda z znanstvenim imenom withania somnifera je rastlina, ki raste na območjih toplega podnebja, kot so Indija, Šrilanka in Pakistan. Že več tisoč let se uporablja kot zdravilo v ajurvedski medicini za izboljšanje zdravja in počutja. Znana je tudi kot indijski ginseng in pomaga pri izboljšanju različnih telesnih in duševnih funkcij, kot so zmanjševanje stresa, izboljšanje spanja, zmanjšanje vnetja in izboljšanje delovanja imunskega sistema.

Premik za bolnike z levkemijo
03. 02. 2023 14.28Predvidoma spomladi bodo v Ljubljani odprli laboratorij za pripravo CAR-T celic, pomembnih za zdravljenje določenih vrst krvnega raka. Laboratorij, prvi tovrstni pri nas, je pomemben premik v zdravljenju bolnikov s krvnim rakom.

Revolucionarno zdravilo, ki je deklico rešilo pred neozdravljivim rakom
11. 12. 2022 11.33Dobre novice pa prihajajo z Otoka. Najstnica Alyssa, ki je trpela za levkemijo, je prejela novo revolucionarno zdravilo, neozdravljivi rak pa je postal le slab spomin. Zdravilo je, kot kaže trenutno, raka popolnoma uničilo, Alyssa pa šest mesecev kasneje živi popolnoma normalno, zdravo življenje. Novo zdravilo bi bilo še nekaj let nazaj nekaj nepredstavljivega, zdaj pa ga je omogočil neverjeten napredek v genetiki.

Novo upanje za srčne bolnike: manj invazivna metoda vstavljanja zaklopke
02. 11. 2022 07.47Srčna obolenja sodijo med najpogostejše vzroke umiranja prebivalcev, zato je vsak napredek na področju zdravljenja teh obolenj še kako pomemben. V UKC Ljubljana izvajajo novo metodo, kjer bolniku vstavijo umetno zaklopko brez uporabe zunajtelesnega krvnega obtoka, in sicer zgolj skozi nekajcentimetrski rez na levi strani prsnega koša. S tem so se uvrstili med zgolj 100 centrov na svetu, ki izvajajo ta postopek.

Kako lahko darujete svoje matične celice?
31. 10. 2022 19.36V Sloveniji vsako leto več bolnikov s krvnimi raki, tako odraslih kot tudi otrok, potrebuje nesorodnega darovalca krvotvornih matičnih celic. Slovenija Donor je slovenski register nesorodnih oseb, ki so pripravljene darovati krvotvorne matične celice za bolnike s krvnim rakom, za katere je presaditev matičnih celic velikokrat edina možnost za preživetje. Če želite postati darovalec matičnih celic, je to preprost postopek. Z akcijo Daj se na seznam se lahko vsak izmed nas vpiše v register darovalcev, potem po pošti prejme palčko za odvzem brisa, odda bris in paket pošlje nazaj na register Donor Slovenije. Težave se pojavijo, ker ljudje na paket čakajo tudi po dva meseca. Zakaj tako zamujajo in na kakšne težave opozarjajo na Zavodu za transfuzijsko medicino?

Ob svetovnem dnevu limfoma opozorila o pomenu celostne oskrbe bolnikov
15. 09. 2022 13.44Ob svetovnem dnevu limfoma v Slovenskem združenju bolnikov z limfomom in levkemijo opozarjajo na pomen celostne oskrbe bolnikov s krvnimi raki. Ob peti obletnici programa Skupaj na poti do zdravja so njegovi predstavniki poleg samega zdravljenja izpostavili tudi ključen vpliv socializacije bolnikov.

Hitrejši od raka: krvni testi bolezen odkrijejo še pred pojavom simptomov
13. 09. 2022 08.10Preprosti krvni testi lahko zaznajo več vrst rakov, še preden se pri pacientih pokažejo prvi simptomi, je potrdila raziskava ameriškega inštituta Grail. Vključenih je bilo 6621 oseb, starih od 50 let navzgor, odkrili pa so 94 primerov rakov. Med njimi so bili številni v zelo zgodnji fazi, kar tri četrtine pa je bilo takih, za katere se ne izvajajo presejalni pregledi. Še več, pokazali so tudi na prisotnost raka jajčnikov in trebušne slinavke, ki jih ponavadi pozno odkrijejo, smrtnost pa je zato zelo visoka.

BLOG: Visceralna maščoba in tveganja za zdravje
24. 04. 2022 17.28Večina ljudi gleda na telesno maščobo kot na relativno neškodljivo in na nekaj, kar želimo odstraniti, da bi bili videti in se počutili bolje. Žal pa debelost oziroma odvečna telesna maščoba predstavlja tudi veliko nevarnost za naše zdravje. Ste vedeli, da maščoba, ki je shranjena okoli vaših organov, prispeva tudi k boleznim srca, raku, demenci, depresiji in številnim drugim boleznim?

Družba debelosti ne dojema kot bolezni, ampak kot nezdrav življenjski slog?
01. 03. 2022 16.50V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Število ljudi s prekomerno telesno težo in debelih v Sloveniji narašča s starostjo in doseže svoj vrh v kategoriji nad 55 let. Debelost je torej kronična bolezen, za katero je značilno čezmerno kopičenje maščevja v telesu. Povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih, k nastanku debelosti pa kar v 30 do 70 odstotkih prispeva tudi dedna zasnova. Družba debelosti pogosto ne prepoznava kot bolezni, pač pa kot napačno izbiro življenjskega sloga, so izpostavili strokovnjaki na okrogli mizi 'Debelost je bolezen'.

BLOG: Rdeče meso – zdravstvene koristi in tveganja
23. 01. 2022 15.53Informacije o vplivu rdečega mesa na naše zdravje velikokrat nasprotujejo druga drugi. Medtem ko nekateri verjamejo, da so govedina, svinjina in divjačina polne hranil in koristne za zdravje, drugi trdijo, da lahko prispevajo k raku, boleznim srca in številnim drugim zdravstvenim težavam. Kaj je res in kaj ne?

BLOG: Gastropareza, motnja prebavljanja hrane
19. 12. 2021 14.30Pri motnji praznjenja želodca, gastroparezi, gre za težavo oz. okvaro živcev želodca, ko se upočasni prebavljanje hrane, saj mišice želodca ne delujejo pravilno. Težave se pojavijo po jedi, pogosteje pa zbolijo ženske. Gastropareza je lahko začasna ali kronična.