krvne celice

Afera z Biobanko in shranjenimi matičnimi celicami se še bolj zapleta
28. 10. 2024 19.26Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke je podjetju Celica odredila nadomestno shranjevanje matičnih celic Biobanke, a v Celici pravijo, da toliko prostora nimajo, kar naj bi agencija neuradno vedela že prej. Celica se je zdaj pritožila nad njihovo odločbo, medtem pa proti Biobanki teče inšpekcijski postopek odvzema dovoljenja za opravljanje dejavnosti. In tu se še ne konča. Pretekli teden so bili pred vhod podjetja Gaiacell, kjer je prej delovala Biobanka, dostavljeni dokumenti in oprema Biobanke. Za kakšne dokumente gre, ni znano, škatle so prevzeli kriminalisti. Kaj v vsem tem odgovarjajo pristojni, kdaj bo v zgodbo vstopilo pristojno ministrstvo in kako uporabne pravzaprav sploh so celice, ki so zadnje tedne v medijskem središču?

12 simptomov raka, ki jih (moški) pogosto spregledajo
08. 09. 2024 12.36Čeprav študije svarijo, da rak vse bolj ogroža moške, gredo ti pogosto k zdravniku, ko je že (pre)pozno. A obstajajo opozorilni znaki, ki bi jih morali jemati resno.

'Sevanje sončnih žarkov je podobno sevanju atomske bombe'
02. 07. 2023 12.00Človeško telo je narejeno tako, da nekaj sonca mora dobiti, a težko je določiti mejo, kdaj sončni žarki postanejo škodljivi. Kot vemo, lahko povzročijo več vrst raka, zavirajo celice imunskega sistema in vplivajo tudi na videz kože, saj ta ob poškodbah postane bolj suha in nagubana, pojavijo pa se tudi t. i. starostne pege. Z dermatologom Borutom Žgavcem smo spregovorili o nevarnosti sevanja sonca, ki je, kot pravi, podobno sevanju atomske bombe.

Tačka daruje: tudi psi in mačke lahko rešujejo življenja
04. 06. 2023 18.51Ker v Sloveniji nimamo veterinarske krvne banke, so veterinarji pri oskrbi s krvjo za transfuzije vezani na živali – krvodajalce, katerih lastniki so pripravljeni priskočiti na pomoč, ko se pojavi potreba po krvi. Ste vedeli, da imajo tudi psi in mačke krvne skupine? Ali da lahko mačka dobi enkratno transfuzijo pasje krvi? Če vaš ljubljenček ustreza merilom, ga lahko vpišete v bazo krvodajalcev in skupaj rešita kakšno življenje.

Znanstvenik, ki namerava na dnu Atlantskega oceana preživeti 100 dni
11. 04. 2023 12.27Joseph Dituri, 55-letni vojni veteran in profesor s Floride, upa, da bo s 100-dnevnim bivanjem pod vodo naredil več, kot samo postavil svetovni rekord. S pomočjo ekipe znanstvenikov, zdravnikov in psihologov preučuje, kako se človeško telo odziva na dolgotrajno izpostavljenost ekstremnemu pritisku v majhnem okolju. Prepričan je, da lahko človek s tem podaljša svojo življenjsko dobo in prepreči bolezni, povezane s staranjem. "Sumimo, da bom postal nadčlovek!" je dejal, preden se je lotil medicinskega eksperimenta.

'Slovenija ima precej več darovalcev organov kot leta prej'
01. 03. 2023 14.57Slovenija-transplant je v letnem poročilu objavila podatke za lansko leto, ki poročajo, da je bilo leto 2022 več kot odlično. Bilo je precej več darovalcev kot prejšnja leta, prav tako pa so koordinatorji uspeli izboljšati logistične procese z letališči ter uredili sodelovanje z Nacionalnim centrom za presaditve v Italiji in Eurotransplantom.

Nov mejnik ljubljanskega UKC: več kot 100 posegov, uspešnost 90-odstotna
24. 02. 2023 10.36V UKC Ljubljana so v torek zabeležili stoto vstavitev omejevalnika pretoka skozi koronarni sinus. Dosedanje raziskave so pokazale tako subjektivno izboljšanje simptomov angine pektoris kot objektivno izboljšanje zmogljivosti bolnika, pa tudi število operativnih in perioperativnih zapletov je majhno. Osnovni cilj zdravljenja s to metodo je izboljšati kakovost življenja koronarnega bolnika z zmanjšanjem pogostosti bolečin v prsnem košu.

Osupljivo ali grozljivo? Fotograf ujel zlovešč izraz na mravljinem obrazu
21. 10. 2022 16.27To grozljivo bitje je resnično in ste ga že večkrat videli – gre za obraz mravlje od blizu. Osupljivo fotografijo, ki je prejela nagrado Nikonovega fotografskega natečaja, je Eugenijus Kavaliauskas petkrat povečal pod mikroskopom in to žuželko javnosti predstavil v povsem drugačni luči – z zloveščim izrazom, vijoličastimi očmi in zlatimi čekani.

Pojavnost krvnih bolezni iz leta v leto narašča
31. 08. 2022 06.00September je mesec krvnih bolezni, njihova pojavnost pa je vse pogostejša. Vsako leto se z diagnozo krvnega raka soočijo tudi bolniki, ki nimajo bratov ali sester, od katerih bi lahko prejeli krvotvorne matične celice. A tudi po uspešnem zdravljenju se številni bolniki le s težavo vrnejo v aktivno življenje. Kako pogumno se ljudje spopadajo z boleznijo in kako jim lahko vsak od nas pomaga na poti do ozdravitve?

Znanstveniki pomladili miši, cilj je doseči enako pri ljudeh
05. 06. 2022 16.47V laboratoriju molekularnega biologa Davida Sinclairja na ameriški harvardski medicinski fakulteti so stare miši spet postale mlade. Znanstveniku in njegovi ekipi je uspelo z beljakovinami, ki lahko odraslo celico spremenijo v matično, pomladiti starajoče celice miši v mlajšo različico samih sebe. Če bi metodo uporabili pri ljudeh, bi lahko spremenili potek staranja, živeli mlajši dlje časa in preložili ali se izognili boleznim, povezanim s starostjo, denimo Alzheimerjevi bolezni. "To je svet, ki prihaja. Verjamem, da smo našli glavno krmilno stikalo, način za previjanje ure nazaj," je napovedal Sinclair.

Tretja oseba, ki je premagala HIV: zdravljenje levkemije izbrisalo virus
17. 02. 2022 11.00Ženski, ki jo imenujejo "pacientka iz New Yorka", so leta 2013 potrdili okužbo z virusom HIV. Štiri leta pozneje je zbolela še za levkemijo. To, kar se je takrat slišalo kot smrtna obsodba, je v resnici privedlo do njene popolne ozdravitve. Postala je šele tretja oseba na svetu in prva ženska, ki je uspešno premagala virus HIV, so raziskovalci sporočili na strokovni konferenci v Denverju v Koloradu.

BLOG: Kako si pomagati pri avtoimunskih obolenjih?
13. 02. 2022 07.00Mnogi od nas v prizadevanju za svoje cilje žrtvujejo počitek in zdravje na splošno – ostajamo pozno v službi, ponočujemo in se poslužujemo hitre hrane. Ko pa nam naše telo pokaže znake utrujenosti, ga prelisičimo in še dodatno poživimo s kofeinom in energijskimi napitki, da ostanemo v pogonu. Rezultat je vse več ljudi z utrujenostjo nadledvične žleze, hormonskim neravnovesjem, avtoimunostjo in kroničnimi vnetnimi težavami.

BLOG: Cink podpira imunsko funkcijo in lahko pomaga v boju proti okužbam
01. 01. 2022 00.00Morda ste že kaj zasledili o koristih cinka in kako ga je priporočljivo jemati pri okrevanju po prehladu ali drugih boleznih, vendar ta mineral potrebujejo tudi tisti, ki niso bolni in ki nimajo oslabljenega imunskega sistema.

S hiperimunsko prebolevniško plazmo pri nas zdravili okoli 160 bolnikov s covidom-19
07. 12. 2021 10.08V Sloveniji so bolnike s covidom-19 s krvno plazmo prebolevnikov zdravili od novembra lani. V tem času so na takšen način zdravili okoli 160 bolnikov, pa še to le najranljivejše z okrnjenim imunskim sistemom. Pri teh se je zdravljenje izkazalo za učinkovito, pravijo na UKC Ljubljana.

Proti različici delta učinkovit že en odmerek cepiva Janssen
15. 07. 2021 11.19Cepivo Janssen proizvajalca Johnson & Johnson je učinkovito tudi pri koronavirusni različici delta, so pokazale najnovejše raziskave, ki so jih opravili ameriški znanstveniki z univerze v Alabami. V ZDA je bilo s tem cepivom cepljenih skoraj 13 milijonov ljudi, v Sloveniji pa nekaj več kot 53.000.

Morda našli vzrok za krvne strdke po cepljenju z vektorskimi cepivi
27. 05. 2021 14.45Znanstveniki z Goethejeve univerze v Frankfurtu menijo, da so ugotovili vzrok redkih motenj strjevanja krvi po cepljenju s cepivoma proti covidu-19 proizvajalcev AstraZeneca in Johnson & Johnson. Težava, ki jo je mogoče odpraviti, je v adenovirusnem vektorju, ki v telo prenaša genska navodila za proteine S novega koronavirusa.

Kori o tem, da je rešil življenje: Verjamem v karmo, v to, da bi se tudi zame našel darovalec
25. 05. 2021 17.09Radijski voditelj in glasbenik Tim Kores - Kori je eden tistih, ki so z darovanjem krvotvornih matičnih celic nekomu rešili življenje. Občutek je nepredstavljiv in ti spremeni življenje, pravi. Prav tako pa vse poziva, naj se vpišejo na seznam potencialnih darovalcev. Vpis je preprost, odvzem pa je za darovalce po zaslugi velikega napredka medicine zdaj neboleč.

'Počutila sem se, kot da se mi to ne dogaja, kot da je na mojem mestu nekdo drug'
25. 05. 2021 15.25September 2019. Takrat le 17-letna Sergeja Urnaut je slišala diagnozo, ki je njeno življenje obrnila na glavo. Akutna mieloblastna levkemija (AML). Življenje ji je rešila presaditev krvotvornih matičnih celic. Njej jih je darovala sestra, a pri številnih bolnikih darovalca znotraj družine ne najdejo. In takrat je še kako pomembno, da je v registru Slovenija Donor čim širši nabor potencialnih darovalcev. Nekdanji bolniki, darovalci in stroka tako v en glas pozivajo: "Daj se na seznam!" Ter dodajajo: darovanje je danes enostaven in neboleč postopek.

Kot čudež: od diagnoze neozdravljiv rak do popolne ozdravitve
24. 02. 2021 07.31Bolniki z limfomom in levkemijo so skupaj s svojimi zdravniki zagnali akcijo zbiranja donacij za nakup aparature, ki omogoča zdravljenje s celično terapijo CAR-T. Nujno ga potrebujejo. Ostale metode zdravljenja raka so že izčrpali, ta nova in revolucionarna metoda pa zanje ne prinaša le daljšega življenja, ampak tisto, kar si želi slišali vsak z diagnozo: rak - popolno ozdravitev.

Potrebe zdravstva po krvi kljub epidemiji velike
28. 12. 2020 13.18Kljub dobri udeležbi na krvodajalskih akcijah so zaloge krvi v Sloveniji zmanjšane, saj so potrebe zdravstva po krvi kljub epidemiji covida-19 velike, poudarjajo na Zavodu RS za transfuzijsko medicino. Krvodajalcem se zahvaljujejo za dosedanji prispevek, hkrati pa jih vabijo, naj še naprej darujejo kri.

10 ur dolg poseg: v UKC presadili pljuča po odpovedi organa zaradi covida-19
22. 12. 2020 15.36V UKC Ljubljana so presadili pljuča mlajšemu bolniku z dokončno odpovedjo pljuč zaradi covidne pljučnice. Poseg je trajal deset ur. Kot pravijo v bolnišnici, presajena pljuča dobro delujejo, bolnikovo stanje v centru za intenzivno terapijo pa je stabilno.

Krvna plazma za zdravljenje covida-19: na voljo 48 enot, uporabili je (še) niso
14. 11. 2020 07.00Zdravstvene institucije kot eno od možnosti zdravljenja bolnikov s covidom-19 'oglašujejo' tudi hiperimunsko prebolevniško plazmo (HCP). Odziv je precejšen, nenazadnje je prebolele k darovanju pozivala celo vlada. Na ZTM za zdaj hranijo 48 enot HCP, predvsem krvnih skupin A in 0, ki sta tudi med bolniki najpogostejši. Kljub temu pa je v Sloveniji do zdaj še nismo uporabili. Kako to? Predstojnica ljubljanske infekcije klinike zatrjuje, da jo bodo pri primernem bolniku. Kdo pa je 'primeren bolnik' in kako to, da ga med več kot 3800 do zdaj hospitaliziranimi (še) niso našli?

Covid-19: Kakšno tveganje predstavlja za zdravje Donalda Trumpa?
03. 10. 2020 15.32Ameriški predsednik Donald Trump, ki so ga zaradi okužbe z novim koronavirusom preventivno premestili v bolnišnico, je javnosti v videonagovoru - sicer vidno bled - zagotovil, da se počuti dobro. Svetovni politični vrh mu je ob tem zaželel čimprejšnje okrevanje. A dejstvo je, da 74-letnik spada v rizično skupino obolelih - tako zaradi starosti kot svoje klinične debelosti in življenjskega sloga. Kako resno je torej ogroženo zdravstveno stanje predsednika ZDA?

Masaža z valjčki, ki pospešijo izločanje toksinov iz telesa
23. 08. 2020 14.48Maderoterapija, masaža za preoblikovanje telesa z lesenimi pripomočki, izvira iz Kolumbije, kjer so v začetku 90. let patentirali prvi leseni valjček, ki se vrti. V Sloveniji je postala priljubljena v zadnjih nekaj letih. Z njo pomagamo telesu, da deluje bolj optimalno, se hitreje regenerira in učinkoviteje odpravlja strupe iz telesa. Napredek je ponavadi viden že takoj, rezutat pa je odvisen od tega, kakšno je začetno stanje in kakšen je želen rezultat. Ob tem seveda ne smemo pozabiti tudi na gibanje in uravnoteženo prehrano.

Sharon Stone v strahu za sestro pokazala njeno bolniško sobo
16. 08. 2020 13.00Legendarna ameriška igralka Sharon Stone je v skrbeh za svojo mlajšo sestro Kelly. Ta je namreč izvedela, da je pozitivna na covid-19, poleg vsega pa spada v ranljivo skupino. Sharon se je oglasila na Instagramu, kjer je objavila fotografije sestrine bolniške postelje, ki prikazujejo kruto realnost.

BLOG: Ali uživate dovolj železa?
16. 08. 2020 09.34Ali v svojo prehrano vključujete dovolj živil, bogatih z železom? Se zavedate, da ima železo za naš organizem številne izjemno pomembne funkcije? Poleg tega, da je ključni element presnove, je tudi sestavni del številnih encimov in hormonov. Gre za mineral, ki je prisoten v vseh telesnih celicah. Največ ga imamo v rdečih krvnih celicah in v mišicah, kjer sodeluje pri shranjevanju, vezavi in prenosu kisika.

BLOG: Banane so odličen prigrizek, a ne za vse
02. 08. 2020 07.00Banane so odličen prigrizek za večino, vendar ne za vse. Če ste zdravi in razmeroma aktivni, so banane pametna in koristna izbira sadeža, ki ga lahko dodate k svoji prehrani. Če pa želite shujšati ali imate težave z obvladovanjem ravni sladkorja v krvi, pa bo namesto banan bolj priporočljivo, če posežete po drugih vrstah sadja.

Študija: Potek covid-19 mogoče napovedati na podlagi krvne slike
11. 06. 2020 10.18Kako hud bo potek obolenja s covidom-19 pri določenem bolniku , je mogoče že zgodaj napovedati na podlagi dveh tipov obrambnih celic v krvi, so pokazale ugotovitve raziskave na 40 obolelih v kitajskem Wuhanu, ki so jih tudi v Nemčiji s študijo potrdili na več bolnikih.

Zvezdnice iz družine Kardashian-Jenner nekoč in danes
31. 05. 2020 17.53Tisti, ki spremljate slavno družino Kardashian-Jenner, ste verjetno opazili, da so slavne sestre v zadnjih tednih pritegnile veliko pozornosti zaradi svojega spremenjenega videza, in pri tem ne mislimo na izgubo kilogramov. Izbrskali smo nekaj starih fotografij, ki razkrivajo, da so se precej spremenile v obraz.

Ali veste, kaj povzroča prehitro staranje kože?
28. 05. 2020 00.15Ste na svojem obrazu opazili prve gubice? Je vaša koža kar naenkrat manj napeta in čvrsta? Res je, da je veliko odvisno od genetike, a za (pre)hitro staranje kože ste lahko krivi tudi sami. Predstavljamo vam nekaj glavnih krivcev za nastajanje gubic, ki se jim morate izogibati, če želite ohraniti mladosten videz in preprečiti nastanek gub.