kronični bolniki

NSi: Včeraj zapiranje bankomatov, jutri zdravstvenih ambulant
27. 03. 2025 14.04V opozicijski NSi pozivajo vlado h krepitvi zdravstvene oskrbe na podeželju in zahtevajo sklic seje odbora DZ za zdravstvo na to temo. Obenem so prepričani, da bo predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti še dodatno otežil dostopnost do zdravstva. Zato koalicijske poslance pozivajo, naj novelo ob glasovanju v DZ zavrnejo.

Boj z multiplo sklerozo: 37-letnica, ki ruši tabuje in kljubuje oviram
23. 02. 2025 11.1537-letna Darja Majce je pogumna mlada ženska, ki jo življenje preizkuša že od malega. Ob vstopu v osnovno šolo so ji diagnosticirali kronični uveitis - očesno vnetje, sčasoma je na desnega oslepela, na levega vidi le še 30 odstotno. Ko je postala polnoletna, pa nov šok: multipla skleroza. Ni se ji povsem sesul svet in ni se preveč spraševala, zakaj ona. So dnevi, ko je težko, ko boli in jo je strah, priznava. A ustvarjalka bloga "Izgubljena v vesolju" hkrati ruši tabuje in kljubuje oviram, živi karseda polno življenje, ozavešča in motivira, piše tudi svojo prvo knjigo.

Fizioterapevtov 928 več kot pred desetimi leti, čakalne dobe pa daljše. Zakaj?
21. 02. 2025 06.00Težka poškodba, tri operacije, a da je na koncu prišel do fizioterapevta, je moral čakati več tednov. Čeprav imamo danes v javnem zdravstvu 928 fizioterapevtov več kot pred desetimi leti, na prvo fizioterapevtsko obravnavo nedopustno dolgo čaka skoraj 38 tisoč ljudi. Bo kaj drugače po pozivu ZZZS zdravnikom, naj bolnike s kroničnimi bolečinami namesto v ambulante napotujejo v Centre za krepitev zdravja? "Mi se ukvarjamo s preventivo, ne z bolniki s kroničnimi bolečinami," so jasni v enem od centrov.

Izjemno povečanje bolnih: prvič aktivirali načrt za množične nesreče
26. 01. 2025 10.52Na splošni nujni medicinski pomoči ZD Ljubljana so v soboto zabeležili izjemno povečanje obiska bolnikov, zaradi česar so sploh prvič formalno aktivirali načrt za množične nesreče. V 24 urah so obravnavali 212 pacientov, kar je precej več kot običajno. Po besedah urgentnega zdravnika je bil, glede na njihovo zdravstveno stanje, prihod na urgenco nujen le za tretjino vseh obravnavanih bolnikov.

Izjemno povečanje števila bolnih v ZD Ljubljana, kličejo zdravstvene delavce
25. 01. 2025 18.40V popoldanskem času so na Splošni medicinski pomoči Zdravstvenega doma Ljubljana zabeležili "izjemno povečanje števila bolnih". Predvsem gre za različna virusna obolenja in različne bolečine, na primer v križu, so zapisali v sporočilu za medije.

Bliža se vrhunec sezone gripe, za cepljenje še ni prepozno
15. 01. 2025 17.49Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) kljub temu da je sezona gripe že v teku, še vedno priporoča cepljenje proti tej bolezni. Vrh sezone pričakujejo čez nekaj tednov, cepljenje pa svetujejo vsem prebivalcem, ki so starejši od šestih mesecev. Opozarjajo, da za gripo vsako leto zboli med 100.000 in 200.000 prebivalcev Slovenije.

Sarajevo po onesnaženosti zraka prehitelo celo Lahore in Delhi
26. 11. 2024 09.51Sarajevo ima trenutno najbolj onesnažen zrak na svetu. Koncentracija trdnih delcev je ob 9. uri kar 27-krat presegala mejo, ki jo je Svetovna zdravstvena organizacija postavila za še varno. Slabši zrak imajo le še v pakistanskem Lahoreju in indijskem Delhiju. Sarajevo se sicer v zimskem času tradicionalno uvršča med mesta z najslabšo kakovostjo zraka.

Pred sezono gripe strokovnjaki pozivajo k cepljenju
04. 10. 2024 13.33Strokovnjaki pred sezono gripe opozarjajo, da gre za zelo nalezljivo bolezen, ki se zelo lahko širi med ljudmi. Poudarjajo, da je zdaj idealen čas za cepljenje proti gripi, ki je najučinkovitejši ukrep za zaščito pred boleznijo, predvsem pa učinkovito ščiti pred težkimi poteki in zapleti gripe. Cepljenje priporočajo vsem starejšim od šest mesecev.

Po dolgi borbi za življenje je ostal brez obeh nog in prstov na rokah
13. 09. 2024 19.42Sprva le nekajdnevno slabo počutje je takrat 53-letnega Andreja Rotarja pripeljalo v pravo nočno moro. Okužba, ki je povzročila sepso, ga je za več tednov, ki se jih sploh ne spomni, priklenila na bolniško posteljo. Po dolgi borbi za življenje je ostal brez obeh nog in brez prstov na rokah. Zdravniki ob svetovnem dnevu sepse opozarjajo, da je smrtnost pri tej bolezni še vedno izredno visoka.

Zaradi vročine pogosta poslabšanja kroničnih obolenj
13. 08. 2024 14.09Na urgenci UKC Maribor se vsako poletje soočajo s povečanim številom obravnav. Pacienti zdravstveno oskrbo običajno iščejo zaradi svojih siceršnjih kroničnih bolezni, ki se ob vročini poslabšajo. Podobno je tudi v UKC Ljubljana, kjer pacienti med vročinskimi valovi pomoč iščejo predvsem zaradi poslabšanja kroničnih pljučnih in srčno-žilnih obolenj.

V Kopru iz pregretega avtomobila rešili dva otroka
18. 07. 2024 12.53Na enem od parkirišč pred trgovskim centrom v Kopru sta bila v vozilu zaprta dva otroka. Gasilci so razbili šipo in ju rešili iz avtomobila, v katerem so izmerili temperaturo 50 stopinj Celzija. Izkazalo se je, da sta otroka (stara osem in 12 let) v avtomobilu pustila starejša brata, ki sta šla v trgovino.

Rumeni alarm na internistični prvi pomoči: bolnike zdravijo na hodnikih
05. 02. 2024 20.01Ponoči so na ljubljanski internistični prvi pomoči zaradi velikega pritiska bolnikov razglasili rumeni alarm. Vsi internistični oddelki v bolnišnici so bili že zapolnjeni, več kot 50 bolnikov je obstalo na prvi pomoči, tudi na hodniku. V izrazitem porastu so namreč virus gripe, covid-19 in RSV, ob tem pa imajo mnogi bolniki še pljučnico. Težave imajo zato tudi na infekcijski kliniki, kjer jim je ta konec tedna celo zmanjkalo priključkov za kisik.

Kakovost zraka v večjem delu Slovenije še vedno slaba
30. 01. 2024 11.25Danes in v naslednjih dneh bodo v večjem delu celinske Slovenije presežene dnevne mejne vrednosti delcev PM10, opozarjajo na agenciji za okolje. Kljub sončnemu vremenu ne pričakujemo znatnega znižanja ravni delcev. Predlagamo spremljanje izmerjenega indeksa kakovosti zraka in prilagoditev aktivnosti na prostem skladno s priporočili NIJZ, svetujejo.

Kakovost zraka v nekaterih krajih zelo slaba
24. 01. 2024 11.15V nekaterih krajih celinske Slovenije danes pričakujejo zelo visoke ravni delcev PM10, opozarja Agencija RS za okolje (Arso). Kakovost zraka je zelo slaba na območjih Ljubljane, Zagorja, Murske Sobote in Črne na Koroškem.

V porastu gripa in okužbe dihal: NIJZ svetuje cepljenje
15. 01. 2024 14.37Gripa in akutne okužbe dihal so med prebivalstvom v porastu, pojavljajo se v vseh zdravstvenih regijah. Cepljenje proti gripi je zato za vse, ki se želijo zaščititi, še vedno smiselno, pravijo na NIJZ. V letošnji sezoni se je sicer proti gripi cepilo 115.722 prebivalcev Slovenije.

Ne prezrite opozoril: delci PM povzročajo vnetja, so rakotvorni ...
21. 12. 2023 06.00V prestolnici, kamor se na ogled praznično okrašene Ljubljane zgrinjajo množice, je zrak zelo onesnažen. Tako zelo, da so na Agenciji RS za okolje in prostor izdali opozorilo, saj je vrednost nevarnih prašnih delcev PM10 povišana čez meje dovoljenega. Zato zdravniki odsvetujejo zadrževanje na prostem. Visoke ravni delcev PM10 so posledica povečanih izpustov in izrazitega temperaturnega obrata, ki onesnažen zrak zadržuje v nižinah. Pojavljajo se predvsem pozimi, ko se cestnemu prometu, ki je pomemben vir onesnaženosti zraka, in industrijskim virom priključijo še kurišča in brezvetrje.

Covid-19 znova v porastu: tudi večkratni prebolevniki s težjimi simptomi
19. 12. 2023 19.04Ob epidemiji oslovskega kašlja in gripi na Hrvaškem močno narašča tudi število okuženih s koronavirusom. Potrjenih je več kot 5000 primerov, v enem tednu je umrlo 42 oseb. Tudi pri nas je v začetku decembra umrlo 20 bolnikov s covidom-19, število uradno potrjenih okužb je preseglo 2000. Če so strokovnjaki med epidemijo napovedovali, da bo vsako prebolevanje milejše od prejšnjega, pa je bolezen to sezono tudi večkratne prebolevnike zdelala bolj, kot so pričakovali. Kot pravijo infektologi, so trenutne različice omikrona nekoliko drugačne, zato prebolelost preteklih različic ne nudi več zaščite. Prav tako je od prvih cepljenj minilo že precej časa, zato je raven protiteles nizka.

'Covid-19 je v porastu, številke zajamejo le del vseh okuženih'
28. 11. 2023 11.504. marca 2020 so v Sloveniji potrdili prvi primer okužbe s koronavirusom. Več kot tri leta kasneje pa nevarnost še ni povsem mimo, saj se na sprejemno ambulanto ljubljanske infekcijske klinike znova obrača veliko bolnikov. Lekarniška zbornica pa osebe, okužene s koronavirusom, opozarja, naj ne hodijo v lekarne. "V nasprotnem primeru bomo primorani v zapiranje lekarn," opozarjajo.

Na internistični prvi pomoči UKC Ljubljana porast bolnikov, čakajo tudi na hodniku
25. 10. 2023 17.27Na internistični prvi pomoči Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana te dni beležijo povečane obremenitve. Zaradi velikega števila bolnih, ki se nanje obračajo po pomoč, so se že minuli konec tedna zapolnile vse posteljne kapacitete na interni kliniki. Večino časa po vsaj 10 bolnikov zato čaka na hodnikih.

Zdravili prek telefona, izvedli porod na domu, z gasilci vlomili v lekarno
07. 10. 2023 07.30Nadčloveške napore je tiste prve dni po poplavah v odrezani Črni na Koroškem in okoliških zaselkih opravljalo tudi medicinsko osebje. Kljub prekinjenim komunikacijam, upadu elektrike in pomanjkanju zdravil so skrbeli za tam ujete prebivalce. S pomočjo gasilcev so med drugim vlomili v lekarno, da so prišli do potrebnih zdravil, medicinsko opremo in zdravila pa so do odrezanih prebivalcev s pomočjo prostovoljcev prevažali s štirikolesniki, če to ni bilo mogoče pa tudi s helikopterjem. Ob tem so zaradi razmer morali en porod opraviti doma, drugo porodnico so uspeli prepeljati v Avstrijo, tretjo pa z oklepnikom Slovenske vojske v dolino.

Začenja se cepljenje proti sezonski gripi in s posodobljenim cepivom proti covidu-19
06. 10. 2023 07.44V zdravstvenih domovih po državi se te dni začenja sezonsko cepljenje proti gripi. Posamezniki imajo ob tem možnost cepljenja tudi s posodobljenimi cepivi proti covidu-19. Nekateri zdravstveni domovi so napovedali, da bodo sledili navodilom ministrstva za zdravje, in cepljenje organizirali v cepilnih centrih.

Proti gripi se bo mogoče cepiti predvidoma od začetka oktobra
27. 09. 2023 07.18Cepljenje proti gripi bo to sezono v Sloveniji predvidoma mogoče od začetka oktobra. Tudi letos bo brezplačno za vse z urejenim zdravstvenim zavarovanjem. Na voljo bo 185.000 odmerkov cepiva proti gripi. NIJZ cepljenje med drugim priporoča kroničnim bolnikom, starejšim, mlajšim otrokom, nosečnicam in osebam z izjemno povečano telesno težo.

Na Hrvaškem vrhunec vročinskega vala, dve osebi umrli
26. 08. 2023 09.09Državni hidrometeorološki zavod na Hrvaškem je zaradi hude vročine, ki je v soboto zajela državo, za več regij izdal rdeče opozorilo. Na vročino opozarjajo v zagrebški, reški, kninski, splitski in dubrovniški regiji. Zaradi temperatur, ki so se povzpele nad 36 stopinj Celzija, naj bi dva moška v Istri doživela infarkt, poročajo hrvaški mediji.

Zdravniške organizacije: Evtanazija je v nasprotju s poslanstvom zdravnika
25. 07. 2023 15.46Predstavniki Zdravniške zbornice Slovenije, Slovenskega zdravniškega društva, Komisije za medicinsko etiko, Slovenske medicinske akademije in ljubljanske medicinske fakultete so izrazili nasprotovanje predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Ta je v neskladju z medicinsko etiko in ustavo, so poudarili.

Med neurjem skupina ljudi obtičala na žičnici: 'Travma za celo življenje'
20. 07. 2023 07.22Silovito neurje, ki se je v popoldanskih in večernih urah razbesnelo nad Balkanom, so na Hrvaškem primerjali kar z armagedonom. "Doživeli smo sodni dan," pravijo Zagrebčani. Pri naših južnih sosedih so umrle štiri osebe. Zaradi električnega udara pa je umrla tudi 54-letnica iz BiH. Sicer pa je bilo na Hrvaškem, v Srbiji in na severu BiH tudi več sto ranjenih. Ogromna je tudi materialna škoda. Med neurjem pa je skupina ljudi obtičala na žičnici Sljeme pri Zagrebu, a k sreči so jih varno spustili na tla.

Na Hrvaškem do 39 stopinj, za del Dalmacije razglasili rdeči alarm
17. 07. 2023 10.13Z vročinskim valom se poleg Slovenije spopadajo tudi na sosednjem Hrvaškem, v Sinju so izmerili skoraj 38, v Kninu in Sisku pa 37 stopinj Celzija. Do torka bi se po napovedih lahko temperature povzpele vse do 39 stopinj Celzija. Državna meteorološka služba je za celotno državo razglasila oranžni alarm, za del Dalmacije pa celo rdeči. Hud vročinski val pesti tudi druge evropske države. Temperature na jugu Evrope bodo po napovedih vremenoslovcev v prihodnjih dneh dosegle rekordne vrednosti.

'Raje se ne gibajte, kot da to počnete v največji vročini'
11. 07. 2023 18.49Neusmiljene vremenske razmere lahko obremenjujoče vplivajo tudi na zdrave ljudi, posebej ogroženi pa so starejši, kronični bolniki, otroci in nosečnice. Zato strokovnjaki svarijo: "Ne izpostavljajte se soncu sredi dneva in telesnim naporom." "Raje se ne gibajte, kot da to počnete v največji vročini," pa pravi družinska zdravnica Nena Kopčavar Guček. V DSO Fužine, kjer starejši vestno upoštevajo napotke in ostajajo v senci, pa pravijo, da je ozračje zanje zdaj ravno pravšnje.

Kaj vse naj vsebuje potovalna lekarna?
01. 07. 2023 07.00Da bi bile počitnice čim bolj brezskrbne in da bi se v času dopustov pojavilo čim manj zdravstvenih težav in zapletov, je zdravniška zbornica pripravila nekaj praktičnih nasvetov. Katera zdravila naj ne bi manjkala na poti? Kako naj ravnajo kronični bolniki, ki so v času vročine še posebej ranljivi?

Ena nepremišljena odločitev lahko spremeni življenje
23. 06. 2023 06.00Boste med počitnicami skakali v vodo ali surfali po spletu? V vsakem primeru poskrbite tudi za varnost, pozivajo policisti. Da bo preživljanje prostega časa in počitniških dni čim bolj sproščeno, zabavno in prijetno, opozarjajo tudi na številne nevarnosti, ki v tem času prežijo na mlade, ki so šolske torbe odvrgli v kot. Ena sama nepremišljena odločitev vam lahko spremeni vse življenje, opozarjajo.

Strah pred trpljenjem: 'Za evtanazijo bi se letno odločilo do 50 oseb'
07. 06. 2023 07.49Pravica do dostojanstvene smrti in svoboda glede samostojnega odločanja o tem, kdaj in pod kakšnimi pogoji je čas za slovo na eni strani, na drugi pa zdravniško poslanstvo ohranjanja življenja in pomisleki glede možnih zlorab. Predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki so ga pripravili v društvu Srebrna nit, precej razdvaja javnost. In medtem ko mu zdravniške organizacije ostro nasprotujejo, češ da ne bodo postali 'rablji svojih pacientov', je pobudnikom predloga zakona že uspelo zbrati 5000 podpisov, potrebnih za vložitev v parlamentarni postopek.