kronična bolečina

Specialistična fizioterapija za vaše težave

28. 02. 2025 00.15

Ste se nedavno poškodovali in vaše bolečine kar nočejo izginit? Ali se na področju vaših sklepov že dalj časa pojavljajo simptomi, ki omejujejo vaš vsakdan? V kolikor je odgovor pritrdilen je smiselno razmisliti o obisku specialista fizioterapevta.

Yamal: Želim osvojiti svetovno prvenstvo, Ligo prvakov in zlato žogo!

17. 12. 2024 06.10

Lamine Yamal je na zadnji tekmi španskega prvenstva pred domačimi navijači razkazoval priznanje, ki ga je prejel v Parizu na letošnji prireditvi zlata žoga, ki je potekala v mesecu novembru. Postal je namreč najboljši mladi nogometaš do 21 let, nagrado pa od leta 2003 podeljuje italijanski strokovni časnik Tuttosport. Po začetnem veselju in slavju je za Barcelono sicer kaj hitro sledil hladen tuš, saj so proti Leganesu prejeli zadetek že v četrti minuti. Do konca tekme Katalonci niso uspeli preobrniti, za nameček pa je sledila še poškodba 17-letnika. Yamal naj bi bil z zelenic odsoten nekje tri do štiri tedne, Barca pa bo brez njega iskala obstanek na vrhu domačega tekmovanja.

BLOG: Pasti sodobne fitnes industrije

15. 09. 2024 15.24

V svetu, kjer se vse bolj poudarja fizični videz, se pogosto pozablja na osnovno bistvo zdravja. Mladostniki se že zelo zgodaj zatekajo k uporabi prepovedanih substanc, ker želijo doseči idealizirano podobo telesa in s tem pritegniti pozornost ter potrditev okolice. A cena za to je visoka – ne le v smislu telesnega zdravja, temveč tudi na duševni in mentalni ravni. Kompleksi manjvrednosti, nizka samozavest in nepravilni prehranjevalni vzorci vodijo v začaran krog samouničevanja.

BLOG: Ozemljitev

01. 09. 2024 15.21

Ozemljitev – praksa, ki je še ne tako dolgo nazaj veljala za nenavadno in skorajda mistično, danes postaja vse bolj prepoznana in cenjena. Gre za koncept, ki temelji na ideji, da je zemlja bogat vir negativnih elektronov, ki lahko vplivajo na naše telo in počutje. Čeprav se morda zdi, da hoja z bosimi nogami ali ležanje na tleh ne bi moglo imeti večjega vpliva na naše zdravje, pa številna pričevanja kažejo, da bi lahko ozemljitev prinesla številne koristi za naše telo in um.

BLOG: Prostaglandini: Ključni igralci v telesu in njihov vpliv na zdravje

18. 08. 2024 07.00

Prostaglandini so izjemno pomembne spojine, ki jih telo naravno proizvaja in imajo hormonom podobne učinke. Čeprav niso tako poznani kot nekateri drugi hormoni, igrajo ključno vlogo v številnih telesnih procesih. V današnjem prispevku bomo raziskali, kaj so prostaglandini, kakšna je njihova vloga, kako vplivajo na naše zdravje, kakšni so simptomi in vzroki težav z njimi ter kako lahko uravnavamo njihovo proizvodnjo. Prav tako bomo obravnavali nekatere zanimivosti in manj znane vidike teh fascinantnih molekul.

J. K. Rowling: Sorodniki so me prosili, naj ne govorim o transspolnosti

31. 05. 2024 16.10

J. K. Rowling je razkrila, da so jo njeni bližnji rotili, naj svoje poglede na transspolnost obdrži zase. Avtorica uspešnic o Harryju Potterju je bila v zadnjih letih deležna kritik zaradi svojih trditev, da trans ženske niso ženske. 58-letnica je nedavno zapisala, da je svoje misli o tej tematiki sprva zadrževala zase, razlog pa je bil, da so jo bližnji prosili, naj o tem ne govori javno, saj bo negativno vplivalo na njeno podobo.

Kaj drži in kaj ne v izjavah politikov o inflaciji, minimalni plači, pokojninah?

07. 04. 2024 07.11

V zadnjih tednih smo spremljali izjave politikov – Golobovi odgovori na poslanska vprašanja, govori Janše in članov SDS na protestnem shodu proti aktualni vladi in izjave v medijih ter družbenih omrežjih. Katere trditve o pokojninah, migrantih, minimalni plači in inflaciji držijo?

Kdo si lahko privošči bolniško – rekorder s 24.000 evri ali nekdo s 500 evri nadomestila?

03. 01. 2024 06.00

Bolniška odsotnost – ena največjih težav slovenskega zdravstva. Kdo si bolniško lahko privošči? 42-letna delavka nam je razkrila svoje plačilne liste. Ker prejema zgolj 500 evrov nadomestila, si bolniško težko privošči. Posledice pa: dela z bolečinami, dan preživi le s pomočjo protibolečinskih tablet. Na drugi strani bolniškega sistema pa rekorder, ki je lani prejel dobrih 24 tisoč evrov iz zdravstvene blagajne v enem mesecu. Na bolniški je že osem let. Kako je to mogoče? Se obetajo spremembe?

Odpravite bolečine v gležnju s sodobno fizioterapijo

13. 10. 2023 00.15

Imate bolečine v gležnju? Vas omejujejo pri hoji in skoraj vsakem koraku? Poznate vzrok za nastanek vaših bolečin?

Bolečine v stopalu – odpravite jih!

05. 10. 2023 00.15

Se kdaj sprašujete, zakaj vas včasih obiščejo neprijetne bolečine v stopalu, ki močno vplivajo na vašo kakovost življenja in spodobnost gibanja? Ali se morda soočate s to težavo prav zdaj?

Preboj na področju zdravljenja bolezni, ki prizadene vsako 10. žensko

01. 06. 2023 10.37

Sydneyjski raziskovalci so naredili preboj, ki bi lahko spremenil način zdravljenja endometrioze in izboljšal zdravje žensk, ki živijo s to bolečo in izčrpavajočo boleznijo. Točnega podatka o tem, koliko žensk je v Sloveniji diagnosticiranih z endometirozo, ni, po podatkih WHO pa endometriozo dobi do 10 odstotkov žensk v rodni dobi.

Ko ti zdravnik reče, da je operacija hrbtenice samoplačniška, in ugotoviš, da to ne drži

17. 05. 2023 10.00

Dva meseca sem se odločala, ali naj to zgodbo delim z javnostjo ali ne. Nešteto pomislekov sem imela, v prvi vrsti seveda, ker gre za mojo sestro. Po dveh operacijah je bila namreč potrebna še tretja, tokrat stabilizacija oziroma učvrstitev hrbtenice. Dvakrat je bila v Kirurškem sanatoriju Rožna dolina normalno operirana na napotnico, za tretjo operacijo pa je bilo rečeno, da je samoplačniška, ker da nimajo koncesije za ta poseg. Sestra je dobila predračun za dobrih 7000 evrov. Ko sem zadeve preverjala na ZZZS, pa se je izkazalo, da tudi to operacijo po pogodbi plača zdravstvena zavarovalnica in da ne drži, da bi bila operacija izključno samoplačniška.

Zdravo in učinkovito hujšanje na napotnico

21. 04. 2023 20.00

Poletje je pred vrati in marsikdo si želi izgubiti nakopičene kilograme. V ljubljanskem zdravstvenem domu vabijo na delavnico zdravega hujšanja, ki jo izvajajo že vrsto let. Napotnico zanjo izda osebni zdravnik ali medicinska sestra, namenjena je odraslim z indeksom telesne mase nad 30 ali manj, če imajo kronična obolenja. Traja 16 tednov, z medicinskimi sestrami sodelujejo tudi fizioterapevti in psihologi.

Kako preprečiti najpogostejše športne poškodbe?

24. 01. 2023 00.15

Kaj naredijo ljudje za takojšnje boljše počutje, dobro delovanje srca, večjo predihanost pljuč in vzdrževanje pravilne mišične moči?

Ena desetina okuženih s HIV ne ve, da je okužena. Ključno je testiranje

21. 11. 2022 12.44

Po ocenah NIJZ je konec leta 2020 v Sloveniji živelo nekaj manj kot 1.000 oseb s HIV, od katerih jih približno ena desetina ni vedela, da je okužena s tem virusom. Pri okužbah s HIV in z virusoma hepatitisa B in C ter s spolno prenosljivimi okužbami, ki se prenašajo na podoben način, je pomembno pravočasno testiranje, saj si oboleli na ta način povečajo možnosti uspešnega zdravljenja. Obenem je testiranje ključno za preprečevanje nadaljnjih okužb. Testiranje je v Sloveniji dobro dostopno, na voljo so številne možnosti. Če ste se kadar koli izpostavili tveganju, se čim prej testirajte, ob evropskem tednu testiranja na omenjene okužbe spodbujajo na ministrstvu za zdravje.

Simptoma dolgega covida tudi izguba las in motnje spolne funkcije

25. 07. 2022 18.55

S koronavirusom živimo že skoraj dve leti in pol, pa na dan še vedno prihajajo nove ugotovitve o virusu, bolezni in simptomih – predvsem dolgega covida, ki je po mnenju znanstvenikov še vedno (ne dovolj) neraziskano področje. Nova študija Univerze v Birminghamu odkriva kar nekaj novih simptomov dolgega covida, med katerimi so tudi izguba las in motnje spolne funkcije.

Kako s pravo fizioterapijo odpravite kronične bolečine v križu za vedno?

11. 07. 2022 08.02

Ali ste vedeli, da je sedenje v več kot 90% primerov glavni razlog za bolečine v križu ? Ali ste vedeli, da je sedenje za naše zdravje potencialno bolj nevarno od kajenja ? Ali ste vedeli, da večina fizioterapij kronične bolečine v križu obravnava neuspešno? Preberite si, kako se pravilno lotiti bolečine v križu, da jo odpravite za vedno. Katere vaje so zares prave?

BLOG: Imate težave z dispepsijo?

13. 03. 2022 08.46

Ste že kdaj imeli želodčne težave po obroku? Vam simptomi, kot sta prekomerno napenjanje in napihnjenost, grenijo življenje? Pravzaprav obstaja bolj strokoven izraz za to dokaj pogosto zdravstveno težavo. Govorim o dispepsiji. Ta izraz pomeni nič drugega kot vznemirjen želodec ali prebavne motnje.

Dolgi covid pogosto uniči kakovost življenja: zdravnik je dolžan poslušati, ne soditi

04. 09. 2021 07.00

Utrujenost, zasoplost, zmanjšana telesna zmogljivost, rahlo povišana telesna temperatura, problemi s koncentracijo, težave pri iskanju besed, motnje spanja, mišične bolečine, glavobol ... Dolgi covid lahko prizadene številne organe in organske sisteme, vključno z dihalnim, srčno-žilnim, nevrološko-psihičnim, želodčno-črevesnim in mišično-skeletnim. Zdi se, da je seznam težav, o katerih poroča več milijonov oseb, ki je prebolelo covid-19, vedno daljši. O dolgem covidu se je razpisal infektolog prof. dr. Janez Tomažič z UKC Ljubljana.

BLOG: Zelišča za zmanjšanje vnetja

23. 05. 2021 07.00

Vnetje je odziv našega telesa na poškodbo ali draženje zaradi delovanja škodljivih dejavnikov. Je del imunskega odziva našega telesa. Gre torej za povsem naravno reakcijo (telesno obrambo), ko se naš organizem spoprime s škodljivimi dejavniki ali poškodbami ter jih želi odstraniti oziroma preprečiti njihovo nadaljnje širjenje. Uporaba protivnetnih zelišč igra pomembno vlogo pri protivnetni prehrani.

Kontracepcijske tablete na nastanek krvnih strdkov vplivajo precej bolj kot cepiva

08. 04. 2021 15.45

Kakšno je tveganje za nastanek krvnih strdkov pri cepljenju z AstraZeneco in kakšno v primerjavi z nastankom teh pri letenju, operaciji in jemanju drugih zdravil? Kontracepcijske tablete, denimo, na nastanek strdkov vplivajo neprimerno bolj kot cepiva. Pri nekaterih zdravilih so ti celo tisočkrat pogostejši, primerjavo ilustrirajo strokovnjaki. Hkrati pa poudarjajo, da koronavirusna bolezen že sama po sebi povzroča nastanek strdkov oziroma so pri obolenju s covidom-19 možnosti za motnje strjevanja krvi povečane.

Kdaj bo cepivo Moderne v Sloveniji, še ni znano. Neželenih učinkov malo

07. 01. 2021 18.18

Prve odmerke Moderninega cepiva bodo v Evropski uniji razdelili prihodnji teden, pri tem pa bo vsaka država članica dobila svoj delež. Prof. dr. Borut Štrukelj je o cepivu Moderna povedal, da zaščita pri cepivu Moderne nastopi 12. dan po drugem odmerku ter da je neželenih učinkov po cepljenju relativno malo. Točen datum, kdaj bomo v Slovenijo dobili tudi to cepivo, ni znan.

Vzroki za kronično bolečino različni, zdravi se jo z različnimi metodami

25. 12. 2020 20.03

Tudi če vam dobri možje letos niso nič prinesli, a ste zdravi, ste bogatejši kot precej ljudi. Če pogledamo le kronično bolečino, takšno, ki traja več kot pol leta, samo zaradi nje trpi kar vsak peti Slovenec. Pri večini ta traja več kot eno leto in se pojavlja vsak dan ali vsaj večkrat na teden. V ljubljanskem kliničnem centru že več kot 40 let z različnimi metodami lajšajo in zdravijo kronične bolečine. Najstarejša metoda zdravljenja, ki jo uporabljajo na oddelku Oddelku za terapijo bolečin, je zdravljenje z akupunkturo.

V prihodnosti še več ljudi s kronično bolečino

11. 10. 2020 07.19

Obeležujemo svetovni dan boja proti bolečini. Del prizadevanj za manj bolečine je vsekakor tudi ozaveščanje. Pacientov, splošne javnosti, svojcev, družbe, zdravstvenega osebja. Zato ob tem dnevu drugi del Fokusa o kronični bolečini. Tudi o kronični bolečini je še veliko tabujev, krožijo napačne predstave. Prav vsak od nas lahko nekoč zboli za kronično bolečino, opozarjajo strokovnjaki. In v prihodnosti se bo po napovedih in projekcijah število ljudi, ki trpijo za kronično bolečino, še povečevalo.

Ujet v lastnem telesu z bolečino

10. 10. 2020 08.00

Vsak peti med nami trpi zaradi kronične bolečine. Kako je, če te vsak dan nekaj zelo boli, tako zelo, da človek razmišlja le o bolečini in da bolečina prevzame nadzor nad njegovim življenjem? To je kronična bolečina. Mnogi lahko v rubriki 24ur Fokus prepoznate svojo zgodbo ali zgodbo koga od vaših bližnjih.

Mačja rekorderka Brini in njenih častitljivih 26 let

08. 08. 2019 16.13

To je muca Brini, ki ni povsem običajna muca. Stara je častitljivih 26 let in je tako ena najstarejših mačk pri nas in na svetu. Takšne starosti so namreč zelo redke, najstarejša zabeležena starost mačke pa je 38 let. Pri veterinarju, kjer so pred dnevi imeli obisk prelepe Brini, smo preverili, kaj vpliva na to, kako dolgo bodo živeli naši kosmatinci?

Poiskati pomoč psihologa ni znak šibkosti

24. 11. 2018 07.00

Stres je sestavni del našega življenja, spremlja nas od rojstva do smrti. Stresna reakcija se sproži nezavedno in je odgovor na razmere, dogodke ali ljudi, ki jih doživljamo kot ogrožajoče – tako imenovane stresorje. Ti so ali zunanji – bolezen, ločitev, nesreča, izguba službe, stanovanja, bližnjega, ali so to ponavljajoče se skrbi, težave in zahteve: strah zaradi prihodnosti, skrb za otroke, zdravje ... premlevanje preteklih stresnih dogodkov in še in še.

Imate kronično bolečino? Niste edini. Skoraj četrtina Slovencev jo ima

11. 10. 2018 18.13

V Sloveniji zaradi kronične bolečine trpi skoraj četrtina prebivalcev. Raziskava Slovenskega združenja zdravnikov proti bolečini ugotavlja, da je povprečni prebivalec Slovenije s kronično bolečino manj izobražena ženska, stara 49 let, ki jo že 4,8 leta boli križ. Povprečno sicer v Sloveniji za kronično bolečino trpi 23 odstotkov prebivalcev, skupaj z Belgijo smo na tretjem mestu v Evropi.

Kaj zvezdniki iščejo v drogah?

25. 07. 2018 14.04

Če naj bi te slava, bogastvo in uspeh osrečili, zakaj je toliko zvezdnikov tako zelo nesrečnih? Amy Winehouse, Avicii, Whitney Houston, Heath Ledger … Vsi so bili kljub svetovni slavi nesrečni, vsi so iskali tolažbo v opojnih substancah, vse je goltala depresija. Kaj zakuha takšen usodni vrtinec pogubljenja?

Slovenska resničnost: Tako dolge so čakalne vrste v našem zdravstvu!

24. 05. 2018 15.14

Skrb zbujajoč je podatek, da v Sloveniji vsakega sedmega pacienta, ki obišče osebnega zdravnika, ta napoti k specialistu. Ker je sistem javne zdravstvene mreže kljub večletnim nenehnim opozorilom še vedno preobremenjen, se bolnik v primeru zdravstvenih težav prej ali slej sreča z dolgimi čakalnimi dobami za specialistične preglede. Bodo lansko leto sprejeti ukrepi vlade odpravili dolgotrajno čakanje ali je vedarle bolje, da se znajdete sami in pravočasno poskrbite, da boste na vrsti med prvimi?