krma

Na Slovaškem potrdili nov primer slinavke in parkljevke; nadzor poostrili tudi pri nas
25. 03. 2025 18.41Na jugu Slovaške v kraju Luc na Ostrove so potrdili nov primer slinavke in parkljevke. Farma z 279 glavami živine stoji v bližini treh rej, na katerih so prisotnost bolezni potrdili v petek. Slovaški predsednik Peter Pellegrini je dejal, da bolezen predstavlja resno nevarnost za gospodarstvo. Zaradi izbruhov je Slovaška prepovedala vse premike dovzetnih živali, Evropska komisija pa je sprejela nekatere nujne ukrepe za preprečevanje širjenja bolezni.

Žužkoreja: Na prvi slovenski farmi mokarjev
13. 02. 2025 07.55Ko vstopimo na farmo mokarjev Mokar, 'črvički' ravnokar počivajo po kosilu. Na meniju so bili hranljivi otrobi. V prostoru je pritemnjena svetloba, saj jim, kot pove njihov vzreditelj Tilen Zajec, ta najbolj ustreza. Mokarjev ne redijo za človeško prehrano, ampak iz njihovih izločkov proizvajajo ekološko gnojilo. Žuželke, razporejene na modrih pladnjih, redno pregleduje in odstranjuje iztrebke. Ti so sicer skorajda povsem sestavljeni iz suhe snovi, zato ne oddajajo neprijetnega vonja. Drobne in pri nas neobičajne rejne živalce zagomazijo šele, ko v njihov dom pade njihov najljubši posladek – na kolutke narezano korenje. Takrat pladenj oživi in zašelesti.

Evropska komisija registrirala 'seneno meso'
19. 11. 2024 16.52Evropska komisija je zaščitila "seneno meso" kot zajamčeno tradicionalno posebnost. Za seneno meso goveda, drobnice in kopitarjev je značilno, da se proizvaja po tradicionalnih proizvodnih postopkih, saj je kombinacija krmljenja sena in paše - ter ima prednosti, ki so značilne za seneno mleko in pašno meso.

Ali res poznate vse prednosti mesa z znakom "izbrana kakovost – Slovenija"?
17. 09. 2024 00.15Ali ste vedeli, da vaša odločitev za nakup mesa z oznako "izbrana kakovost – Slovenija" pozitivno vpliva na celotno verigo preskrbe s hrano?

Zaradi udara strele zagorelo na gospodarskem poslopju na območju Ptuja
12. 07. 2024 20.18Iz Policijske uprave Maribor so sporočili, da je popoldne, najverjetneje zaradi udara strele, zagorelo gospodarsko poslopje na območju Ptuja.

'Če ga ne bi rešil, bi kot mali preparat krasil mizo nekega poslovneža'
16. 03. 2024 12.49Po tem, ko so nevladne organizacije pristojne pozvale k preselitvi štirih medvedov, ki trenutno živijo v kletkah, v zavetišča v naravi, podpise k temu pa je prispevalo več tisoč ljudi, smo govorili s skrbniki treh medvedov. Pri nas jim ne manjka nič, pravijo, standardi oskrbe so zagotovljeni, takšnega življenja so navajeni, na nas so navezani in vsaka selitev bi zanje pomenila stres. In še: če teh medvedov ne bi rešili mi, jih danes ne bi bilo.

Ali morajo Maša, Mici, Mitko in Tim iz kletke v naravo?
15. 03. 2024 09.19Več nevladnih organizacij je na ministrstvo za naravne vire poslalo poziv k preselitvi zadnjih štirih medvedov, ki še živijo v ujetništvu pri nas, v zavetišča v naravi. Kot pravijo, njihovo bivanje v betonskih kletkah ni le moralno sporno, ampak živalim povzroča nedopustno trpljenje in zlorabo. A skrbniki dovoljenja imajo, razlog za odvzem pa bi nastopil, če bi se jim dokazalo mučenje živali, odgovarjajo na ministrstvu. Zadnji inšpekcijski nadzor je bil opravljen januarja letos, nepravilnosti ni pokazal.

Cesti v dolini Kot in Krma zaprti še nekaj mesecev
10. 03. 2024 08.55Gozdni cesti v dolinah Kot in Krma, ki sta zaprti že vse od lanskega poletja, ostajata zaprti za ves promet še nekaj mesecev. Na območju obeh cest namreč še vedno potekata posek in spravilo lesa, opozarjajo na Planinski zvezi Slovenije. Cesto v Kot naj bi predvidoma odprli junija, cesto v Krmo pa avgusta.

Neskladnih živil je iz leta v leto več. Koliko pa je tudi nevarnih?
09. 12. 2023 07.06Odpoklic za odpoklicem: zamrznjene jagode, mandarine, soja, fižol, paradižnik, rdeča pesa, kurkuma. To so neskladna živila, ki so jih morali samo v novembru umakniti s prodajnih polic. Lani je bilo takšnih živil 127, leto pred tem 131. Največ so jih morali umakniti zaradi prisotnosti različnih onesnaževal, težkih kovin, mikotoksinov, pesticidov. Je torej hrana vse bolj nevarna, škodljiva za naše zdravje? Nas mora zaradi tega skrbeti? Res vemo, kaj jemo? Kakšen je sploh nadzor hrane? Kako potekajo analize? Kako za zdravo in varno hrano skrbijo kmetje, kako dobavitelji in trgovci? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Odlični namazi, primerni tudi za pogostitve in kuhanje
03. 11. 2023 07.33Ekosirarna vam predstavlja naravne sirne namaze, ki so plod dela slovenske ekološke kmetije Kukenberger. Toni Kukenberger je z globokim spoštovanjem do tradicije prevzel kmetijo svojih prednikov, ki so na njej že štiri generacije. Njegovo zootehniško znanje o živalih in njihovi reji ter sveža energija sta skupaj ustvarila sodobno kmetijo, ki odpira novo poglavje v zgodbi slovenskih mlečnih izdelkov.

Po vetrolomu in napadu podlubnikov ujma kmetom odnesla še krmo in uničila travnike
21. 08. 2023 18.32Ministrica za kmetijstvo Irena Šinko je v Mežiški dolini obiskala nekaj v ujmi prizadetih kmetij. "Situacija ni lepa, videti je, da je voda naredila ogromno škode. Tega ne bo možno sanirati v zelo kratkem času, ampak bo trajalo leta in leta, da se sploh vzpostavi rodovitna zemlja in obnovi travinje," je ocenila ob obisku.

Gost promet na slovenskih cestah, ta se nam obeta tudi za vikend
18. 08. 2023 12.03Začenja se vikend in kot pričakovano, tudi tokrat je promet na avtocestah in obvoznici povečan, ponekod pa nastajajo tudi daljši zastoji. Tako je že na gorenjski avtocesti, kjer gost promet teče v smeri Avstrije. Gneče na naših cestah pa se nam na nekaterih cestah proti turističnim krajem in izletniškim točkam v gorah obeta tudi za vikend.

Po vremenskih ujmah ostaja zaprtih več planinskih koč
16. 08. 2023 10.00Planinske koče v slovenskih gorah v preteklih ujmah niso utrpele škode, so pa bile poškodovane številne planinske poti. Ker je dostop do njih otežen, če ne že kar nemogoč, so oskrbniki kar nekaj koč začasno zaprli. Vsem, ki se odpravljajo v gore, na Planinski zvezi Slovenije svetujejo, naj se pred odhodom pozanimajo o obratovanju koč na svoji poti.

Po sestopu s Triglava v dolini Krme ostalo ujetih več kot 100 planincev
20. 07. 2023 08.12Evakuacija 120 ujetih planincev iz doline Krme, med katerimi je bila tudi skupina slepih in slabovidnih s spremljevalci, ki jih je nevihta ujela po sestopu s Triglava, je uspešno končana. Noč so zaradi neprevozne ceste sicer preživeli v Kovinarski koči, gorska reševalna služba pa jih je oskrbela s hrano in njunimi zdravili. Iz doline Kot pa so rešili tudi ujeto francosko družino. Gasilci nadaljujejo odstranjevanje podrtega drevja, ceste ostajajo zaprte za promet.

Posnetki iz zraka: vetrolom v dolini Radovne drevesa podiral kot hišice iz kart
20. 07. 2023 16.48Sredino neurje z močnimi sunki vetra ni prizaneslo niti dolini Radovne in Krme na Gorenjskem. Močni sunki vetra so ruvali drevesa in lomili veje, a razsežnost škode v gozdu razkriva posnetek iz helikopterja dežurne ekipe za reševanje v gorah GRZS s posadko Slovenske vojske, ki je reševala pohodnike, ki jih je po sestopu s Triglava ujela nevihta. Ministrstvo za kmetijstvo medtem ocenjuje, da je v gozdovih ob zadnjih neurjih nastalo za 450.000 kubičnih metrov lesne mase škode.

Pri odpravljanju posledic neurja poškodovane najmanj tri osebe interventnih in vzdrževalnih služb
20. 07. 2023 06.59Zahodni del Slovenije je zvečer prešla nova nevihtna linija z močnim vetrom in nalivi, nato pa se je čez noč ozračje umirilo. Gasilci trenutno na terenu odpravljajo številne posledice neurij, lokalne oblasti pa ocenjujejo nastalo škodo. V sredo je bilo sicer zabeleženih več kot 2200 intervencij. V jeseniški bolnišnici so obravnavali za tretjino več pacientov, elektrodistribucijska podjetja pa po državi pospešeno odpravljajo škodo.

Titanik na pokopališču kovine, čevljev in steklenic penine
20. 05. 2023 14.57Svet lahko prvič po potopu najbolj znane ladje na svetu, Titanika, znova v celoti uzre njegovo razbitino. In ne, plovila niso dvignili na površje, so pa raziskovalci prvič v zgodovini napravili digitalno repliko potopljene velikanke v naravni velikosti. Upajo, da bo natančen posnetek razkril več kot sto let stare skrivnosti, ki se počasi izgubljajo na dnu oceana.

'Čebele je treba krmiti, drugače bodo zaradi lakote umrle'
10. 05. 2023 10.34Začetek letošnje čebelarske sezone je zelo slab. Če se bodo razmere nadaljevale, se nam tudi letos obeta katastrofalna pašna sezona, opozarja Čebelarska zveza Slovenije. Čebelarje pozivajo, naj preverijo zaloge hrane v panjih, saj je treba ob takem vremenu čebele nujno krmiti.

S kmetije v Svetem Štefanu po odloku inšpektorja odpeljali več zanemarjenih živali
03. 04. 2023 13.28Društvo za zaščito živali iz Orove vasi pri Polzeli je po nalogu veterinarskega inšpektorja s kmetije v Svetem Štefanu v šmarski občini v torek odpeljalo več ponijev. Kot so povedali v društvu, so bile živali, med katerimi sta tudi breji kobili, hudo zanemarjene, pa tudi zelo žejne, saj so bile dlje časa brez vode.

'Ruska invazija je bila izzvana'
10. 02. 2023 07.21Zvezdnik skupine Pink Floyd Roger Waters je v svojem govoru v Združenih narodih ponovil svoje sporne trditve, da je bila ruska invazija na Ukrajino izzvana in da bi morali delati na tem, da se prekine vojna.

Jay Leno o nesreči: Osem dni kasneje sem imel nov obraz
12. 12. 2022 12.22Jay Leno je v kolumni, ki jo je napisal za Wall Street Journal, spregovoril o nesreči, v kateri je utrpel hujše opekline obraza. Pred enim mesecem je namreč v njegovi garaži med popravljanjem zagorel eden izmed avtomobilov, zaradi česar je moral v bolnišnico, kjer je preživel devet dni. Celotno situacijo je sedaj voditelj pojasnil na humoren način.

Tek z verjetno najlepšimi razgledi pri nas
08. 08. 2022 00.15Ali ste vedeli, da pri nas obstaja tekaški dogodek, ki s svojimi trasami poveže Kobarid v Dolini Soče, Bled, Radovljico, Žirovnico in Kranjsko Goro? Lahko bi dejali, da poveže kar celotno področje Julijskih Alp in tako lepo obkroža našo najvišjo goro Triglav ter celoten Triglavski narodni park.

Suša prizadela celoten kmetijski sektor, ponekod pridelka sploh ne bo
03. 08. 2022 21.06Da gre za najhujšo sušo v Sloveniji v zadnjih sto letih, dokazujejo katastrofalne številke o škodi, ki je nastala zaradi izjemne vročine in premalo padavin. Skupna ocena je presegla tisto izpred petih let, neuradno pa znaša vsaj 70 milijonov evrov. Polja so videti opustošena, na kmetijskih pridelkih je škoda nepopravljiva, ugotavlja Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, kmetovalci so obupani. Velik upad bo pri žitih, bučah, krompirju, hmelju. Najbolj je prizadeta koruza. Ocenjujejo, da bo pridelek manjši za polovico, ponekod je suša pri koruzi terjala celo 100-odstotni davek, kar pomeni, da pridelka letos ponekod sploh ne bo.

Ukrajinsko žito doseglo obalo Turčije, pot bo nadaljevalo po pregledu
02. 08. 2022 16.00Prva ladja, ki je v skladu z dogovorom o izvozu ukrajinskega žita v ponedeljek zjutraj izplula iz Odese, je že zaplavala v turške vode in dosegla obalo Turčije. Preden bo lahko nadaljevala pot, bodo ladjo, ki nosi 26.000 ton koruze, v Istanbulu pregledali. Ladja Razoni, ki pluje pod zastavo Sierre Leone, je sicer namenjena v libanonski Tripoli, bo besedah strokovnjaka na Mednarodnem raziskovalnem inštitutu za prehransko politiko v Washingtonu Davida Labrodeja pa naj bi bila na njej pravzaprav le krma za piščance.

Kako ravnati ob požaru?
20. 07. 2022 14.16Požar na Krasu, ki se je z italijanske strani razširil na slovensko, ogroža prebivalce. Ob požaru nastanejo različne škodljive snovi, odvisno od materialov, ki gorijo, temperature in drugih okoliščin, opozarjajo predstavniki NIJZ. Prebivalci in ljudje, ki se znajdejo v bližini požara, so plinom in delcem, ki botrujejo ognjenim zubljem, neposredno izpostavljeni z vdihavanjem, kasneje lahko tudi s hrano in vodo. Zato so na NIJZ spisali priporočila, kako ravnati ob požaru.

V EU odobrili uporabo gensko spremenjene koruze za živila in krmo
29. 06. 2022 15.50Evropska komisija je odobrila uporabo gensko spremenjene koruze za živila in krmo. Odobritev bo veljala deset let, nanaša pa se le na uporabo gensko spremenjene koruze za živila in krmo, in ne na njeno gojenje v EU.

Na tajski kmetiji piščance namesto z antibiotiki krmijo s konopljo
24. 06. 2022 13.36Na severu Tajske je kmetija, ki goji medicinsko konopljo, prav tako pa vzreja tudi piščance, ki jih namesto z antibiotiki hrani s konopljo. Raziskovalci pa poročajo, da je omenjeni poskus dal vzpodbudne rezultate.

Pod lupo inšpektorjev zaradi sadre tudi štajerska kmetija
01. 06. 2022 14.23Poleg kriminalistov in okoljskega inšpektorata analizirata in ugotavljata posledice nelegalno odložene industrijske sadre na kmetijska zemljišča tudi uprava za varno hrano in kmetijski inšpektorat. Slednji je doslej inšpekcijske postopke uvedel pri 23 kmetijskih gospodarstvih, od tega jih je 22 na Koroškem, eno na Štajerskem.

V nesreči italijanskega vlačilca na Jadranskem morju pet mrtvih
19. 05. 2022 16.34V Jadranskem morju, na meji med Hrvaško in Italijo, je potonil italijanski vlačilec. Stekla je iskalna akcija, izkazalo se je, da je pet ljudi umrlo, enega pa so uspeli rešiti. 63-letni Sicilijanec je povedal, da je voda v plovilo vdirala tako hitro, da niso uspeli oddati klica na pomoč ali aktivirati rešilnih čolnov, pač pa so vsi, kar brez rešilnih jopičev, poskakali v morje.

'Od nove vlade pričakujemo, da bo znova uvedla regulacijo cen pogonskih goriv'
06. 05. 2022 12.39Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) opozarja na slab položaj kmetijstva, na kar dodatno vplivajo zadnje podražitve vhodnih surovin. Z obžalovanjem sprejemajo tudi odločitev vlade, da ne podaljša regulacije cen pogonskih goriv. Predsednik KGZS Roman Žveglič upa, da bo nova vlada v zvezi s tem ustrezno ukrepala. Tudi pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) od države pričakujejo ukrepanje.