kronična obolenja

'V delih novele se zdi, da je cilj zmanjšanje stroškov in ne dobrobit živali'
16. 03. 2025 15.50V Zvezi nevladnih organizacij za zaščito živali Slovenije so temeljito preučili predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zaščiti živali. Ob zaključku javne obravnave so sporočili, da je v grobem njihovo mnenje o predlogu novele pozitivno, saj vključuje veliko potencialno dobrih sprememb, še posebej na področju rejnih živali. Podpirajo prepoved baterijske reje kokoši nesnic, boleče kastracije pujskov brez anestezije ter uvedbo obveznega označevanja mačk, odločno pa nasprotujejo zmanjšanju financiranja dolgotrajne oskrbe za zapuščene živali v zavetiščih in kaznovanju zavetišč zaradi pogojevanja oddaje.

Do leta 2050 bo pretežek vsak tretji otrok in vsak drugi odrasel
04. 03. 2025 12.48Prekomerna telesna teža in debelost predstavljata vse bolj pereč javnozdravstveni problem, napovedi pa kažejo, da se bodo razmere še slabšale. Do leta 2050 bo tovrstne težave imela polovica odraslih ter tretjina otrok po svetu, ugotavlja nova analiza, objavljena v reviji Lancet. Slovenija ni izjema, po oceni strokovnjakov je pri nas debelih že 400.000 ljudi, ob tem pa beležimo še 800.000 oseb s prekomerno telesno težo, kar pomeni, da se z odvečnimi kilogrami bori že 1,2 milijona prebivalcev.

Porast respiratornih okužb: bolniki več dni čakajo na prosto posteljo
06. 01. 2025 13.54V ljubljanskem in mariborskem univerzitetnem kliničnem centru (UKC) beležijo porast sezonskih okužb, prevladuje predvsem gripa. V bolnišnicah so zato poostrili ukrepe za preprečevanje širjenja okužb, med drugim so omejili tudi obiske. Urgentni center Splošne bolnišnice Murska Sobota pa je te dni prezaseden zaradi porasta respiratornih okužb, med katerimi prevladujeta gripa in covid-19. Kot je povedal vodja urgentnega centra Darko Rajtman, je priliv bolnikov v zadnjih dneh višji za 30 odstotkov, zato so v bolnišnici odprli "dislociran oddelek urgence" s 15 posteljami.

Zaradi vročine pogosta poslabšanja kroničnih obolenj
13. 08. 2024 14.09Na urgenci UKC Maribor se vsako poletje soočajo s povečanim številom obravnav. Pacienti zdravstveno oskrbo običajno iščejo zaradi svojih siceršnjih kroničnih bolezni, ki se ob vročini poslabšajo. Podobno je tudi v UKC Ljubljana, kjer pacienti med vročinskimi valovi pomoč iščejo predvsem zaradi poslabšanja kroničnih pljučnih in srčno-žilnih obolenj.

Kdo si lahko privošči bolniško – rekorder s 24.000 evri ali nekdo s 500 evri nadomestila?
03. 01. 2024 06.00Bolniška odsotnost – ena največjih težav slovenskega zdravstva. Kdo si bolniško lahko privošči? 42-letna delavka nam je razkrila svoje plačilne liste. Ker prejema zgolj 500 evrov nadomestila, si bolniško težko privošči. Posledice pa: dela z bolečinami, dan preživi le s pomočjo protibolečinskih tablet. Na drugi strani bolniškega sistema pa rekorder, ki je lani prejel dobrih 24 tisoč evrov iz zdravstvene blagajne v enem mesecu. Na bolniški je že osem let. Kako je to mogoče? Se obetajo spremembe?

Eden največjih izzivov sodobne družbe: razvija se počasi, enakomerno, več let ...
21. 09. 2023 09.10Okolica večinoma ne prepozna tega bolezenskega stanja, dokler bolezen že močno ne napreduje. Najbolj izstopajo težave s spominom. Govorimo o demenci, daleč najpogostejša je demenca pri Alzheimerjevi bolezni. Današnji svetovni dan tako kot že ves september, ki je svetovni mesec te bolezni, poteka pod geslom "Nikoli prezgodaj, nikoli prepozno".

Zdravo in učinkovito hujšanje na napotnico
21. 04. 2023 20.00Poletje je pred vrati in marsikdo si želi izgubiti nakopičene kilograme. V ljubljanskem zdravstvenem domu vabijo na delavnico zdravega hujšanja, ki jo izvajajo že vrsto let. Napotnico zanjo izda osebni zdravnik ali medicinska sestra, namenjena je odraslim z indeksom telesne mase nad 30 ali manj, če imajo kronična obolenja. Traja 16 tednov, z medicinskimi sestrami sodelujejo tudi fizioterapevti in psihologi.

Zdravilišče, ki z butičnim hotelom in apartmaji privablja tudi mlajše goste
26. 12. 2022 14.32Naravni zdravilni učinki termalnih voda, blagodejnost morske in gorske klime z aerosoli, s slanico in solinskim blatom, zdravilni peloidi in šota so osnova za delovanje 13 slovenskih naravnih zdravilišč. Poleg široke palete ponudbe od savn, masaž do negovalnih in zdravilnih programov nudijo slovenske terme tudi veliko posebnosti, odetih v različne klimatske značilnosti – nahajajo se namreč na najrazličnejših koncih Slovenije, od morja prek dolenjskih in posavskih gričev, ob savinjsko-sotelskih dolinah do panonskih ravnic.

BLOG: Sarkopenija: starostni upad mišične mase
23. 10. 2022 07.00Starostni upad mišične mase ali sarkopenija je zelo pogost razlog za pešanje starostnika in posledično izgubo samostojnosti, zato bom tokratni prispevek namenil tej temi. Ta s starostjo povezana izguba mišične mase, moči in delovanja, znana kot sarkopenija, se lahko pojavi hitreje, kot si mislite. Posamezniki, ki so fizično nedejavni, naj bi lahko po 30. letu starosti izgubili kar od tri do pet odstotkov svoje mišične mase na desetletje. Pri petdesetih letih naj bi se mišična masa zmanjševala za 15 odstotkov na desetletje, pri 70 letih pa kar za 30 odstotkov na desetletje.

Simptoma dolgega covida tudi izguba las in motnje spolne funkcije
25. 07. 2022 18.55S koronavirusom živimo že skoraj dve leti in pol, pa na dan še vedno prihajajo nove ugotovitve o virusu, bolezni in simptomih – predvsem dolgega covida, ki je po mnenju znanstvenikov še vedno (ne dovolj) neraziskano področje. Nova študija Univerze v Birminghamu odkriva kar nekaj novih simptomov dolgega covida, med katerimi so tudi izguba las in motnje spolne funkcije.

Požar močno poslabšal kakovost zraka od Kopra do Nove Gorice
21. 07. 2022 11.27Zaradi obsežnega požara na Krasu je močno povečana onesnaženost zraka na območju Mestne občine Koper, Občine Postojna in Mestne občine Nova Gorica. Ob požaru namreč nastajajo različne škodljive snovi, ki z vdihovanjem vstopijo v naš organizem.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?
21. 04. 2022 09.38V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

BLOG: Imate težave z dispepsijo?
13. 03. 2022 08.46Ste že kdaj imeli želodčne težave po obroku? Vam simptomi, kot sta prekomerno napenjanje in napihnjenost, grenijo življenje? Pravzaprav obstaja bolj strokoven izraz za to dokaj pogosto zdravstveno težavo. Govorim o dispepsiji. Ta izraz pomeni nič drugega kot vznemirjen želodec ali prebavne motnje.

BLOG: Kako si pomagati pri avtoimunskih obolenjih?
13. 02. 2022 07.00Mnogi od nas v prizadevanju za svoje cilje žrtvujejo počitek in zdravje na splošno – ostajamo pozno v službi, ponočujemo in se poslužujemo hitre hrane. Ko pa nam naše telo pokaže znake utrujenosti, ga prelisičimo in še dodatno poživimo s kofeinom in energijskimi napitki, da ostanemo v pogonu. Rezultat je vse več ljudi z utrujenostjo nadledvične žleze, hormonskim neravnovesjem, avtoimunostjo in kroničnimi vnetnimi težavami.

Kontracepcijske tablete na nastanek krvnih strdkov vplivajo precej bolj kot cepiva
08. 04. 2021 15.45Kakšno je tveganje za nastanek krvnih strdkov pri cepljenju z AstraZeneco in kakšno v primerjavi z nastankom teh pri letenju, operaciji in jemanju drugih zdravil? Kontracepcijske tablete, denimo, na nastanek strdkov vplivajo neprimerno bolj kot cepiva. Pri nekaterih zdravilih so ti celo tisočkrat pogostejši, primerjavo ilustrirajo strokovnjaki. Hkrati pa poudarjajo, da koronavirusna bolezen že sama po sebi povzroča nastanek strdkov oziroma so pri obolenju s covidom-19 možnosti za motnje strjevanja krvi povečane.

'Lahko bi rekel, da ni bolnikov, ki ne bi smeli dobivati tega cepiva, a previdnost ni odveč'
08. 04. 2021 14.09Odločitev Evropske agencije za zdravila (Ema), da je cepivo AstraZenece varno in učinkovito, so pa možni zelo redki zapleti krvnih strdkov, je bila po mnenju Boruta Štruklja pričakovana in jo pozdravlja. Je pa kritičen do poročila Eme, saj ne opredeljuje, katerim skupinam se to cepivo priporoča, zato je to prepuščeno odločitvi držav članic. "To ustvarja navidezno zmedo," je dejal.

V ZDA dvomi o rezultatih tretje faze kliničnih preizkusov cepiva AstraZenece
23. 03. 2021 09.57Le dan po tem, ko je farmacevtsko podjetje AstraZeneca objavilo precej boljše podatke o učinkovitosti cepiva proti covidu-19, kot je bilo pričakovano, je pristojni ameriški regulator izrazil dvom o zanesljivosti podatkov. Pojavili so se se namreč pomisleki o tem, da je ta vključila zastarele podatke v dokumentaciji, ki jo je posredovala med kliničnim testiranjem cepiva. Švicarski farmacevtski gigant Roche in ameriško biotehnološko podjetje Regeneron sta sporočila zelo vzpodbudne rezultate kliničnega testiranja koktajla protiteles proti covidu-19, ki ga razvijata.

Ob pomanjkanju učinkovitih zdravil cepljenje ranljivih oseb ključnega pomena
10. 03. 2021 06.00Nenalezljive kronične bolezni, kot so bolezni srca in ožilja, rak in diabetes, so najpogostejši vzrok smrti v Evropski uniji in predstavljajo največji del stroškov v zdravstvu. EU samo za zdravljenja diabetesa letno odšteje okoli 150 milijard evrov. Kronične bolezni so tudi eden glavnih vzrokov za hospitalizacije in smrti zaradi covida-19. Zaradi večjega tveganja za težji potek bolezni jim je cepljenje priporočeno in spadajo v prioritetne skupine. Po mnenju strokovnjakov je cepljenje poleg osnovnih preventivnih ukrepov naše najpomembnejše orodje, s katerim lahko te ranljive skupine prebivalstva zaščitimo pred okužbo.

Številne kršitve: cepili tudi sorodnike in prijatelje
21. 01. 2021 16.41Zdravstveni inšpektorat je ta teden obiskal 15 cepilnih mest, na treh so ugotovili, da so cepili tudi družinske člane zaposlenih oziroma druge posameznike. Pri 297 cepljenjih mimo vrste v preteklih tednih pa je šlo večinoma za uporabo šestega odmerka cepiva. Zato nekateri zdravstveni zavodi zavračajo očitke o cepljenju mimo sprejete strategije. Inšpektorji so bili prejšnji vikend prisotni tudi na 15 izletniških točkah, vendar pa večjih kršitev niso ugotovili.

Kdaj bo cepivo Moderne v Sloveniji, še ni znano. Neželenih učinkov malo
07. 01. 2021 18.18Prve odmerke Moderninega cepiva bodo v Evropski uniji razdelili prihodnji teden, pri tem pa bo vsaka država članica dobila svoj delež. Prof. dr. Borut Štrukelj je o cepivu Moderna povedal, da zaščita pri cepivu Moderne nastopi 12. dan po drugem odmerku ter da je neželenih učinkov po cepljenju relativno malo. Točen datum, kdaj bomo v Slovenijo dobili tudi to cepivo, ni znan.

V torek 2226 okužb, po ocenah NIJZ se virus najbolj širi na delovnih mestih
25. 11. 2020 09.16Po podatkih vlade so pristojni v torek potrdili 2226 novih okužb. Delež pozitivnih testov je tako znašal 27,61 odstotka, opravljenih pa je bilo 8063 testov. Ker se razmere v državi še ne izboljšujejo, bo svetovalna skupina za covid-19 vladi predlagala podaljšanje obstoječih ukrepov. Umrlo je 43 bolnikov s covidom-19.

Več kot polovica Slovencev se ne namerava cepiti proti covidu-19
16. 11. 2020 15.53Najnovejša meritev Valicona v raziskavi #Novanormalnost je pokazala, da se 57 odstotkov Slovencev ne namerava cepiti proti covidu-19, ko bo cepivo na voljo. Izsledki kažejo, da namera za cepljenje narašča s starostjo, glede na oceno lastne ogroženosti in ob bližnji izkušnji z okužbo.

Cepljenje proti covidu-19: prostovoljno, najprej za rizične skupine
13. 11. 2020 15.47Nacionalna strategija cepljenja proti covidu-19 bo nared najkasneje do konca decembra, je obljubila sekretarka z Direktorata za zdravstveno varstvo na Ministrstvu za zdravje Doroteja Novak Gosarič. Ko bo cepivo proti covidu-19 na voljo, pa bo njegova hitra distribucija eden najpomembnejših elementov obvladovanja krize, je poudarila. Cepivo bo po najboljšem scenariju v Sloveniji sicer na voljo decembra, najprej bodo cepili rizične skupine prebivalstva - glede na starost, kronična obolenja, zdravstvene delavce in druge, zaposlene v ključni infrastrukturi. Cepljenje bo temeljilo na prostovoljni bazi, financiralo pa se bo iz proračunskih sredstev.

V četrtek potrdili 1508 novih okužb, umrlo 38 bolnikov s covidom-19
13. 11. 2020 09.21V Sloveniji smo v četrtek opravili 5762 testiranj na novi koronavirus in potrdili 1508 okužb, je sporočila vlada. Delež pozitivnih testov je bil tako 26,2-odstoten. Umrlo je 38 bolnikov s covidom-19. V bolnišnicah se zaradi te bolezni zdravi 1199 ljudi, od tega jih je 200 na intenzivni negi. Vodja oddelka za intenzivno terapijo na infekcijski kliniki UKC Ljubljana Matjaž Jereb je opozoril, da še ni razloga za sproščenost ali sproščanje sprejetih ukrepov. Poudaril je, da so razmere v bolnišnicah kritične in da so ves čas na meji obvladovanja.

V Avstriji od torka policijska ura, zapira se tudi Anglija
31. 10. 2020 08.18V Evropi smo od začetka pandemije covida-19 marca letos zabeležili že več kot deset milijonov okužb z novim koronavirusom. Številne evropske države zato uvajajo nove, strožje ukrepe. V Avstriji bodo s torkom uvedli policijsko uro, Anglija pa se s četrtkom zapira za štiri tedne. V ZDA se je medtem z novim koronavirusom okužilo že več kot devet milijonov ljudi, umrlo pa jih je več kot 229.500.

Ujet v lastnem telesu z bolečino
10. 10. 2020 08.00Vsak peti med nami trpi zaradi kronične bolečine. Kako je, če te vsak dan nekaj zelo boli, tako zelo, da človek razmišlja le o bolečini in da bolečina prevzame nadzor nad njegovim življenjem? To je kronična bolečina. Mnogi lahko v rubriki 24ur Fokus prepoznate svojo zgodbo ali zgodbo koga od vaših bližnjih.

Gasilcem zmanjkovalo vode, dostavljali so jo prostovoljci
07. 09. 2020 09.20Po petkovem obsežnem požaru v Postojni so sodelujoči sporočili, da jim je uspela neverjetna zgodba. Gasilci so uspešno ohladili plinohram in preprečili eksplozijo, prav tako jim je, kljub pomanjkanju vode, uspelo preprečiti širjenje požara na sosednji objekt. Policisti pa so sporočili, da prve ugotovitve kažejo, da pri požaru ne gre za sum storitve kaznivega dejanja.

BLOG: Hrana za pljuča
21. 06. 2020 15.34Obstaja več dejavnikov, ki lahko vplivajo na zdravje pljuč, vključno s telesno aktivnostjo, genetiko in okoljskimi razmerami. Mnogi pa se ne zavedajo, da lahko na zdravje naših pljuč v določeni meri vpliva tudi prehrana. Nekatera živila so še posebej dobrodošla za vzdrževanje zdravja in normalnega delovanja pljuč.

Zdrave varovance iz ljutomerskega doma selijo v Bioterme Mala Nedelja
02. 04. 2020 08.00Bioterme Mala Nedelja bodo prevzele zdrave varovance iz ljutomerskega doma starejših. Da z zdravilišči potekajo dogovori o selitvah neokuženih varovancev, je potrdil tudi zdravstveni minister Gantar. Predsednik komisije za medicinsko etiko in nekdanji minister za zdravje Božidar Voljč pa meni, da bi morali domove za starostnike še bolj zapreti, odločitev o domači oskrbi pa je po njegovem odvisna od posamezne družine.

Zaradi številnih nevšečnosti trgovine za male živali znova odprle svoja vrata
23. 03. 2020 12.42V preteklem tednu so so zaradi vladnega odloka med drugim zaprle tudi trgovine za male živali. Na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so lastnikom svetovali, da hrano za svoje hišne ljubljenčke naročajo preko spleta, saj je, kot so dejali, dostava blaga preko spleta še vedno dovoljena. A kaj ko nekatere spletne trgovine zaradi prevelikega števila obiskovalcev več dni niso normalno delovale.