krom

Unior - Med prvimi z uporabo tri valentnega kroma na ročnem orodju

15. 11. 2024 10.06

Unior je vedno stremel k odličnosti, trajnosti in odgovornosti do okolja. Po dolgotrajnih raziskavah in testiranjih smo dosegli preboj v industriji – z uvedbo trivalentnega kroma na naših ključih, kleščah, snemalcih in drugih ročnih orodjih.

V lesnih peletih na slovenskem trgu se je letos pojavila plastika

24. 09. 2024 11.38

Zveza potrošnikov Slovenije je na testu preverila kakovost 22 vzorcev lesnih peletov v priročnem 15-kilogramskem pakiranju. Vsi so imeli na embalaži naveden kakovostni razred A1, a je test, na katerem se slovenski proizvajalci niso najbolj izkazali, pokazal nekaj odstopanj, predvsem pa je pri večini vzorcev razkril prisotnost plastičnih delcev, so ugotovili.

Predlog, ki bi omogočil, da Anhovo zadiha, bi vlada podprla, a ob popravkih

15. 01. 2024 15.02

Predlog novele zakona o varstvu okolja, ki so ga vložili nevladniki in je prestal prvo branje v DZ, bi vlada lahko podprla, a ob ustreznih popravkih določb, predvsem glede monitoringa. Predlagana izenačitev zahtev glede naprav za sosežig in sežigalnic pa bi bila nesistemska in bi jo bilo primerneje urejati s podzakonskimi predpisi, meni vlada. A zdravniki pozivajo vlado, da predlagane zakonodajne spremembe podpre in prepreči sprejemanje amandmajev ali drugačnih oblik urejanja izpustov sežiga in sosežiga, ki bi vsebino zakona oslabile.

BLOG: Ste že slišali za dieto 'golo'?

13. 08. 2023 07.00

V svetu prehranskih pristopov se vedno znova pojavljajo inovativne metode, ki obljubljajo učinkovito hujšanje in boljše zdravje. Ena takšnih je tudi dieta "golo", ki se osredotoča na uravnavanje hormonov za dosego ciljev hujšanja. Ta pristop ni le prehranski način, temveč tudi filozofija, ki v ospredje postavlja ravnovesje hormonov in spodbuja trajnostno izgubo telesne teže. Temelji na prepričanju, da lahko z uravnavanjem ravni inzulina optimizirate presnovo in izgubo telesne maščobe.

Čarobna črka E. Novi EQE.

19. 12. 2022 00.15

Mercedes-Benz električno ofenzivo nadaljuje z modelom EQE, ki temelji na električni arhitekturi, razviti posebej za električna vozila. Športno-poslovna limuzina ponuja vse bistvene funkcije večjega EQS, le v nekoliko bolj kompaktni obliki.

'Če ne bomo ukrepali, naše občine kmalu ne bo več. Kje so alarmi?'

17. 11. 2022 14.18

Je bilo za občino Kanal ob Soči že včeraj prepozno? Odhajanje mladih in staranje prebivalstva, ki sta posledica nezadržne centralizacije, namreč ogrožata njen obstoj. Po zadnjih podatkih SURS-a ima občina 5245 prebivalcev, kar pomeni, da kmalu ne bo več izpolnjevala osnovnega pogoja za ustanovitev, kar je 5000 prebivalcev. V zadnjih 20 letih je sicer število mladih v občini v starostni skupini 19–26 let upadlo za kar 62 odstotkov.

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?

01. 10. 2022 14.23

September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

'Če bi mlajši od 20 nehali kaditi, bi se umrljivost zaradi raka prepolovila'

21. 08. 2022 16.49

Nova študija kaže, da so kajenje in slabe prehranjevalne navade v ozadju 4,45 milijona smrti zaradi raka v letu 2019. Smrti zaradi vzrokov, ki jih je mogoče preprečiti, so se v zadnjem desetletju povečale za 20 odstotkov, zlasti zaradi rasti v državah v razvoju, opozarjajo strokovnjaki.

Najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov inzulinska neodzivnost

03. 07. 2022 10.42

V Sloveniji je okoli 30.000 žensk, ki se soočajo s sindromom policističnih ovarijev (PCOS), najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov pa je inzulinska neodzivnost. PCOS se izraža na več načinov, poleg debelosti tudi v napihnjenosti, bolečih prsih, PMS-u ... Ker gre za hormonsko motnjo, ginekologi PCOS večinoma skušajo zdraviti s kontracepcijskimi tabletami, ki pa jih sedanje generacije deklet v večini primerov odklanjajo. "Iščejo nove možnosti, predvsem pa celostno obravnavno. Dovolj jim je, da jim ne verjamemo ali ponudimo tako vrsto terapije, ki je ne bodo jemale," pravi ginekologinja primarij Darija Strah, ki je za naš portal pojasnila vzroke za nastanek PCOS, pa tudi to, kako si lahko ženske pomagajo.

Železne stopinje: Pripadnost in zvestoba glasbi, ki žge

12. 06. 2022 07.00

Ljubitelj metal glasbe Denis Brnčič je približno pet let nazaj obelodanil dokumentarec Železne stopinje o slovenskem metalu in njegovih akterjih. Nedavno nazaj je luč sveta ugledala tudi knjiga, v kateri je povedanega še veliko več oz. tudi vse tisto, kar ste morda v filmu pogrešali. Film je bil odlično sprejet, prvi natis knjige pa prav tako že pohaja. V pogovoru nam je zaupal več o obeh projektih, domačemu metalu in vsem, kar spada zraven.

Lastniki zemljišč morajo kupe sadre odstraniti v treh tednih

21. 04. 2022 15.49

Šest lastnikov zemljišč na Koroškem je že prevzelo odločbe, ki jim jih je v zvezi s kupi sadre prejšnji teden izdala okoljska inšpekcija. Kupe morajo odstraniti v 21 dneh po prevzemu odločb in material oddati pooblaščenemu zbiralcu odpadkov. Na slovenjgraški občini medtem od pristojnih pričakujejo akcijski načrt.

V šestih vzorcih na Koroškem potrdili prekomerno vrednost svinca

12. 04. 2022 17.05

Potem ko so inšpekcijske službe posumile, da so nekateri kmetje na območju Koroške na kmetijskih zemljiščih posipali odpadne sadre, so odvzeli vzorce in jih analizirali. Rezultati doslej prejetih sedmih analiz vzorcev so v kar šestih primerih pokazali bistveno presežene vrednosti svinca. V vseh primerih je bil prisoten tudi krom, so sporočili z inšpektorata za kmetijstvo, ki nadaljuje z nadzorom na več območjih po državi.

Kako v Sloveniji čuvamo zemljo?

06. 04. 2022 18.25

Kaže, da okoljski kriminal v Sloveniji cveti. Svoje zemlje ne čuvamo najbolje, če sodimo po vseh okoljskih aferah, ki jih doživljamo. Samo v zadnjem letu je bilo na številnih lokacijah po Sloveniji ugotovljenih kup kršitev, še najbolj bodejo v oči tiste največje. In pa zadnja, seveda. Sadra na Koroškem, na območju občin Slovenj Gradec, Mislinja in Dravograd. 510 ton bele snovi, sadre, ki vsebuje svinec in krom. To so kmetje razsipali po svoji zemlji, misleč, da gre za apno.

Sarcasm: Uporabljajte zdravo pamet in pazite drug na drugega!

30. 12. 2021 12.30

Staroste domačega thrash metala Sarcasm iz Škofje Loke so pred 35-letnico obstoja. Njihova zadnja plošča Pot v raj je nastala v času koronske krize, zato se v pesmih kritično dotikajo aktualnih tem. Pobarali smo jih, da so povedali več o albumu in malce pobrskali po njihovi zgodovini. Četudi so že zabredli v 'najlepša' srednja leta, njihova zagnanost ne pojenja. Da so vredni pozornosti, pa dokazujejo tudi njihovi številni privrženci po svetu.

BLOG: Surovi med – mnogo več kot le nadomestek za sladkor

05. 12. 2021 14.16

Danes, ko na vsakem koraku lahko poslušamo in preberemo, da večina sladil in sladke hrane ni le nezdrava, ampak naravnost škodljiva, sem se odločil nameniti prispevek naravnemu sladilu, ki je že od nekdaj del naše prehrane. Med se že zelo dolgo uporablja kot sladilo in sestavino v raznih izdelkih. Je pa mnogo več kot le nadomestek za sladkor, saj ima vrsto posebnih koristi za zdravje.

Pred ponovnim dovoljenjem za uporabo vode iz vodovoda v Anhovem ima NIJZ še nekaj zahtev

14. 08. 2020 16.28

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) bo pred izdajo dovoljenja za ponovno uporabo pitne vode iz vodovoda v Anhovem postavil še nekaj zahtev, je po današnjem obisku v Anhovem povedal direktor NIJZ Milan Krek. Med temi zahtevami je tudi zagotovilo podjetja Eternit, da do podobnega dogodka ne bo več prišlo.

'Kaj (še) se bo moralo zgoditi, da bo država zaščitila prebivalce pred onesnaževalci okolja?'

13. 08. 2020 13.51

Zdravniška zbornica Slovenije okoljsko in zdravstveno ministrstvo ter NIJZ znova poziva k odločnemu ukrepanju in zaščiti zdravja prebivalcev Anhovega. "Nedopustno je, da je objekt odpadnih voda zgrajen tako, da je mešanje voda mogoče," so kritični. Na pristojne zato vnovič apelirajo, da takoj sprožijo tudi vse postopke ugotavljanja morebitne kazenske odgovornosti vseh vpletenih, ki so omogočili razmere, da se je pitna voda sploh lahko onesnažila.

Analiza pitne vode pokazala osemkrat povišano vrednost kroma in težkih kovin

08. 08. 2020 19.27

V Anhovem po tem, ko je zaradi onesnaženja v podjetju Eternit iz pip tekla umazana in smrdljiva voda z usedlinami, prebivalce s pitno vodo oskrbujejo gasilci. Toda tudi voda iz cisterne je bila motna in smrdljiva, nekaterim je bilo po pitju celo slabo. Gasilci so potrebovali nekaj ur, da so cisterno očistili nesnage, pitno vodo pa zdaj zajemajo v sosednjem kraju. Krajani so razburjeni tudi zaradi rezultatov analize, ki je pokazala, da je v vodi kar osemkrat presežena vrednost kroma in težkih kovin.

'Namesto zaščite pitne vode Vizjak ukinja okoljske varovalke'

15. 07. 2020 12.29

Minister Vizjak je pred kratkim v javno obravnavo poslal predlog sprememb Uredbe o odpadkih, ki se nanašajo na prenehanje statusa odpadka in s katerimi bi vse dosedanje nezakonitosti elegantno rešil z novimi, za kapital ugodnejšimi pogoji. Po novem bi lahko gospodarstvo kar samo sebi predpisovalo nabor onesnaževal in mejne vrednosti za produkte iz odpadkov. Vgrajevali bi jih tudi v tla in za njimi bi se izgubila vsaka sled, opozarjajo nevladne organizacije in dodajajo, da so podzemne vode glavni vir pitne vode v Sloveniji, zato bi ohranjanje okoljskega nadzora nad vsemi materiali, ki se jih vnaša v tla, morala biti prioritetna naloga ministra za okolje.

V Splitu prijeli vodjo kriminalne združbe, ki je preživel dva poskusa umora

21. 05. 2020 15.44

Na več lokacijah v Splitu so potekale hišne preiskave. Policisti so v sodelovanju z Uradom za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (Uskok) prijeli več oseb, ki jih sumijo zažiga več gostinskih lokalov v Splitu, tihotapljenja mamil, ki naj bi jih nabavili v Sloveniji, in načrtovanja umora ene osebe. Člani kriminalne združbe so tudi znani po obračunih s strelnim orožjem.

'Sram naj bo vsakega, ki postavlja kapital nad življenja ljudi in narave'

13. 02. 2020 10.49

''Srednja soška dolina dobesedno umira. Za bolnike z azbestozo je dobesedno življenjskega pomena, kakšen zrak dihajo," so v vabilu na shod za zdravo življenjsko okolje, ki poteka v znamenju načrtov za povečanje odpadkov v sosežigu Salonita Anhovo, zapisali v iniciativi Danes. Nekatere je razburil dopis Društva obolelih zaradi azbesta, ki svojim članom svetujejo, da se dogodka ne udeležijo, saj gre pri tem za izkoriščanje obolelih za 'neke druge interese'.

BLOG: Hrana za izboljšanje spanca

05. 01. 2020 14.33

Večina ljudi verjame, da prehranjevanje pred spanjem lahko upočasni metabolizem in onemogoča dober spanec. Moje mnenje pa je, da je za dober spanec nujna le boljša izbira hrane. Potrebe po spanju se lahko razlikujejo od osebe do osebe, toda spanec, krajši od sedmih ur, je po mojem mnenju škodljiv za zdravje.

'Inšpektorji leta ugotavljali, da je vse v redu, potem ugotovili, da je vse narobe'

20. 08. 2019 11.58

Nadzor nad delom treh inšpektorjev za okolje, ki so nadzirali delo podjetja Termit od leta 2012 naprej, ni pokazal nepravilnosti. Župan Milan Balažic pa sedaj ministra Zajca sprašuje, kako je mogoče, da so inšpektorji leta opravljali nadzor, ki je kazal idilično stanje, potem pa nekega lepega dne ugotovili, da zaradi škodljivih učinkov onesnažena tla niso več primerna za pridelavo rastlih?

'Pozabljamo na sedem milijonov mrtvih'

21. 07. 2019 07.44

"Nekoč sem bil aktivist za obnovljive vire energije. Ampak to so bili časi, ko nisem globoko razmišljal o energetskih vprašanjih. Bil sem del tako imenovane progresivne opcije in ljudje iz teh krogov so religiozno verjeli, da so obnovljivi viri naša energetska prihodnost. Potem pa sem se zakopal v študij in ugotovil, da obnovljivi viri energije žal niso primerna rešitev za industrijsko družbo."

Analiza tal in vode v Moravčah potrdila presežne vrednosti nevarnih snovi

11. 07. 2019 14.15

Ministrstvo za okolje je moravško občino seznanilo z rezultati njihove analize tal in vode na območju nekdanjega odkopa Drtija v Moravčah, kjer deluje podjetje Termit. Analiza je potrdila, da so v okolju presežne vrednosti nevarnih snovi. Občina zahteva odvzem okoljskega dovoljenja in odstop vodstva podjetja. V Termitu pa pravijo: "Odstopanja še zdaleč niso takšna, kot so nam bila v javnosti očitana."

Analiza v okolici Kemisa pokazala onesnaženost tal

14. 05. 2019 16.08

Po požaru v podjetju Kemis analize kažejo na onesnaženje tal na območju prelitja požarnih voda; med drugim so presežene mejne oz. opozorilne vrednosti kadmija, niklja, arzena, bakra in cinka. Kemijsko sanje potoka Tojnica je dobro, je pa problematično biološko stanje.

Kdo plača, koliko in kaj s pozabljenimi zapuščenimi avtomobili

02. 05. 2019 06.57

Z aprilom so začele prihajati prve položnice za plačilo dajatve za odjavljena vozila. Dobili so jih tisti, ki v letu dni po odjavi niso ustrezno poskrbeli za svoje jeklene konjičke. Vključena so vozila, odjavljena od aprila lani, avtomobili, ki že leta nekje samevajo, pa ne.

NIJZ: Prehranskih dopolnil za hujšanje ne naročajte prek spleta, uživajte pa jih le krajši čas

22. 02. 2018 08.11

Guarana, mate, hitosan, kofein, grenka pomaranča, zeleni čaj, zelena kava, beli fižol ... Ljudje pogosto razmišljamo o tem, da bi uživali prehranska dopolnila, ki naj bi pospešila izgubo teže. A zelo malo je dokazov, da resnično delujejo, pravijo na NIJZ in opozarjajo, da so številna draga, nekatera lahko součinkujejo z zdravili, nekaj pa je lahko tudi zdravju nevarnih.

Razkrite tisočletja skrite zdravilne lastnosti vej bele jelke

26. 11. 2017 07.00

Naši predniki so pred tisočletji od vseh dreves najbolj cenili belo jelko. Ker je varovala zdravje in prinašala dolgoživost, so jo postavljali v svoja bivališča. To prepričanje se je ohranilo tisočletja vse do današnjih dni, ko za božič in novo leto v svoj dom postavimo jelko.

BLOG: Zakaj je zeleni čaj zdrav in koliko ga lahko spijemo?

12. 11. 2017 06.30

Eden najbolj zanimivih paradoksov v zvezi z zelenim čajem je, da se s pitjem lahko pomirimo in sprostimo, hkrati pa povečamo budnost. Raziskave kažejo, da imajo ljudje, ki pijejo šest ali več skodelic zelenega čaja na dan, nižje ravni poškodb, nastalih zaradi vnetij. Kaj pa hujšanje, ga res pospeši? Koliko čaja lahko spijemo? In kakšni so negativni učinki?