krvna

40-letni Avstralec več kot 100 dni preživel z umetnim srcem

15. 03. 2025 19.40

Kirurgi v Sydneyju so izjemno ponosni na uspeh pacienta s srčnim popuščanjem, ki so mu vsadili umetno srce, zasnovano kot začasno rešitev, ta pa je z njim živel več kot 100 dni, preden je prejel srce darovalca. 40-letni pacient se je prostovoljno javil, da postane prvi prejemnik umetnega srca v Avstraliji in šesti na svetu.

Zdravniki sporočili: Papež ni več v neposredni nevarnosti, ostaja v bolnišnici

10. 03. 2025 20.26

Klinično stanje papeža Frančiška je "še naprej stabilno", pravijo njegovi zdravniki. Njegovo zdravstveno stanje se je izboljšalo, kar potrjujejo tudi krvne preiskave. Prognoza ni več zadržana, kar pomeni, da Frančišek ni več v neposredni nevarnosti, vseeno pa za zdaj ostaja v bolnišnici.

Papeževo stanje ostaja stabilno, glede prognoze zdravniki ostajajo zadržani

01. 03. 2025 08.45

Zdravstveno stanje papeža Frančiška ostaja stabilno, so zvečer sporočili iz rimske klinike Gemelli, kjer se papež zdravi že več kot dva tedna. Dodali so, da ga izmenjaje zdravijo z neinvazivno mehansko ventilacijo oziroma dovajanjem kisika, novih dihalnih stisk pa ni imel. Glede prognoze zdravniki ostajajo zadržani.

Papeževa krvna slika kaže na rahlo izboljšanje

19. 02. 2025 10.50

Zdravstveno stanje papeža Frančiška je stabilno, njegova krvna slika pa kaže na rahlo izboljšanje, je sporočil Vatikan. 88-letni poglavar katoliške cerkve se zdravi v bolnišnici Gemelli v Rimu, pred katero se verniki zbirajo že od minulega petka. Neimenovani viri v Vatikanu so povedali, da diha sam in da ne potrebuje dodatnega kisika ter da se "njegovo srce drži zelo dobro". Po telefonu se pogovarja s prijatelji in ni ves dan v postelji, temveč večkrat vstane in sedi v naslonjaču, občasno pa tudi dela. Obiskala ga je tudi premierka Giorgia Meloni.

Flick navdušen: Nora tekma, takšnega povratka še nisem doživel

22. 01. 2025 10.25

Nogometaši Benfice in Barcelone so v obračunu 7. kroga najelitnejšega klubskega tekmovanja na svetu na Luzu v Lizboni prikazali eno najbolj dramatičnih nogometnih predstav v zadnjem obdobju. Tekmo, polno rezultatskih zasukov, je v zadnji minuti sodnikovega dodatka z golom za končnih 5:4 odločil Brazilec Raphinha. V taboru blaugrane niso skrivali zadovoljstva nad preobratom, ki jim je krog pred koncem ligaškega dela že prinesel neposredno uvrstitev v osmino finala.

Redka bolezen kožo in oči 24-letnega Jana obarvala v rumeno

16. 11. 2024 18.31

Včasih se pošalim na svoj račun in rečem, da sem kot Simpsonovi – junaki kultne risane nanizanke. Tako pravi 24-letni Jan Bizilj, ki so mu kmalu po rojstvu diagnosticirali hemolitično anemijo. Gre za redko, dedno krvno napako, ki med drugim povzroča močno povišane ravni bilirubina, zato so njegova koža in oči – enkrat manj, drugič bolj – rumene barve. Zaupal nam je, kako težko je živeti s to boleznijo, pa tudi, kako se zaradi svojega videza sooča z radovednimi, celo obsojajočimi pogledi ljudi.

Ropretu nov štiriletni mandat na čelu OZS

18. 10. 2024 18.44

Odbojkarsko zvezo Slovenije (OZS) bo tudi v naslednjih štirih letih vodil Metod Ropret. Prvi mož zveze od leta 2012 je bil na volilni skupščini na Brezovici pri Ljubljani edini predsedniški kandidat, od odbojkarskih delegatov je prejel 50 glasov.

'Ponujam ledvico. Moja krvna skupina je O. Stara sem 26 let in ne pijem'

01. 09. 2024 12.21

Kam lahko človeka pripelje revščina, kje so njegove meje? Večina tega na srečo ne bo nikoli izvedela. Kaj pa tisti, ki se znajdejo v takšnih okoliščinah? Maung iz Mjanmara je oddal oglas, da proda svojo ledvico. Potem ko žena in hčerka tri dni nista jedli. In nikakor ni edini.

Vnetje mišic – Kako obvladati miozitis s fizioterapijo?

17. 10. 2023 12.17

Ali ste se kdaj vprašali, zakaj pride do bolečin v mišicah ali zakaj mišice izgubijo svojo moč? Vas zanima, kako odpraviti mišične bolečine s sodobno fizioterapijo?

Levinja v Srbiji v zelo slabem stanju: 'Borimo se za njeno življenje'

26. 09. 2023 09.31

Majhna levinja, ki so jo našli v Srbiji, je še vedno v zelo slabem stanju. Trenutno zanjo skrbijo v živalskem vrtu Palić in kot sami pravijo, se "borijo za njeno življenje". Poleg zelo slabe krvne slike in raznih vnetij po telesu ima levinja tudi dva zloma, njeno črevesje in želodec pa ne prebavljata hrane.

Skrivnost spočitih tekačev

04. 09. 2023 06.00

Rekreativni tekači se pogosto osredotočajo na hitrost in vzdržljivost ter tudi nadzor telesne teže, vendar je ključna, a pogosto spregledana sestavina celostne tekaške forme prehrana. Strokovnjaki poudarjajo, da hranila pred, med in po teku lahko znatno vplivajo na boljše počutje, uspeh in hitrejšo regeneracijo. Najpomembnejši nasvet Romana Kejžarja pa je, da se prehranjujte čim bolj raznovrstno.

V Hrastniku rokave zavihali motoristi in darovali kri

14. 06. 2023 09.24

14. junija obeležujemo svetovni dan krvodajalcev, ki je namenjen dviganju globalne ozaveščenosti o potrebah po varni krvi in krvnih pripravkih za transfuzijo, predstavlja pa tudi priložnost za skupno proslavljanje pomembnosti krvodajalstva in zahvalo vsem, ki so ali še bodo darovali kri. Ob tej priložnosti je v Hrastniku potekala krvodajalska akcija, na kateri je kri darovalo okoli 50 motoristov iz vse Slovenije.

Tačka daruje: tudi psi in mačke lahko rešujejo življenja

04. 06. 2023 18.51

Ker v Sloveniji nimamo veterinarske krvne banke, so veterinarji pri oskrbi s krvjo za transfuzije vezani na živali – krvodajalce, katerih lastniki so pripravljeni priskočiti na pomoč, ko se pojavi potreba po krvi. Ste vedeli, da imajo tudi psi in mačke krvne skupine? Ali da lahko mačka dobi enkratno transfuzijo pasje krvi? Če vaš ljubljenček ustreza merilom, ga lahko vpišete v bazo krvodajalcev in skupaj rešita kakšno življenje.

65-letnik, ki je kri daroval že 170-krat: To je moje poslanstvo

04. 06. 2023 10.58

Majhno prleško mesto Veržej je gostilo nekaj sto krvodajalcev iz vse Slovenije, ki so obeležili 70 let prostovoljnega krvodajalstva na Slovenskem. Nekaj deset jih je darovalo tudi kri. Med tistimi, ki so zavihali rokave, je bil tudi zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan. 65-letni Zdravko Širec pa je kri daroval že 170-krat in tako sklenil svojo humano krvodajalsko pot. "Hvaležen sem, da sem zdrav in lahko še vedno darujem kri. To je moje poslanstvo," je dejal ob tem.

Ko kri postane tržno blago

11. 02. 2023 07.12

Seiersberg ob južnem vhodu v mesto Graz je eno najbolj priljubljenih nakupovalnih središč kakih 50 kilometrov za slovensko mejo z neposrednim dostopom s slovenske avtoceste. Mnogi Slovenci, predvsem s štajerskega konca, ga obiskujejo, nekateri tudi zato, da bi darovali krvno plazmo. Zakaj hodijo v Avstrijo? Ker tu darovalce plačajo.

Proruski 'agenti', ki skušajo Nemčijo obrniti proti Ukrajini

04. 01. 2023 16.46

Da v Nemčiji delujejo "agenti", ki podpirajo Putina in njegovo agendo, je pokazala preiskava Reutersa. Razkrila je tudi, da ne zbirajo le koristnih informacij, temveč skušajo usmeriti tudi odnos Berlina do Ukrajine. Nemčija je sicer največje evropsko gospodarstvo in pomembna podpornica Ukrajine v Evropski uniji. Kijevu zagotavlja ogromne količine vojaške in civilne pomoči.

Kdo je princ Henrik XIII., uzurpator?

07. 12. 2022 18.33

Kdo je samooklicani nemški monarh Henrik XIII., ki naj bi stal za domnevnim poskusom državnega udara v Nemčiji? 71-letni aristokrat je dejansko "modre krvi". Pripada hiši Reuss, ki je več stoletij vladala delom Nemčije. Medtem ko sorodniki Henrika XIII. hitijo z izjavami, da gre za "zmedenega starejšega moškega", pripadniki organizacije Reichsbürger ne skrivajo, da ga vidijo kot bodočega voditelja Nemčije.

Ob svetovnem dnevu limfoma opozorila o pomenu celostne oskrbe bolnikov

15. 09. 2022 13.44

Ob svetovnem dnevu limfoma v Slovenskem združenju bolnikov z limfomom in levkemijo opozarjajo na pomen celostne oskrbe bolnikov s krvnimi raki. Ob peti obletnici programa Skupaj na poti do zdravja so njegovi predstavniki poleg samega zdravljenja izpostavili tudi ključen vpliv socializacije bolnikov.

Sindrom zlomljenega srca: ni zgolj ljubezen tista, ki ga povzroča

12. 02. 2022 14.57

Ko nas prizadene ljubljena oseba, ali ko nam umrejo tisti, ki smo jih imeli najraje, pravimo, da je naše srce zlomljeno. A to ni le figurativen opis čustev, ki jih ob tem občutimo, pač pa gre pogosto tudi za dejanske fizične spremembe na tem pomembnem organu. Vendar pa novejše raziskave kažejo, da sindrom zlomljenega srca pogosto povzročajo tudi drugi dejavniki, ne le čustveni stres.

'Ni bil prav visok, bil pa je velik, tako velik kot malokdo'

22. 01. 2022 19.12

Kariera zasedbe Parni valjak se je počasi bližala abrahamu, a tri leta pred tem hvalevrednim jubilejem nas je pretresla vest o smrti pevca Akija Rahimovskega. Brez njega si je skupino težko predstavljati. Misli o njem pa nam je strnila tudi njegova nekdanja sodelavka in piarovka Urša Mravlje.

Umrl Aki Rahimovski, pevec skupine Parni valjak

22. 01. 2022 14.10

Umrl je Aki Rahimovski, legendarni pevec hrvaške rockovske skupine Parni valjak. Žalostno novico so na družbenih omrežjih potrdili tudi člani njegove glasbene skupine.

Uresničena božična želja devetletne Mije: 'Za večerjo lahko spet pijem mleko'

02. 01. 2022 07.12

Brigita Smrekar iz Kamnika je mamica devetletne Mije, ki je zbolela za rakom. Za njima in njuno družino sta dve leti napornih kemoterapij, strahu in obupa. Veliko časa sta preživeli v bolnišnici, zaradi epidemije je bilo tam velikokrat kot v zaporu, saj Mija, sicer zelo živahna deklica, ni smela zapustiti niti sobe. A prav predbožični dan je prinesel novo ero – po intenzivnih kemoterapijah je na podlagi dobrih izvidov lahko prekinila tudi s tabletami, ob jemanju katerih sicer ni smela uživati mlečnih izdelkov. "Ko nam je zdravnica povedala, da bo ukinila terapijo, je Mija izstrelila, da bo najprej spila tisoč kozarcev mleka," z nasmehom pove njena mamica Brigita.

V Mariboru pozivajo krvodajalce k darovanju: primanjkuje krvna skupina A+

15. 12. 2021 19.03

Na ravni celotne države primanjkuje predvsem krvi skupine A+. Največje pomanjkanje pa trenutno beležijo v Mariboru, kjer poleg omenjene potrebujejo tudi kri skupine 0+ in vseh skupin z negativnim Rh-faktorjem. PCT-pogoj za darovalce ni potreben, ker transfuzija sodi med urgentne službe, je pa seveda nujno, da so darovalci zdravi, da niso bili v stiku z okuženimi, da jih, preden bi darovali kri, pokličejo in da se držijo dogovorjenega termina. Poleg rednih pa si v bolnišnicah seveda želijo tudi več mladih krvodajalcev.

S hiperimunsko prebolevniško plazmo pri nas zdravili okoli 160 bolnikov s covidom-19

07. 12. 2021 10.08

V Sloveniji so bolnike s covidom-19 s krvno plazmo prebolevnikov zdravili od novembra lani. V tem času so na takšen način zdravili okoli 160 bolnikov, pa še to le najranljivejše z okrnjenim imunskim sistemom. Pri teh se je zdravljenje izkazalo za učinkovito, pravijo na UKC Ljubljana.

WHO odsvetuje uporabo krvne plazme pri zdravljenju covida-19

07. 12. 2021 08.00

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v medicinski reviji British Medical Journal objavila priporočilo, ki odsvetuje uporabo krvne plazme prebolevnikov po covidu-19 za zdravljenje covidnih bolnikov z blažjo ali srednje hudo obliko bolezni.

'Pri 24 letih ne pričakuješ, da se boš soočil s krvno boleznijo'

10. 09. 2021 09.55

Mesec krvnih bolezni, ki ga obeležujemo septembra, je tokrat namenjen zgodnjemu prepoznavanju simptomov in diagnostiki. Eden prvih simptomov, ki nakazujejo, da gre morda za krvno bolezen, je dolgotrajna utrujenost. Pred petimi leti je ta simptom takrat 24-letna Martina Pinterič povezovala s svojim aktivnim življenjem, nikakor pa ni pomislila, da se za tem skriva Hodgkinov limfom – krvni rak.

Za vrednost enega kosila do zgodnje diagnostike krvnih bolezni

07. 09. 2021 15.09

Tudi zaradi epidemije covida, ki je močno zarezala v dostopnost zdravnikov na primarni ravni, številni bolniki v hematološke in onkološke ambulante pridejo zelo pozno. V zadnjih dveh letih so v Sloveniji diagnosticirali polovico manj krvnih rakov, čeprav je pojavnost teh bolezni iz leta v leto višja. Za uspeh zdravljenja in preživetje bolnikov je ključno, da so simptomi odkriti dovolj zgodaj, pomembno vlogo pri odkrivanju pa ima preprosta krvna slika.

Goran Vojnović: Biti čefur danes, je drugače, kot je bilo pred 15 leti

22. 08. 2021 08.00

Knjigo Čefurji raus! sem prvič vzela v roke leta 2008, pri svojih 18 letih. Takrat se, priznam, nisem mogla prebiti skozi sleng, ki ga ponuja eden najbolj priljubljenih romanov v Sloveniji. A ob izdaji nadaljevanja, ki nosi naslov Đorđić se vrača, sem se odločila, da dam prvi knjigi novo priložnost in branje združim z novo knjigo. In zgodila se je ljubezen. Branje o čefurjih, obujanje spominov na najstniške šale, sočustvovanje ob vsakdanjih težavah družin iz blokovskih naselij in branje o odnosih znotraj družine s koreninami iz nekdanje skupne države je le še okrepilo mojo ljubezen do čefurstva, s katerim se (delno) poistovetim tudi sama. Temu je sledilo še branje knjige romana Figa in nato pogovor z avtorjem Goranom Vojnovićem.

Berlinski živalski vrt potrdil: starša polarne medvedke Herthe sta bila brat in sestra

22. 05. 2021 14.50

Dve leti in pol stara polarna medvedka Hertha je 'plod' paritve med bratom in sestro – njena mama Tonja je namreč sestra samca Wolodje. A parjenje brata in sestre je pravzaprav bila 'uradniška' napaka. V moskovskem živalskem vrtu, od koder prihaja medvedkina mama, so nedavno ugotovili, da so pomotoma zamenjali njene identifikacijske podatke z veterinarskimi evidencami samičke, ki se je skotila dva dni pozneje. Hertha je kljub bližnjemu sorodstvenemu razmerju staršev zdrava medvedka, ki pa (vsaj v bližnji prihodnosti) ne bo primerna za nadaljnjo vzrejo – njena krvna linija je namreč v populaciji polarnih medvedov v ujetništvu zastopana precej bolj, kot so sprva mislili.

Resničnostni šov je zamenjala resničnost

16. 05. 2021 20.18

Amerika je po štirih letih sestopila z divjega političnega vrtiljaka, 78-letni washingtonski veteran Joe Biden predsedovanje vrača v običajne tirnice. Po 100 dneh se lahko pohvali s hitrim cepljenjem in 250 milijoni odmerkov ter obljublja projekte, ki bi v temeljih spremenili ameriško družbo – za šole, bolniške, porodniške, ceste, mostove, čisto vodo …